Jump to content

Iz gorja prema morju II.


Pfaff

Recommended Posts

Danas sam opet morao u Rijeku pa vam se, dragi moji štioci, unaprijed ispričavam na već poznatoj temi, ali imamo tamo nekih koji furt slikaju džemsove po varaždinskoj štreki pa će mi valjda biti oprošteno. Posebno se ispričavam klokan-medonji koji već unaprijed koluta očima kad ja spomenem ovu relaciju...

 

Nakon n-dana kišur'ne (koju su svi priželjkivali i onda počeli njurgati) osvanulo je jutro bez kiše. Moja korov-trstika je napokon i procvala (iako se kod mene razmnožava pupanjem i izdancima)

 

StanicaLokveLjeto587.jpg

 

Daklem, radovi u Delnicama napreduju na neugodan i dosadan način. Zbog novog autobusnog kolodvora treba spustiti kotu Lujzijane na ulazu iz smjera Rijeke za skoro metar pa je ulaz u grad sveden na jednu traku pod upravom semafora.

 

StanicaDelnice172.jpg

 

Piše danas u NL:

Točno u podne danas će u Delnicama biti priređena svečanost otvaranja novog autobusnoga kolodvora izgrađenog na prostoru nedaleko od staroga kolodvora, točnije pedesetak metara niže, između Srednje škole Delnice i automehaničarske radnje Bolf. Nova delnička lokacija za prijem autobusnog prometa ukupne je površine 1.830 m², a pored operativnog prostora namijenjenog prihvatu i otpremi autobusa nudi i prostorije za prodaju voznih karata, prometni ured, čekaonicu te ostale sadržaje tipične za jedan ovakav objekt namijenjen putovanju. Ukupna investicija vrijedna je šest milijuna kuna, a osigurao ju je Autotrans s namjerom pružanja što kvalitetnije usluge putnicima koji koriste njihove usluge

 

Evo nove zgrad(ic)e bus kolodvora. Malo je manja od pokojnika, ali obećava. BTW, kolodvor već radi, danas je samo svečano otvorenje

 

StanicaDelnice173.jpg

 

Ima i kafić. Pristojan (zasad)

 

StanicaDelnice174.jpg

 

Teta prometnica/informatičarka. Zadovoljna je novim radnim uvjetima i veseli se da joj napokon po zimi više neće biti zima

 

StanicaDelnice175.jpg

 

Stolice za umorne čekače autobusa

 

StanicaDelnice176.jpg

 

Privremena lokacija na željezničkom kolodvoru je ugašena – evo i obavjesti (okrećem listove kalendara)

 

StanicaDelnice177.jpg

 

Turbo'rvacki. Ja sam uvijek mislio da autobusi prometuju na prometnicama, a ne na kolodvorima? cekic.gif

 

StanicaDelnice178.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Vid' naroda na kolodvoru. Svi nešto čekaju...

 

StanicaDelnice179.jpg

 

Nabavio sam si putnu ispravu.

 

StanicaDelnice189.jpg

 

4801 u smjeru Moravica (to je onaj nesretnik s kojim sam onomad pokušao stići do Oštarija)

 

StanicaDelnice180.jpg

 

Skretničar je sav sretan jer su mu donijeli poštu

 

StanicaDelnice181.jpg

 

Ajd' sad'. Šta se čeka? Pa sam fučnuo, ne?

 

StanicaDelnice182.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ošlo. Čekam moj 700.

 

StanicaDelnice184.jpg

 

Nema ga. Nema... Odem kod prometnika (ljudi marendaju). Pitam: "Jel' šefe, kasni se?" Veli crvenkapić: "Ma, samo 15 dekika, al' ako vam to nije dobro, možemo mi i sat..." Začepio sam i povukao se dok još nisam ubilježio gubitke...

