Jump to content
zeljeznice.net
DB

Okokolodvorske mehane

Recommended Posts

Ka-ve automati

Da se ne vraćam posebno na neke destinacije, da navedem kolodvore za koje sam siguran da imaju potrošače vaših kovanica, koji kuhaju solidnu kavu (u raznim kombinacijama s mlijekom) - a osim njih, nema ništa pitko niti jestivo u blizini. To su Beli Manastir, Tovarnik i Volinja. :palac:

Ka-ve automati

To su Beli Manastir, Tovarnik i Volinja. :palac:

I Gračac!

Evo već dva vikenda za redom tam pijem vruću čokoladu dok noćni vlak stoji po 20+ minuta i čeka redovit polazak. :)

I Gračac!

Evo već dva vikenda za redom tam pijem vruću čokoladu dok noćni vlak stoji po 20+ minuta i čeka redovit polazak. :)

Zahvaljujem na dopuni mreže. Inače, ima u prizemlju nadzorništva ZOP-a (mislim da prva zgrada do kolodvorske, prema Lovincu) balkanska krčma. c030.gif

O nekim drugim obližnjim mehanama - pojma ne znam. :sra:

DB, on 12 Aug 2013 - 12:22, said:

Osijek

Ako niste samo u prolazu, pa u nekih 2-3 sata pauze, mogu preporučit "Slavonsku kuću" u Tvrđi - imaju odličan fiš sa kućnim rezancima, riblje kobasice i paštete ... no preporučam da odete tamo jaaako gladni - porcije su ogromne! :shock: Inače, ugodan komorni ambijent, s obaveznom, nimalo nametljivom, tamburaškom muzičkom kulisom. a050.gif Toplo preporučam ...

Zvuči zanimljivo. Ima tamo i kakvih riba s nogama i ušima (onako oklembešenim) za nas koji ne jedemo one obične ribe?

Ništa nisi napisao o cijenama? Naravno, treba uračunati i povratnu kartu za trajvan do Tvrđe (zbilja, jel' tramvaj još uvijek vozi kroz Tvrđu?)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Zvuči zanimljivo. Ima tamo i kakvih riba s nogama i ušima (onako oklembešenim) za nas koji ne jedemo one obične ribe?
Ništa nisi napisao o cijenama? Naravno, treba uračunati i povratnu kartu za trajvan do Tvrđe (zbilja, jel' tramvaj još uvijek vozi kroz Tvrđu?)

Moj dojam je da je Osijek grad mladosti (omladine u neka mračna, a mladeži u ova svijetla vremena).
Obično izbjegavam trajvan, ne čekaju mi se, kad pješice dođem za približno isto vrijeme ... jedino, tamo su tragovi zadnjeg rata ne samo vidljivi, nego i udubljeni po pločnicima - pa je preporučljivo više gledati pod noge, nego pod suknje. :kul3
Tranvaj ne vozi kroz, al vozi pokraj Tvrđe. Cijene u "Slavonskoj kući"? Sasvim prosječne (pečeni smuđ je možda neka skuplja 'rana), al ne bi citir'o jelovnik, jer je vjerojatno da bi proful'o. Uglavnom, prosječan obrok skuplji nego pizza, al ne puno. Naravno, ako je puno paprike, oće se dosta potrošit na gemištima ... :zivio:

Našice

Ako nekom nevoljom u tom kolodvoru čekate sljedeći vlak, onda je jedina okrepa moguća u obližnjoj krčmi - prijeđite na civilnu stranu kolodvora i pođite cestom prekoputa, okomitom na kolodvorsku zgradu. Malo dalje s desne strane je igralište, a do igrališta neugledna prizemnica. U njoj je bio (ne tvrdim da je i dalje) bircuz - za pivo ili kavu može proći ... a za išta ozbiljnije, moraćete put pod noge (al mislim da se zalomi i taxi) pa do Našica (naravno, svaki pravi rvacki šinjoljubitelj zna da se kolodvor ne nalazi u gradu Našice, nego na rubu sela Markovac našićki). Ako je sreće. može se vlakom do Našice Grada (e, otamo je sve blizu). Šta i gdje u Našicama ima za napunit škembu - zapravo ne znam, al nekako je u centru sve na okupu, pa mislim da se može uzdat u vid, njuh ... il provjerenu metodu pitanja seljaka. Ne treba vam mađarski. :kul2

Virovitica

Grad do kojeg je iz Zagreba podjednako (ne)spretno doći vlakom i autom. Vlakom se išlo kad se prelazilo na vlak za Banovu Jarugu ... inače autom.

