Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
VortaBlack

Okretna postolja dizel lokomotiva

Recommended Posts

Pozdrav!

U potrazi sam za kvalitetnim fotkama, crtežima, nacrtima i mjerama Co'Co' okretnih postolja koja se koriste na dizelima 2062 i 2063 (može i 2043 i 2044 jer su im mjere i večina elemenata potpuno isti).

Jedino što imam je ovaj ne baš najtočniji crtež bez mjera:

okretnopostolje2062i206.jpg

(pogledajte malo bolje samo srednji kotač da vidite koliko je to sfušareno)

Može ovdje, može u osobni razgovor i može na mail cro.vorta@gmail.com

Pozdrav!

U potrazi sam za kvalitetnim fotkama, crtežima, nacrtima i mjerama Co'Co' okretnih postolja koja se koriste na dizelima 2062 i 2063 (može i 2043 i 2044 jer su im mjere i večina elemenata potpuno isti).

Jedino što imam je ovaj ne baš najtočniji crtež bez mjera:

(pogledajte malo bolje samo srednji kotač da vidite koliko je to sfušareno)

Može ovdje, može u osobni razgovor i može na mail cro.vorta@gmail.com

Neznam zašto misliš da je ovaj crtež neprecizan, po meni i onome što vidim prilično je precizan, osim što mu nedostaju kote i mjere.

Nedostaju mjere, a i ima svoje nedostatke koji se vide tek kad probaš napraviti 3D model postolja.

Evo nešto što se odmah ovako vidi:

jednagreska.jpg

A što škodi temi koja se bavi okretnim postoljima? Nigdje još nisam našao sliku ili crtež postolja odozgo ili odozdo, niti mjere...

Na internetu za sada ne postoji 100% točan crtež ovog ili bilo kojeg drugog postolja od EMD.

Prvo treba uvesti razliku između tzv. konstruktivnog crteža i tzv. shematskog crteža. Konstruktivni crtež prikazuje točan izgled određenog strojarskog sklopa u tri osnovne ravnine koje definiraju prostor, a zovu se tlocrt, nacrt i bokocrt, sa točnim mjerama. Shematski crtež (npr. postolja) prikazuje samo približan izgled određenog sklopa, kako bi se dobila generalna slika cjeline (u ovom slučaju lokomotive). Primjer tome jest shematski nacrt lokomotive GT26CW-2, alias JŽ 663, kojega je član ovog foruma Karavela pred dosta vremena postao na ovom forumu i na kojem su postolja prikazana vrlo rudimentarno, a kotirana je samo dužina postolja (ako me sjećanje ne vara).

EDIT: Mislim da konstruktivni crtež tzv. Flexicoil, odnosno tzv. Special (Lightweight) Flexicoil postolja (to su sva JŽ EMD postolja osim 644, s tim da 666 postolje ima ljestve za ulaz u upravljačnicu) nikada nije izašao iz EMDa, a do sada na internetu nije izašao njegov US patent. Ako nekoga zanima, na internetu se mogu naći US patenti za oba Blomberg postolja, odnosno za AAR postolje.

Edited by darko06

EMD je moja strast /EMD is my passion :ljubav:

Patent za Blomberg troosovinsko postolje (A1A, jer srednja osovina nije bila pogonska, ovo postolje sadrži dva vučna motora) nalazi se ovdje.

Shematski nacrt Blomberg B dvoosovinskog postolja (B, ovo postolje sadrži dva vučna motora):

Truckdrawsmalljpg.jpg

a nalazi se ovdje.

EDIT: Inače je dotični gospodin patentirao i AAR dvoosovinsko postolje, koji se nalazi ovdje.

Edited by darko06

Na internetu za sada ne postoji 100% točan crtež ovog ili bilo kojeg drugog postolja od EMD.

Prvo treba uvesti razliku između tzv. konstruktivnog crteža i tzv. shematskog crteža. Konstruktivni crtež prikazuje točan izgled određenog strojarskog sklopa u tri osnovne ravnine koje definiraju prostor, a zovu se tlocrt, nacrt i bokocrt, sa točnim mjerama. Shematski crtež (npr. postolja) prikazuje samo približan izgled određenog sklopa, kako bi se dobila generalna slika cjeline (u ovom slučaju lokomotive). Primjer tome jest shematski nacrt lokomotive GT26CW-2, alias JŽ 663, kojega je član ovog foruma Karavela pred dosta vremena postao na ovom forumu i na kojem su postolja prikazana vrlo rudimentarno, a kotirana je samo dužina postolja (ako me sjećanje ne vara).

EDIT: Mislim da konstruktivni crtež tzv. Flexicoil, odnosno tzv. Special (Lightweight) Flexicoil postolja (to su sva JŽ EMD postolja osim 644, s tim da 666 postolje ima ljestve za ulaz u upravljačnicu) nikada nije izašao iz EMDa, a do sada na internetu nije izašao njegov US patent. Ako nekoga zanima, na internetu se mogu naći US patenti za oba Blomberg postolja, odnosno za AAR postolje.

Tlocrt, nacrt i bokocrt je ono glavno što tražim, ali nisam ni očekivao da su ti tehnički crteži nekome dostupni, ili da su objavljeni na internetu. Zato sam se raspitao i za fotografije samih postolja (bez lokomotive na njima). Ima jedna ok fotografija u uputi za rukovanje 2062 1xx lokomotivom. Ali samo jedan kut ne pomaže puno.