Onda sam iz dosade otišao slikati kolodvor. Žutilo se duboko ukorjenilo

 

StanicaDelnice185.jpg

 

Čeznutljiv pogled u pravcu Rijeke (navodno danas slijedi sunčan dan Hm.gif)

 

StanicaDelnice186.jpg

 

Osim mene, još samo jedan potencijalni korisnik usluga -a čeka vlak

 

StanicaDelnice187.jpg

 

Eto napokon i vlaka. Vuče ga brundavka i oma sam se sjetijo Zeusa. Na filmiću sam spojio dolazak u Delnice i odlazak iz kolodvora Sušak-Pećine koji mi je danas bio najpogodnije odredište

 

th_StanicaDelnice188.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Brzi vlak 700 na relaciji Zagreb – Rijeka sastojao se od dva (brojem: 2) vagona i bio je pun k'o oko. Pogotovo onaj II. razreda gdje sam jedva našao mjesto za ugurati tjelesinu. Bio je krcat neke ruksak-omladine koja je nekud putovala. A što je diftalo klimi uprkos...Grmblmr.gif

 

Uplovljavamo u kolodvor Sušak-Pećine (vulgo: Ogranak). U Kvarnerskom akvatoriju plutaju neke čudne naprave. Brodovi već dugo ne liče na brodove.

 

PecineZabica160.jpg

 

Ovaj vozi spremnike

 

PecineZabica161.jpg

 

Buduć smo u dolasku kasnili 15 minuta (pitao sam tetu kondorku da di su nakupili zakašnjenje, a ona mi je lakonski otpovrnula: "Stanica po stanica..."), odlučio sam do Burze kud sam krenuo timbrati kartelu otići niz prugu – najravnije, a i skroz je nizbrdo što me dodatno veseli

 

PecineZabica162.jpg

 

Evo me nad samodoprinosnim podvožnjakom

 

PecineZabica163.jpg

 

Osvrtaj. Vidite da sam dovdje išao nizbrdo

 

PecineZabica164.jpg

 

Tu desno gore je ekspozitura institucije koja okuplja najznačajniji dio radno sposobne populacije (evo opet mene!) u Hrvatskoj

 

PecineZabica165.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Onda sam obavio sve što sam trebao, popio kavu u "Cresu" (makijato poskupijo na 8 dlakavaca, al' neka, dobar je) i doklimatao se do kolodvora.

Na I. peronu mladi policajac je uspješno vježbao svoje zavidno kvalitetno znanje engleskog na dvojici putnika s indijskog potkontinenta.

 

StanicaRijeka126.jpg

 

"Štacionovi" panoi se još dobro drže

 

StanicaRijeka127.jpg

 

U međuvremenu je iz Zagreba stigao 4000 pa ga sad rastavljaju

 

StanicaRijeka128.jpg

 

Evo i video-prikaz gorespomenutih kinkibacija (vlak stigne, onda Žutka ode u plave daljine, stigne Jenbach, prišteka se s s druge strane i odgura vagone za Žutkom. Ne kužim...). Uzgred, Žutka koja je dovukla 4000 iz Zagreba je ista ona koja je jutros odvukla 4801 u Moravice. Vidite da se može kad se hoće...

 

th_StanicaRijeka129.jpg

 

Kad sam se smjestio u kupe, bilo mi je nešto čudno, a onda sam skužio da se do Lokava vozim u kušetu. Bojao sam se nadoplate pa se nisam ispruživao Krepah.gif

 

RijekaLokve165.jpg

 

RijekaLokve166.jpg

 

Pogled na "Viktor Lenac" s pruge koja zavija prema Vežici

 

RijekaLokve167.jpg

 

RijekaLokve168.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pruga ovaj tjedan iznimno nema Serem.gif pa zato ima prometa. U Driveniku smo se mimoišli s ovom golemom kompozicijom koja se spremala strmopizditi put Rijeke (opet će smrdit ferode)

 

StanicaDrivenik080.jpg

 

U Lokvama duuugačak vlak punih njemačkih cisterni ukapljenog plina sa Žutkom na čelu. Iskrcah se u kanjon između mog kušeta i još dvije Žutke. Pa ljudi moji, je li to moguće? Skoro sve operativne Žutke u Lokvama?

 

StanicaLokveLjeto588.jpg

 

Veli majstor: "Znam ja vaše fotke. Vi jako volite željeznicu...!" Rekao mi je još da strojno vuče 109 u Rijeku jer se nešto pokvarila.

