Jump to content

Iz gorja prema morju


Pfaff

Recommended Posts

Kao što neki već znadu, Pfaffmobil je prošlog tjedna vozilom prve pomoći (naši stari su govorili: "društvo za spasavanje") hitno otpremljen u bolnicu. Dijagnoza: Akutna artroza radilice. Kako je jedno od temeljnih djela kršćanskog milosrđa bolnoga pohoditi, krenuo sam put Rijeke vidjeti kakvo je stanje pacijenta

 

StanicaLokveLjeto554.jpg

 

Kod mene u GK na 800+ m/nm sezone idu po julijanskom kalendaru, jeučer je bila Petrova, a lipe su komać procvale. Dok ja budem u "Zavičaju br. 1.", Helga.jpg će to počupkati

 

StanicaLokveLjeto555.jpg

 

Da se nadovežem na manje-više trajnu raspravu o uticaju kapitalizma na javnu infrastrukturu i usluge: g. Radošević iz "Autotransa" posluje na tržišnom principu (iako je onomad zagrnuo javni servis), a goranske su općine i općinice siromašne. To znači da van školskog razdoblja za Mrkopalj voze radnim danom dva autobusa u taktnom VR – jedan ujutro i jedan popodne Grinko.gif, a vikendom ne vozi ništa. Rekla €uropa da se država u to ne smije petljati pa to nam je. Ukratko (da ne zabludim u polit-ekonomsku raspru), treba pravodobno s prtljagom istupiti na prometnicu D32 i moliti boga da naiđe neko dobrohotno stvorenje za volanom prometala u kojem ima mjesta. To isto tako znači da ne možeš planirati putovanje u minutu već da treba uzeti vremensku rezervu. I tako sam se obreo na kolodvoru Lokve nekih 40 minuta prije polaska 4000 u smjeru Rijeke.

 

Iz smjera Fužina odnosno šturca stizala je ONA posve neopterećena skretničarem koji je visio tatrane

 

StanicaLokveLjeto556.jpg

 

Prešao sam s druge strane da mi insolacija prištedi struju za bljeskalicu

 

StanicaLokveLjeto557.jpg

 

Zbog skretničara sam mislio da izvode neku kompliciranu manevru s vagonima u šturcu ter da će put Zagreba. A kad je krenula, rekao mi je prometnik da ide strojno (pazite: strojno) put Škrljeva. A majstor sam u upravljačnici. Mogao sam mu se uvaljati da sam znao. Opet promašaj (balada o psu, ljubavi i majci). A skretničar se samo išao odvesti do portala tunela "Golubinjak" provjeriti kolosjek jer su dobili dojavu da je došlo do iskrivljenja zbog vrućine. Ophodar im je zimus preselio na ahiret pa sad skretničar vježba...

 

th_StanicaLokveLjeto558.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Hja, ništa, idemo onda vidjeti što ima za slikanje po kolodvoru i oko njega. Ovakvu napravu nisam vidio od mojih ranih početaka u građevini tamo negdje 1971. Ako ukinu tvrtku "Pružne građevine", mogu oma otvoriti muzej

 

StanicaLokveLjeto559.jpg

 

No, s druge strane možemo isto tako ustvrditi kako su Crnogorci u stanju napraviti kvalitetan i dugovječan stroj kad treba naći zamjenu za lopatu! Krepah.gif

 

StanicaLokveLjeto560.jpg

 

Uz svaku prugu ima makova, samo ih treba potražiti

 

StanicaLokveLjeto561.jpg

 

Tu su nedavno rađeni značajni infrastrukturni zahvati

 

StanicaLokveLjeto562.jpg

 

StanicaLokveLjeto564.jpg

 

Nova skretnica

 

StanicaLokveLjeto563.jpg

 

Crno-žuto (ja bih rekao: austrougarski) isprugano.

 

StanicaLokveLjeto565.jpg

 

StanicaLokveLjeto568.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Novi stup u završnoj fazi uglavljivanja i betoniranja

 

StanicaLokveLjeto566.jpg

 

Svježe podbijeno, treba još samo pomesti

 

StanicaLokveLjeto567.jpg

 

Ovo je valjda kilometraža za šturc?

