Jump to content

Prisjećanje na Pušću-Bistru (Pojatno 27. studenog 2012.)


Stanley

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Vrijeme do dolaska vlaka za povratak kući kratio sam osvrtom na detalje koje sam do tada propustio. Ovo je vozni red stajališta Pojatno:

 

PB270142.jpg

 

 

 

Bilo bi baš krasno kada bi na svim VR-ima bile ovako razdvojene kategorije vlaka kako bih lakše mogao eliminirati kategoriju "MOT". :hehe:

 

Inače, hvala na prikazu prošlih vremena i nekadašnje kolodvorske uloge ovog službenog mjesta. :palac:

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Odlučio sam uputiti se niz prugu u smjeru Novih Dvora...

 

...Najdalja točka do koje sam stigao u smjeru Novih Dvora. Učinilo mi se da na pruzi u daljini vidim neku mrlju:

 

 

A ja sam otišao i malo dalje.

 

Tvoj štitni signal

 

P6190729_zps09d13a32.jpg

 

Uzbrdo i nizbrdo je 1°%

 

P6190728_zpsccc374a6.jpg

 

P6190727_zps63504221.jpg

 

Tu sam

 

P6190726_zps0fa40699.jpg

 

Sada sam tu

 

P6190725_zps6819bd0f.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Pokraj pruge je mjesto današnjeg izvanrednog događaja

 

P6190724_zps3e086126.jpg

 

Kontejner služi možda manevarskom osoblju Carga?

 

P6190723_zps311a7af4.jpg

 

Pruga prema tvornici

 

P6190722_zps680d0d06.jpg

 

P6190721_zpsbc9128f6.jpg

 

P6190720_zpscf780f33.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Izvlačnjak

 

P6190712_zps4a7a1f6e.jpg

 

Ovdje završava

 

P6190711_zpsda492787.jpg

 

Kako ono...prsobran

 

P6190710_zps6ad25eb4.jpg

 

Ja nisam išao dalje od ovog mjesta.

 

P6190709_zps43b9ed9c.jpg

 

Nadam se da se ne ljutiš što sam ti nadopunio "Pušću-Bistru"?

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Od znamenitih ljudi iz ovog kraja budi spomenut samo legendarni gospodin Mato iz Pušće

 

Gospodin Mato je danas proslavio 77. rođendan i to u društvu nekolicine prijatelja railfanova, pa budi ovdje pribilježeno. Pruge ovaj put nema, stoga nema ni potrebe otvarati novu temu.

A možda vas današnji dojmovi potaknu da se brže & efikasnije dogovorite oko tradicionalnog forumaško-railfanovskog roštilja Budinšćina + Whatever.

 

Portos, Silver, Damir i ja kupili smo Mati zajednički poklon:

 

P6300006_zps3bc4f850.jpg

 

Da vidimo što su mi to uvalili:

 

P6300010_zps599ed7cb.jpg

 

Vrlo praktična stvar, koju ćemo već danas napuniti odgovarajućim sadržajem:

 

P6300013_zps73591ceb.jpg

 

Moj prijatelj Štef iz Golubovca rekao bi ''nema veze kaj je, glavno da ne pušta'', ali je ipak najveći gušt iz čokanjčića:

 

P6300014_zps8f1e8316.jpg

 

Majstor vatroqrac je prionuo poslu:

 

P6300015_zps04fa05e5.jpg

 

Silver i Damir gule krumpir:

 

P6300021_zps550e833d.jpg

 

I mi ćemo s tobom:

 

P6300025_zps8cc0bd7b.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Viđe s'tuacije:


P6300027_zps6fa14912.jpg


Zna se tko je najveći railfan među pečenjarima i najbolji pečenjar među railfanovima:


P6300028_zps155d9d60.jpg


Raspoloženje je na visini:


P6300032_zps8c781d6a.jpg


Dok meso cvrči Mato je poveo Silvera i mene u obilazak vrta i voćnjaka:


P6300049_zps9595a2a9.jpg


P6300057_zps5fd12ab4.jpg


Nisam ni ja za Bogom kamenje bacal:


P6300063_zpsd6cad147.jpg


Mato je na kući istaknuo zastavu u čast ulaska Hrvatske u EU:


P6300072_zps891c104e.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Đole bi rekao ''odjedared astal šaren'':


P6300095_zps5431efad.jpg


P6300105_zpsd3fda808.jpg


Daj potoči i dečkima:


P6300109_zpsda33d598.jpg


Puh-puh:


P6300117_zps357cb767.jpg


Pridružila nam se i Matina susjeda, gospođa Štefica:


P6300119_zpse863f670.jpg


I za kraj još jednom:


P6300126_zps8d4a5760.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Zaboravili ste staviti slike još jedne znamenitosti u Pojatnom (barem meni radi imena nešto znači)...DSCN3468.JPGDSCN3469.JPG

(i ja se zadnjih mjeseci često smucam ovim lijepim krajem)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Lijep pozdrav i moje poštovanje! Zanima me koja je lokomotiva ''sudjelovala'' u teškoj nesreći u Pojatnom godine 1989.? Ja mislim ali nisam siguran da je bila mala Karavela, to jest dizel lokomotiva serije 645 ( u ono vrijeme Jugoslavije ) a današnja 2044? Hvala!

Link to comment
Share on other sites

50 minuta, IvekMiha22 said:

Zanima me koja je lokomotiva ''sudjelovala'' u teškoj nesreći u Pojatnom godine 1989.? Ja mislim ali nisam siguran da je bila mala Karavela, to jest dizel lokomotiva serije 645 ( u ono vrijeme Jugoslavije ) a današnja 2044? Hvala!