No za putnike vlakom, iza kolodvorske zgrade (ili ak ste došli cestom, po hrvatski: vizavi) ima birtija (mislim da se ne nudi niš za žvakanje ... a i ne bi baš ... ^_^ ).

No dobra vijest za izgladnjele je da se duž industrijskog kolosijeka šećerane dođe prvo do križanja (po Pfaffu: ŽCPR-a) sa 'glavnom cestom', fino ju se prijeđe zebrom i nastavi tim pravcem 100-tinjak metara do Kauflanda - desno od ulaza je pristojna zalogajnica s pečenim brzogrizima (a ima i za čitanje ... 8) ).

Dalje putešestvije do centra grada su naravno moguće, no jednom sam samo jedva parkiral (nije da nema mjesta, nego se baš ne snalazim), pa gde kaj ima tam, ostavljam boljim poznavateljima te varoši ... a060.gif

Kloštar

Kolodvor naselja zvanog Kloštar Podravski - no držal bum se i dalje željezničarskog nazivlja.

Naravno, uvaženi stanovnik ovog mjesta bude vjerojatno imal primjedbi (čemu se i nadam). Kak sam se ovde uglavnom zadržaval zbog prelaska na drugu prugu, bitno je znati da u sklopu kolodvorske zgrade djeluje biblioteka. Dok nije postojala, pokušal sam jednom doć do neke mjesne ... no, došel sam tzv. kolodvorskom ulicom do križanja s glavnijom cestom - pogled levo - pogled desno - i nigde niš. Odustal sam ...

Inače, o obližnja dva podravska kolodvora znam i manje nego o ovom (osim da su i Pitomača i Đurđevac relativno daleko od centara istoimenih naselja) ... pa se nadam da me sveznajući podravec i tu može upotpunit. :rolleyes:

... pa se nadam da me sveznajući podravec i tu može upotpunit. :rolleyes:

Trebalo bi. Podravci su, naime, što se tiče žeđi za znanjem još bolji u pronalaženju biblioteka od tradicionalno uspješnih Zagoraca. Bio sam kum jednom takvom (danas nažalost ___+) - koji je nepogrešivi instinkt taj čovjek imao...

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Koprivnica

Željeznički čvor i podravska metropola nudi nekoliko mjesta za klopu i pijaču - kolko me sjećanje služi, kratku pauzu između dva vlaka (pa čak i čekanje zamjene lokomotiva) može se potrošit u biblioteki uz 1. peron, a odma iza nje je i pekarnica. Ukolko vam izbor nije po volji, skoro pa prekoputa kolodvorske zgrade je BILLA - ima za ponesti na put, pa uživat gledajući krajolike iz vlaka na sve četri ...

strane svijeta. :kul2

Za ozbiljniji pristup uz ležerno sjedenje u blizini kolodvora, s civilne strane je na raspolaganju Bijela kuća (ne brinite, nema tam ni Obame, ni tajne službe, ni Ovalnog ureda ...) - tak se zove hotelčić u čijem prizemlju je kafić, a u podrumu menza (budi mi oprošteno, al imaju nekaj nalik liniji, a ne klasični sistem "sedneš i naručiš"). Ak dole ne ne nađete konobara, ne dajte se od linije - odma dođe onaj sa šanka iznad. Klopa je sa dnevnog menija, gotova jela ne neke vrhunske kvalitete (al ni mi nikad bilo zlo), no uglavnom su topla i pristojnih cijena ...

