Jump to content
zeljeznice.net
drstoka

Pruga Zaprešić - Varaždin

Recommended Posts

Najveća brzina kojom su se smjeli vući Baat-ovi bila je 80 km/h. Tehničke karakteristike tih vagona nisu dozvoljavale više. Iako mi se činilo da se koji put pri 80 km/h u Baat-ovima mogla ispitivati izdržljivost astronauta.

Ček, ček, a nisu oni baat "kupejci" mogli ić do 100 km/h...

Za ove "skajnate" znam da su mogli pičit 80...

Najveća brzina kojom su se smjeli vući Baat-ovi bila je 80 km/h. Tehničke karakteristike tih vagona nisu dozvoljavale više. Iako mi se činilo da se koji put pri 80 km/h u Baat-ovima mogla ispitivati izdržljivost astronauta.

Mislim da su mogli jer su imali amotrizere koji su sprijecavali bocne oscilacije za razliku od ovih sa skajem.

Tih "kupejaca" u Zagorju nije bilo. Dobro, možda ih je bilo prije 30-40 godina, ali zadnjih 20-ak godina njihovog prometovanja u igri su bili samo oni do 80 km/h.

Bok!

Ante

41830019715_d1a15f23c9_o.jpg

42012054674_dc7b12daa5_o.png

a035.gif

Tih "kupejaca" u Zagorju nije bilo. Dobro, možda ih je bilo prije 30-40 godina, ali zadnjih 20-ak godina njihovog prometovanja u igri su bili samo oni do 80 km/h.

Sad te moram demantirat, bilo je tih kupejaca na zagorskoj pruzi i prije 10-ak godina, dobro se sjećam...

Je da su rijetko vozili, ali tu i tamo sam ih znao vidjet..

Sad te moram demantirat, bilo je tih kupejaca na zagorskoj pruzi i prije 10-ak godina, dobro se sjećam...

Zanimljivo, ja ih nikad nisam vidio, a sjećanje me seže i 20-ak godina unatrag. Stvarno ih nisam nikad vidio u Vž, a evo, vozili su.

a035.gif

Zanimljivo, ja ih nikad nisam vidio, a sjećanje me seže i 20-ak godina unatrag. Stvarno ih nisam nikad vidio u Vž, a evo, vozili su.

Nisam ih ni ja nikada vidio u Zagorju no vozio sam se u njima na relaciji Zagreb - Ostarije prilicno puta.

Je, sjećam se da sam baš tražio mjasto u tom vagonu, sa crvenom tkaninom, to je bio luksuz za ove s "kožnim sjedalima"...

I baš zainat se svi nagurali u taj vagon... :cry:

Možda sam ih samo nekoliko puta vidio...

Zanimljivo je da vlakovi za koje su bili predviđeni Baat-ovi su na prugama gdje se moglo voziti 100 km/h morali voziti 80 km/h. Pisalo je tako u službenim voznim redovima. Tada su ti vagoni bili prepreka bržim voznim vremenima na dionicama Kotoriba - Varaždin i Zaprešić - Zagreb Zapadni kolodvor.

Ironično je da se danas, pet godina poslije Baat-ova, putuje još duže, jer su dionice Zabok - Zaprešić i Zaprešić - Zagreb Zapadni kolodvor sporije nego prije pet godina!

Bok!

Ante

a035.gif

Ah, ne mogu odoljeti da ne napišem kak je nekad bilo s brzinama kroz Zagorje.

Kada je početkom 90-tih godina počeo voziti IC "Zagorje", vozio je na relaciji Čakovec - Zagreb GK i obrnuto i stajao je samo u Varaždinu i Zaboku. Vozno vrijeme je od Varaždina do Zagreb GK je bilo (nisam 100% siguran) 1 sat i 39 minuta.

Brzine na pruzi tada su bile:

(Kotoriba) - Čakovec - Varaždin = 100 km/h

Varaždin - Turčin = 80 km/h

Turčin - Budinšćina (tj. oko dva km. prije same Budnišćine) = 45 km/h

Budinšćina - Zaprešić = 80 km/h

Zaprešić - Zagreb Zap kol = 100 km/h

Zg Zap kol - Zg GK = 70 km/h

Čini mi se još da se između Zapadnog kolodvora i Črnomerca, teretnog kolodvora (danas isto Zagreb Zapadni kolodvor) vozilo 80 km/h, ali to je bilo manje od 2 km dužine te dionice.

