Jump to content
zeljeznice.net
DB

Okokolodvorske mehane

Recommended Posts

Jel još uvek prekoputa stanice postoji lokal, Američanima egzotičnog naziva PECTOPAH? icon_kuul.gif

Mislim da ne. Isto kao i onaj čuveni,legendarni bircuz SAVAMALA(tako se,inače zove daj deo Grada),gde si ujutro mogao pojeti vruću lepinju natovarenu kajmakom ili sa mašću,solju,paprikom i (u sezoni) paradajzom.Bilo nekad,sad se pripoveda.

Setio si me sa tim PECTOPAH na ono kad je Američka delegacija obilazila Sarajevo,pa kad je jedan lik,pročitao ćirilični naziv Grada i rekao:"Oh,nice city this CAPAJEBO/Kapadžibo/..." :mrgreen:

Edited by hadzibane

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

A dali u Apatinu još radi restoran "Dva bela goluba" ? tam je bila najbolja pljeskavica u galaksiji

Nažalost,nema toga više.No,zato toplo preporučujem "Krunu" i "Šaran". Objekti koji su nezamenjivi deo folklora kafanske nauke.Prave najbolji fiš u Vojvodini a i šire,jela po porudžbini su im vrhunska,a možete tamo i prenoćiti. Neverovatno je koliko se Apatin sredio u zadnjih 10-15 godina.Gradić sa najvećim prosekom plata u Srbiji,skockan...Ma sve za 10.

(No i Sombor se infrastrukturno skockao,Stankec kad dođe sledeće godine neće prepoznati Centar i plato ispred Županije)

A da li u Somboru još postoji restoran "Vikend"?

- mislim da sam već pitao prije par godina...

(i nije baš blizu kolodvora)

Pozdrav iz Zagreba

A da li u Somboru još postoji restoran "Vikend"?

- mislim da sam već pitao prije par godina...

(i nije baš blizu kolodvora)

Evo ga:

1175restoranvikend1.jpg

Restoran Vikend nalazi se u Ulici Filipa Kljajića 40, što jest podalje od kolodvora. To za prvu ruku, dok ti se ne javi Somborac i potvrdi je li riječ o istom objektu iz tvojih, pretpostavljam, vojničkih dana. I dok ne iznese svoje stručno mišljenje o kvaliteti ugostiteljske ponude.

A to si i sam mogao, poput mene, naći na internetu :wink:

Serija 05 je zakon!

Jeste. U pitanju je Restoran "Vikend" u Somboru poznatiji kao Restoran "Kod Nacike". I dalje imaju izvrsnu ponudu ića i pića,organizuju svadbena veselja i ostale zabavne i manje zabavne manifestacije. Preporučujem odličnu juneću čorbu,punjenu pljeskavicu,Karađorđevu šniclu(Zagrebački odrezak)a i salate su im vrhunske.Porcije su obilne,cene pristupačne.Od železničke stanice taksijem(koji je i za naše uslove jako jeftin) stiže se za 5-6 minuta,a ko ima volje da pešice dođe,trebaće mu 40+++ minuta laganog hoda,via centar grada. U svakom slučaju,objekat toplo preporučujem.

A jel' ima u Somborskim kafanama pravog sifona pa da si čovek lepo namesti špricer po guštu?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

A jel' ima u Somborskim kafanama pravog sifona pa da si čovek lepo namesti špricer po guštu?

Naravno! U već navedenim Restoranima Gradska Kafana i Slon to je obavezan deo repertoara a u skoro svakoj birtiji u Gradu kad tražiš "kilo belo i sifon sode" to i donesu za astal. Inače u Gradu uspešno posluju 4-5 sodadžija,od kojih toplo preporučujem sodu od Cege sodadžije(treća generacija sodadžija) i od Rezičke sodadžije. Od njih se većina bircuza i snabdeva sodom. Čak još uvek ima birtaša koji i dalje donose stare dobre staklene flaše na punjenje.To su oni koji drže do tradicije(a ima ih u Ravangradu podosta). Ostali se koriste PVC ambalažom. No soda iz "stakla" i soda iz "plastike"...Hmmm...Iskusni bibliotekar više preferira iz staklene :-) A propos sode.Ima je kupiti kod sodadžija za smešnih 20-25 dinara(nepune 2 kune) po boci(1,5 litra).

