Jump to content

Sličice Riječke pruge i Gorskog kotara


Pfaff

Recommended Posts

Evo me natrag u Liču. U školi su uredili i zavičajnu zbirku.

 

StajalisteLic067.jpg

 

Mlinsko kolo. Na rječici Ličanki su nekoć mljele vodenice. Onda su sagradili RHE "Vinodol" pa su u Fužinama napravili branu da bi stvarili jezero Bajer i rječica je dobila nesiguran vodni režim. Pretpostavljam da je i to pridonijelu smanjenju broja stanovnika u ovom kraju.

 

StajalisteLic068.jpg

 

Medvjedići na mostu su i dalje aktivni...

 

StanicaFuzine160.jpg

 

Nebo se nasumorilo iako još ne pada.

 

StanicaFuzine161.jpg

 

I za kraj da citiram dragog kolegu from down under

P.S.

Ovdje danas cijeli dan nemilo pljušti uz povremenu grašicu.

 

th_AprilskiPljusak.jpg

 

Zanimljiv je taj naš Homo sapiens. Prije desetak dana svi su uzdisali i cmihali da kako je palo premalo kiše, da je zemlja suha i žedna, da neće bit sreće s poljoprivredom... Onda je počelo padati i sad već svi njurgaju da je mokro, da se neda niš delat oko kuće, da će sad i reuma, da bi bilo dobro da već jednom fini...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Al' je zato prigoda da se uputi Bajbaj1.gifMudri.gif, a da u pitanju nije Mail.gif

Hvala im, hvala im. :wink:

Danka Oblaka imao sam zadovoljstvo upoznati osobno. Na izviđačkom tečaju za četovođe (Sljeme 1964.) bio nam je predavač. Pamtim ga kao srdačnog i duhovitog čovjeka, a njegova predavanja bila su najzanimljivija.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Evo opet ja po tko zna koji put komentiram ovaj putopis, ali ovaj puta si me posebno razveselio sa Ličem, jer me za to mjesto vežu brojne uspomene i baš si mi razvedrio ovo tmurno poslijepodne. Naime jedan rođak ima vikendicu u Liču i tamo sam boravio po ljeti par puta krajem 90-tih. Onda je čak i blagajna imala neko radno vrijeme, ali zanemarivo malo, a kako po ljeti nije radila nisam nikada vidio da je netko tamo, a čekaonica je već i tada imala razne žvrljotine po zidovima. Na stajalištu sam provodio dosta vremena, a sjećam se da je bilo čak i više vlakova nego danas, ali kako je bio negdje zatvor pruge (baš čudno :mrgreen: ) tako je teret išao noću. Uglavnom bilo je više Žutki, a dizela nisam vidio nikada. Sjećam se da su putnički vlakovi bili dosta dugački za današnje pojmove. Kaj se tiče izgleda vikendica, iskreno ja ne pamtim neke rugobe od kuća, iako istina većinom sam bio na dijelu od mjesta prema stanici, dok onu drugu stranu slabo poznam, iako može kuća biti i lijepa, ali ako je gazda ofarba u neku nakaradnu boju, koje su u zadnje vrijeme popularne, ode sve u ... Nije mi baš jasno zakaj si se okrenuo tek kod groblja, kad nekih 50 metara ispod stanice ima mjesto za okrenut se gdje je skretanje u neku ulicu, a tamo se i vikendaši okreću. Inače meni je uvijek bila zanimljiva ona zgrada u centru mjesta, koja mi prilično velika u odnosu na mjesto i baš čudno izgleda onako nasred polja. Sjećam se da sam prije nekog vremena pročitao na forumu u nekom voznom redu iz 30-tih da se prije kolodvor Drivenik zvao Lič, a današnje stajalište Lič se zvalo Lič-Podkobiljak.

Još jednom puno ti hvala na Liču i putopis je kao i uvijek odličan :palac:

Edited by ICE-3M
Link to comment
Share on other sites

Baš si ovo lijepo sastavio, jako dobro proroštaš po svakom kolodvoru. Daj pliz drugi put pokaži neposluh i nemoj pokazati dozvolu za slikanje, čisto da udovoljimo znatiželji i vidimo reakciju.