Bok!

Ante

a035.gif

Eh,da su te brzine danas... :cry:

Al mi nekaj nije jasno, oduvijek putnički vlak do zaboka vozi 1h, a sad s manjim brzinama na prugama, na nekim linijama se vozi ispod 1h...

A koja je bila najveća ikad dozvoljena brzina na ovoj pruzi?? :?:

Oho i ovu nedjelju se mijenjaju pragovi na našoj pruzi... :roll:

A koja je bila najveća ikad dozvoljena brzina na ovoj pruzi?? :?:

Zabok - Zaprešić = 80 km/h.

a035.gif

Ah, ne mogu odoljeti da ne napišem kak je nekad bilo s brzinama kroz Zagorje.

Kada je početkom 90-tih godina počeo voziti IC "Zagorje", vozio je na relaciji Čakovec - Zagreb GK i obrnuto i stajao je samo u Varaždinu i Zaboku. Vozno vrijeme je od Varaždina do Zagreb GK je bilo (nisam 100% siguran) 1 sat i 39 minuta.

taman su mogli staviti da staje i u Zlatar B...

Brzine na pruzi tada su bile:

(Kotoriba) - Čakovec - Varaždin = 100 km/h

Varaždin - Turčin = 80 km/h

Turčin - Budinšćina (tj. oko dva km. prije same Budnišćine) = 45 km/h

Budinšćina - Zaprešić = 80 km/h

Zaprešić - Zagreb Zap kol = 100 km/h

Zg Zap kol - Zg GK = 70 km/h

Čini mi se još da se između Zapadnog kolodvora i Črnomerca, teretnog kolodvora (danas isto Zagreb Zapadni kolodvor) vozilo 80 km/h, ali to je bilo manje od 2 km dužine te dionice.

taman bi mogli dići ravničarske na 120 te uz rijeku Bednju 80 i to bi onda bilo veselje. Zg - Vž 1h... :D

još da se skupi za koji tunelčić kroz planinu... ideš... a nije da ne bi bilo iskoristivo... štoviše...

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..

kojoj točno?

edit: pročitah na www.hznet.hr

ima li itko informaciju koji je obim izmjene i je li to početak konkretnog remonta?

#1 truth hurts

kojoj točno?

edit: pročitah na www.hznet.hr

ima li itko informaciju koji je obim izmjene i je li to početak konkretnog remonta?

Najvjerojatnije na tim mjestima više niti nema pragova pa ih moraju zamjeniti, isto tak najvjerojatnije sa starim i rabljenim koje su skinuli na ličkoj pruzi.

A opet izm. novih dvora i luke...

A dobro, i stari rabljeni materijal je bolji od ovog sadašnjeg, al je opet pitanje koliko će taj trajati, tak da nebi oni obnovili cijelu trasu, pa digli brzinu recimo na 100 km/h ( :lol: ) i onda za 2-3 godine opet počnu smanjivat brzinu zbog dotrajalosti materijala... :cry:

Najvjerojatnije na tim mjestima više niti nema pragova pa ih moraju zamjeniti

misliš "zamijeniti"? :twisted: :twisted: :twisted:

teško je mijenjati nešto čega nema... :twisted:

#1 truth hurts

jel sad bolje kaj? išel netko? ima li naznake kakvom ubrzanju?

#1 truth hurts

jel sad bolje kaj? išel netko? ima li naznake kakvom ubrzanju?

Uopće nisam obraćao pažnju, kartao sam belu... :D

A tek od novog voznog reda možemo očekivat povećanje brzine.. :cry:

Najnovije vijesti idu u pravcu toga da bi na ovoj pruzi trebalo hitno promijeniti oko 10.000 pragova. No, promijeniti će se svega nekih 3.500 u ovoj godini. Od novog voznog reda, nažalost, možemo očekivati nova smanjanja brzine.

Bok!

