Jump to content

A sada malo u Podravinu - kolodvor Špišić Bukovica


Dinko-KA

Recommended Posts

Dakle, kao što se vidi iz naslova teme, u četvrtak sam posjetio kolodvor Špišić Bukovicu. To je kolodvor sa tri kolosijeka s tim da je prvi kolosijek vrlo kratak i služi kao manipulativni, odnosno, nekad je služio kao manipulativni, danas ne služi ničemu. Kolodvor je udaljen 8 km od Virovitice odnosno 13 km od Pitomače i nalazi se na pruzi Varaždin-Dalj. U vlakovima 703 i 702 je bila dosta velika gužva, ali ja sam ovaj puta, za razliku od Vrbovca, ostao sjediti na svojem mjestu po dolasku u Zagreb pa sam onda sjedio i do Pitomače. Za informaciju, ni taj dan nisu dodali NITI JEDAN vagon u Zagrebu. :twisted: :twisted: :twisted:

Plan putovanja je bio ovakav:

 

plangr.png

 

Na karti put izgleda ovako:

 

kartayz.png

 

Pošto je bila gužva do Koprivnice, nisam ništa slikao, a prije Pitomače sam fotkao unutrašnjost vagona s kojim sam putovao. To je bio vagon 51 78 20-70 219-2.

 

p1040001a.jpg

 

U Pitomaču smo stigli u 12.13, odnosno sa 8 minuta zakašnjenja. U kolodvoru nas je već čekala macosa za Bjelovar, a moj vlak je nastavio svoje putovanje prema Slavonskoj metropoli:

 

p1040002h.jpg

 

Nije predmet današnjeg putopisa, ali čisto da znate (ako ne znate :mrgreen: ) kako izgleda kolodvorska zgrada u Pitomači. Za informaciju, kolodvor Pitomača ima 4 kolosijeka:

 

p1040003q.jpg

 

Sa 5 minuta zakašnjenja, dolazi obnovljena macosa 117/118 kao vlak 2315 koja će me odvesti u Špišić Bukovicu:

 

p1040004.jpg

 

Unutrašnjost te macose. Inače u vlaku je bilo svega nekoliko putnika, što dokazuje i ova slika:

 

p1040005px.jpg

 

Također sa 5 minuta zakašnjenja stižemo u Špišić Bukovicu. Macosa kojom sam došao nastavlja dalje za Viroviticu:

 

p1040006.jpg

Edited by Dinko-KA

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

A ja se javljam mladom ljubaznom prometniku, govorim svoje namjere..... Uglavnom, ko i svaki put, dobivam zeleno svjetlo. ;-) Inače osim prometnika, u kolodvoru radi i čuvar prijelaza/skretničar. Kolodvorska zgrada:

 

p1040007u.jpg

 

Kolodvorska zgrada s civilne strane. Inače, nedavno su si postavili PVC stolariju, još uvijek fino miriše na novu plastiku: :klopa:

 

p1040008b.jpg

 

Klupa u čekaonici:

 

p1040009y.jpg

 

I putnička blagajna koja radi:

 

p1040010m.jpg

 

Prikladan vozni red. Inače kolodvor djeluje vrlo uredno, usudio bih se reći da je ovo najuredniji kolodvor koji sam posjetio :palac: :

 

p1040011x.jpg

 

Mehanizam kojim se spušta/podiže mehanička rampa na izlazu iz kolodvora u smjeru Virovitica. Tu rampu ćemo kasnije vidjeti i na slici:

 

p1040012q.jpg

 

Prvi (kratki) kolosijek koji se ne koristi:

 

p1040013s.jpg

 

Peron postoji između prvog i drugog kolosijeka:

 

p1040014n.jpg

 

Drugi (prolazni) kolosijek:

 

p1040015b.jpg

 

Treći kolosijek koji se gotovo svakodnevno koristi za križanje putničkih sa teretnim vlakovima:

 