Link to comment
Share on other sites

Daj pliz drugi put pokaži neposluh i nemoj pokazati dozvolu za slikanje, čisto da udovoljimo znatiželji i vidimo reakciju.

 

an_smiley.gif

 

Slažem se. Malo više dinamike nebi škodilo pogotovo ako to sve proizvede lančanu reakciju. Naravno snimke trebaju biti panoramske.

 

Medo

----

 

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.

Link to comment
Share on other sites

Da, zaboravio sam ti komentirati onaj autobusni kolodvoru Delnicama..

 

Prošlo ljeto sam imao tu čast provozati se tom "obilaznom" cestom za autobuse u Delnicama i stvarno je koma..

Al se putnicima busa, omogućava jedna vrlo neobična stvar, mogu steći dojam kako se prije vozilo busom kad je sigdje bio makadam.. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Konačno je opet granulo sunašce. Bili smo jučer opet u Selcu. Na povratku sam napravio ove dvije fotke ŽCPR-a na Meji

 

RijekaLokve124.jpg

 

RijekaLokve125.jpg

 

A dublje u GK priroda se još premišlja. Bjelogorica još nije krenula činiti lišće pa se s Karoline kroz ogoljeli šiprag nazire pruga kod tunela "Sljeme" (spada li i ovo u zblurane fotke?)

 

StanicaLokveProljece486.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Još malo oftopičarenja na temu bus kolodvora u Delnicama...

Stari kolodvor su sravnili sa zemljicom čarnom:

 

StanicaDelnice135.jpg

 

Nekadašnji I. peron

 

StanicaDelnice136.jpg

 

Na donjoj razini se kopa sve u 16

 

StanicaDelnice137.jpg

 

StanicaDelnice138.jpg

 

Ovo je pretpostavljam novi bus kolodvor (tablu s opisom gradilišta i objekta su stavili tako da nitko ne može do nje!)

 

StanicaDelnice139.jpg

 

Pogled prema pošti Delnice

 

StanicaDelnice140.jpg

 

I da ne bude sasvim OT2.gif, evo i slike zavoja pruge prema Lokvama. Prometa nema jer pruga još uvijek ima Serem.gif

 

StanicaDelnice141.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Danas podvečer smo skočili do Delnica. Nakon 36 sati neprekidnog lijevanja, kiša je stala i iznad nas su se pojavile plave krpe vedrog neba, a sunce na zahodu je zlatilo rubove preostalih oblaka.

Vlak 702 je upravo napuštao kolodvor

 

StanicaDelnice142.jpg

 

Odvezli smo se do vidikovca Žingrlet. Navala vlage je natjerala bjelogoricu da se takorekuć preko noći razlista i ozeleni. Delnice izgledaju rijetko lijepo ovako u sumrak dok se rješavaju suvišne vlage

 

StanicaDelnice143.jpg

 

Pruga prema kolodvoru je još uvijek u lijevom zavoju

 

StanicaDelnice144.jpg

 

Idem pogledati našto liči autobusna magistrala. Svakim prolazom otkrijem neke nove žute vagone!

 

StanicaDelnice145.jpg

 

Jame na putu su lijepo poravnate i izglađene kišnicom

 

StanicaDelnice146.jpg

 

Gradilište "Lidla" (ex BUS kolodvor)

 

StanicaDelnice147.jpg

Edited by Pfaff

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Poveo sam najdražu suprugu na svijetu na mali izlet u Delnice. Po danu jer je lijep dan. Pfaffmobil ide u četvrtak u Rijeku na par dana doktoru i kozmetičaru jer mu je opet došlo vrijeme za registraciju (tjamjkubžju, i tako svake godine Grmblmr.gif) pa da nabavimo što još treba...

Evo nas kod K-pruge

 

StanicaDelnice148.jpg

 

Na obližnjem ŽCPbezR čulo se neko nervozno kling-klang-kling-klang. Kad je tako, ajmo sač'kat

 

StanicaDelnice149.jpg

 

Nema pa nema. Slikam infrastrukturu...