 

StanicaLokveLjeto569.jpg

 

I na kolodvor Lokve je legla vrućina

 

StanicaLokveLjeto571.jpg

 

Aha! Motorna flekserica - poluautomatik

 

StanicaLokveLjeto572.jpg

 

Detalj reznog prigona

 

StanicaLokveLjeto574.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Motorne gedore...

 

StanicaLokveLjeto575.jpg

 

... moment-ključ, pače

 

StanicaLokveLjeto576.jpg

 

RAP

 

StanicaLokveLjeto577.jpg

 

Ručica za prebacivanje lijevo-desno? Okvir na vrhu naprave je zapravo podvozje na koje se nasadi radni dio.

 

StanicaLokveLjeto578.jpg

 

Najomiljeniji kućni ljubimac u Gorana

 

StanicaLokveLjeto579.jpg

 

Sva neophodna oprema na hrpi

 

StanicaLokveLjeto580.jpg

 

Vaš izvjestitelj pred novootvorenim prostorijama za pregledače kola na kolodvoru Lokve (to je ono što su odgrizli od čekaonice)

 

StanicaLokveLjeto581.jpg

 

Prostorije su proviđene svom neophodnom opremom

 

StanicaLokveLjeto582.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Taktika zbunjivanja: Jedan od nekoliko voznih redova izvješenih u čekaonici. Meščini da je najstariji još negdje tamo iz gorespomenute A-U

 

StanicaLokveLjeto583.jpg

 

Petunije, begonije i različci su konačno došli k sebi nakon zime

 

StanicaLokveLjeto584.jpg

 

Vrlo neobičan profil tračnice. Kaže mi skretničar da je to s vanjske strane pa ne smeta. To vidim i ja, al' mi svejedno nije jasno kako se ovo dogodilo. Koliko znam, ni jedna željezara ne valja ovakve tračnice.

 

StanicaLokveLjeto585.jpg

 

4000 je stigao na vrijeme pa sam se ukrcao i krenuli smo. Taman smo nad podvožnjakom sa srpom & čekićem, a vagoni na šturcu su skroz do kraja.

 

StanicaLokveLjeto586.jpg

 

Tko je rekao da ne meće fine vagone na riječku prugu? Ovo me nekako podsjetilo na "Rivijeru ekspres"

 

RijekaLokve151.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

U Driveniku smo čekali krajcanje sa 705 pa sam imao prigodu prisustvovati značajnim aktivnostima glede pripreme nekog ždranja. Pitao sam kondora da li to slave ukidanje VV – ništa nije odgovorio.

 

StanicaDrivenik072.jpg

 

Neću ništa komentirati, a vi pustite mašti na volju

 

StanicaDrivenik073.jpg

 

StanicaDrivenik074.jpg

 

StanicaDrivenik075.jpg

 

StanicaDrivenik076.jpg

 

Evo ga: 705 u punom zaletu

 

StanicaDrivenik077.jpg

 

Dvoposjed – logično. Zašto bi se samo majstor kuhao? Grinko.gif

 

StanicaDrivenik078.jpg

 

Eh, da. Kondor me se napokon sjetio i došao mi naplatiti kartu (jer se to u Lokvama više ne izdaje). To je bio tako uzbudljiv događaj da nisam ni primijetio da smo prošli Zlobin.

 

StanicaDrivenik079.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Vijugamo put mora

 

RijekaLokve152.jpg

 

ŽCPRsapoluR kod stanice Meja

 

RijekaLokve153.jpg

 

Gradi se zadnja i posljednja faza riječke obilaznice. Hoće li ove rane na krškom krajoliku ikad zarasti?

 

RijekaLokve154.jpg

 

Iznad kolodvora Škrljevo je nekakva drobilana. Mislim da su im se lokalni žitelji naspominjali mamice...

 

RijekaLokve155.jpg

 

Uspon je zapravo vrlo blag, zar ne?