p1040016f.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Vodonapojnik za ljude koji uredno daje pitku i ledenu vodu. Sada dokaz da nema kraja ljudskoj gluposti: dođem na kolodvor i pitam prometnika onako, čisto iz znatiželje, da li je voda pitka. Veli on da je i pitka i ledena. I smočim ja ruku i uvjerim se u istinitost njegovih riječi. Odem fotkati po kolodvoru, međutim, pošto je u hladu bilo 26, a na suncu 33°C sam nakon nekog vremena pošteno ožednio. I cijelo vrijeme razmišljam kako u Pitomači moram pronaći neki dućan da kupim vodu, a dok sam razmišljao sam prošao 3 puta pored ovog vodonapojnika. Završim s fotkanjem, imam još 3-4 minute do dolaska vlaka, stanem u hladovinu neke breze koja je udaljena ravno 3 metra od vode, i ja i dalje razmišljam kako jedva čekam da dođem u Pitomaču da kupim vodu. I dođe vlak, i nakon par minuta vožnje se, i dalje razmišljajući o vodi, sjetim: Pa... :hm kaj nije tamo prometnik na početku rekal da je ona voda pitka??? Pa bome je, još sam probal s rukom jel hladna... I ništa, sad se ne mogu vratit, a i Pitomača je već bila blizu, pronađem ja tamo dućan, kad ono: radno vrijeme od 7-12 i od 16-21 sat. I niš, dođe moj 702, pitam ja prometnika jel bi mi kaj bilo da popijem te vode. Vidi da idem od Špišić Bukovice pa me pita: Pa dobro pobogu... zakaj nisi u Bukovici pio vode? :-? :-? :-? Tamo je najbolja voda koju sam ikada pio. Ispričam mu priču, veli on da nisam prvi koji je prošal žedan pored vode i da mi je bolje da se strpim do Zagreba nego da imam tri dana proljev. I tak sam bil žedan do Zagreba i onda strusio dvije Jane od pola litre, jednu za drugom na eks. :cekic: :cekic: :cekic:

 

p1040017k.jpg

 

Odmah u blizini je i međnik:

 

p1040018d.jpg

 

Idemo sada u smjeru Virovitice. Skretnica sa drugoga na prvi kolosijek:

 

p1040019a.jpg

 

I odmah tu u blizini je nekakvo spremište za drezine. Uglavnom zaključano je:

 

p1040020d.jpg

 

I onda nakon nekoliko minuta dolazimo do skretnice sa drugoga na treći kolosijek. U daljini možete nazrijeti početak prvog kolosijeka (kod onog drveta, ne):

 

p1040021b.jpg

 

Blok – kućica sa starom i novom tablom sa natpisom kolodvora:

 

p1040022m.jpg

 

Zaključana je, ali su prozori (srećom :mrgreen: ), razbijeni:

 

p1040023k.jpg

 

Evo nas na ŽCPR-u osiguranom mehaničkom rampom. Dakle pomoću onog spomenutog mehanizma se spušta i podiže ova rampa ;-) :

 

p1040024s.jpg

 

Upozorenje da je hodanje prugom zabranjeno (osim ako imaš dozvolu ;-) ):

 

p1040026.jpg

 

I odavde pruga nastavlja prema Virovitici. Oštro oko će uočiti likovni ulazni signal koji, na ovoj slici, signalizira STOJ:

 

p1040025.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Idemo lagano natrag prema kolodvoru. Pogled na kolodvor okupan (pro)ljetnim suncem:

 

p1040027.jpg

 

Ove žice služe za rukovanje likovnim signalima:

 

p1040028.jpg

 

Na trećem kolosijeku tračnice nisu zavarene:

 

p1040029d.jpg

 

I dok sam fotkao, čuo sam da spomenute žice vibriraju. Pogledam prema ulaznom signalu, prelazi iz STOJ u SLOBODNO. I rampa se počinje spuštati. Nakon par minuta, došla je macosa 103/104 kao vlak 6012 iz Osijeka i to u 13.07 sati sa 5 minuta zakašnjenja. Špišić Bukovica joj je konačna stanica, već u 13.13 sati kreće natrag put Osijeka kao vlak 6013 ;-) :

 

p1040030v.jpg

 

Vratio sam se na kolodvor, a 6013 polazi redovito, u 13.13 sati:

 

p1040031.jpg

 

Idemo sada na drugu stranu kolodvora, prema izlazu u smjeru Koprivnica. Ćenifa, zaključana, veli prometnik da je teoretski u funkciji, ali da ne pamti kad ju je netko zadnji puta koristio:

 

p1040032n.jpg

 

Nekadašnje robno skladište:

 

p1040033uc.jpg

 

I ovdje je međnik, ko da smo na njivi :mrgreen: :

 

p1040034x.jpg

 

Skretnica sa drugoga na prvi kolosijek:

 

p1040035m.jpg

 

Upozorenje strojovođi na približavanje neosiguranom cestovnom prijelazu. Kod ovakvog signala, strojovođa mora dati signal PAZI! i ponoviti ga po potrebi do dolaska na cestovni prijelaz ;-) :

 

p1040036a.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Hektometarska oznaka. Odavde do Dalja je 152 km. Hm, baš je dalj.. :mrgreen:

 

p1040037.jpg

 

Padokaz. Koliko pruga pada, ostavljam vama :mrgreen: :

 

p1040038k.jpg

 

Prva skretnica u kolodvoru iz smjera Koprivnica; skretnica sa drugoga na treći kolosijek:

 

p1040039u.jpg

 

Signalni znak Granica manevarskih vožnji:

p1040040g.jpg

 