Edited by hadzibane

U pitanju je Restoran "Vikend" u Somboru poznatiji kao Restoran "Kod Nacike"

Znači ''Vikend'' je ''Nacika''!? Zato mi izgleda poznato. Tu sam, između ostalog, bio na svadbenoj večeri nekih somborskih prijatelja. Mladenki su zdipili novčanik, jer ga je (vrlo pametno) ostavila pod prozorom koji je bio otvoren.

Serija 05 je zakon!

Nažalost,nema toga više.No,zato toplo preporučujem "Krunu" i "Šaran". Objekti koji su nezamenjivi deo folklora kafanske nauke.Prave najbolji fiš u Vojvodini a i šire,jela po porudžbini su im vrhunska,a možete tamo i prenoćiti. Neverovatno je koliko se Apatin sredio u zadnjih 10-15 godina.Gradić sa najvećim prosekom plata u Srbiji,skockan...Ma sve za 10.

(No i Sombor se infrastrukturno skockao,Stankec kad dođe sledeće godine neće prepoznati Centar i plato ispred Županije)

Bio sam u Šaranu puno puta u 3 mjeseca boravka u VP 3065 :)

Možda je malo (samo malo) izvan teme, ali u Zagrebu svaki ljubitelj željeznice (i tenisa) mora svratiti u biblioteku (kako to nazivaju naši putopisdžije) zvanu Orient express.

Kako doći do nje? Iz vlaka se izađe na Glavnom kolodvoru i onda pješke preko Tomislavovog, Strossmayerovog i Zrinskog trga na sjever i onda lijevo u Teslinu. Da ste došli do tog raskrižja znat ćete jer ovdje prestaju zelene površine. Nakon prelaska Praške (semafor i tramvaj), nastaviti desnim pločnikom još 130 metara i tamo ste.

Možda je malo (samo malo) izvan teme, ali u Zagrebu svaki ljubitelj željeznice (i tenisa) mora svratiti u biblioteku (kako to nazivaju naši putopisdžije) zvanu Orient express.

Kako doći do nje? Iz vlaka se izađe na Glavnom kolodvoru i onda pješke preko Tomislavovog, Strossmayerovog i Zrinskog trga na sjever i onda lijevo u Teslinu. Da ste došli do tog raskrižja znat ćete jer ovdje prestaju zelene površine. Nakon prelaska Praške (semafor i tramvaj), nastaviti desnim pločnikom još 130 metara i tamo ste.

To baš i nije okolokolodvorska mehana. Meščini da je to više za odmorit umorne nogice ako te Helga.jpg promovira u pomoćnika nosioca kartice prilikom shoppinga u Teslinoj? :rolleyes:

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Spominjanje kiselih krastavaca, a i ove moje teme: http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/13267-m202-remont-moravice-skrad/?p=437668 me je podsjetilo da oživim ovu pomalo zaboravljenu & potonolu temicu. :klopa: :pivo :zivio: :kava:

...

Na kraju, čuvena biblioteka:

2lt9qh.jpg

60 i neke sam tu pojel svoje prve fileke. a050.gif

U 90-ima ju pamtim ko smrdljivu balkansku krčmetinu ... tu se stajalo kad se moralo. c030.gif

Sad je za preporučiti (nije ni daleko od kolodvora) za obaviti sve moguće putničko-namjerničke zahtjeve ... :palac:

Ujedno me podsjetila na jednu moju zaboravljenu temu. :mig:

...

U Skradu nije baš blizu kolodvora, ali nije ni daleko - par minuta lagane uzbrdice, pa se pređe preko "stare riječke" i malo dalje, pokraj benzinske pumpe.

Standardni, cijenom pristupačni gableci i primjerena čistoća. Doduše, nedostaje putnika-namjernika ... :sad:

Jastrebarsko

Nemo'ž bliže - ljubiteljima vlakova, sirena, kompresora, a i ponešto izgorjelog dizla, pruža se pogled ko s prvog perona - sa terase pizzerie egzotičnog imena "Sahara". :ne zna:

Ugodan, pomalo zamračen ambijent u unutrašnjosti, keramika, drvo - i čiste ćenife ... vani ima 'lada, ima i sunca ... ak navraćate autom, ima parkiralište, al nema mjesta ...

Pizza solidna, al imaju i neka jela s ove strane Jadrana (nisam probal). Za cijene nisam pital, bilo bi nepristojno ... :jez:

...

