Jump to content

Novi autobusni kolodvor u Osijeku


dnovakovic

Recommended Posts

Konačno je otvoren novi autobusni kolodvor u Osijeku. Nakon više od 40 godina "privremenog" autobusnog kolodvora koji je usput bio pravo ruglo, dobili smo zaista reprezentativan objekat možda malo i prevelik i preskup u ova krizna vremena no to valjda iz mene govori ipak ljubitelj željeznice. Bojim se da će mi neki od railfanova-čistunaca zamjeriti što stavljam ove slike i time možda populariziram vožnju autobusima. No ovaj kolodvor je izgrađen na mjestu gdje su nekada bili kolosjeci uskotračne Gutmanove željeznice pa u konačnici ipak ima neke veze sa željeznicom.

Želja mi je da poslije otvaranja ovog novog autobusnog kolodvora, Osijek konačno doživi i jednu temeljitu rekonstrukciju i obnovu starog željezničkog kolodvora.

 

Krećemo sa tramvajske stanice koja je zbog novoga kolodvora izmještena na novu lokaciju......

 

001ks.jpg

 

Staklena konstrukcija kolodvora obasjana toplim proljetnim suncem, ogromne površine, upotpunjena raznim trgovinama, ugostiteljskim objektima podzemnim garažama zaista djeluje impozantno.....

 

002tnq.jpg

 

003icq.jpg

 

004hpw.jpg

 

005zc.jpg

 

006tvb.jpg

 

007gq.jpg

 

008sr.jpg

 

009zh.jpg

 

010ogr.jpg

 

011ffy.jpg

 

014xf.jpg

 

012ejg.jpg

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

  • Admin

Lijepo izgleda.* Osijek je napokon dobio pošteni autobusni kolodvor, a ne ono ruglo. Što će biti sa starim? I zašto se tramvajska stanica pomaknula, odnosno odakle? Nije valjda da sada više pred željezničkim kolodvorom ne staje tramvaj?

 

* mada mi djeluje malo prazno i malo me vuče na onu "staljinsku gotiku" po funkcionalnosti, ogromna zgrada, a kao da nije u potpunosti ispunjena. Možda mi je samo takav dojam ostavio.

loksa.jpgloksa2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lijepo izgleda.* Osijek je napokon dobio pošteni autobusni kolodvor, a ne ono ruglo. Što će biti sa starim? I zašto se tramvajska stanica pomaknula, odnosno odakle? Nije valjda da sada više pred željezničkim kolodvorom ne staje tramvaj?

 

Stari autobusni kolodvor najvjerojatnije će biti srušen, a tramvajska stanica premještena je s nekadašnje lokacije stanice Zrinjevac, što znači da tramvaj staje i pred autobusnim i pred željezničkim kolodvorom. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Objekt na fotografijama djeluje impozantno i oku ugodno, a puni dojam steći ću kad budem ponovo prolazio kroz Osijek. Naročito me zanima kako se po arhitekturi uklapa u okoliš.

U svakom slučaju Osijek je dobio reprezentativni objekt koji je davno zaslužio. Jer onaj stari autobusni kolodvor bio je, da prostite, obična prčvarnica.

 

Želja mi je da poslije otvaranja ovog novog autobusnog kolodvora, Osijek konačno doživi i jednu temeljitu rekonstrukciju i obnovu starog željezničkog kolodvora.

I to se moglo i trebalo davno učiniti. Samo da se ne ostvari ona debilna ideja o izmještanju pruge iz grada.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Stvarno super izgleda,a posebno mi se sviđa onaj info display sa odlascima i dolascima,mada mi se po fotkama čini da je postavljen malo previsoko,al nema veze. :palac:

Link to comment
Share on other sites

Kolodvor izgleda zaista impozatno možda i malo preveliko za Osijek ali barem će biti dovoljan za budućnost.Tramvajska stanica je vjerovali ili ne premještena zbog povezanosti prigradskog sa gradskim prijevozom.Ideja je da na 3 platforme ispred stanice staju autobusi iz najbližih mjesta iz okolice Osijeka tako da putnici odmah nakon nekoliko metara mogu preći u tramvaj i nastaviti svoje putovanje.Ideja je zaista dobra i vrijedna svake pohvale.Nadam se da je sada nakon autobusnog kolodvora i futurističkog nathodnika na red došlo i sređivanje kolodvora koji se polako pretvara u ruševinu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ali što mi je zapelo za oko, ova vanjsta stajališta prigradskog bus prometa nemaju uopće nikakvu nadstrešnicu, kad se dalo tolko novaca, onda se moglo još i to napravit, ne treba nikakva prevelika, ali barem ono 3-4 metara dužine..

 

I da, hvala na zanimljivoj reportaži..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...