Ak vam je pobegel cug, onda u nesreći do sljedećeg imate sreću potegnut pješke do centra (nekih 10-15 minuta), tam je na sjevernoj strani glavnoga trga velika pivnica (a sa zapadne ima biblioteka ...). :kul4

Zahvaljujem se cijenjenom DB na zaista iscrpnom i nadasve duhovitom prikazu okolo-kolodvorskih birtija ali moram ga ispraviti glede Osijeka. Ne znam kada si zadnji puta bio u gradu na Dravi, ali nažalost poslije više od 130 godina Osijek je ostao bez svoje kolodvorske restoracije. Tužno ali istinito, izgleda da je i ugostiteljska ponuda po našim kolodvorima u istoj situaciji kao i naša željeznica, pred bankrotom. Restoran pa onda jedno vrijeme samo kafić, nosio je zvučno ime "Slavonija Inn" a pamtio je i neke bolje dane, čak i susrete nekih forumaša.

Na slici moja malenkost i grupa legendarnih forumaša iz Zagreba i Vinkovaca na otvaranju pruge Vinkovci-Osijek u kolodvorskoj restoraciji......

vwrx.jpg[/img]

Ovako izgleda danas, zapuštena kolodvorska zgrada i ulaz u nekadašnji restoran ......

0egs.jpg

Ako ste ožednili, jedina ugostiteljska ponuda na kolodvoru četvrtog grada po veličini u Hrvatskoj, je voda iz ove slavine na slici.......

ouvc.jpg[/img]

Pozdrav iz Osijeka !

Zahvaljujem se cijenjenom DB na zaista iscrpnom i nadasve duhovitom prikazu okolo-kolodvorskih birtija ali moram ga ispraviti glede Osijeka. Ne znam kada si zadnji puta bio u gradu na Dravi, ali nažalost poslije više od 130 godina Osijek je ostao bez svoje kolodvorske restoracije. Tužno ali istinito, izgleda da je i ugostiteljska ponuda po našim kolodvorima u istoj situaciji kao i naša željeznica, pred bankrotom. Restoran pa onda jedno vrijeme samo kafić, nosio je zvučno ime "Slavonija Inn" a pamtio je i neke bolje dane, čak i susrete nekih forumaša.

...

Zahvaljujem na ispravku. Kolko vidim, zadnji put sam bil u Osijeku 28.3.2012., no nisam se tih dana zadržaval puno u kolodvoru - a kak sam već napisal, bil sam u navedenoj biblioteci godinu ranije (no nisam siguran, trebal bi provjeriti ...). Eto, žalim zbog upokojenja ... možda jednog dana ipak uskrsne ...

Kloštar

...

Kolodvorska biblioteka u Kloštru nije baš u sklopu originalne mađarske zgrade kolodvora, nego u zgradici odmah do (između je prolaz).

Crveno na slici, lijevo od kolodvorske zgrade, je "terasa", a odmah iza je i zgrada biblioteke.

DSC_7419_crop.jpg

Biblioteka je na kolodvoru Kloštar u funkciji već godinama, uz par godina kad nije radila, kad se mijenjao vlasnik, DB vjerojatno si se u te godine zatekao na kolodvoru.

U vrijeme mraka ju je godinama vodio moj pokojni susjed, Ivo Rasinec, kojeg su svi zvali "Erda".

Zanimljivost je da je pokojni Erda išao u osnovnu školu u Orahovici sa (bivšim, višestrukim, predsjednikom) Stjepanom Mesićem.

Što se tiče biblioteke, zanimljivost je, da je unutra već desetljećima zvučnik spojen na kolodvorski razglas, kako se ljudi ne bi začitali i propustili vlak.

Ukoliko baš trebate dućan, ako se zateknete na kolodvoru Kloštar, najbliži je udaljen 400 metara.

Prijeđete na civilnu stranu kolodvora, krenete asfaltom na sjeverozapad, duž drvoreda čempresa.

Nakon 150 metara, na raskrižju skrenete desno, prođete još 200 metara i jedan zavoj.

Naći ćete se na Podravskoj (cestovnoj) magistrali, u centru naselja Budančevica u kojem se kolodvor Kloštar inače nalazi.

Dućan je odmah s desne strane.

Pitomača

U vezi kolodvora Pitomača, on i nije toliko daleko od centra mjesta, ali u neposrednoj blizini nema birceva.

No ako se duže zadržavate tamo, možete produžiti 700 metara do Pizzerije i restorana "Osmica".

Nalazi se na križanju Vinogradske ulice (kojom idete na sjever od kolodvora) i Ljudevita Gaja (Podravska magistrala).

Još 300 metara na sjever ulicom Ludevita Gaja, dođete do trgovačkog centra KTC.