Vinkovci

Čim se prijeđe ulica (Andrije Hebranga) uz južnu stranu kolodvorske zgrade i krene ulicom Ante Starčevića prema Domu željezničara, s desne strane je dosta popularna zalogajnica (ne sjećam se imena), koja nudi gablece, odnosno gotova jela (naravno, uglavnom prijepodne i još koji sat-dva poslijepodne ...). Cijene su također vrlo popularne, no ni ne očekujte neku višu kvalitetu (u gulašu se zalomi pokoja žlundra, a zna biti i žilavih komada). Ipak, usluga je brza (a to je uz kolodvor značajna prednost!) i pristojna. Ambijent je pomalo menzaški, dominiraju keramičke podne pločice, bijeli (al ne baš blistavo) zidovi i masivni drveni stolovi. Ćenifa ne ostavlja dojam. Uglavnom, ako ste u prolazu, slobodno navratite, pojedite, popijte, platite i otiđite ...

...

Da nadopunim - spomenuta zalogajnica se zove Bistro Čvor ... no u međuvremenu, pojavila se malo dalje, u produžetku ulice (Ante Starčevića) preko križanja jedna ćevabdžinica. Imaju odličan kebab.

Rijeka - Split - Vinkovci - Žeinci ... zvuči ko Trotters Independent Traders - Paris - New York - Peckham. :kul2

Da obradimo sad malo metropolu.

Zagreb

Nekad je u sklopu kolodvorske zgrade bila solidna "Restauracija", sad se u istom prostoru može popit pristojna kava i mrzlo pivo. Zapravo, čak nemam pojma ima li kaj za bacit u kljun (ukoliko su to sendviči, ima u obližnjem Todorićevom štacunu Montana sendviča, koji, bar meni, ulijevaju više povjerenja obzirom na 'igijenu, opći izgled i datum proizvodnje).

No zato ima obilje biblioteka i brzogiza u podzemlju. Railfanovi koji su ovuda samo na proputovanju, neka obrate pažnju da Pothodnik (kod kolodvora) za prosječne aboridžine znači samo jedno: prolaz sa platoa Trga Ante Starčevića ispod kolodvora do ZET-ovog autobusnog terminala na Paromlinskoj, a ne kolodvorski pothodnik (molim da se obrati pozornost na veliko i malo početno slovo!) koji spaja samo 1., 2. i 3. peron.

I kak bi rekla braća Bluz n020.gif- ima tu svega. Od brzogriza koji katastarski i ne spadaju u Pothodnik, nego Importane Centar, pa nekolko pekarnica koje prodaju sendviče svake fele, preko nekolko dućana opće namjene, kozmetike, đinđuva, ura, mobitela, igrački, krpa za nošenje itd. itd., pa sve do javnih ćenifa u oba objekta (onima koji baš moraju, prepručam da ne istražuju, nego pitaju ...). Importane Centar nije baš za prošvrljati između dva vlaka (osim ak sljedeći nema legendarno kašnjenje), jer se i iskusni znaju zagubiti na 4 etaže i labirintu između izloga.

Iznad zemlje u blizini, samo da spomenem hotel Esplanade, koji baš i nije za prosječne putnike druge klase, al obzirom da je izgrađen upraf željeznice radi (navodno samog Orient Expressa), ko se hoće izdvojit od plebsa i potrošit kojeg mažuranića za koktelčić, konjačić (ne badelov, naravno) il viski, može uživat u miru, bez gužve i panike, a opet bit u dohvatu pruga ...

Na suprotnu stranu, poludesno od kolodvorske zgrade još je uvijek hotel Central, u čijem prizemlju je solidan kafić.

Tolko od mene, očekujem da se nađe nesretnika, čija se veza od 20-ak, rastegnula na "kasni u dolasku 120 minuta ..." i pretvorila u istraživanje birtijaške okolice Glavnog ...

DB, oduševio si me ovijem tekstom Suuper2.gif

a015.gif

A ja se trudil da ispadne kritičan ... tja, neko voli popa, neko popadiju ...

Kaže mi gospodin otac da je povodom otvaranja pothodnika tamo radio restoran 24/7 u kojemu su se među ostalim servirali i fileki (iliti tripice). Za njegovo društvo to je skoro bilo kultno mjesto :)

A od mjesta u blizini ZG GL KOL, valja još spomenuti i kafić Cug, sa svojim pristojnim cijenama pića, i lijepim pogledom na manevre glavnog kolodvora.

IMAG0229_zpsef6f4694.jpg

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

Moje fotografije.

... tja, neko voli popa, neko popadiju ...

