Jump to content

Sličice Riječke pruge i Gorskog kotara


Pfaff

Recommended Posts

Lijep izvještaj iz Gorskog kotara :palac:

.

Hvala za fotke biblioteke na kolodvoru Delnice. Kad sam prošle godine pogledao kroz to staklo, mislio sam da me je netko bacio 20 godina unazad. Kaj se tiče vlaka, da u pravu si, za Gorski kotar bi neka krača verzija ovog vlaka bila idealna, ali tu je glupost HŽ-a da putnički vlak vozi relaciju Zagreb - Rijeka, jer broj putnika kroz Gorski kotar nije ni približno isti kao broj putnika od Karlovca do Zagreba.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Subota 23. veljače

 

Nakon nekoliko dana snjegopadalina došao nam je u posjet prijatelj s funkcionalnim prometalom. Takva se prilika ne propušta pa smo ga nagovorili da nas povede na izlet u Delnice. Kuda? U K-dućan jer smo ostali bez nekih potrepština (kad mi zaliha tariguza padne na dvije posljednje role, počnem se vrpoljiti).

Jučerašnjih 30-tak cenata friškog O.B.G. smo učinkovito uklonili, prometalu oslobodili izlaz na glavnu prometnicu (papak s Grtalica4.gif je noćas bio izrazito vrijedan) pa je čak i Helga.jpg odlučila ići s nama.

 

StanicaLokve1101.jpg

 

Padati je prestalo, a na blijedomagličastom nebu pojavilo se neko smržnjeno sunašce.

 

StanicaLokve1102.jpg

 

Cesta je dobro očišćena i vožnja je bila ugodna. Sve dok nismo prošli podvožnjak na Bukovcu. Na ravnom dijelu ceste desio nam se užas – odjednom nas je s gornje razine zasuo golem slap snijega i leda. Rolba je čistila kolosjek za šturc, a kako je lijevo usjek, jedino rješenje bilo je okrenuti kljun udesno, a to što je dolje županijska cesta – ha, moj bože, što se tu može? Da bi poslali nekoga dolje da zaustavi promet ili bar upozori prolazeća vozila na izvođenje opasnih radnji, nije nikome palo napamet.

Kad se frka slegla, izašao sam na cestu. Auto je bio zaustavljen u dvadesetak centimetara debeloj smrznutoj kaši, a na kravu je bila nešto tanja naslaga. Nije bilo druge nego nogama razbacati to smeće kako bi mogli dalje

 

StanicaLokve1103.jpg

 

Evo nas u Deunicama. Uobičajen delnički prizor

 

StanicaDelnice300.jpg

 

Čing-Li-Čan vjerovatno razmišlja u povratku u toplo porječje Jangcea...

 

StanicaDelnice301.jpg

 

Pogled s parkinga K-dućana prema metropoli Gorskog kotara

 

StanicaDelnice302.jpg

 

I pogled prema novom 25KV EVP-u te K-ŽCPRbezR

 

StanicaDelnice303.jpg

 

Po obavljenim poslovima i zadacima uputili smo se kući. Uspio sam frenda nagovoriti da skoknemo do kolodvora Lokve. Usprkos relativno dobroj posjednutosti službenog mjesta, ovi se nikad baš nisu polomili čišćenjem javnih prostora i prolaza PoGuzi.gif

 

StanicaLokve1104.jpg

 

Prijatelj mi je tu negdje ispod ovog brda snijega

 

StanicaLokve1105.jpg

 

Pogled prema Fužinama/Rijeci

 

StanicaLokve1106.jpg

 

Pogled u smjeru Delnica

 

StanicaLokve1107.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Prtina učinjena na uporabu i korist putnicima Pljuca.gif

 

StanicaLokve1108.jpg

 

Sve je pod snijegom, a vaš izvjestitelj se diskretno smjestio u donjem lijevom uglu odraza

 

StanicaLokve1109.jpg

 

Što jes' – jes', opremljeni su

 

StanicaLokve1110.jpg

 

StanicaLokve1111.jpg

 

Brda snijega posvukud

 

StanicaLokve1112.jpg

 

Navodno je u pitanju prtina

 

StanicaLokve1113.jpg

 

Pješački je promet kanaliziran na način da ti što lakše nešto s krova padne na pamet

 

StanicaLokve1114.jpg

 

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Na civilnoj strani kolodvora, stanje je ovakvo

 

StanicaLokve1115.jpg

 

Kraj ove baje počinju one čuvene stepenice do naselja Sopač za čije je održavanje navodno odgovoran

 

StanicaLokve1116.jpg

 

Taman smo htjeli krenuti doma kad li se odozdo pojavio ovaj. (Za one koji ne znaju: Ovogodišnje količine snijega predstavljaju ozbiljan logistički problem jer ga ralice više nemaju kuda gurati. Stoga se cestom kreču ovakvi monstrumi koji snijeg s prometnica bacaju u doline i provalije gdje god je to moguće)

 

StanicaLokve1117.jpg

 

th_StanicaLokve1119.jpg

 

Sungerska Plana. Još malo pa smo stigli doma

 

StanicaLokve1120.jpg

 

Kao nagradu za današnji trud, najbolja supruga na svijetu nadarila nas je pravim zimskim obrokom: kombasitzen und krwawitzen, kiseli kapuz i palenta kompirica. Bilo je izvrstno.