Pošto ga nemaju svi prilike vidjeti svaki dan, evo detalja likovnog signala ;-) :

 

p1040041.jpg

 

Pogled u daljinu prema Koprivnici. Ovo je taj ŽCP, koliko sam vidio vrlo frekventan, zbog kojeg je onaj signal Približavanje ŽCP-u:

 

p1040042.jpg

 

Svi pragovi, ili barem većina njih, su iz godine:

 

p1040043n.jpg

 

Blok - kućica na izlazu prema Koprivnici. Ovdje su staru tablu popapale godine, pa stoji samo nova :| :

 

p1040044b.jpg

 

Ova nema razbijene prozore, ali je zato otključana, ali je zato ispod krova svoj dom pronašlo, onako po slobodnoj procjeni, oko stotinjak vrlo aktivnih i glasnih osa. Za čudo, ostavio sam vrata otvorena, lete oko vratiju, ali niti jedna neće uletjeti unutra. Očito je skretničar neumoljiv kad mu neka dođe na radno mjesto. Osim toga, uopće ne napadaju, ali im se jako dopao moj žuti prsluk pa sam se maknuo kako ne bih morao kupovati novi. :klopa: Svejedno, uspjele su napraviti dvije male rupice. Evo dakle unutrašnjosti blok-kućice, unutrašnjost je gotovo identična onoj na drugoj strani:

 

p1040045.jpg

 

Krećem lagano na kolodvor, a jedina razlika između ove fotke i one iste takve sa druge strane je, da se na nebu pojavilo nekoliko oblačića ;-) :

 

p1040046h.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

I tako sam se vratio na kolodvor te pričekao još par minuta do dolaska mog vlaka za Pitomaču. Stigao je redovito, u 13.38 sati, a kao vlak 2310 vozila je ista ona macosa koja me sat vremena ranije i dopeljala u Špišić Bukovicu. Vlak 2310 ulazi u kolodvor Špišić Bukovicu :mah:mah :mah :

 

p1040047s.jpg

 

U Pitomaču smo stigli također redovito, a moja macosa nastavlja svoj put prema Križevcima. Inače, mogao sam i s njom do Križevaca pa tamo presjesti na 702, ali pošto je u toj macosi bilo vrlo vruće, a osim toga imao sam i kartu za brzi vlak, nisam razmišljao o toj opciji. I bolje da nisam, jer da jesam, u Križevcima bi vrlo vjerojatno prestajao umjesto presjeo. ;-) Evo macose 117/118 prilikom napuštanja kolodvora Pitomača:

 

p1040048.jpg

 

Tada sam ja otišao potražiti vodu, kako se kasnije pokazalo bezuspješno, a kad sam se vratio na kolodvor već su se polubranici na obližnjem ŽCPR-u počeli spuštati i nakon koju minutu došao je i moj 702 na čelu sa malom karavelom 022:

 

p1040049b.jpg

 

Pošto sam se već naužio sunca i vrućine, bio sam sretan ko beba kad sam vidio da vlak u sastavu ima ABeemt vagon jer je klimatizirani Bee bio, pogađajte, pun. Udobno sam se smjestio u vagon 61 78 39-70 011-0 a pošto se iz njega ne može fotkati, fotki više nema. Usput, moram reći da je dotični ABeemt vagon bio vrlo udoban i tih, klima je odlično radila, a od Zagreba do Karlovca imali smo i najavu kolodvora. Po meni, mislim da nema razloga kritizirati ABeemt/Beemt vagone jer su te vagone stvarno napravili kak se spada, počevši od sjedala i zastora na prozorima pa do čistoće vagona, tišine i klime koja odlično radi. :jup :jup :jup U Karlovac smo stigli redovito, u 17.35 sati.

I to bi bilo to za sada, samo bih još želio uložiti ispriku zbog toga što nisam stavio najavu putopisa u pripadajuću temu, ali toga sam se sjetio tek sada kad sam krenuo stavljati putopis na forum. Drugi put ne budem zaboravio... :oops:

Gotovi smo za danas, do sljedećeg ekšna, lijep pozdrav! :mah

Dinko

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Ouuu, neznam baš, meni Beemt vagon nije baš naj, kaj se tiče udobnosti..

 

Zgodan putopis..

 

Moram priznati da svaki put ideš sve dalje i dalje, kaj buš kad dođeš do granice.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ouuu, neznam baš, meni Beemt vagon nije baš naj, kaj se tiče udobnosti..

 

Zgodan putopis..