Moja bakica bi znala dodati: "A neko popovu kćer...!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Na suprotnu stranu, poludesno od kolodvorske zgrade još je uvijek hotel Central, u čijem prizemlju je solidan kafić.

U Central sam često zalazio s društvom ranih devedesetih, jer sam tada radio u poštanskoj zgradi u Branimirovoj. Jedan od konobara je bio moj susjed iz Malešnice. Dolazili smo poslije posla na rundu-dvije prije povratka kućama. U toplije doba godine smjestili bi se u otvoreni dio, kvazi-terasu između pločnika/nogostupa i tramvajske pruge, a za hladnijih dana unutra.

Iz Centrala pamtim puno doživljaja, od kojih ću spomenuti samo tri:

- Jednog lijepog jesenjeg dana 1991. prijatelj i kolega s posla Boris i ja sjeli smo u otvoreni dio da se osvježimo prije nego se uputimo svojim domovima i obiteljima. Upravo je došao konobar i otčepio nam boce piva, ja sam mu odmah platio, ali nismo stigli ni potočiti kada su zatulile sve sirene u Zagrebu. Uzbuna! Otišli smo do pošte i smjestili se u podrumsko sklonište. Ugurali su nas u najdublji i najbolje zaštićeni dio, jer se pronio glas da prema Zagrebu leti golema masa aviona. Što se pokazalo netočnim, a kućama smo stigli u sitne sate. Nakon svega bilo mi je žao što sam bio glup i platio pivo od kojeg nismo otpili ni gutljaj.

- Jednog popodneva, poslije posla, Boris i ja sjeli smo za stol u ''terasi'' i cicali pivo, kada smo opazili neobičnu pojavu. Oko nas se motao neki lik, po izgledu pijan kao Sveti Krišpin. Upalo nam je u oči da je promijenio nekoliko stolova. Sjedne za jedan prazan stol, vrpolji se neko vrijeme i onda promijeni lokaciju. Kada nam je povjetarac donio smrad primijetili smo da je sav, da prostite, zasran. I tako je zagadio pola terase. Odmah smo pozvali konobara i upozorili ga na egzotičnog lika s probavnim smetnjama. Taj ga je odmah otjerao, a mi smo ubrzo napustili lokal i nismo tamo zalazili dugo vremena.

- Zadnji put sam bio u Centralu potkraj devedesetih, kada su moji sindikalci doveli tajnika međunarodne središnjice koja nas je upravo primila u članstvo. Ne pamtim više kako se onda zvala, danas je to UNI - Union Network International. Zvao se Patrick Massart. Bio sam u svojstvu novinara, zabilježio sam taj povjesni posjet perom i kamerom i ujedno sam ga intervjuirao za naš sindikalni kupusni list. Moj opći dojam je bio: simpatičan čovjek i zavidna ispičutura (taj je ljuštio pive brže nego su ih konobari stigli nositi).

Usput, kada se govori o ''knjižnicama'' vulgo ''bibliotekama'' u okolici Zagreb-Glavnog, ne treba izostaviti ''Pivnicu 50'' u Petrinjskoj 50, odmah iza ugla Centrala. Jest da je polu-špelunka, s klijentelom koja nije baš na razini Esplanade (poštarčine, taksisti-pijanci, poneki murijak i slični ''stališi''), ali gospođa Marija radi sasvim solidnu pizzu po pristupačnoj cijeni.

Serija 05 je zakon!

Osijek

Kolodvorska birtija je od nekog vremena "samo" kafić - doduše, vrlo pristojnog izgleda i odgovarajuće čistoće. Popio predlani solidnu kavu, no nisam primjetil imaju li nekakve sendviče il slične brzogrize. Za to treba prijeći cestu, ima otprilike prekoputa nathodnika pekarnica sa raznim nečim umotanim u tijesto ...

Nekad je u Radićevoj (to je ona poprijeko na kolodvorsku zgradu kojom odlazi tranvaj) kojih 50-ak metara od ćoška bio u podrumu solidan mehikanac :hombre ... no izgleda da Slavoncima nije bil dovoljno ljut, pa zatvorio (pojavila se tamo, ili malo dalje neka pizzeria, no čini mi se da ni nje više nema ... nadam se da neki domorodac može korigirati podatkove? a015.gif). No, ako vas ne mori glad, žeđ je već vjerojatnija, preporučam protegnut korak istom ulicom preko 2 semafora - ima terasa sa dobrom atmosferom, a i društvo je mlađahno i opušteno (čini mi se da studenti tu sakupljaju potpise).