U sklopu KTC-a je restoran "Verica", gdje imaju svakodnevne radničke gablece.

Naravno duž te glavne ulice, Lj. Gaja, nalaze se pekarnice, slastičarnice i sl. pa svatko može naći nešto za sebe.

Đurđevac

Centar Đurđevca je stvarno dosta udaljen od pruge.

U neposrednoj blizini kolodvora nema birceva, jedino poljoprivredna apoteka, ali stvari s njihovog cjenika vam ne bi preporučal za konzumaciju.

No zato se 500 metara dalje nalazi Autobusni kolodvor sa bibliotekom, a odmah iza autobusnog je i Lidl.

Od kolodvora krenete na sjever, lijepo uređenom Kolodvorskom ulicom, nakon 350 metara stižete do Podravske magistrale.

Odmah preko magistrale je Autobusni kolodvor sa svojm mehanom, koja ima istu svrhu kao i ona u Kloštru na željezničkom kolodvoru.

Obje su izvan centra mjesta, pa rade (ili su radile prije Linićeve fiskalizacije) do sitnih noćnih sati, a ovdje se također skupljaju oni što loču k'o pesi.

Ako se zateknete u neko gluho doba noći (čekate vlak 980 ili 6400), pa ništa od gore navedenog ne radi, u blizini autobusnog je i Inina benzinska koja radi 0-24h.

Metro über (unter) alles! :kul3

Ivanić Grad

Ovo je vjerojatno jedna od mehana koje postoje koliko i pruga i još se drže. Zadnji put sam je vidio 20. lipnja, kad sam bio s burazom u Ivaniću, bila je otvorena (nismo ulazili).

Lokal se nalazi u staroj zgradi preko puta civilne strane kolodvora, na sjevernoj strani Kolodvorske ulice koja je zapravo početak ceste Ivanić - Čazma - Bjelovar. Zgrada je zadržala izvorni oblik, jedino je terasa dograđena naknadno. Nekada se ulazilo preko stuba i malog trijema na lijevoj strani zgrade.

Također je i unutrašnjost neznatno promijenjena u odnosu na vremena kad bi moj deda ovamo navratio na gemišt, a mene kljukao Kopčićevom oranžadom (''Kopčić - tvornica octa, alkoholnih i bezalkoholnih pića'' nalazila se odmah iza ove zgrade, u smjeru Čazme).

Kada sam ja bio klinac mi smo taj lokal zvali ''reštoracija'', jer je u ono doba zaista bila kolodvorska restauracija. Čini mi se da je tada bila i jedini restoran u Ivaniću. Tko je sadašnji vlasnik i kako se zove lokal ne bih znao reći.

Mislim da se ovdje i danas može pojesti, ali što nude na jelovniku ne znam jer nisam ni kušao ni pitao.

Lijevo od zgrade je početak Predavčeve ulice kojom se išlo do i od kuće mojih dede i bake. Prošao sam tom ulicom nebrojeno puta, a u jednoj od kuća i danas živi moja rodbina po mami prezimena Predavec. Jedan od predaka te obitelji bio je svojedobno (prije II. SR) šef kolodvora Ivanić Grad.

Rescarontoracija_zps47404bad.jpg

Serija 05 je zakon!

A od mjesta u blizini ZG GL KOL, valja još spomenuti i kafić Cug, sa svojim pristojnim cijenama pića, i lijepim pogledom na manevre glavnog kolodvora.

U tom Cugu g. Stanley je potrgao pomoćni stolac. Naime, sjedalica nije izdržala težinu sjeditelja. :kul3

garlic

Ivanić Grad

Ovo je vjerojatno jedna od mehana koje postoje koliko i pruga i još se drže. ...

Mislim da se ovdje i danas može pojesti, ali što nude na jelovniku ne znam jer nisam ni kušao ni pitao.

Lijevo od zgrade je početak Predavčeve ulice kojom se išlo do i od kuće mojih dede i bake. Prošao sam tom ulicom nebrojeno puta, a u jednoj od kuća i danas živi moja rodbina po mami prezimena Predavec. Jedan od predaka te obitelji bio je svojedobno (prije II. SR) šef kolodvora Ivanić Grad.

