Jump to content

Kako smo Jean i ja bili na sajmu KŽMZ u Zagrebu (24.11.2012.)


Pfaff

Recommended Posts

Nakon dvije godine, ipak sam se uspio dokopati Zagreba i jesenskog sajma KŽMZ. Ne bih se ni ove godine izvadio iz moje gorskokotarske saobraćajne rupe da Jean nije pristao doći po mene svježe oporavljenim Jeanmobilom (nisam pojma imao da Renault Megane plave boje ima poput Wartburga po jednu bobinu na svaki cilindar ter da se to hoće kvariti Pljuca.gif).

 

Nakon posve nekompliciranog putovanja najkraćim putem starom Karolinom preko Ogulina, stigli smo u samo središte Metropole (I. zona = 10 kn/sat) i riješili se prometala.

 

Na sajmu puno ljudi i malo izložaka. Nije bilo modularne makete, ali zato par lijepih N-uradaka.

Dobrom trestle-bridgeu nikad nisam mogao odoljeti

 

KZMZ12-001.jpg

 

KZMZ12-003.jpg

 

G. Dubravko je osim divljezapadnog prizora u mjerilu 1:160 izložio i maketu središnjeg dijela zgrade zagrebačkog glavnog kolodvora u mjerilu 1:50. Navodno će morati mijenjati maketu jer će zgrada ići u najam Krepah.gif

 

KZMZ12-006.jpg

 

Između g. Dubravka i sior Gianluce uprispodobila se fascinantna maketa teške teretne labudice s upregnutom Žutkom. Autor je naš poznati riječki ferroequinologist i modelar Tomislav Š.

Čestitke na uratku!

 

KZMZ12-005.jpg

 

Model stare Salzburške uspinjače (zapravo nizpinjače jer je pogon išao u smjeru nadole). Autor mi je usput pružio i objašnjenje...

 

KZMZ12-004.jpg

 

Riječani su bome došli u jakom sastavu...

 

KZMZ12-007.jpg

 

Sajamska ponuda je bila relativno skromna (pretpostavljam da se uglavnom kroz protekle godine rasprodalo sve što je mene zanimalo), a cijene paprene. Imao sam sreću naletjeti na knjigu koja mi je bila jako značajna, a izgubila se tijekom jedne od selidbi koje su me zadesile na prijelomu stoljeća. Investicijom u knjigu istrošio sam predviđene fondove pa sam slučaj smatrao završenim.

 

TrainBooks34.jpg

 

Sreo sam puno dragih ljudi, a neki (2S) su nažalost izočili prigodi zbog obiteljskih ili poslovnih obveza pa ih ovim putem pozdravljam.

U podrumu sajma je bio nekakav organizacijski nered pa se nisi mogao dobaviti stola za popiti nešto i podružiti se pa smo bili prisiljeni promijeniti krčmu. Našla se jedna malo nizvodno.

 

P + S + H (uglavnom bez brade)

 

KZMZ12-008.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Mali čovjek je dobio mali vlakić. Nikako ga nismo mogli nagovoriti da sjedne kako bi Silver uspio napraviti milenijsku fotku.

 

KZMZ12-009.jpg

 

Mala rudnička željeznica – jedan od boljih onodobnih modela "Mehanotehnike!"

 

KZMZ12-010.jpg

 

Biti u Zagrebu, a ne pogledati novu Backovu mega-maketu u Gundulićevoj bila bi neoprostiva grehota.

Portosa smo poslali kao navigatora s Jeanom da obave premještaj prometala, a Seabral i Silver su moju malenkost prošetali cipelcugom s kraja na kraj Zagreba (BTW, u Zagrebu navodno postoji i javni prijevoz). Seabrala smo uspjeli nagovoriti da pođe s nama vidjeti to čudo što će mu uštediti troškove putovanja u Hamburg.

Evo rute kojom smo hodali

 

KZMZ12-011.jpg

 

Zahvaljujući čudu moderne tehnologije, dajem vam na uvid sliku lokacije.

