Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
ErrAseR

Oj Neretvo, ladna li si... 666-002

Recommended Posts

Kako vidim slike su iz Makiša samo ne znam kad su fotkane,jer lokomotiva 666-002 je uglavnom ispravna i radi na tzv.KRUŽNOJ u BGDu,a ostale 3 lok 666 su uposlene u Rumi,Zaječaru i u Kikindi,ali uz dosta veliki postotak imobilizacije.

Samo par miliona ljudi imaju sreću da žive u Srbiji...ostali nemaju tu sreću ali imaju sve ostalo

Kako vidim slike su iz Makiša samo ne znam kad su fotkane,jer lokomotiva 666-002 je uglavnom ispravna i radi na tzv.KRUŽNOJ u BGDu,a ostale 3 lok 666 su uposlene u Rumi,Zaječaru i u Kikindi,ali uz dosta veliki postotak imobilizacije.

jel to znači da su još 4 u voznom stanju? koliko ih je ukupno bilo?

jel to znači da su još 4 u voznom stanju? koliko ih je ukupno bilo?

4.

666 001 - 004

toma

Three Blind Mice

666-004 je trenutno u Lapovu, umesto 644-002 koja je defektna i upucena u MIN na opravku. Razlog defekta je kvar na pom. generatoru. Sve lok. 666 su ispravne, koliko mi je poznato.

Pozdrav svima :lol:

Koliko se sjećam ove 4 lokomotive (da li su bile samo 4 :?, a evvo Toma kaže da su baš 4) su imale nazive: Neretva, Dinara, Sutjeska, i četvrta :arrow: :?: :!: da li Kozara :roll:

Da li sve još vuku vezano za ove dvije donekle kontradiktorne informacije.

Bjosip:

.....lokomotiva 666-002 je uglavnom ispravna i radi na tzv.KRUŽNOJ u BGDu, a ostale 3 lok 666 su uposlene u Rumi,Zaječaru i u Kikindi, ali uz dosta veliki postotak imobilizacije.
i

R.Bradic:

Sve lok. 666 su ispravne, koliko mi je poznato.
. Pošto su sve vukle Plavi voz-vlak, je li sad one imaju ikakve veze sa novouspostavljenim Turističkim plavim vozom, koji kako čujem već vozi ili će voziti po određenim prugama u Srbiji i na relaciji Ljubljana - Beograd :?: btw čuo sam da su Slovenci posebno zagrijani za ovu ideju :lol:

pozdrav od igoraila ! :wink:

Odbojnike na tramvaje !

"""""""""""""""""""""""""""""

Svaki pravi railfan naprosto zadrhti kad u prolazu primjeti, da se na željezničkom semaforu

pojavi ZELENO svjetlo !

Koliko se sjećam ove 4 lokomotive (da li su bile samo 4 :?, a evvo Toma kaže da su baš 4) su imale nazive: Neretva, Dinara, Sutjeska, i četvrta :arrow: :?: :!: da li Kozara :roll:

Dinara, Kozara i Sutjeska su bile tri Diesel - hidraulicne lokomotive Kraus - Maffei serije D66 (JZ 761) i sada stoje na slijepom kolosjeku u stanici Topcider.

pict15441yv.th.jpg

Ove sve cetiri lokomotive serije 666 vuku jer su ovu jesen sve isle ne probe iz MIN-a. Mogao sam ici na te probe ali nisam imao vremena.

Dinara, Kozara i Sutjeska su bile tri Diesel - hidraulicne lokomotive Kraus - Maffei serije D66 (JZ 761) i sada stoje na slijepom kolosjeku u stanici Topcider.

pict15441yv.th.jpg

Ove sve cetiri lokomotive serije 666 vuku jer su ovu jesen sve isle ne probe iz MIN-a. Mogao sam ici na te probe ali nisam imao vremena.

Hvala Scharnhorst na podacima. A koja je onda bila sa nazivom Neretva, da li samo jedna od 666-ica, sve četiri ili niti jedna :? :?

igorail ! :D

Odbojnike na tramvaje !

"""""""""""""""""""""""""""""

Svaki pravi railfan naprosto zadrhti kad u prolazu primjeti, da se na željezničkom semaforu

pojavi ZELENO svjetlo !

