Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
Vice

HŽ 2042 (JŽ 643) Đuran

Recommended Posts

Stare teme:
http://www.zeljeznic...?showtopic=1900
http://www.zeljeznic...?showtopic=1427
http://www.zeljeznic...p?showtopic=764

Lokomotiva 2042 u prvotnom HŽ bojanju
hz2042001zc.jpg
Photo by: Karavela

Lokomotiva 2042 standardnom HŽ bojanju
2042002.jpg
Photo by: Zeus

Izgradnja diesel-električnih lokomotiva serije 2042 počela je sredinom 1967. godine u kooperaciji tvornice "Đuro Đaković" i francuske tvornice "Brissonneau et Lotz". Po konstrukciji, te lokomotive se ne razlikuju od diesel-električnih lokomotiva serije 2041, osim što je u njih ugrađen dieselski motor jači za 100 KS. Ugradnjom jačeg motora lokomotive su promijenile vučnu značajku. Lokomotive serije 2042 su četveroosovinske s pojedinačnim osovinskim pogonom i osovinskim rasporedom B'oB'o. namijenjene su za vuču lakših teretnih vlakova i za teško manevriranje. Građene su za najveću voznu brzinu od 80 km/h. Opremljene su motorom od dvanaest cilindara u V rasporedu po kutem od 60° sa turbokompresorom. Prijenosnik snage je električni i sastoji se od istosmjernog glavnog generatora sa nezavisnom uzbudom kompenzacijskog tipa i serijskih namotaja, koji služe za pokretanje dieselskog motora, te od četiriju elektrovučnih motora sa serijskom uzbudom i prisilnom ventilacijom. U svakome okretnom postolju smještena su po dva vučna motora.

Lokomotiva 2042 101 nastala je rekonstrukcijom lokomotive serije 2041 (prototip), a u njih je ugrađen dieselski motor Pielstick sa osam cilindara u V rasporedu i turbokompresorom, snage 1020 KS.

Lokomotiva 2042 101 u "papagaj" bojanju
P3290046.jpg
Photo by: 2041024

Lokomotiva 2042 101 ima nadimak Papagaj zbog zanimljivog pristupa bojanju lokomotive. Ista je nastala preradom koja baš i nije izvedena uspješno te je ova lokomotiva slaba i u eksploataciji dosta nepouzdana.
Hž Vuča vlakova d.o.o. posjeduje 4 lokomotive ove serije (2042 001,2042 002 ,2042 003 i 2042 101) a od toga su aktivne samo 2042 002 i 2042 101.

Podjelom HŽ Vuče vlakova i ove lokomotive su pripale HŽ Cargu, tj ono što je od njih ostalo, jer trenutno ni jedna nije aktivna.

Osovinski raspored : B'o B'o
Instalirana snaga :925 / 1020 KS (650 / 718 kW)
Snaga lokomotive za vuču : 659 / 816 KS (464 / 574 kW)
Maksimalna brzina : 80 km/h
Duljina preko odbojnika : 14740 mm
Širina lokomotivskog sanduka : 2940 mm
Najveća visina od GRT : 4005 mm
Ukupna masa lokomotive : 67,2 / 74 t
Najveće osovinsko opterećenje : 16,8 / 18,6 t/os
Najveće opterećenje po dužnom metru : 4,57 / 5,03 t/m

Više podataka:
http://www.zeljeznic...tacija%20VV.pdf

Link na galeriju fotografija:
http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/9095-galerija-fotografija-2042-dhuran/

Vice 101 je neaktivna već duže vrijeme, stoji na RK skupa sa 2041 019, 2063 006, 2133... Tako da je jedina aktivna 002, ostale su gecrkt.

Vice 101 je neaktivna već duže vrijeme, stoji na RK skupa sa 2041 019, 2063 006, 2133... Tako da je jedina aktivna 002, ostale su gecrkt.

Dok ne ode u otpis i dok je ne turnu negdi na neku livadu di će stajat više od godine dana, ona se službeno vodi kao aktivna, isto je i sa 2063 006. Njihov sadašnji status je "trenutno neaktivna".

Ako je za vjerovati mapperu, 2042 002 je premještena iz Vinkovaca u Osijek.

Edited by VortaBlack

Uopče ne bi bilo čudno da je Đuran povukao taj vlak, jer u Metkoviču je napadalo 40cm snijega i još uz buru, ne bi se čudio da je negdje KM oštečena, pa su poslali Đureka da povuče taj vlak.

Uopče ne bi bilo čudno da je Đuran povukao taj vlak, jer u Metkoviču je napadalo 40cm snijega i još uz buru, ne bi se čudio da je negdje KM oštečena, pa su poslali Đureka da povuče taj vlak.