 

RijekaLokve156.jpg

 

Saćemo u Škrljevo

 

RijekaLokve158.jpg

 

Ko veli da nema međunarodnog tereta – cisterna iz Slovačke

 

StanicaSkrljevo021.jpg

 

Jurica opet ljenčari na suncu

 

StanicaSkrljevo022.jpg

 

A evo i malog slikopisa o vožnji kroz Škrljevo (ex kolodvor Bakar)

 

http://www.youtube.com/watch?v=jUB1wWwAwuw

 

Vozimo se kroz Dragu (sušačku). Petlja na obilaznici za izlaz "Draga"

 

RijekaLokve159.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

"Viktor Lenac". Jedan od ovih dokova je navodno nova akvizicija iz Ukrajine

 

RijekaLokve160.jpg

 

Ispod nas je čuvena D404

 

RijekaLokve161.jpg

 

K-Pećine

 

RijekaLokve162.jpg

 

Kolodvor Sušak-Pećine (Ogranak). Kako god da slikam ovo bićence, ona uvijek u istoj pozi i odjeći (nema ono, malo gornji gumbić pa dekolte, ružičasta vrpca u kosi... Tjaaa...)

 

StanicaPecine169.jpg

 

Ona nedavna nezgoda s pobjeglom kompozicijom je, ako ništa drugo, dovela do čišćenja šturca, a i novog urednog bika su postavili na kraju. Sad više ne miriše cvijeće ispod balkona.

 

RijekaLokve163.jpg

 

Evo kako to izgleda kad niz riječku prugu vlak padne naglavačke u moj rodni grad.

 

http://www.youtube.com/watch?v=ahJGZRKb61A

 

E-haaaa! Stigli smo. Nakon GK ovo je da spečeš kajganu na peronu

 

StanicaRijeka123.jpg

 

Ovaj brižnić ima ozbiljne poteškoće u razvoju. Ni golubi ga se ne boje.

 

StanicaRijeka124.jpg

 

Voljeni grad je umirao na +29°C u hladu (Ko te, budalo, ćerao u 'lad?! Meshuge.gif)

 

StanicaRijeka125.jpg

 

 

Ajd, bok! (Što rek'o Antiša)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Vlakovi su za ljude a ljudi nigdje. Primjetiti je da ste samo vas dvoje (onaj sa brecikolom je drugi)jedini putnici sa voznom ispravom.

Moram Te utješiti - bilo ih je još, uglavnom turističke mlađarije. Ja sam snimao ulaz u kolodvor pa dok sam posložio sve stvari, oprtio se rucakom i izbauljao iz vagona, ostali su se već izđubrili...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Tko je rekao da ne meće fine vagone na riječku prugu? Ovo me nekako podsjetilo na "Rivijeru ekspres"

 

http://i583.photobucket.com/albums/ss277/jkrema2/RijekaLokve/RijekaLokve151.jpg

I nisi se poželio odmah vratiti i natrag istom vagonu ? Kombinacija ovih fotelja i slikopisne štreke prema Škrljevu je dobitna kombinacija za svakog railfana :razz:

Link to comment
Share on other sites

Iako si u zadnje vrijeme napravio dosta putopisa s ove dionice, ovo je opet jako lijep i zanimljiv putopis :palac:

Hvala ti na ova dva zanimljiva filmića, a kolko vidim brzina i nije tako loša s obzirom na teren. Moglo bi se uz malo organizacije privući dosta ljudi na vlak na ovoj prugi.

Link to comment
Share on other sites

Na kraju nismo vidjeli dokumentiran cilj tvog puta da se bolnog posjeti. Nadam se da bolnica nije puno računala, ili možda Pfaffmobil ima dopunsko? :mrgreen:

 

U svakom slučaju lijepo je pratiti kako si vjeran ostao našem željezničkom prijevozniku unatoč raznim peripetijama na prijašnjim putopisima. :cheer:

 

(i kako bi ja reko) Bok!

 

Ante

Unin_grb.png.29f4a5dacaee32a0dea2e7b9930a22d4.png

 

 

1318035464_logovodoravni.jpg.374c9de55cca2fd0384894b16e3a0dd0.jpg

 

Moja galerija na Photrain.net - https://www.photrain.net/photos/member/ante.klecina

Link to comment
Share on other sites

 

Vrlo neobičan profil tračnice. Kaže mi skretničar da je to s vanjske strane pa ne smeta. To vidim i ja, al' mi svejedno nije jasno kako se ovo dogodilo. Koliko znam, ni jedna željezara ne valja ovakve tračnice.