 

StanicaDelnice150.jpg

 

Prošlo je dobrih 5 minuta klinglanganja kad se konačno pojavilo ovo čudo...

 

th_StanicaDelnice151.jpg

(Dragi Zeus, ja se stvarno trudim uslikati Ti nekog džemsa u GK, ali ovo je najbrundavije što sam dosad našao. Sorry...)

 

Zbilja, nije li to malo opasno ovako dugo držati uključeno upozorenje na otvorenom ŽCP. Ispada logično da onda netko izgubi žifce i na kraju podleti pod vlak?

 

Ah, da, ne rastu samo makovi uz prugu Grinko.gif

 

StanicaDelnice152.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

(Dragi Zeus, ja se stvarno trudim uslikati Ti nekog džemsa u GK, ali ovo je najbrundavije što sam dosad našao. Sorry...)

 

Dragi Pfaff, nemaš razloga za žaljenje, jer su mi i ove tvoje reportaže iz GK sasvim dovoljna porcija užitka, a eventualni džems može samo biti dodatni bonus. ;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bio sam danas u Rijeci pokupiti Pfaffmobil iz bolnice (hvala svima na dobrim željema, pacijent je odličnog zdravlja i dugo se nije osjećao ovako dobro Roll.gif). U Rijeci je pljuštala kiša, a popodne je bura bila u pojačanju. Kad sam izbio na goranski kraj tunela Tuhobić dočekao me ovakav prizor:

 

th_StanicaLokveMaj488.jpg

 

Naplatna postaja Vrata

 

StanicaLokveMaj489.jpg

 

Raskršće za Slavicu (tu malo lijevo je tunel "Sleme")

 

StanicaLokveMaj490.jpg

 

Lijevo-desno po Karolini

 

StanicaLokveMaj491.jpg

 

Bunker iznad tunela "Bukovac"

 

StanicaLokveMaj492.jpg

 

Uvjeti za slikanje su očajni, padaju teške, mokre pahulje (ovdje to zovu mački) pa se fotić nimalo ne veseli, ali kako Filetu "tamo dolje" upravo počinje snježna sezona, moram mu poslati slikice da može uspoređivati.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Evo me na kolodvoru Lokve

 

StanicaLokveMaj493.jpg

 

Tamo negdje su navodno Delnice

 

StanicaLokveMaj494.jpg

 

Kolona žutih

 

StanicaLokveMaj495.jpg

 

U pravcu Fužina

 

StanicaLokveMaj496.jpg

 

Pada, pada...

 

th_StanicaLokveMaj497.jpg

 

Prijatelja mi je već zasulo VidBudale.gif

 

StanicaLokveMaj498.jpg

 

Stigao sam doma. Kako znam? Pa po tragovima u snijegu!

 

StanicaLokveMaj499.jpg

 

StanicaLokveMaj500.jpg

 

Prizor sa sela (za one koji ne znaju: upravo smo prešli u drugu polovicu svibnja!)

 

th_StanicaLokveMaj501.jpg

 

Grtalica4.gif vozi redovito

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Čim sam čuo da danas snježi u GK, odmah sam se sjetio tebe i imao sam predosjećaj da nećeš odoljeti proljetnom snijegu i da ćeš napraviti reportažu za nas iz nizine.

 

Na veliko zadovoljstvo jednog snjegoljupca (a to sam ja) ;) , moje slutnje su se pokazale točnima.

 

Veliko HVALA na ovome. :hai

 

Btw, nimalo mi u toj reportaži ne fale vlakovi, pa tako ni džems. Bitno je da snijega ima dovoljno. :kul

 

I da, nadam se da ti je lopata pri ruci. Meščini da bi ujutro mogao imati dobro razgibavanje. :mrgreen:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bravo Pfaffe!! Nevjerojatan mi je datum uz ove slike, al šta je tu je. Zimske još nisi mijenjao ili?

Vozni red je za putnike. Knjiga voznog reda je za strojovođe. I fanatike.

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti na ovom izvještaju o snijegu u svibnju, pogotovo mi je zanimljiva kombinacija snijega i zelene trave.