Ante

a035.gif

Najnovije vijesti idu u pravcu toga da bi na ovoj pruzi trebalo hitno promijeniti oko 10.000 pragova. No, promijeniti će se svega nekih 3.500 u ovoj godini. Od novog voznog reda, nažalost, možemo očekivati nova smanjanja brzine.

eto ja izvješćujem da bi trebalo izmijeniti sve pragove :twisted:

šalu na stranu, nisu li rekli (u biti ti Ante) da se *mijenja* (ne "bude mijenjalo"...) 5000 komada između Bedex i Zl.B? Kaj su pragovi tak skupi? i njihovo postavljanje? Pa u toku jednog petka se preveze toliko ljudi tom prugom da se ziher zaradi novaca za izmjenu bar pola km pragova *novim* pragovima...

#1 truth hurts

eto ja izvješćujem da bi trebalo izmijeniti sve pragove :twisted:

šalu na stranu, nisu li rekli (u biti ti Ante) da se *mijenja* (ne "bude mijenjalo"...) 5000 komada između Bedex i Zl.B? Kaj su pragovi tak skupi? i njihovo postavljanje? Pa u toku jednog petka se preveze toliko ljudi tom prugom da se ziher zaradi novaca za izmjenu bar pola km pragova *novim* pragovima...

Pa bilo je planirano promijeniti oko 5000 komada, ali ne samo na tom potezu nego i na drugim mjestima. Novi planovi sežu samo do 3500 komada da se sanira najgori dio pruge između Bedekovčine i Zlatar Bistrice.

Nije problem samo u cijeni pragova, već je problem i u cijeni ukupnih troškova rada mehanizacije i ljudi.

Nažalost, slika pruga u Zagorju slika je kao i u cijeloj Hrvatskoj. Na pruzi Dugo Selo - Botovo (Vb koridor, najprometnija pruga u HR) između Križevaca i Koprivnice brzina je smanjena na 80 km/h, a bila je 120 km/h i na jednom kraćem dijelu prije Lepavine 90 km/h. Na pruzi Zaprešić - Zagreb Zapadni kolodvor (dio X koridora, dvokolosiječna pruga, vrlo opterećena međunarodnim, lokalnim i gradskim prometom) brzina je bila 100 km/h, pa je smanjena na 80 km/h, a sada su neki dijelovi smanjeni na 60 i 55 km/h. Ovi primjeri su samo kap u moru problema, pa tako iznimaka nema niti u Zagorju. :cry:

Bok!

Ante

a035.gif

Ovi primjeri su samo kap u moru problema, pa tako iznimaka nema niti u Zagorju.

jedino što je iznimka da se u Zagorju vozi 40... :evil: :evil: :evil:

#1 truth hurts

Nije problem samo u cijeni pragova, već je problem i u cijeni ukupnih troškova rada mehanizacije i ljudi.

Nažalost, slika pruga u Zagorju slika je kao i u cijeloj Hrvatskoj. Na pruzi Dugo Selo - Botovo (Vb koridor, najprometnija pruga u HR) između Križevaca i Koprivnice brzina je smanjena na 80 km/h, a bila je 120 km/h i na jednom kraćem dijelu prije Lepavine 90 km/h. Na pruzi Zaprešić - Zagreb Zapadni kolodvor (dio X koridora, dvokolosiječna pruga, vrlo opterećena međunarodnim, lokalnim i gradskim prometom) brzina je bila 100 km/h, pa je smanjena na 80 km/h, a sada su neki dijelovi smanjeni na 60 i 55 km/h. Ovi primjeri su samo kap u moru problema, pa tako iznimaka nema niti u Zagorju. :cry:

Vrijeme je da se u HŽ-u zapitaju zašto se željeznicom vozi još samo onaj tko to zaista mora. :( Pored ponekih entuzijasta kao što smo mi, naravno.

Zaprešić - Podsused Tvornica 60 km/h

Podsused Tvornica 55 km/h

Podsused Tvornica - Zagreb Zapadni Kolodvor 80 km/h

Zagreb Zapadni Kolodvor - Zagreb Glavni Kolodvor 70 km/h

Zagreb Glavni Kolodvor 30 km/h

es64f409437sqzr5.gif