 

StanicaLokve1121.jpg

 

PS: O.B.G. opet pada!

 

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Tako biva kada dijeliš životno okruženje s međedima.

 

 

Pa sad, gledajući na netu neke jučerašne fotke Crikvenice i Rijeke, mislim da nam Pfaff niti iz Rijeke ne bi mogao slati manje sniježne fotke ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Petak 15. ožujka

 

 

Ima već neko vrijeme da sam odustao od punjenja ove teme, a onda sam nekidan sam sebi skočio u razjapljene ralje nekontroliranog lupetanja kad sam novopridošloj 4rumaškoj kolegici indigohr krenuo tumačiti kako se slike željeznice dade raditi i po zimi.

Buduć je, hvala bogu i blaženoj divici, između četvrtka i petka napadalo novih 30-tak cm lijepog B.G., a ja sam usto morao u Delnice, slučila se prigoda za mali prilog na temu "na muci se poznaju junaci"

 

Evo što me dočekalo ujutro kad sam otvorio snene okice i pogledao kroz prozor. Helga.jpg je u cik-cak zore krenula u Rijeku pa odatle tragovi usred nekadašnje prtine. Bar je bilo vidjeti sunce

 

StanicaLokve1122.jpg

 

StanicaLokve1123.jpg

 

Cestu su postrugali iako su meščini počeli škrtariti na materijalu za posipanje

 

StanicaLokve1124.jpg

 

Pa-pa. Idem ja...

 

StanicaLokve1125.jpg

 

Delnice. Ovo je cestarska nadstrešnica sagrađena za potrebe skladištenja gorespomenutog materijala za posipanje. Od tri ovog modela sagrađene diljem GK, pod teretom paperjastog snijega srušile su se tri. Zlobnici komentiraju da bi po ovom projektu teško izdržale snijeg u Splitu, a kamoli u Delnicama. Raspon među krovnim nosačima je raskošnih 5 metara!

 

StanicaDelnice304.jpg

 

Uobičajeni prizori iz Supilove. Ni u Zagrebu to ne bi bolje

 

StanicaDelnice305.jpg

 

http://i583.photobucket.com/albums/ss277/jkrema2/RijeckaPruga/StanicaDelnice/StanicaDelnice306.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Doma ću vlakom.

 

StanicaDelnice307.jpg

 

Oni Stanleyevi se nisu nešto pobili od iskopavanja. U Delnicama im broje sve po spisku jer su lijeni iskopati si mjesta za žute autiće nego ih ostavljaju di stignu pa smetaju svima.

 

StanicaDelnice308.jpg

 

Kolodvor Delnice. Snijega u pristojnim količinama, ali su sve bitne pozicije solidno očišćene

 

StanicaDelnice310.jpg

 

Čak je papak s Grtalica4.gif prodro na službenu stranu i ovdje si napravio bika!

 

StanicaDelnice311.jpg

 

Naoružanje & oprema

 

StanicaDelnice313.jpg

 

Pogled niz peron u smjeru Skrada...

 

StanicaDelnice314.jpg

 

... i pogled u smjeru Lokava

 

StanicaDelnice315.jpg

 

Vlak u snijegu

 

StanicaDelnice317.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Prilikom nabave putne isprave obaviješten sam od strane ljubazne tete koja prodaje karte da će vlak kasniti petnaestak minuta. Na moj naivno propentan upit: "Zašto?", samo me tužno pogledala.

 

Sjeo sam na klupu pokraj svojih torbi i kratio čas promatrajući kako voda kaplje preko ledošmrklja na žljebu. Čisti Zen.

 

th_StanicaDelnice318.jpg

 

StanicaDelnice320.jpg

 

Ovoj se djevojčici na slici koja putuje u Fuž'ne dogodilo isto što i meni – nije nam se dalo čekati na cestovni prijevoz (čovjek koji me dovezao u Delnice je rekao da se i vraća pa neka ga počekam u krčmi, a meni se nije dalo čekati) pa smo se odlučili za vlak, a onda nam je poremetio planove. Em platiš kartu za vlak, onda još moraš hodati, a vremenski učinak – nula.