 

StanicaLokveLjeto589.jpg

 

Odoše

 

th_StanicaLokveLjeto590.jpg

 

Ovaj će strojno put Delnica

 

StanicaLokveLjeto591.jpg

 

Prijatelju mi je netko izbio oko

 

StanicaLokveLjeto592.jpg

 

Cestari su napokon skupili sredstva pa će se urediti cesta od Bukovca put Sopača. Bilo je i krajnje vrijeme

 

StanicaLokveLjeto593.jpg

 

Evo me opet doma. Dok Helga.jpg dovršava ručak, ja uživam u kosićima koji brste bazgu.

 

th_StanicaLokveLjeto594.jpg

 

 

I da ponovno citiram Antišu: Bok!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kratko ali jasno!

Imam samo jedno pitanje, verovatno je bilo reci vise na forumu: kod "Štacionovog" panoa pored Gomluke(u dnu) se nalazi neka crvena lomotiva, da li je to Zutka obojana u crveno(mada ne lici mi na Zutku ali ko zna, vise mi lici na neku DB loksu), ili neka druga lokomotiva? Ako je neka druga otkud ona u Rijeci, a ako je Zutka otkud ona crvena :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Imam samo jedno pitanje, verovatno je bilo reci vise na forumu: kod "Štacionovog" panoa pored Gomluke(u dnu) se nlazi neka crvena lomotiva, da li je to Zutka obojana u crveno, ili neka druga lokomotiva? Ako je neka druga otkud ona u Rijeci, a ako je Zutka otkud ona crvena :mrgreen:

Sad me puno pitaš, al' raspitat ću se kod Jeana

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

unaprijed ispričavam na već poznatoj temi,

Ne znam kako drugi, ali meni ova tema nikad ne dosadi. :D

Istinabog, ovaj put si nas uskratio za uvijek atraktivne fotke dionice od Plasa prema Škrljevu ili obrnuto ( :?: ), ali to si lijepo nadoknadio s puno drugih interesantnih vrlo detalja :palac:

Link to comment
Share on other sites

Kao i uvijek, jako zanimljiv putopis :palac:

Samo ti radi takve putopise, ima nas koji u njima uživamo, a ova pruga nikako ne može dosadit.

 

Zar nije to ona "žutka" koja je prerađena za 25kV, mislim da se zove samanta...

Da, to je samanta i fotkana je na Zagreb glavnom kolodvoru na petom peronu.

Link to comment
Share on other sites

Istinabog, ovaj put si nas uskratio za uvijek atraktivne fotke dionice od Plasa prema Škrljevu ili obrnuto ( :?: )

Bilo je nebo sivo, a i opća atmosfera je bila nekako depresivna. Sive fotke nisu posebice obljubljene na 4rumu pa eto...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako drugi, ali meni ova tema nikad ne dosadi.

Ni meni.

A u ovom putopis(čić)u najveća fora mi je, čast vlakovima i brundavkama, prežderani gospodin kos. Moja Malešnica je prepuna vrana, golubova, kosova, vrabaca i boktepitaj kojih sve vrsta ptica. Znaju pernata stvorenja gdje se najbolje jede - tamo gdje obitava homo erectus.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Odlično kao i uvijek. Tvoji putopisi su poseban užitak, pa i da su stoti put s iste relacije, uvijek su zanimljivi. :palac:

 

Vuče ga brundavka i oma sam se sjetijo Zeusa.

 

Hvala ti. I ja sam se u ponedjeljak sjetijo tebe kad sam poslom krstario na potezu Dedin-Delnice-Lučice-Lokve-Vrata-Fužine-Lič.

 

Btw, baš si sretnik što ti se potrefila brundavka u novom ruhu. ;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Posto mi se taj dio pruge uvijek svidjao i interesantan je, necu da te hvalim! Nego reci ti mene ima li vrganja oko Fuzina i Delnica.

Velimir

Nema još. Bila je strašna suša, a palo je tek nekidan. Al' trebalo bi uskoro...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Samo par kratkih impresija u nastavku postojeće priče (da ne otvaram novi putopis – vidjet će se i zašto)

Jutros sam rano krenuo put Rijeke. Jutro je bilo svježe...