Prvo radno mjesto mi je bilo upravo u Ivaniću, nedaleko odavde (gradilište OŠ Žeravinec). Tih 84/85, ta mehana je bila klasična balkanska gemišterska birtija, s podrapanim i zaflekanim stolnjacima i smradom jeftinih cigareta. U nju sam navratil tek par puta, kad sam čekal vlak za Zagreb. Bil sam u njoj prije izvjestan broj godina na gablecu i ugodno se iznenadil. Čini mi se da sam pojel nekakav gulaš i bil je dobar. Cijene kak već jesu radnički gableci. Dakle, sveukopno preporučljivo.

Kad nije bila ljetna sezona, u Zagreb sam se vraćal busom, pa je bilo praktičnije srkat kapuciner u birtiji / ćevabdžinici u samom autobusnom kolodvoru, a koji je odmah preko pruge, kraj ŽCP-a. Iako se za takvu kolodvorsku birtiju ne bi očekivalo, kava / kapuciner su bili odlični. Za ćevape se više ne sjećam, no nisam baš često navraćal tam na gablec. Da li još postoji, ne znam, jer se zadnjih godina nisam motal po ivanićkom gumenjaku.

Sa sjevene strane, u prvoj kući do ŽCP-a, bila je birtija koju su svi po vlasnici zvali kod Marije. Čini mi se da je još jedna od rijetkih koja nije imala automat za kavu, nego iz džezve ... c035.gif Gugl veli da je tam sad štacun jedne mobitelske kompanije.

Uz tu glavnu ulicu (i onda i sad, Alojza Vulinca), koja vodi u Kloštar Ivanić, par minuta hoda od pruge, bila je (a vidim, i sad je) birtija na ćošku u koju smo prije dolaska na gradilište, svi iz uprave navraćali na kavu (neki i na cujzeka ...). Jedamput me je skladištar nagovoril "ma daj si drapi jednog uz kavu" ... brrr! :wacko: Užas, nikad više konjak na tašte! Ne sjećam se ondašnjeg imena, al vidim da sad piše "Balans" - a to je čini mi se, bil ondašnji nadimak. Balans bar. To su se redovno zaustavljali kamiodžije, jer je prek sporedne ceste bil Sindikalni dom s malo prostranijim parkiralištem, valjda je i po tom dobla biblioteka nadimak.

U Ivaniću su sve birtije imale nadimak. Nešto pa bar. Npr. čuveni Štagelj bar, kod industrijske zone (imal je jako visoki, strmi krov i jako velika ulazna vrata).

Pa dalje, uz cestu prema Kloštru, kod Etilena Cvergl bar. Pokraj je, naime, bil mali ribnjak. Još dalje, otprilike pol puta do Kloštra, bil je Vijetnam bar. Navodno zbog neodređene pripadnosti Ivaniću ili Kloštru.

Dosta tih nadimaka sam zaboravil, jedino još pamtim, uz Mariju jedinu biblioteku bez dodatka "bar" - Zelenjak, u tzv. rekreacionoj zoni, blizu Naftalana, uz igrališta. Bil prije nekolko godina na karminama, ali i na još nekoj proslavi, pa je ispalo da im je i klopa dobra (čini mi se da oduvijek drže tradiciju). Zelenjak baš nije u dohvatu kolodvora, no ima možda nekih 10-ak minuta pješačenja. Ne bi objašnjaval put, da ne zakompliciram, pa ko se odluči, nek pita da ne skita ... U svakom slučaju, na putu od kolodvora do tamo, može se u centru naići na nekoliko biblioteka, kojim je Ivanić oduvijek obiloval ... :pivo :zivio:

Također, prije nekolko godina svratili smo na gablec u nešto noviju biblioteku - Gradsku pivnicu, koja se od već spomenutog ŽCP-a nalazi južno 300-tinjak metara glavnom ulicom s lijeve strane. Sjećam se dobrog roštilja, al kak nisam ja plaćal ( :mrgreen: ) ne bi znal reći jel skupo (iako vrsta biblioteke ne spada u ekskluzivu). :mig:

Ludbreg

Sećam se jedne kolumne Feral Tribune-ovog redovnog beogradskog komentatora Petra Lukovića - Pere sa onoga sveta, u kojoj se nije mogel načuditi imenu Centra Svijeta. Mene osobno nikad posebno nije asociralo na nekakvo brdo luđaka ... al izgleda da Srbi (il beograđani?) iz nekog posebnog razloga otkidaju na njega.​ Tja, uz ona njihova Petlova, Banova i ne znam koja sve brda, možda im bi se baš dobro uklopil jedan Ludi breg? :luda:

Možda bu se sad Bruno zapital otkud sam potrefil baš u njegovu faru, kad i vrapci znaju da oko kolodvora nema nikakve knjižnice ... no, slično ko i u Đakovu, kak sama okolica kolodvora na periferiji, niti sama pozicija između Varaždina i Koprivnice, nisu nikakav mamac za gladne i ožednjele, preporučam svima koji imaju vremena, da izađu iz vlaka, pa do sljedećeg protegnu noge do centra (dapače, Centra Svijeta, kak mu tepaju domoroci).

Ludbreg je, osim centralne pozicije na Globusu poznat kao "Svetište predragocijene Krvi Kristove", no kak se u te stvari baš ne kužim, dodal bi još samo da od kolodvora do centra ima oko jednog kilometra pristojno uređenih ulica, kakve smo navikli viđati u obližnjem Međimorju, Sloveniji, ili recimo Istri. Po meni - najuređeniji grad u Podravini. :palac:

Ukratko, na centralnom trgu i okolo njega (na čijem južnom kraju je utaracan već spominjani Centar) ima nekolko biblioteka u kojima sam do sad samo :voda: - dok gurmanluci ostaju za neki drugi put, odnosno forumskom aboridžinu da me dopuni. :rolleyes:

Razlog da sam tu do sad samo namočio brke je u automobilskoj digresiji suprotivoj vlakovnoj, a koje kažu da je od Zagreba do Varaždna brže vlakom preko Koprivnice, dok je do Koprivnice autom brže preko Ludbrega (zapravo od ludbreške petlje na autocesti A4 Zagreb - Goričan ... koja je baj d vej, bliža Jalžabetu). Dakle, pola sata Zagreb - Ludbreg, pa još tolko relativno nedavno obnovljenom D2 od Ludbrega do Koprivnice. Ludbreg mi dođe taman za svratit na kavu.

Ah da, da još dodam da niti su obližnji Jalžabet i Rasinja kolodvori baš u tim mjestima (nego poodaleko), niti kraj kolodvora pamtim ikakve biblioteke, pa lepo molim Brunu (a i bilo koga osim) da podijeli svoja znanja sa nama, kak o Ludbregu, tak i o ostalim destinacijama između Vž & Kc.

U tom Cugu g. Stanley je potrgao pomoćni stolac. Naime, sjedalica nije izdržala težinu sjeditelja. :kul3

E, tu si se zeznuo. Nisam to bio ja. Uz omjer 191 cm & 85kg za takav podvig falilo bi bar nekih tridesetak kilograma. Tresnuo je pokojni Barney, počivao u miru. Bio sam tada u Cugu i svjedočio događaju. To je bio urnebes od smijeha, a najviše se smijao sâm Barney.

Serija 05 je zakon!

Prvo radno mjesto mi je bilo upravo u Ivaniću, nedaleko odavde (gradilište OŠ Žeravinec).

Znači, ti si radio na onoj školi u ulici Milke Trnine? Kad sam ja bio klinac te ulice nije bilo ni u planu, tamo je bio Masnjakov i Žugčićev grunt, a s druge strane vjerojatno nekoga od Cundića. Kuća mojih dede i bake ti je bila u Belicevoj, na stotinjak metara od današnje škole. Na našem nekadašnjem gruntu (mi smo to zvali ograda), na sjevernoj strani, danas je četverokatnica naselja Žeravinec.

