Jump to content

Mala minijatura sa zaprešićkog kolodvora


Pfaff

Recommended Posts

Jučer sam nenadano morao na skok u Zagreb. Najboljoj itd., itd. je uletio neki event koji je završavao iza 20:00 pa sam volens-nolens opet promoviran u šoferčinu. Zanimljivo je kako se, ekološkim kenjkanjima uprkos, sistematski smanjuje vremenski raspon u kojem mi provincijalci iz Rijeke možemo boraviti u Zagrebu – nekoći si mogao i zaglaviti pa ti je još uvijek ostao onaj ponoćni poštanski vlak, a sad je zadnja mogućnost vlaka onaj 4060 magyar u 17:20 s presjedanjem u Moravicama. Bus ide malo kasnije, ali i taj je zadnji u 20:00. Navikli su narod na osobni prijevoz pa sad svi mogu veselo tvrditi kako nema interesa za javni prijevoz. Dok gorivo ne dođe na 15 kn za litru. Onda će vrla vlast i s njom spregnuti poduzetnici valjda tvrditi kako nema sredstava za dodatne vozne kapacitete i osoblje u drugoj/trećoj smjeni.

 

Na put sam krenuo po lijepom i sunčanom vremenu. Opet po Karolini. Putem sam uspio uslikati detalj koji mi je nekidan promakao – nekadašnju tankstelle za vučna vozila. Grafiti su iz novijeg razdoblja.

 

KarolinaJozefina273.jpg

 

Vrijeme je obećavalo i već sam u glavi slagao scenarij za još jednu priču iz serije "Provincijalac u Zagrebu...". Iskrcao sam suprugu-ženu negdje duboku u Kustošiji i sjetio se da mi je STIB onomad govorio kako bi bilo zgodno prošetati uz ogradu ciglane i pogledati ima li još kakvih ostataka kolosjeka kojima su vozili ilovaču.

A onda se otvorilo nebo. Pače, "otvoriše se ustave nebeske..." i nije bilo šanse da se ide bilo kuda. Za organizaciju nekog druženja bilo je prekasno (subota popodne, četri i pol..., ma hajte, molim vas...). Otišao sam obaviti neku specijaliziranu kupovinu (ipak je to metropola pa su i Bauhausi bolje opskrbljeni), a onda sam 45 minuta čekao da stane pljusak kako bih nabavljeno mogao otkoturati do auta na parkingu. Tjaaaa.

 

A onda mi pade napamet Portos, on zna popodne badavadžiti uz TV i mototrke dok susjeda pegla. Šaljem SMS: "Što se radi?". "Evo, Mato i ja pijemo gemište kod dobrog prijatelja u Mariji Gorici..." (mislim si ja – dosta im je pružiti ruku s čašom kroz prozor i eto ti gemišta). Opet ćorak. Kad sam već blizu, idem do kolodvora Zaprešić napraviti 376 jubilarnu fotku magyara.

 

Kolodvoru sam prišao zguza. Evo za početak bika na kraju kolosjeka za istovar kamenog agregata

 

StanicaZapresic001.jpg

 

Čuvena kolodvorska biblioteka. Pred zatvaranjem. Teta je već mavala metlom.

 

StanicaZapresic002.jpg

 

Pokisli kolodvor

 

StanicaZapresic003.jpg

 

Pogled u smjeru Slovenije i €U

 

StanicaZapresic004.jpg

 

Ako sam dobro interpretirao naljepnice, to bi se dalo prevesti kao "... čak i da imate pištolj, ni psu ne prodajemo karte..."

 

StanicaZapresic005.jpg

 

Eto ga, tu je...

 

StanicaZapresic006.jpg

 

... navodno je izvorno bio plav Mrgreen.gif

 

StanicaZapresic007.jpg

 

A onda je i otišao

 

th_StanicaZapresic008.jpg

 

Zanimljiv znak (desno šuma, lijevo livada?)

 

StanicaZapresic009.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ima neki odvojak. Idem malo gacati po rosnoj travi ("Konj zelenko rosnu travu pase...")

 

StanicaZapresic010.jpg

 

Gdje ima iskliznica, ima i industrijskih/skladišnih kolosjeka

 

StanicaZapresic011.jpg

 

Zanimljiv tračnički rasadnik

 

StanicaZapresic012.jpg

 

Dakle, ja sam, ničim izazvan, otkrio nekadašnji industrijski kolosjek koji je vodio u pogone nekadašnjeg "Karbona". Bila su to slavna vremena kad su "Karbofix" i tuševe vagonima razvozili po školama (sjećam se kako je svake jeseni bila nova drama kad se ustanovilo da je prošloškolskogodišnji "Karbofix", u onoj kutijici koja je imala pregradak za lopaticu, nepopravljivo zasušen te da treba djetetu kupiti novi).