 

StanicaDelnice321.jpg

 

StanicaDelnice322.jpg

 

Iz dosade razgledavam kolodvorsku zgradu izvana. Kad god vidim ovako nešto, uvijek zlobno pomislim: "Booože, koliko se tu toga može pokvariti!" Mrgreen.gif

 

StanicaDelnice323.jpg

 

Besposleno hodajući okolo, uočio sam jednu zanimljivost: donji, kameni dio ('rvacki: sokl) kolodvorske zgrade, ima svojevrsni entasis i niži je na krajevima zgrade za 10-15 cm u odnosu na sredinu.

 

StanicaDelnice324.jpg

 

Eto moje putne isprave

 

StanicaDelnice325.jpg

 

A i ona stiže u punom galopu. Kroz dugi niz godina (Since 2007.) putujući i slikajući, ustanovio sam jednu vrlo bitnu stvar: možeš ili slikati vlak ustanici ili se njime voziti. Jedno i drugo ne ide... Krepah.gif

 

StanicaDelnice326.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kroz otvoreni mali prozor na kraju vagona (onaj kojemu je s druge strane ćenifa) probao sam napraviti par fotki tijekom vožnje. Nisam se baš proslavio jer:

1. imam novi fotić s kojim sam još uvijek na Vi

2. vani je mrzlo, a puše i friška burica pa kad isturiš rukicu kroz prozor puše ravno u rukav Chilly.gif

 

StanicaDelnice327.jpg

 

Na industrijskom kolosjeku za Lučice još nisu postavili 25 KV KM

 

StanicaDelnice328.jpg

 

Pokušaj snimanja filmića kroz prozor jurećeg vlaka. Sač'kat ćemo indigohr-ino proljeće. Pametnije je!

 

th_StanicaDelnice329.jpg

 

Vlak iz istog vlaka

 

StanicaDelnice331.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

U Lokvama stanje normalno – očistili su 15-tak metara na sredini perona, a onda slijedi ruski rulet s iskrcavanjem. Ja sam, naravno, ugazio do koljena...

 

StanicaLokve1127.jpg

 

Jedna od mačaka-izbjeglica koje su gašenjem 3 KV dobile izgon iz EVP-raja. Malo glupo izgleda jer je bezrepa (nisam ja, časna pijonirska)

 

StanicaLokve1126.jpg

 

Pogled na očišćeni peron u smjeru Fužina

 

StanicaLokve1128.jpg

 

Prijatelj je na prisilnom zimskom godišnjem odmoru

 

StanicaLokve1129.jpg

 

Prtina na uporabu putujućem pučanstvu

 

StanicaLokve1130.jpg

 

Ovo su one glasovite stube koje vode na nižu razinu, a koje bi po tvrdnji kolege hzlokve, trebao održavati tj. čistiti . Infrastruktura ili možda PP, pitanje je sad

 

StanicaLokve1131.jpg

 

Civilna strana stanice Lokve

 

StanicaLokve1132.jpg

 

Vjetar se bavio skulpturiranjem

 

StanicaLokve1133.jpg

 

Kako su stube neprohodne moram hodati naokolo pa se slučila prilika i za jedan neuobičajeni rakurs

 

StanicaLokve1134.jpg

 

Panoramska slika kolodvora Lokve

 

StanicaLokve1136.jpg

 

Doma sam sretno stigao. Popodne me čekalo dva sata lopatanja jer mi navečer dolaze gosti (koji usput dovode i najbolju suprugu na svijetu) pa im je trebalo očistiti put i prostor za auto. Koliko sam puta ove zime očistio ovo mjesto za (tuđe) aute, očekujem da ću prilikom uzvratnog posjeta dobiti de luxe uređen parking po svim pravilima – s podom od čiste cedrovine i s četiri pozlaćena kerubina koji drže nadstrešnicu...

 

StanicaLokve1137.jpg

 

E, pa možda jednog dana opet nešto napišem, a do onda mi budite zdravi & veseli...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Delnice. Ovo je cestarska nadstrešnica sagrađena za potrebe skladištenja gorespomenutog materijala za posipanje. Od tri ovog modela sagrađene diljem GK, pod teretom paperjastog snijega srušile su se tri. Zlobnici komentiraju da bi po ovom projektu teško izdržale snijeg u Splitu, a kamoli u Delnicama. Raspon među krovnim nosačima je raskošnih 5 metara!