Bio sam vidio ovo na postoljima 2063 lokomotive:

madein.jpg

No nije bilo od pomoći.

Koja je točna oznaka ovih postolja? Sva Flexicoil postolja koja sam vidio imaju jednak razmak između osovina i ostale vidljive razlike.

Oznake američkih Flexicoil postolja mogu se naći ovdje.

EDIT: Prema jednom internetskom izvoru, oznaka naših Flexicoil postolja jest: Flexicoil-XLC.

Edited by darko06

Našao sam jako dobro (na prvi pogled) napravljen digitalni prikaz postolja:

saboka.png

odozgo.png

Sve što mi sad nedostaje su mjere.

Odi na lokomotivu i izmjeri tri različite duljine na tri različita dijela postolja, ali tako da barem jedna duljina bude u ravnini okomitoj na preostale dvije. Nakon što uneseš ove crteže u AutoCAD i podesiš ih prema izmjerenim duljinama, trebao bi dobiti crtež sa greškom od par desetinki milimetra do najviše milimetar.

Inače, odokativno mislim da se radi o najboljem crtežu Flexicoil-XLC postolja kojeg sam do sada vidio.

Edited by darko06

Evo još jednoga. Možda pomogne. Link je ovdje

Opa, to je dobra slika! Hvala! Odakle je to? Ima li crtež odozgo i iznaprijed?

Moj model postolja je bio napredovao, ali zadnjih nekoliko tjedana stoji jer baš nisam u mogućnosti raditi na njemu.

78988964.png

Wow, postolje ti je vrhunsko. Slika koju sam stavio je iz knjige "100 godina remonta lokomotiva" ali na žalost samo to što vidiš. Nema ništa više.

Ovo je zbilja odlično! Mislim da sam te to već pitao, ali u kojem programu to crtaš? (onaj neki google?)

“HŽ je jedna od najgorih hrvatskih kompanija, umjesto da je jedna od najuspješnijih”
Slavko Linić

"Wer nix weiss, wer nix kann, geht zum post oder eisenbahn."

Ovo je zbilja odlično! Mislim da sam te to već pitao, ali u kojem programu to crtaš? (onaj neki google?)

Hvala! Nisi me pitao. Ovo je u Autodesk Mayi rađeno.

Edited by VortaBlack

Vorta :hai

Program je (koliko sam procitao) super, samo cijena od 4.485,00 € :hm .

Nije to za moj home office, za to bum kupil dizelku od Hz-a :zubob

Vorta :hai

Program je (koliko sam procitao) super, samo cijena od 4.485,00 € :hm .

Nije to za moj home office, za to bum kupil dizelku od Hz-a :zubob

Hvala!

Program je skup ko dragi kamen, da. Dobio sam ga na sveučilišnu licencu za sad, ali na godinu kad završim studij, e onda će već biti problema. :mrgreen:

Na žalost ljudi bježe od besplatnog Blendera jer još uvijek misle da izgleda kako je izgledao prije verzije 2.5 mada je i tada bio moćan (koristili su ga u Spider-Man 2)

Moj model postolja je bio napredovao, ali zadnjih nekoliko tjedana stoji jer baš nisam u mogućnosti raditi na njemu.

Najprije respect za djelo ali da budem konstruktivan evo za početak odma primjedba. :) Ovi poklopci i šarafi na krajevima osovina su prilično različiti od originala. To mi je i inače najgenijalniji dio tog postolja (uz po dvije velike rupe gore na postolju između osovina) pa sam dosta osjetljiv na to. :)

Edited by drstoka

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..

Najprije respect za djelo ali da budem konstruktivan evo za početak odma primjedba. :) Ovi poklopci i šarafi na krajevima osovina su prilično različiti od originala. To mi je i inače najgenijalniji dio tog postolja (uz po dvije velike rupe gore na postolju između osovina) pa sam dosta osjetljiv na to. :)

Na krajevima osovina? Misliš na dizajn ležajeva? Nisam imao dobar nacrt za to pa je bilo teško napraviti i ovako kakvo je sad, no, to je jedan od elemenata koji planiram napraviti iz početka.

Hvala na primjedbi, na sljedećoj slici koju objavim, to bi trebalo biti sređeno.

P.S. Ako pogledaš izgled H-nosaća, on isto tako nije baš kako bi trebao biti, ali to je zato jer je jako teško naći dobre slike postolja bez lokomotive na njima.

Imam ja negdje u dubinama arhiva sliku postolja koja bi mogla pomoći za H nosač. Čim ulovim vremena, dam ti je.

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..

78988964.png

Ovo izgleda vrhunski.

Vjerojatno bi se tvoj model mogao koristi za 3D printanje.

Itekako da bi. Plan mi je, kad se malo sastanem sa financijama, napraviti najtočniji mogući 3D model karavele koji bi bio za 3D printanje u H0 skali.

Itekako da bi. Plan mi je, kad se malo sastanem sa financijama, napraviti najtočniji mogući 3D model karavele koji bi bio za 3D printanje u H0 skali.

Kad saznaš cijenu, mislim da ćeš odustati. Tehnike 3d printanja se razlikuju. Grublje - jeftinije, detaljnije - dosta skuplje. Ne znam imaš li nekog prijatelja koji ima 3d printer ali ako nemaš ovdje je stranica gdje si možeš isprintati bilo što, u raznim materijalima i bilo koje preciznosti. Naravno, kako sam već spomenuo, sve zavisi koliko si spreman platiti