U to ime mala digresija od teme - moj deda i njegove ljubimice Šarava i Jagoda, slika iz 1961. godine. Nije sasvim Off Topic, jer je deda volio tu i tamo nešto ''pročitati'':

DedaJakobinjegovemezimice1961_zps7fd41189.jpg

U Ivaniću su sve birtije imale nadimak… naići na nekoliko biblioteka, kojim je Ivanić oduvijek obiloval

Moj deda je uglavnom zalazio u malu birtiju-špelunku kojoj ne pamtim pravo ime, a svi su je zvali ''kod Beleka''. Kad god bi se deda i ja vraćali iz Poljane sa sajma obavezno bi navratili Beleku. Tu sam kao 12-godišnjak popio svoju prvu čašu pive (dosadila mi je oranžada). Beleka odavno nema, ali kuća i lokal još postoje (kuća se nalazi na jednom uglu u neposrednoj blizini pošte i nekadašnjeg Doma kulture). Neko vrijeme je tamo bio neki butik, a što je danas ne bih znao reći.

E sad, da je Ivanić uvijek obilovao ''bibliotekama''… to je relativno. Zapravo ovisi o kojem vremenu govorimo. Iz vremena mog djetinjstva, dok baka nije nakon dedine smrti prodala kuću i cijelo imanje (1963.), pamtim samo ''reštoraciju'' i Beleka. Moguće je da je bila još koja birtija, ali se ne sjećam ni jedne osim spomenutih. Ovi današnji silni kafići i slični lokali nakotili su se od sedamdesetih na dalje.

Usput, ''reštoracija'' se u početku (mislim sve do pedesetih godina) uopće nije nalazila u Ivaniću nego je pripadala zasebnom selu koje se zvalo Šarampov Gornji. Granica je bila željeznička pruga. Kad nas je baka slala da nešto kupimo u trgovini nije se govorilo ''odi u dućan'' nego ''odi u Ivanić''.

Pri čemu sam ja, naravno, koristio svaku priliku da visim na kolodvoru jer mi je bio usput, naročito ako je teretnjak ''foršibao'' s vagonima, ali to je iz nekog drugog filma.

nešto noviju biblioteku - Gradsku pivnicu, koja se od već spomenutog ŽCP-a nalazi južno 300-tinjak metara glavnom ulicom s lijeve strane

To je vjerojatno ova lokacija (na slici moj sused dfranc, snimljeno 2. kolovoza 2010.):

p8020121_zpsfa808a24.jpg

Serija 05 je zakon!

Dao sam si malo truda, pa sam ponovno ažurirao abecedni popis do sada obrađenih kolodvorskih zalogajnica, koji se prema DB-ovoj zamisli nalazi u prvom postu ove teme:

http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/10995-okokolodvorske-mehane/&do=findComment&comment=361049

Gušt je čitati sve ove sjajne opise. Keep on running ... !!! :palac:

Gušt je čitati sve ove sjajne opise. Keep on running ... !!! :palac:

Posebno značajna pohvala kad dođe od poznatog gurmana i ispičuture!

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Posebno značajna pohvala kad dođe od poznatog gurmana i ispičuture!

Hehe, očito me jako dobro poznaješ :lol:

Da ne bi bilo zabune: ni dalje se ne smatram nikakvim gurmanom (Stanleyevim svjetlosnim godinama sam daleko od toga). A hranjenje mi služi isključivo tome da ne budem gladan.

Ali volim čitati ovakve vedre i duhovite opise i tekstove. Zato će održavanje indeksa kolodvorskih mehana morati ostati moj maksimalni doprinos ovoj temi ....a i to će valjda nekad nekome nešto značiti :ne zna:

Znači, ti si radio na onoj školi u ulici Milke Trnine? Kad sam ja bio klinac te ulice nije bilo ni u planu, tamo je bio Masnjakov i Žugčićev grunt, a s druge strane vjerojatno nekoga od Cundića. Kuća mojih dede i bake ti je bila u Belicevoj, na stotinjak metara od današnje škole. Na našem nekadašnjem gruntu (mi smo to zvali ograda), na sjevernoj strani, danas je četverokatnica naselja Žeravinec.

...

Već su dijelovi škole virili iz zemlje kad sam ja došel. Vidim da su u međuvremenu izgradili i dvoranu.

A kaj se tiče četverokatnice, ak je to ona uz prilaznu cestu i najbliža škioli, nju sam upravo ja počel vodit i dogural ju do 1. kata ... a onda su vojne vlasti odlučile da im trebam radi puzanja uz đakovačke Macose.