 

StanicaLokveLjeto595.jpg

 

... željeznički su se nadvožnjaci ljeskali na smržljivom suncu

 

StanicaLokveLjeto596.jpg

 

U Rijeci sam morao svašta obaviti i poslikati pa sam uspio potrošiti Lumix-ovu bateriju. Naslućivao sam da imam mogućnost za još par slika i onda: crk! Baš šteta jer je 4001 u povratku počeo izvoditi kerefeke još na kolodvoru. Vukla je, naravno, smrdljivka – čuo sam iz obično dobro informiranih izvora da su Žutke prebacili u HŽ-Cargo, a da će putnički vući kojekakva krama koju nastružu po ostatku 'Rvacke. Čim smo krenuli, vlak je stao nasred ŽCPR sa R na Žabici. Onda je opet strašno zadimilo pa smo napravili još 100 metara i stali u tunelu usred mraka (a petokrake nigdje). Po vlaku su trčali gore-dolje dvojica mlađahnih likova u majicama Sindikata strojovođa i nakon sljedećih pet minuta je opet zadimilo i zasmrdilo i krenuli smo dalje. A ja bez baterije u fotiću ('bem ti smolu del cimpresso, rekao bi Franzi B.). Već sam pomislio da sam zacoprao vlak jer sam prilikom pozdrava s prometnikom u Rijeci komentirao kako smo, eto, krenuli, a da se nadam i da ćemo stići, a on se samo zagonetno osmjehnuo Krepah3.gif

 

Štedio sam bateriju do maksimuma jer sam se sjetio seabralovih jadikovki od prošliput:

 

Istinabog, ovaj put si nas uskratio za uvijek atraktivne fotke dionice od Plasa prema Škrljevu ili obrnuto ( :?: )...

... a kako je čovjeku danas rođendan, odlučio sam mu nešto pridodati. Sunce mi po običaju nije baš bilo sklono u 13:50+, ali mislim da će korisnik prepoznati samo njemu namijenjene motiv(e)

 

RijekaLokve169.jpg

 

RijekaLokve171.jpg

 

RijekaLokve172.jpg

 

RijekaLokve173.jpg

 

RijekaLokve174.jpg

 

I tako je ispalo da će svatko dobiti ponešto. Ovaj motiv iz stanice Meja, namijenio sam... Ma, dobro, on će se već pogoditi... VidBudale.gif

 

StanicaMeja076.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Vlak-iz-istog-vlaka namijenio sam Zeusu Plinifikatoru...

 

RijekaLokve170.jpg

 

... a evo još jedne nakon iskrcaja u Lokvama

 

StanicaLokveLjeto597.jpg

 

Friško upisani mladi 4rumaš hzlokve mi se žali da me ne viđa po Lokvama pa evo i njemu par sličica:

 

StanicaLokveLjeto598.jpg

 

U Lokvama se rade veliki infrastrukturni zahvati. Veli mi prometnik s prethodne slike da su tek počeli ter da su daleko od vrhunca. Trebat će skoknuti i detaljno pogledati zbivanja prije jesenskih kiša

 

StanicaLokveLjeto599.jpg

 

Tko kaže da nema prometa?

 

StanicaLokveLjeto600.jpg

 

Prijatelju su pokrpali oko

 

StanicaLokveLjeto601.jpg

 

I tu je krepala baterija... Nego:

 

Nego reci ti mene ima li vrganja oko Fuzina i Delnica.

 

Ima. 5 kila friških (narezuckao sam ih se)

 

Vrganji1.jpg

 

Krčkadu se

 

Vrganji2.jpg

 

Bok! (Reče Ante i ode slušati Wagnera)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

... a kako je čovjeku danas rođendan, odlučio sam mu nešto pridodati. Sunce mi po običaju nije baš bilo sklono u 13:50+, ali mislim da će korisnik prepoznati samo njemu namijenjene motiv(e)

Zahvaljujem ti, prijatelju ... ! b015.gif

Iako sam ove godine relativno često (ali nažalost uvijek i vrlo kratko) u ovim krajevima, ovi visinski pogledi iz vlaka su uvijek posebni. :D

Link to comment
Share on other sites

Vlak-iz-istog-vlaka namijenio sam Zeusu Plinifikatoru...

 

http://i583.photobucket.com/albums/ss277/jkrema2/RijekaLokve/RijekaLokve170.jpg

 

Veliko HVALA. :hai

 

Baš si me obradovao. Ja sam jučer bio u GK od 9:00 do 12:30 i nisam vidio niti jedan vlak, osim par TMD-ova oko stajališta Vrata.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...