 

Moram priznati da svaki put ideš sve dalje i dalje, kaj buš kad dođeš do granice.. ;)

 

Fala! Meni je Beemt super, pogotovo kaj se tiče udobnosti, ali o ukusima... ;-)

Kad dođem do granice, onda bum valjda preko. Viš Pfaff-a, obradio Rijeka-Moravice i onda odmah u Zabok. Tak bum i ja, dođem do Erduta, i onda u Armeniju. :mrgreen:

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Eh, Dinko, ti baš znaš kad treba postaviti putopis. ;-)

Prošli put si postavio putopis baš kad sam bio u Horvatima. A danas si postavio ovaj podravski putopis od četvrtka, baš kad sam se malo prije vratio iz Slavonije i Podravine i kad sam, među ostalim, prije nekih tri sata prošao i kroz Špišić Bukovicu. Je li ti to mene pratiš ? :lol:

 

Inače, interesantan ti je ovaj putopis ... super ti to ide :--)

Link to comment
Share on other sites

@gugito, hehe čekaj još, bit će ti još jedan egzotični ovaj tjedan.. ;-)

@seabral, ma znam ja kad treba postavit putopis.. :-) Nego, u četvrtak se kolko vidim i dosta Zagoraca motalo po GK, šteta kaj nikog nisam vidio.. :(

By the way, hvala vam na komentarima! ;-)

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Nego, u četvrtak se kolko vidim i dosta Zagoraca motalo po GK, šteta kaj nikog nisam vidio.. :(

 

Da, baš šteta. Ja sam došao u četvrtak na Glavni oko 16:15, i ostao sam oko sat i pol.

 

A kaj se tvojeg kolodvoropisa tiče, standardno dobro. :palac:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Interesantan mi je treći kolosijek :smile: , e da, ne postoji neosiguran cestovni prijelaZ :wink:

Hoćeš reći, interesantan ti je prvi kolosijek. :kul3

Mislio sam na cestovni prijelaz koji je osiguran samo andrijinim križem i znakom STOP. ;-)

Hvala svima na komentarima!

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Meni vrlo drag kolodvor. Na stotine puta ovdje sam počinjao i završavao putovanje (boravci kod bake u djetinjstvu). Osobito su bile zanimljive igre na i pod mostom preko Lendave koji se nalazi stotinjak metara od ulaznog signala prema Virovitici.

Drago mi je da je kolodvorska zgrada tako lijepo uređena. Inače ono nije robno skladište već skladište nekadašnje zadruge.

mismotunavek

Link to comment
Share on other sites

Inače ono nije robno skladište već skladište nekadašnje zadruge.

Nekada (davno) je bilo robno skladište. Riječ je o tipskoj zgradi još iz vremena MAV, kakvih ima puno po kolodvorima u sjevernoj Hrvatskoj i Vojvodini. S vremenom su ta skladišta ustupljena na korištenje različitim firmama.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Hvala dečki na nadopunama!

Inače pitao sam i prometnika da li je to robno skladište na što je rekao da je. Treba uzeti u obzir i da taj prometnik ima najviše 30 godina. ;-)

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Možda tvoj najbolji putopis do sada! Lijepo napisano, dovoljno detalja, ne previše slika (moj mobilni internet Ti je zahvalan;) ), a ukupni dojam je super.

Što se tiče pitke vode, lijepo je da si primijetio jednu takvu "sitnicu"! Ja na svakom kolodvoru redovito uslikam vodonapojnik za homo sapiense, a i većinom se okoristim. Možda ne bi škodila tema "Pitki vodonapojnici", jer znam neke koji su na stanicama pokupili dizenterije epskih razmera :lol Meni osobno ne smeta nikakva voda, kažu da dobra svinja sve podnese ;)

 

Pozdrav!

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti, Plameni! ;-)

Ja inače uvijek pitam prometnika da li je voda pitka, jer sam i ja jedan od onih koji su pobrali dizenteriju epskih razmjera. Doduše, ne na stanici, već je to bilo početkom 5. mjeseca 2006. kad sam se vraćao oko 4 sata popodne sa dečkima iz razreda sa nogometa, a zapamtio sam dobro po digitalnom termometru koji je stajao na suncu da je bilo 39.4 °C. Taj dan smo zaboravili ponesti vode sa sobom, a pošto smo morali prijeći preko Korane, jedan kolega i ja nismo mogli izdržati još 10 minuta hoda do doma, nego smo se odlučili napiti te vode, koja je u to vrijeme bila zagađena jer je Korana jednoj ribarskoj kući poslužila kao kanalizacija. Uglavnom, ja sam odležao 26 dana u bolnici, a njega su pustili nakon tri tjedna. :rig :rig :rig:ser :ser :ser

Meni je bilo dobro jer sam te školske godine došao u školu još samo zadnji tjedan, tako da sam izbjegao zadnjem valu ispitivanja. Ipak, radije idem mjesec dana u školu nego da imam takve prijevremene "praznike". ;-)

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...