 

http://i583.photobucket.com/albums/ss277/jkrema2/RijeckaPruga/StanicaDelnice/StanicaDelnice304.jpg

 

Da ne povjeruješ :shock:

Već vidim da ću se ići o tome raspitati iz prve ruke, pa ti javim šta sam saznao ;)

 

Ovoj se djevojčici na slici koja putuje u Fuž'ne dogodilo isto što i meni – nije nam se dalo čekati na cestovni prijevoz (čovjek koji me dovezao u Delnice je rekao da se i vraća pa neka ga počekam u krčmi, a meni se nije dalo čekati) pa smo se odlučili za vlak, a onda nam je poremetio planove. Em platiš kartu za vlak, onda još moraš hodati, a vremenski učinak – nula.

 

Ne znam da li je ta djevojčica cijepljena protiv željeznice, ali ti sigurno nisi ... stoga sam prilično uvjeren da ćeš i idući puta donijeti odluku za putovanje u korist HŽ-a. :grin:

 

Kroz otvoreni mali prozor na kraju vagona (onaj kojemu je s druge strane ćenifa) probao sam napraviti par fotki tijekom vožnje. Nisam se baš proslavio jer:

1. imam novi fotić s kojim sam još uvijek na Vi

2. vani je mrzlo, a puše i friška burica pa kad isturiš rukicu kroz prozor puše ravno u rukav Chilly.gif

 

A da pokušaš to isto izvesti u malo humanije doba godine ? :pla

Link to comment
Share on other sites

Nakon svega ovoga baš si zaslužio odmor. :) Zašto pa imaš novi fotić, nisi bio zadovoljan sa starim?

 

Ni kod nas nije blaže i toplije, evo moje slike od nedavno:

aZPsKNx.jpg

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

Zašto pa imaš novi fotić, nisi bio zadovoljan sa starim?

To, istinabog, ne spada amo, ali da Ti pojasnim. Imam stari Sony Cybershot s kojim sam jako zadovoljan, ali ima malo preslabi zoom (12 x) i glomazan je. Imao sam i Lumixa, ali se nešto poremetilo s njegovim internim softverom. Onda mi je sin poslao from ona strana bare novi Nikon Coolpix. I glavna mi je zamjerka da je spor u korištenju.

Imam problem s izoštravanjem pogotovo na jakom zoomu (18 x). Ako hoću uključiti Macro opciju, postavlja mi pitanje da li hoću Macro on/off. Helou? K'o Office 2010. A dok ja sve to ispritišćem, Macro je davno odgmizao/odlepršao/odskakutao... Filmove ne snimam direktno nego imam opciju da iz bilo kojeg settinga mogu snimati (što i nije loše, ali imam zasebni prekidač za snimanje što znači da moram imati treću ruku (a 90% snimki radim iz ruke jednoručno). Itd, itd...

 

Kao što sam jednoć kraj Bedekovačkih jezera tumačio Antiši: ja sebe smatram dokumentaristom i nemam ambicija biti umjetnički fotograf. Što naravno ne znači da moram pučanstvu prezentirati mutne fotke.

I još sam zahvalan sinu jer mi je poslao moderan fotić. Brižni mi 2

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Jedna od mačaka-izbjeglica koje su gašenjem 3 KV dobile izgon iz EVP-raja. Malo glupo izgleda jer je bezrepa (nisam ja, časna pijonirska)

 

StanicaLokve1126.jpg

 

Nije izbjeglica, moj macak :lol samo se mota po cijelom kolodvoru :)

 

Link to comment
Share on other sites

A gdje mu je rep..???

 

Možda je genetski deformitet, možda ga je majka zabunom odgrizla kad je rezala pupčanu vrpcu, možda je negdje zapeo, a možda je djelo nekog poremećenjaka :angry:

Naj pobegne, naj pobegne... prestignem ga z beciklom.

Link to comment
Share on other sites

Možda je genetski deformitet, možda ga je majka zabunom odgrizla kad je rezala pupčanu vrpcu, možda je negdje zapeo, a možda je djelo nekog poremećenjaka :angry:

 

A možda je i manska mačka (one nemaju rep).

Link to comment
Share on other sites

A možda je i manska mačka (one nemaju rep).

 

OT: To bi spadalo pod genetski deformitet. Može biti uzrokovan mutacijom, a može biti i zbog gena prisutnog kod Manx mačaka, koji je dominantan-a u slučaju para i smrtonostan.

Naj pobegne, naj pobegne... prestignem ga z beciklom.

Link to comment
Share on other sites

OT: To bi spadalo pod genetski deformitet. Može biti uzrokovan mutacijom, a može biti i zbog gena prisutnog kod Manx mačaka, koji je dominantan-a u slučaju para i smrtonostan.

Nije, prije ga je imao i onda se nije vraco par mjeseci doma i vratio se bez repa...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...