Ovo za ove Kraus - Maffei sam siguran za imena jer je to profesor spomenuo na predavanju, a i nasao sam u jednoj knjizi.

Moze biti da su se i ove cetiri 666 isto tako zvale s tim da je dodana jos i Neretva posto ih je bilo cetiri.

Moze biti jer je od 1947. do 1957. godine Plavi vlak vukla parna lokomotiva MAVAG 1C1-4hv (JZ serija 11), nakon toga od 1957. do 1978. Kraus Maffei D66, da bi na kraju 1978. dosle 666.

Evo linka:

http://www.yurail.co.yu/prezentacije/plavi%20voz/vucna.htm

Mislim da bi ove detalje najbolje mogao znati Toma.

Ovo za ove Kraus - Maffei sam siguran za imena jer je to profesor spomenuo na predavanju, a i nasao sam u jednoj knjizi.

Moze biti da su se i ove cetiri 666 isto tako zvale s tim da je dodana jos i Neretva posto ih je bilo cetiri.

Moze biti jer je od 1947. do 1957. godine Plavi vlak vukla parna lokomotiva MAVAG 1C1-4hv (JZ serija 11), nakon toga od 1957. do 1978. Kraus Maffei D66, da bi na kraju 1978. dosle 666.

JŽ 11 su bile 2D-2h

Da, 761 je bilo 3 komada; a 666 4; pa je dodana Neretva. Usput, 761 su zanimljive jer je rijec o 6 osovinskoj verziji lok. V200...

toma

Three Blind Mice

Puno pozdrava iz Subotice!

Plavi voz sa dizel vučom su radile 3 lokomotive serije 761 do 1978 koje su bile dizel hidraulične lokomotive sa 2 dizel motora i proizvedene su u Njemačkom poduzeću Krauss-Maffei po narudžbi kao V200 serija.Po nabavci lok 666 lokomotive 761 su bile u Subotici i radile su na rel Sub-Vinkovci pa Sub-Kelebija(MAV) i na kraju je ostala 761-003 koju sam i ja vozio dok je korištena.Pre 2 godine su iz Subotice odvučene za Topčider gde se i dan danas nalaze,a planirana je njihova obnova za Plavi voz i železnički muzej.

Što se tiče lok 666 ima 4 kom i to 666-001,002,003 i 004 i po prestanku vuče Plavog voza iste se koriste gde god ima potrebe sa dizel vučom jake snage(2200KS) a malog osovinskog pritiska(16T).Trenutno se ne koriste za vuču Plavog voza u turističke svrhe,nego voze teretnjake u Lapovu Rumi Beogradu i Banatu.

Ako nekoga interesiraju podaci o lok 666 slobodno neka mi piše rado ću odgovoriti.

JOSIP

Samo par miliona ljudi imaju sreću da žive u Srbiji...ostali nemaju tu sreću ali imaju sve ostalo

Slike iz davnina; Dinara:

dinara2cs.jpg

...i opet ona u društvu Sutjeske i JŽ salona:

dinarasutjeska6ad.jpg

...druga slika je iz Njemačke a za prvu neznam.

To su lokomotive Krauss Maffei ML2200 bazirane na DB V200 a napravljene su četiri 1957. godine; Dinara, Kozara, Sutjeska i još jedna plava koja je ostala u tvornici i kasnije pregrađena u ML3000 (sa jačim motorima) i prebojana u crveno-bijelo. I u plavom i u crvenom izdanju je vozila na demo-vožnjama širom Europe ne bi li našla kupca (za nastavak proizvodnje) ali nije uspjelo. Završila je na DB-u kao V300 (prefarbana u crveno-sivo, kao V200) da bi 1975. prestala voziti i 1980. bila kasirana.

Jedina slika plave KM ML2200 koju imam je ova (LIMA model, nažalost u biti, što se detalja tiče, ML3000):

HL2008.jpg

...ovo je crveno-bijela KM ML3000 godine 1960. (na probi u Mađarskoj):

ml30006nk.jpg

...ML3000 u boji (opet LIMA model ali ovaj put korektan):

limaML3000wr.JPG

...a ovo DB 230 001-0 (nekadašnja DB V300 001) dok je vozila ranih 70-ih:

db23000104zq.jpg

...i zadnji dani (1979.):

db23000100yn.jpg

Obrisan sa foruma jer sam se usudio kritizirati Končar...!