 

KZMZ12-012.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Slikati ovakvu maketu je zapravo vrlo teško. Pogled ti bludi s kraja na kraj i vidiš hrpu detalja koji te oduševljavaju i htio bi ih ovjekovječiti. Kad doma pogledaš fotke, vidiš da fali dio glamura kojeg si osjećao i vidio uživo. Ipak je nešto ostalo za uspomenu i dugo sjećanje

 

Osim gore-dolje, vlakići plaze i po zidu...

 

KZMZ12-018.jpg

 

Hodogram gradnje doveo je do zanimljivih situacija gdje usred tehnološke pustoši živi kompletno dovršen i instaliran glavni kolodvor

 

KZMZ12-019.jpg

 

KZMZ12-020.jpg

 

Ili, primjerice, ovaj lijepi vijadukt visoko na zidu...

 

KZMZ12-035.jpg

 

"Dani otvorenih vrata" u pristojnoj kući podrazumijevaju i pune tanjure, a ovo je očito dom pristojnih ljudi...

 

KZMZ12-021.jpg

 

In flagrante delicto (delecto?)

 

KZMZ12-022.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Naš domaćin – Backo. Glavom, bradom i upravljačkim pultom

 

KZMZ12-024.jpg

 

KZMZ12-025.jpg

 

KZMZ12-026.jpg

 

Kao da smo u Londonu: CCTV dapertutto!

 

KZMZ12-027.jpg

 

KZMZ12-028.jpg

 

Hmmmm... Opet nešto šteka TupTup.gif

 

KZMZ12-029.jpg

 

Visoko u oblacima lebde dva ranžirna kolodvora

 

KZMZ12-030.jpg

 

KZMZ12-032.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Još dva izložbena primjerka

 

KZMZ12-034.jpg

 

Uvijek sam bio slab na puno skretnica. A ovdje ih ima

 

KZMZ12-036.jpg

 

KZMZ12-037.jpg

 

Provincijski kolodvor sjevernonjemačkog tipa

 

KZMZ12-038.jpg

 

Meščini da su ideju s kabelskim stazama pokupili od -a

 

KZMZ12-039.jpg

 

Umjetnik-snimatelj promiče ispod kolosjeka na automehaničarskim kolicima

 

KZMZ12-041.jpg

 

KZMZ12-044.jpg

 

Klinci se najviše vesele pruzi u podu

 

KZMZ12-042.jpg

 

Ni zidovi nisu prepreka

 

KZMZ12-043.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Daleko spretnija tehnologija za spašavanje iskliznutih vagona od one koju sam onomad snimao u Fužinama

 

KZMZ12-045.jpg

 

Stigao je i friški penzić

 

KZMZ12-046.jpg

 

Dali smo...

 

KZMZ12-047.jpg

 

Bok, i do sljedećeg posjeta. S + P (bez brada) izmjenjuju utiske

 

KZMZ12-048.jpg

 

Dvije milenijske na uglu kod "Korzo" kavane gdje su Zagrepčani nekoć mogli slušati radio uz kavu, čaj i topli ljudski zagrljaj

 

KZMZ12-049.jpg

 

KZMZ12-050.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

I onda smo se razišli. Djelomično. Seabral je otišao ispunjavati obiteljske obveze na koje je malo zakasnio da bi malo duže bio s nama (nadam se da mu nije bilo žao i da ga nisu puno špotali), a mi ostali smo se (kako bi ispunili zadatak kojeg nam je postavio Stanley) krenuli put Zaprešića. Tamo smo se iz Jeanmobila prekrcali u Medomobil jer nas je Mato već čekao da mu uz roštilj prekratimo popodne. Putem smo još zastali u Zaprešiću jer nam je gđa. Marica, mlađahna Silverova supruga, spekla buhtle za desert i trebali smo preuzeti pinklec.

 

Evo ga Mato

 

KZMZ12-051.jpg

 

Dobrodošlica je bila pripremljena (čokanjče do čokanjčeta...)