 

StanicaZapresic013.jpg

 

Negdje pod ovim žbunjem je i skretnica koja dijeli kolosjeke u krugu fabrike

 

StanicaZapresic014.jpg

 

Bikovi i ikebana. I toliko o željezničkoj arheologiji.

 

StanicaZapresic015.jpg

 

ŽSPR bez R

 

StanicaZapresic016.jpg

 

Brez besed

 

StanicaZapresic017.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Nad kolodvor Zaprešić spuštao se sumrak

 

StanicaZapresic018.jpg

 

Nebo je obećavalo novi urnebes

 

StanicaZapresic019.jpg

 

Ah, da. Naknadnom terenskom provjerom utvrđeno je da Portos i Mate nisu išli na gemišt kod prijatelja nego su kupovali karte za ovu kulturno-umjetničku priredbu Roll.gif

 

StanicaZapresic020.jpg

 

Povratak je bio vrhunaravno zanimljiv – predstava s pucanjem i lijevanjem od Karlovca do Delnica. Doma sve mrtvo – izbac'lo fidovu sklopku, na terenu poplava, krepao ADSL... Sama radost.

Al' mi je svejedno bilo zanimljivo.

 

Dok ovo pišem, nebo je vedro i najavljuje sunčanu i toplu svibanjsku nedjelju. Pas m... Skocica.gif

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

E jesi neki. Pa daj pošalji suvisao SMS da znam gdje si, taman nam je ostalo kobasa sa roštilja za još jedno čeljade, mogao si do Pušće doći za isto vremena koliko nama treba od Marije Gorice do Pušće.

A mogao si pogledati i prave minijature umjesto da 374-ti put fotkaš Mađare po Kolodvoru Zaprešić. Naime u vršilnici Novih Dvora imao si 14. Izložbu minijatura ULSZ-a.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Bila su to slavna vremena kad su "Karbofix" i tuševe vagonima razvozili po školama (sjećam se kako je svake jeseni bila nova drama kad se ustanovilo da je prošloškolskogodišnji "Karbofix", u onoj kutijici koja je imala pregradak za lopaticu, nepopravljivo zasušen te da treba djetetu kupiti novi).

Malo OT; još uvijek se prodaje karbofix u tim kutijicama. :-)

Link to comment
Share on other sites

Malo OT; još uvijek se prodaje karbofix u tim kutijicama. :-)

Hvala na info, ali ono je bio samo proplamsaj nostalgije - skinuo sam se s tih stvari otkad više nema OHO-a Krepah.gif

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Zanivljiva minijatura.Zafaljujem iz kišne Vojvodine...Namrčilo se nebo od Mađarske k'o da će g.... da padaju...Šmrc,a ja taman hteo sesti na hadzicikl i uslikati novoremontovanu(od pre 2 meseca) 712-207...

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Zanivljiva minijatura.Zafaljujem iz kišne Vojvodine...Namrčilo se nebo od Mađarske k'o da će g.... da padaju...Šmrc,a ja taman hteo sesti na hadzicikl i uslikati novoremontovanu(od pre 2 meseca) 712-207...

Pozdrav i Tebi u Tvom kišnom Catfishpine Cityju! Rekli su da je ovo razdoblje europskih monsuna. Sljedstveno tome, stoj kod kuće i sadi rižu kao sav pristojan svet...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

 

Čuvena kolodvorska biblioteka. Pred zatvaranjem. Teta je već mavala metlom.

 

StanicaZapresic002.jpg

 

Ima'l ne'đe na vorumu priča o čuvenoj kafi s mlijekom? dry.gif

Link to comment
Share on other sites

Jao , mati mila...Na čeg' ličim...Obučen kao prognani drvoseča iz Kanade...

 

No,snimci su super i o'ma ih kradem sa Jutabe :-)

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

U filmu sam kao muzičku podlogu koristio zaštićene naslove izdavačkih kuća Warner Music Group (WMG), Universal Music Group (UMG) i Sony Music Entertainment (SME). Youtube ih je prepoznao odmah pri podizanju filmova na server i obavjestio me da zbog kršenja autorskih prava neće biti vidljivi u pojedinim članicama EU...

d18bcddd.gif
Link to comment
Share on other sites

U filmu sam kao muzičku podlogu koristio zaštićene naslove izdavačkih kuća Warner Music Group (WMG), Universal Music Group (UMG) i Sony Music Entertainment (SME). Youtube ih je prepoznao odmah pri podizanju filmova na server i obavjestio me da zbog kršenja autorskih prava neće biti vidljivi u pojedinim članicama EU...

icon_drvosjeca.gif

A šta'š, jadnici nikad čuli za ZAMP.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...