Krauss Maffei je kasnije (od 1961.) radio i ML 4000 ali je ona "malo" drugačija:

kmml4000cc5in.jpg

8)

Evo i od mene nešto... Nije serija 300 (odn. 230) nego 200 (odn. 220), točnije 220-045. (snimljeno 08. ožujka 2006. u Pogonu lokomotiva u Gredelju)

p30704755gk.th.jpg p30704776rk.th.jpg

Lokomotiva se obnavlja za talijanskog kupca FER.

Znam da ništa ne znam, ali znam da znam više od onih koji misle da nešto znaju.

Evo i od mene nešto... Nije serija 300 (odn. 230) nego 200 (odn. 220), točnije 220-045.

Trebore, mozes li molim te opisati prijenos snage kod ove lokomotive od hidrodinamickog pretvornika okretnog momenta do kotaca.

Jel ona ima mehanicki mjenjac ili...

Evo i od mene nešto... Nije serija 300 (odn. 230) nego 200 (odn. 220), točnije 220-045. (snimljeno 08. ožujka 2006. u Pogonu lokomotiva u Gredelju)

p30704755gk.th.jpg p30704776rk.th.jpg

A da se kao zabunite i ofarbate ju plavo sa natpisom "DINARA"? :wink:

Da, prema sugestiji nekog starog majstora; hehehe

pozdrav

toma

Three Blind Mice

Teško.... Titove lokomotive su farbane auto-lakom da bi imale viši sjaj, a i natpisi su bili posebni. Na tim se lokomotivama radilo u posebnom, ograđenom dijelu pogona gdje se kontrolirao svaki ulaz i izlaz radnika. Lokomotive je danonoćno čuvalo posebno osiguranje.... Ali i opet je bilo situacija da su lokomotive nastradale prije odlaska iz gredelja... Npr. nalete osovine ili vagoni s ugljenom... prođu 5-6 skretnica da ih nitko nije ni vidio i baš se zalete u lokomotivu koja drugi dan ide doma, a netko je ostavio otvorena vrata. Baš nezgodno....

Evo i od mene nešto... Nije serija 300 (odn. 230) nego 200 (odn. 220), točnije 220-045.

Trebore, mozes li molim te opisati prijenos snage kod ove lokomotive od hidrodinamickog pretvornika okretnog momenta do kotaca.

Jel ona ima mehanicki mjenjac ili...

MOram priznati da mjenjači nisu moja struka - da se mene pita svi dizeli bi imali generatore (onda bi ja to lakše polovio) ali mi ni tvoje pitanje baš nije jasno... Lokomotiva ima hidrodinamički mjenjač (popularno hidraulički) i to stoji, a zakaj pitaš dal ima mehanički?

Prijenos snage u tim mjenjačima se događa kad se ostvari punjenje pretvarača (sklop dvije turbine) čime ulje ostvari vezu između ulazne turbine i izlazne. Ulazna turbina je vezana za pogonski motor a izlazna na postolje.

Taj mjenjač je ogroman i ova lokomotiva ih ima dva (svaki ispod jedne upravljačnice) i užasno su bučni i ćudljivi. Mislim da se ovih dana neću stići baviti time ali kad stignem malo ću to proći pa mogu i malo bolje objasniti.

OK, jasno mi je sad. Nema mehanicki mjenjac sto je i normalno. Negdje sam izgleda krivo nacuo, a i bilo mi je cudno da V200 ima mehanicki mjenjac sa tolikom ugradjenom snagom. :shock:

Znaci lokomotiva ima Voithov hidrodinamicki mjenjac s hidraulickim spojkama i vise hidrodinamickih pretvornika okretnog momenta.

Jel bi te mogao zamoliti da poslikas malo lokomotivu dok je raskopana, pogotovo hidraulicki dio i veze osovina s mjenjacem? :)

Jel u njima ostaje Maybachov Dieselov motor i reparira se ili se ugradjuje novi Caterpillar?

Da li motori lokomotive ove snage moraju zadovoljavati emisijsku normu Stage II?