 

 

Recikliranje... Tot je nekada bila vanjska tračnica u krivini, pa ju pojeo vijenac kotača.

 

Lijepe slije! Pozz

"Nikad stati, osim kad se mora"
"Bolje častan uzmak nego nečastan poraz"
''Bolje živa kukavica nego mrtav heroj'' - Grunf

Link to comment
Share on other sites

Kao što neki već znadu, Pfaffmobil je prošlog tjedna vozilom prve pomoći (naši stari su govorili: "društvo za spasavanje") hitno otpremljen u bolnicu. Dijagnoza: Akutna artroza radilice.

 

an_smiley.gif

 

Bože nadam se samo da nije zarazno... kako bi to tek kod tebe zamjenili...a o transportu se ne i usudim razmišljati.

 

Medo

----

 

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.

Link to comment
Share on other sites

Odlično majstore !

Posebno mi se svidio ovaj zadnji video uradak u tunelu usred mraka.

Nostalgično sjećanje na nekada moje česte (naravno kao klinca) dolaske u Rijeku kada sam visio na prozoru vagona i poslije izlaska iz toga tunela, prelazak ulice u koju je naknadno dodan podvožnjka i konačno ulazak u kolodvor.

Onda smo vukli kofere do luke pa moje oduševljenje morem i tamo nas je čekao jedan od legendarnih Jadrolinijinih parobroda "Partizanka" ili "Proleterka" a kasnije možda "Jadran" ili "Jugoslavija" pa pravac za Zadar.

Hej, bila su to vremene......

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Petak 2. studenog, seh duš dan

 

Bili smo malo u rodnom gradu – bilo je nekih obveza, a i trebalo je obići rodbinu ___+ na Trsatu.

 

Vraćam se (naravno vlakom). Dan je zanimljiv – prestala je kiša pa se razbijaju oblaci, pojavljuju se krpe plavog neba... Sparno je za podivljat. Kako sam već dojadio i bogu i ljudima sa slikama relacije Rijeka – Lokve (što su neki nemilosrdno prorokovali), odlučio sam da ću vas ovog puta nadariti slikama oblaka.

Za početak – malo infrastrukture na kolodvoru Rijeka

 

StanicaRijeka146.jpg

 

Evo nas u Škrljevu. Žutka vuče k'o sumanuta (labuđi pijev?)

 

StanicaSkrljevo024.jpg

 

StanicaSkrljevo025.jpg

 

Malo infrastrukture na kolodvoru Škrljevo

 

StanicaSkrljevo026.jpg

 

Sunce se ljeska u kvarnerskom plavetnilu

 

RijekaLokve180.jpg

 

RijekaLokve181.jpg

 

RijekaLokve184.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Na Meji gužva...

 

StanicaMeja078.jpg

 

Ovim protuprirodnim bludom pokušavaju izvući Ease s rudačom bar do Lokava

 

StanicaMeja079.jpg

 

Pogled na Škrljevo

 

RijekaLokve186.jpg

 

Pogled na Meju

 

StanicaMeja080.jpg

 

Tamo dolje negdje je i Krčki most (Bajbaj1.gif, seabral)

 

RijekaLokve188.jpg

 

U Driveniku su bile još dvije kompozicije s Žutkama. Izgleda da su potjerali na prugu sve što hoće voziti jer je dan između blagdana i vikenda pa nema Serem.gif.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Evo me u Lokvama. Vlak ide dalje, a ja ću se malo osvrnuti.

 

StanicaLokveJesen307.jpg

 

Nema radnih vagona ni strojeva. Drugi kolosjek su zavezali s ostatkom željezničke mreže.

 

StanicaLokveJesen308.jpg

 

U oba pravca

 

StanicaLokveJesen309.jpg

 

Prijatelj je dobro

 

StanicaLokveJesen310.jpg

 

Na civilnoj strani dočekao me odbor za doček

 

StanicaLokveJesen311.jpg

 

Ovdje gotovo da više nije bilo lijepog neba.

 

StanicaLokveJesen312.jpg

 

Toliko zasad...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Tamo dolje negdje je i Krčki most (Bajbaj1.gif, seabral)

Baš lijepo od tebe da se brineš da i u ove zimske dane ne budem uskraćen na pogled na "svoj" otok :D

A lijepo i da si snimio sve one lijepe prizore osunčanog Kvarnera ... ima nas koji to jako volimo. A i koji ti pomalo zavidimo da se imaš prikike toliko često vlakom voziti gore-dolje od Rijeke do Lokvi i natrag. :P

Link to comment
Share on other sites

U predvečerje, iznenada,

Ni od kog iz dubine gledan,

Pojavio se ponad grada

Oblak jedan.

 

Vjetar visine ga je njiho,

I on je stao da se žari,

Al oči sviju ljudi bjehu

Uprte u zemne stvari.

 

I svak je išo svojim putem:

za vlašću, zlatom il za hljebom,

A on - krvareći ljepotu -

Svojim nebom.

 

I plovio je sve to više,

Ko da se kani dići do boga;

Vjetar visine ga je njiho,

Vjetar visine raznio ga.

 

Dobriša Cesarić: Oblak

Sub sole aut pluvia ducemus ea.

Link to comment
Share on other sites

Petak 9. studeni

 

Kad sam jutros stigao, voljeni grad me dočekao okupan sunčevim blistavilom.

 

StanicaRijeka147.jpg

 

I sve je manje-više išlo k'o po žnori. Sve sam obavio, a onda je bilo vrijeme povratka, U holu zgrade koju je imenjak onomad sagradio, bio je omanji čoporić žvrgoljavih čučavaca, a teta im je pričala o željeznici. I oni su pomno slušali, a ja sam se pitao gdje to jednog dana netragom nestane taj interes za tračnice koje se gube u daljini...

 

StanicaRijeka148.jpg

 

I onda mi je pala napamet (bonkkk!) zanimljiva i štedljiva ideja: kad već ionako imam besplatni pokaz na Autotroleju, zašto se ja ne bih odvezao busom do kolodvora Sušak Pećine (Ogranak) i tamo se ukrcao na vlak pa ću uštediti par dlakavaca Hm.gif

 

StanicaPecine170.jpg

 

Kupim ja kartu i počnem preračunavati koliko sam uštedio... Daklem:

Rijeka – Lokve = 31,50 kn

Sušak Pećine – Lokve = 29,20 kn

Δ = 1,30 kn

Kilometraža Rijeka – Sušak Pećine = 3 km

Sljedstveno tome uštedio sam 0,433 kn / kilometru

 

A kad pogledamo relaciju Sušak Pećine – Lokve = 50 km ispada da je cijena po kilometru 0,584 kn / km

A za Rijeka – Lokve = 53 km cijena izlazi 0,594 kn /km

No, paj' ovo: karta Delnice – Lokve košta 9 kn za 8 kilometara dakle 1,125 kn / kilometru

 

Pa pošto im je, dakle, taj kilometar? A sve je na istoj brdsko-planinskoj dionici pa me ne muljajte s koeficijentima Mrgreen.gif

 

Sunce mi je malo s boka pa se dade lijepo fotkati pruga koja vodi u grad.

 

StanicaPecine171.jpg

 

Otkako je onaj uletio u cvjetnjak gospođe iz visokog prizemlja, sad se bar lijepo vidi bik (morat ću se jednom otšetati do njega da se bolje upoznamo)

 

StanicaPecine172.jpg

 

Kolodvorska zgrada obasjana suncem

 

StanicaPecine173.jpg

 

Obavijest o zatvoru. Kako im se da trošiti papir i selotejp pa svaki tjedan lijepiti novu cedulju.

Obratite pažnju na malu zanimljivost: Zalesina – Kupjak (cesta) vozi terensko vozilo. I to bi trebalo pogledati, ali kog ću vraga u Kupjaku pol dana dok me netko ili nešto vrati natrag?

 

StanicaPecine174.jpg

 

Onaj krakati tamo dolje gradi kontejnerski terminal na Brajdici

 

StanicaPecine175.jpg

 

Pruga, djevojka i psić

 

StanicaPecine176.jpg

 

Pruga bez djevojke i psića

 

StanicaPecine177.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...