Očito smo mi elektroljupci sad malo dobili po nosu :/

Ja nemrem zmisliti PUSH PULL vlak.

Sad već piše da je na 5905 2041 028

Moguće, jer su u Pločama stacionirani đurani 2041-025, 2041-028 i 2042-002, a ako se je nešto smrdalo sa KM lako moguće da oni iako bez grijanja vuku putničke vlakove!!

I jučer je đuran vukao putničke, a u subotu ASEA, pa đuran. U međuvremenu ASEA nije vozila, već je preskakala "uže". A kako su se putnici snašli... :hladno

Tražim fotografije Plavaca iz '90-ih ili početka 2000-tih godina: 7121-013, 020, 023, 024, 028, 029, 033, 034 i 035.

Trune na RK već godinama.

Da je nisi zamijenio sa 2041 002? Mislim da je 2042 002 ipak vozila u skorije vrijeme i ne bi mi bilo čudno da provoza. A i pogledaj malo gornje postove, nije prvi put da vozi prema mapperu. Mapper često griješi, ali ne toliko puta s jednom te istom lokomotivom.

Da je nisi zamijenio sa 2041 002? Mislim da je 2042 002 ipak vozila u skorije vrijeme i ne bi mi bilo čudno da provoza. A i pogledaj malo gornje postove, nije prvi put da vozi prema mapperu. Mapper često griješi, ali ne toliko puta s jednom te istom lokomotivom.

Jesam, moje isprike. mislio sam na 2041 002, on već godinama trune na RK.

2042 002 bi trebao bit u Pločama, i ne bi se čudio da je provozao.

Jesam, moje isprike. mislio sam na 2041 002, on već godinama trune na RK.

2042 002 bi trebao bit u Pločama, i ne bi se čudio da je provozao.

2042-002 vozi u Pločama tj. služi za manevru pa ga je jako teško uloviti na mapperu!!

Jel bi mogao ko napravit točan popis đurana (a može i ostalih loksi) al poredane po hrv. renumeraciji da ih je lakše za pratiti? JŽ ne mora ni biti napisana.

npr. ovako:

001 - kasirana

002 - neaktivna RK

003 - izrezana

004 - vozna

itd.

Samo da znate, ovo sam pisao bezveze, da ne bi netko pomislio da je 004 stvarno vozna.

Jel bi mogao ko napravit točan popis đurana (a može i ostalih loksi) al poredane po hrv. renumeraciji da ih je lakše za pratiti? JŽ ne mora ni biti napisana.

npr. ovako:

001 - kasirana

002 - neaktivna RK

003 - izrezana

004 - vozna

itd.

Samo da znate, ovo sam pisao bezveze, da ne bi netko pomislio da je 004 stvarno vozna.

2042 001 -ne vozi ( kasirana ili je u Vk u raspadajućem stanju ?)

2042 002 vozi ( radi manevru u luci Ploče)

2042 003- ne vozi ( bez postolja i u raspadu u Pločama stoji, a službeno to i niej naša lokomotiva već od ŽTP-a Sarajevo)

To je to.

Za ostale lokse pogledati FAQ i upute i kratki vodič na početku podforuma Lokomotive .

2042 001 -ne vozi ( kasirana ili je u Vk u raspadajućem stanju ?)

2042 002 vozi ( radi manevru u luci Ploče)

2042 003- ne vozi ( bez postolja i u raspadu u Pločama stoji, a službeno to i niej naša lokomotiva već od ŽTP-a Sarajevo)

To je to.

Za ostale lokse pogledati FAQ i upute i kratki vodič na početku podforuma Lokomotive .

Joj, sorry, ja sam razmišljao o 2041 lokomotivama. Pogledao sam na FAQ - Lokomotive i ne piše stanje 2041 lokomotiva. Ako je moguće, neka netko napiše ovako kako sam ja predložio i neka napiše one koje nikad nisu imale hrvatske oznake (znam samo za 031).

Joj, sorry, ja sam razmišljao o 2041 lokomotivama. Pogledao sam na FAQ - Lokomotive i ne piše stanje 2041 lokomotiva. Ako je moguće, neka netko napiše ovako kako sam ja predložio i neka napiše one koje nikad nisu imale hrvatske oznake (znam samo za 031).

Piše sve.

http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/9716-prije-otvaranja-nove-teme-proeitajte-ovo-kazalo/

Kada lokomotivu premjeste na ovaj kolosijek, jel' to dobro il' loše po nju?

duran.jpg

Foto: Emanuel