Da ne ispadne da samo pričam o starim vremenima, u ova moderna je za žlicu, viljušku & nož najbliže (nek me i ovde isprave, al takav je moj dojam) protegnuti noge do ne tako dalekog Interšpara (velika zgrada uz prugu prema Josipovcu), u njihovoj biblioteci se nađe i poneki gablec.

Ako niste samo u prolazu, pa u nekih 2-3 sata pauze, mogu preporučit "Slavonsku kuću" u Tvrđi - imaju odličan fiš sa kućnim rezancima, riblje kobasice i paštete ... no preporučam da odete tamo jaaako gladni - porcije su ogromne! :shock: Inače, ugodan komorni ambijent, s obaveznom, nimalo nametljivom, tamburaškom muzičkom kulisom. a050.gif Toplo preporučam ... osobito kad se sjetim jednog vjetrovitog i ledenog listopada. Pokušal sam se nakon smrzavanja na terenu ugrijat toplim tušem ... no nije upalilo. :hladno Onda sam otišel u "Slavonsku kuću" na fiš - i centralno je proradilo nakon prvog zalogaja! n040.gif

Da sa malo zadržim na ve-ce koridoru (a podsjetio me je i zadnji Željezničar):

Beli Manastir

Ovo je trenutno putničko slijepo crijevo, pa od proputovanja nema ni "p". Ukoliko ste došli tamo ajzibanom nekim poslom, valjda će vas ljubazni domaćini znati odvest u kakvi bircuz sa lokalnim specijalitetima ... no samostalno & cipelcugom, ostaje vam nekih 10-ak minuta klipsanja od kolodvora do centra baranjske metropole. Usput možda ima samo kakav kiosk sa rashladnom vitrinom, a u centru ... pa čini mi se da ima pizzeria, ima slastičarnica ... i to bi bilo to. :ne zna: Ah da, ima neposredno prije centralnog platoa, u prilaznoj ulici s lijeva, nekolko kioska s burekom, ćevapima i sl. Izgled ne ulijeva povjerenje ...

Ne tako davno, radio je pristojan kafić u sklopu autobusnog kolodvora (to je odma sa civilne strane željezničkog), no ostao samo zaključan lokal ... ko i kolodvorska restauracija u obližnjoj ruševini. :sad:

Đakovo

Uglavnom kroz (pokraj) njega već godinama samo prolazim ... kolodvor je na samom rubu grada (il što bi rekli aboridžini, sela oko katedrale), pa nema izgrađenu korelaciju sa samim životom grada. Iako, do centra, gdje se već po sjećanju (iz vojske '86.) nalazi dovoljan izbor za iće i piće, nije daleko, pa u slučaju da se izađe iz jednog, a nastavi sljedećim vlakom, mislim da se isplati - ne samo radi smoka i prismoka. :klopa: :kava:

Obzirom na zadnja iskustva, "the best buy" je bio u Domu armije :mrgreen: - tak da nema smisla da išta dalje preporučam, no sam Korzo (centar) se propješači za 5 minuta ... a može se i priupitati selj...domaćine. :mig:

Kad se čovjek raspiše i protegne duž cijele HaŽe mreže, vidi da je zapravo i okokolodvorska mehanizacija otišla k vragu, zajedno sa šinjskim prometom. Eto, npr. u kolodvoru

Strizivojna-Vrpolje

- ne tako davno radila je u kolodvorskoj zgradi birtija (mislim da samo šank), a do zgrade buregdžija (tu se baš nije preporučalo jesti, osim u slučaju ljute gladi). Sad od toga svega nema ništa, a rečeni kolodvor je itekako bitan za prelaženje s koridora na koridor, pa bi se od putnika namjernika valjda moglo pristojno zaraditi ...? :hm

Od ovih bastard-kolodvora, nikad nisam siguran koji dorf je na koju stranu, no čini mi se da se iza kolodvora proteže Strizivojna. Ima u prilaznoj cesti kolodvoru neka biblioteka, no za prazan želudac i razmak od sat-dva između vlakova, može se otpješačiti neki kilometar i kusur duž glavne ulice (prema istoku), otprilike do crkve (ajd, recimo centra :kul ) - ima dva dućana, pekarnica i dvije (!) biblioteke. Preporučam štopanje vremena do tamo ... tek da se ne zaboravi na vrijeme za povratak. a055.gif