 

KZMZ12-052.jpg

 

Svinjče je krenulo the way of all flesh

 

KZMZ12-053.jpg

 

KZMZ12-054.jpg

 

Bit će poneka uspomena i od Jeana

 

KZMZ12-055.jpg

 

Mali medo je dotle sredio krupiriće...

 

KZMZ12-060.jpg

 

... i onda smo prionuli

 

KZMZ12-061.jpg

 

Buhtli (bili su izvrsni)

 

KZMZ12-063.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Još par sličica za uspomenu

 

KZMZ12-064.jpg

 

KZMZ12-065.jpg

 

KZMZ12-066.jpg

 

KZMZ12-067.jpg

 

Portos je inače živo srebro – ni sa 1/1000 ga ne možeš sigurno uslikati

 

KZMZ12-068.jpg

 

BTW, čitavo sam vrijeme imao osjećaj da me netko gleda. Onako, malo žalosno-snishodljivo. Ma, poznate onaj paperjasti osjećaj na ramenu, ne?

 

KZMZ12-069.jpg

 

I tako... Doma smo se sretno vratili

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Eto, sad nakon ovoga manje žalim što nisam bio tamo, jer dosta toga sam uspio vidjeti u ovom putopisu, koji mi je došao ko naručen da mi popravi raspoloženje.

 

Hvala ti na lijepim fotkama i duhovitim komentarima po kojima si već prepoznatljiv širom planeta.

 

BTW, čitavo sam vrijeme imao osjećaj da me netko gleda. Onako, malo žalosno-snishodljivo. Ma, poznate onaj paperjasti osjećaj na ramenu, ne?

 

http://i583.photobucket.com/albums/ss277/jkrema2/KZMZ/KZMZ12/KZMZ12-069.jpg

 

Koji si ti lik. :hai

 

Zakon. :palac::lol :lol

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

BTW, čitavo sam vrijeme imao osjećaj da me netko gleda. Onako, malo žalosno-snishodljivo. Ma, poznate onaj paperjasti osjećaj na ramenu, ne?

:lool/>

A jesi samom vragu iz torbe ispao...

Da znaš da sam duhom bio s vama, ali ni žalosno ni snishodljivo već s blagom dozom zavisti. Naročito zbog ugodnog druženja plus :klopa:/> :pivo/>

Hebemliga, biti će još prilike...

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

E legendo. Jedva sam zaspao sinoć od prežderavanja i prepijanja. Ne smijem se niti približiti vagi. Što je najgore danas je uslijedila repriza ne baš tako gadna kao jučer ali ipak spomena vrijedna.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Da ne trošim neki drugi prostor ovu ekipu vlakoljubaca u biblioteci ću ovdje "stisnuti". Lijep pozdrav svima,

 

 

IMG_617624112012.jpg

 

 

.....i do nekog sljedećeg susreta živjeli!

Treba li autora ovog slikopisa posebno predstavljati.

IMG_620624112012.jpg

samoborcekver1_zps9440815b.gif

Link to comment
Share on other sites

Sad će još ispasti da sam vas vodio duljim putem, pa da si morao hodati više nego što je trebalo :lol:

Stvarna prohodana kilometraža je ipak nešto malo manja, jer smo ipak prošli ćoškom koji je ostao zaobiđen na tvojoj ucrtanoj trasi - Gundulićeva/Hebrangova. Ako se sjećaš, tamo je crkva o kojoj putem tada razgovarali.

 

I onda smo se razišli. Djelomično. Seabral je otišao ispunjavati obiteljske obveze na koje je malo zakasnio da bi malo duže bio s nama (nadam se da mu nije bilo žao i da ga nisu puno špotali),

Naravno da mi nije žao. A preživio sam i popodnevnu tiradu shoppinga, ne tako daleko od mjesta vašeg tuluma.

Sve u svemu - jako lijepo provedeno vrijeme. Sreo sam i popričao s puno poznatih forumaša, imao prilike po prvi put uživo upoznati neke (SBB-...), a druženje u Backu je bio šećer na kraju. Hvala svima na lijepom društu ... ponovilo se :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...