 

Da, bila je serija 645 ili ''Mala Karavela''. Broj lokomotive ne znam.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Lijep pozdrav i moje poštovanje! Zanima me koja je lokomotiva ''sudjelovala'' u teškoj nesreći u Pojatnom godine 1989.? Ja mislim ali nisam siguran da je bila mala Karavela, to jest dizel lokomotiva serije 645 ( u ono vrijeme Jugoslavije ) a današnja 2044? Hvala!

 

OK! Hvala vam na odgovoru! Inače pratim ovaj forum dulje vrijeme i nadam se da će opstati! Pozdrav svim forumašima iz Zaprešića!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 26. 09. 2020. at 14:06, IvekMiha22 said:

Zanima me koja je lokomotiva ''sudjelovala'' u teškoj nesreći u Pojatnom godine 1989.? Ja mislim ali nisam siguran da je bila mala Karavela, to jest dizel lokomotiva serije 645 ( u ono vrijeme Jugoslavije ) a današnja 2044? Hvala!

 

Vlak je bio putnički (ubrzani). Imao je broj 3320, a kretao je malo poslije 8 sati na relaciji Zagreb GK - Varaždin. Taj dan ga je vukla Mala karavela 645 024 ili današnja 2044 014, a bio je sastavljen od 4 ili 5 pullmana.

  • Thanks 2

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 4 months later...

Ispricavam se jer smo vec negdje diskutirali o ovome, ali ne mogu naci gdje. U mom jestu postoji "common missunderstanding" da se ova nesreca desila u St. Toplicama umjesto Pojatnom,kako smo apsolvirali. Mozda je to zato jer su djeca trebala svratiti u St. Toplice na izlet na koji su isli tog jutra 1989. No cini mi se da je kolega Stanley rekao da je negdje u novinama naisao na fotografiju sudara Djurana s Baat-icima i autobusa u Stubickim Toplicama? Mozda se radilo o nekoj drugoj nesreci, jer mislim da bi ipak bila prevelika koincidencija da se radilo o autobusu s djecom i da bi djeca poginula, kako se prisjecaju moji mjestani. Osim toga, cudi me da je uopce moguca velika nesreca u St. Toplicama, obzirom da je tamo ZCPR neposredno kod stajalista na kojem se zaustavljaju svi vlakovi za preijvoz putnika. Prakticki ako vlak ide iz smjera Gornje Stubice, rekao bih da je nesreca cak nemoguca. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dorianb said:

Ispricavam se jer smo vec negdje diskutirali o ovome, ali ne mogu naci gdje. U mom jestu postoji "common missunderstanding" da se ova nesreca desila u St. Toplicama umjesto Pojatnom,kako smo apsolvirali. Mozda je to zato jer su djeca trebala svratiti u St. Toplice na izlet na koji su isli tog jutra 1989. No cini mi se da je kolega Stanley rekao da je negdje u novinama naisao na fotografiju sudara Djurana s Baat-icima i autobusa u Stubickim Toplicama? Mozda se radilo o nekoj drugoj nesreci, jer mislim da bi ipak bila prevelika koincidencija da se radilo o autobusu s djecom i da bi djeca poginula, kako se prisjecaju moji mjestani. Osim toga, cudi me da je uopce moguca velika nesreca u St. Toplicama, obzirom da je tamo ZCPR neposredno kod stajalista na kojem se zaustavljaju svi vlakovi za preijvoz putnika. Prakticki ako vlak ide iz smjera Gornje Stubice, rekao bih da je nesreca cak nemoguca. 

 

To su bile dvije nesreće.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nešto okvirno mogu reći koliko se sjećam. Nesreća u Pojatnom...bio je to autobus koji je vozio samo djecu na neki izlet, ekskurziju. A dogodila se kasnije ujutro oko 10 sati? Čitao sam svjedočanstvo jednog patologa sa Šalate. Kad su počela stizati mrtva dječija tijela znao je što će se uskoro dogoditi. Dolazili su roditelji na indentifikaciju i redom su ih onesviještene iznosili i morali ukazivati pomoć. Bilo je puno tuge, boli i plača, cijela država bila je zavijena u crno.....tadašnji Večernji list puno je izvještavao o toj nesreći.

 

Zbog Pojatnog proglašen dan žalosti u Hrvatskoj - Dvanaest malih dječjih tijela prekrivenih bijelim plahtama leži na livadi pokraj željezničkog prijelaza u Pojatnu. Prizor od kojeg zastaje dah i ledi se krv u žilama. Desetak metara dalje razbacana sjedala uništenog autobusa, školske torbe i dječja odjeća naslagana u tužne hrpe. Stotinjak metara dalje na pruzi magla skriva vlak”, pisala je 1989. reporterka Večernjeg lista Mladenka Šarić. Zbog tragedije koja je 1989. godine u samo nekoliko minuta odnijela dvanaest dječjih života 25. rujna proglašen je danom žalosti te je, nakon gotovo 10 godina inzistiranja lokalnog stanovništva, na mjestu nesreće postavljena brklja.

A nesreća u Stubičkim toplicama se dogodila jako rano ujutro kad su prvi radnici išli na posao i tu nije bilo djece. Na tom prijelazu tada je vladala gusta magla. Tada se vlak kretao iz Zaboka prema Gornjoj Stubici. Mislim da je vukao đuran.
  • Thanks 1

garlic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...