Moj deda je uglavnom zalazio u malu birtiju-špelunku kojoj ne pamtim pravo ime, a svi su je zvali ''kod Beleka''. Kad god bi se deda i ja vraćali iz Poljane sa sajma obavezno bi navratili Beleku. Tu sam kao 12-godišnjak popio svoju prvu čašu pive (dosadila mi je oranžada). ...

Hm, hm ... iako me sjećanje na to ne služi, ja sam svoje prve kvasne tekstove okusil još u 2. godini. U petoj sam već znal da se posle ribe pije bevanda, a rakije su tih godina služile jedino "za želudac". No onda sam negde u 7. jedne večeri trbobolju uspješno zaliječil i usvojil sve ljepote do tada nemilog lijeka. :zivio:

Iako sam se kasnijih godina ponekad znal i načitati, ipak mi nije prešlo u trajnu naviku ... :zubi:

E sad, da je Ivanić uvijek obilovao ''bibliotekama''… to je relativno. Zapravo ovisi o kojem vremenu govorimo. Iz vremena mog djetinjstva, dok baka nije nakon dedine smrti prodala kuću i cijelo imanje (1963.), pamtim samo ''reštoraciju'' i Beleka. Moguće je da je bila još koja birtija, ali se ne sjećam ni jedne osim spomenutih. Ovi današnji silni kafići i slični lokali nakotili su se od sedamdesetih na dalje.

OK, zapravo sam do '84. kroz Ivanić samo prolazil, vlakom ili autom, a o bibliotekama su me od prvih dana podučili kolege s gradilišta. :mig:

To je vjerojatno ova lokacija ...

Može bit, no s jednim posjetom baš ne pamtim tak dobro.

Obzirom da me je Stanley prebacil na drugu prugu, nastavil bum za sad po njoj ... dok se Bruno ne dosjeti ... :kul2

Novoselec

Obzirom da od Ivanića prema Dugom Selu nema nekih biblioteka, Deanovec je debelo odmaknut od civilizacije, u Širincu, kolko se sećam nema isto ničeg, sljedeća biblioteka je iza zadnjeg kolodvora u Zagrebačkoj županiji, kojih 100-injak metara od kolodvorske zgrade - a gde drugde, nego u Kolodvorskoj ulici. Znam da sam već prije nekih 10-ak godina tam nekaj popil, al se ne sećam ni kaj, ni ambijenta (a čini mi se i da smo sedeli vani). O nekim udaljenijim bibliotekama ne znam i ne bi dalje, pa da krenem dalje prugom ...

Ludina, Popovača, Voloder, Gračenica, Repušnica ... isto ko od Ivanića na zapad, ništa u blizini pruge, pa slijedi:

Kutina

U ulici iza kolodvorske zgrade (značajnog imena Metanska), dve su biblioteke - jedna na ćošku s ulicom koja vodi prema centru, a druga malo dalje od tog ćoška. U toj sam prije par godina popil kavu. OK.

O širem okolišu, nadam se da u dubinsku analizu može ponešto i stanovnik Kutine, relativno novi forumaš Laurus.

Također, niti kod stajališta Ilova nema biblioteke ...

Nevjerojatno je zapravo, kolko su Moslavci nenačitani ... :kada:

Banova Jaruga

Još mi je enigma koji je to ban ovde zaglavil u jarugi, no legenda veli da pruga iz Kutine nije trasirana ravno do Lipovljana zbog utjecaja bogatog birtaša iz ovoga dorfa - pa je i do danas održana tradicija.

Predlani sam zbog pokvarenog šveda odčekal sljedeći brzi skoro dve vure, pa sam se nagledal (i naslušal) bravara koji su postavljali nadstrešnicu na kolodvorskoj birtiji. Tak da se u Banovoj i zimi i ljeti može pouzdati u šank ... ak već nemre u vozni red.

Prek ceste je moguće kupiti frtaljicu i tirolsku, pa nema straha otić gladan i žedan iz ovog kolodvora.

U Lipovljanima ne pamtim nikakvu mehanu, no Gugl veli da s druge strane pruge, kojih 50-ak metara od ŽCP-a ima nešto s reklamom "Karlovačko" ... ak je i dućan, siguran sam da imaju ključ za otvaranje pive ... :kul2

Ak se iskrcate u Staroj Subockoj, opet ništa od ića i pića ... :???: