Jump to content
zeljeznice.net
milanj

ŽS - Železnice Srbije

Recommended Posts

Tijekom zime želim putovati u Peć preko Kraljeva, Raške i Prištine.

Znam da vlakovi ŽS-a voze iz Kraljeva sve do Zvečana, ali šta ima dalje to ne znam. (Ako uopće ima priključna veza sa srpskih vlakova iz Zvečana za Prištinu.)

Iz Prištine za Peć je promet već upostavljen koliko znam, ali najsvježiji podaci što sam našao su stari dvije godine.

Molio bih pomoć forumaških kolega. :D

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Ja sam lani slikao vlak u kolodvoru Peć, dakle to nije problem. Jedino je ova prekoibarska dionica problematična...

Znam da vlakovi ŽS-a voze iz Kraljeva sve do Zvečana, ali šta ima dalje to ne znam. (Ako uopće ima priključna veza sa srpskih vlakova iz Zvečana za Prištinu.)

Nema direktnog zeleznickog saobracaja izmedju Zvecana i Pristine. Zeleznice Srbije voze samo do Zvecana, a Kosovske zeleznice kontrolisu prugu od/do Kosovske Mitrovice. Najblize ti je da odes do Kosovske Mitrovice, ali izgleda da odatle nema voza za Pristinu, vec je najblize mesto od Zvecana odakle idu putnicki vozovi Kosovo Polje

U redu, onda dolazi u obzir druga varijanta preko Skopja. Prije 2 godine je bio jedan vlak iz Skopja za Pristinu, da li sad prometuje?

U redu, onda dolazi u obzir druga varijanta preko Skopja. Prije 2 godine je bio jedan vlak iz Skopja za Pristinu, da li sad prometuje?

Ide Skoplje - Priština, samo se raspitaj dobro da li možeš da imaš problema sa kosovskim pečatom kad se budeš vraćao u Srbiju.

Jedini problem u tom slucaju ce biti sto ce mu biti udaren pecat ANULEE od strane srpske policije preko pecata koji su lupili sluzbenici na Kosovu nakon cega ce dobiti novi pecat Srbije.

Jedini problem u tom slucaju ce biti sto ce mu biti udaren pecat ANULEE od strane srpske policije preko pecata koji su lupili sluzbenici na Kosovu nakon cega ce dobiti novi pecat Srbije.

To sad mi nije jasno, što je ANULEE i kakav pečat? Žrvtujte mi malo vremena, hvala. :D

To ti je jos jedna balkanska ludorija kojih na ovim prostorima nikad ne manjka. Drzava Srbija ne priznaje zvanicne organe na Kosovu od proglasenja nezavisnosti, a time ni njihovu granicnu sluzbu i pecate u putnoj ispravi. To ANULEE oznacava ponistavanje kosovskog pecata. Stranci koji ulaze sa Kosova u Srbiju sa tim nemaju problema, samo ces imati sarenu stranicu u ispravi. Link na vest http://www.naslovi.net/2008-07-17/pink/ponistavanje-pecata-republike-kosovo/746111

Nije to kao kad imas pecat Izraela u pasosu, pa nema teorije da udjes u neku od arapskih zemalja. Jos mozes da zaglavis i robiju kao cionistisicki spijun.

Najsigurnije je onda i vratiti se u Srbiju opet preko Makedonije (ili Crne Gore). U tom slučaju ne bi trebalo biti problema niti pizdarija s dodatnim žigom.

Misliš Preševo-Skopje-Priština-Skopje-Preševo? Ovako bi bilo malo predugačka avantura, al ako nema druge opcije...

Pa ako će samo da ti prelupaju pečat, možeš komotno da ideš. Jaka stvar, tako i tako ti pečat Kosova više neće trebati kad uđeš u Srbiju.

Jedna je varijanta da se primakneš negdje blizu Leška i popneš se na ono mjesto koje sam poslikao u egerkeovom putopisu :kul3. Tamo je granica, samo se spustiš kilometar nizbrdo na drugu stranu i eto te u centru turističkog naselja. Jes da je visinska razlika nekoliko stotina metara, al da ne zakreramo sad.

Ionako je za par dana otvaranje sezone, milicija te neće ni primjetiti među drugim turistima :).

A gle, možeš i do Peći, pa onda autobusom u Crnu Goru, recimo do Berana ili Bijelog Polja, pa odande vlakom do Beograda.

Pa ako će samo da ti prelupaju pečat, možeš komotno da ideš. Jaka stvar, tako i tako ti pečat Kosova više neće trebati kad uđeš u Srbiju.

Jedna je varijanta da se primakneš negdje blizu Leška i popneš se na ono mjesto koje sam poslikao u egerkeovom putopisu :kul3. Tamo je granica, samo se spustiš kilometar nizbrdo na drugu stranu i eto te u centru turističkog naselja. Jes da je visinska razlika nekoliko stotina metara, al da ne zakreramo sad.

Ionako je za par dana otvaranje sezone, milicija te neće ni primjetiti među drugim turistima :).

Ma popet ću se, samo daj mi detaljnu kartu. :rasta:

Sad baš pogledam itinerare i vidim da je moguće i ovako: Mađarska-Srbija-Kosovo-Makedonija-Bugarska-Rumunjska-Mađarska. Malo predugo, ali bez probleme na granici. B)

U vezi toga pitam, Egérke, koliko ti je koštao autobus Sofija-Skopje? I je li stao u Kumanovu i Kjustendilu? Imat ću Interrail pa želim iskoristiti svaki kilometar pruge.

Nemam pojma, ne pamtim takve stvari. Premda, na stanici Avtogare Sofija piše da košta 32 leva.

Nije stao ni u Kumanovu ni u Kjustendilu, no mislim da bi stao ako zna da postoji netko za izaći. Jedini je problem s ulaskom...

U vezi toga pitam, Egérke, koliko ti je koštao autobus Sofija-Skopje? I je li stao u Kumanovu i Kjustendilu? Imat ću Interrail pa želim iskoristiti svaki kilometar pruge.

Šta će ti interrail? Preskup je za balkanske države. Bolje nabavi Balkanflexipass u Subotici...

Pozdrav!!

@svi: ovo je famozni 'kosovski' pečat:

pict0002ty.jpg

lupljen na Merdarima, poništen kod Leposavića. Važi za sve pasoše. Stranci vas posle toga jako čudno gledaju u koju god zemlju da primirišete!!

pozdrav,

Petar

...i onda je on mene pogledao a ja ne volim kad me neko pogleda....

Inače, iz nekog razloga i Albanci i Kosovari lupaju žigove na zadnje stranice pasoša. Jedini izuzetak mi je bio prvi kosovski žig, koji su mi lupili na stranicu točno nasuprot stranici s osobnim podacima. Kada sam idući puta ulazio u Srbiju (na željezničkom prijelazu Subotica), mislio sam hoću li zbog toga imati problema, no nisu ga ni skužili (ili jesu, pa se nisu obazirali).

Inače, iz nekog razloga i Albanci i Kosovari lupaju žigove na zadnje stranice pasoša. Jedini izuzetak mi je bio prvi kosovski žig, koji su mi lupili na stranicu točno nasuprot stranici s osobnim podacima. Kada sam idući puta ulazio u Srbiju (na željezničkom prijelazu Subotica), mislio sam hoću li zbog toga imati problema, no nisu ga ni skužili (ili jesu, pa se nisu obazirali).

Meni je ista situacija sa pečatima Rusije, Belorusije i Ukrajine, krenuli su od zadnje strane, do sad su stigli do predzadnje...

Svi oni,kanda,voledu da lupaju...otpozadi...

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Meni je ista situacija sa pečatima Rusije, Belorusije i Ukrajine, krenuli su od zadnje strane, do sad su stigli do predzadnje...

Pozdrav!!

@rašo, isti slučaj - na zadnjoj strani ruski /par komada, narandžasti i to sa aerodroma, crni sa kopnenih prelaza/, nekoliko albanskih /razne boje/ i ukrajinski /crveni/. inače, albanski su svuda po svim stranama, nisu mi ih lupali samo na zadnju stranu.

pozdrav,

Petar

...i onda je on mene pogledao a ja ne volim kad me neko pogleda....

i jos nesto pored glavnog razloga posete danas stanici Batajnica

img6319r.jpg
img6337r.jpg

img6387rj.jpg

Hvala Voz na zaista zanimljivim slikama iz Batajnice.

Dali to znači da će MAV ubuduće da vozi po prugama ŽS ili je ova nekakva proba?

Čiji strojovođe voze ovu lokomotivu kroz Srbiju?

Pozdrav iz Osijeka !

Prema onom sto sam uspeo da saznam, situacija je sledeca:

Ovoga puta lokomotiva je bila na test voznji radi dobijanja upotrebne dozvole za saobracaj na prugama ZS-a. Lokomotivom su upravljale masinovodje ZS-a koje imaju polozeno za upravljanje ovom lokomotivom. (sertifikat su dobile na MAV prugama). Lokomotiva je odvukla jedan teretni voz iz Batajnice do Subotice.

Ideja je da najverovatnije od proleca jedna MAV lokotiva dolazi do Beogada a jedna ZS lokomotiva do Budimpeste. Da li ce nasa lokomotiva preko, to cemo da vidimo.

Upotrebna dozovola mozda ima i veze sa tenderom za nabavku novih lokomotiva.

Preciznije informacije ce vam sigurno dati masinovodja koji je i upravljao ovom lokomotivom, a clan je ovog foruma.