 

Na veliko zadovoljstvo jednog snjegoljupca (a to sam ja) ;)

I ti, znači nisam jedini ovdje koji voli :pahuljica

Link to comment
Share on other sites

Baš lijepo da vas snjegoljubaca ima toliko. Sljedeće zime možete navratit kad napada. Imam za svakog po lopatu, a obezbeđujem sarmu i rakiju :rolleyes:

 

Zimske nikad ne mijenjam. Ustanovio sam da "Sava Eskimo S3" sasvim lijepo rade i ljeti.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Petak, 18. svibanj...

 

Nakon onog kijameta nekidan, ovo danas su Havaji! Sunce sija, ptičice cvrkuću, nema gužve u prometu (onih 10 dlakavaca za litru je učinilo čuda VidBudale.gif). U Delnice nisam išao ništa slikati jer nema ničega, evo me na domicilnom kolodvoru. Bok, File! Si dobro?

 

StanicaLokveMaj502.jpg

 

Prizor je srodan onome od nekidan, ali ujedno i derastično drukčiji. Pogled prema Delnicama...

 

StanicaLokveMaj503.jpg

 

... pogled prema brdu, a danas ima i tampona (tucanika, prasci jedni!)...

 

StanicaLokveMaj504.jpg

 

... ter pogled u smjeru Fužina

 

StanicaLokveMaj505.jpg

 

Ovakvog još nisam sreo. Em nije Plasser, em se vozi samo do radnog mjesta, em radi pješke...

 

StanicaLokveMaj507.jpg

 

Još malo t...ucanika pa nešto šume u raznim bojama zelenog i nešto plavog neba

 

StanicaLokveMaj508.jpg

 

Ovaj Liebherr je posve neželjeznički. Po oznakama sudeći, radi se o nekom kooperantu koji obavlja važan posao utovara/istovara tucanika. Inače je već dugo ovdje, gotovo bih rekao da se udomaćio

 

StanicaLokveMaj509.jpg

 

Zanimljiv komad opreme. Još da znam čemu služi Krepah.gif

 

StanicaLokveMaj510.jpg

 

Posljednja umire nada da će netko nekad ipak staviti ovaj vodonapojnik u funkciju

 

StanicaLokveMaj511.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Odjednom začuh neku neobičnu tutnjavu, grmljavinu, što li? Neka čudna mješavina zvukova Hm.gif

 

StanicaLokveMaj512.jpg

 

Ovo ja zovem protuprirodni blud. Odgurale su cisterne u šturc da sačekaju drugu polovicu vlaka

 

StanicaLokveMaj513.jpg

 

Samo još srediti pipire

 

StanicaLokveMaj514.jpg

 

005 – "Štacionova" odlikovana jubilarka. Znači li to da su joj napokon stavili ljetne bandaže?!?

 

StanicaLokveMaj515.jpg

 

Evo i malog filmića o tome

 

http://www.youtube.com/watch?v=-M3hdAnVuZU

 

Karavela je postala rivalica

 

StanicaLokveMaj517.jpg

 

Tratinčicama i krasuljcima ona snježina od nekidan nije nimalo naškodila

 

StanicaLokveMaj518.jpg

 

Bajbaj2.gif

 

StanicaLokveMaj519.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Sopač na suncu (ajme cekic.gif, zaboravijo sam donijeti na brušenje lanac od motorke)

 

StanicaLokveMaj520.jpg

 

Odat ću vam tajnu: ja sam zapravo došao amo pokupiti sina koji stiže s 4001 pa da ne troši 25 dlakavaca za 6 km vožnje busom od "Autotransa"

 

th_StanicaLokveMaj521.jpg

 

Ispalo je dirljivo – ja na peronu čekam vlak iz Rijeke, čujem neku grmljavinsku tutnjavu i pomislim si: "aha, još jedan džems", a kad tamo došao je bus. Znači da pruga ima Serem.gif i poslije 14 ha?

Ili se boje da bi mogao naići ministar pa da srede radove prije toga?

Ili su spalili još jednu Žutku?

Bo?

 

Zrakomlat

 

StanicaLokveMaj522.jpg

 

Kiše i snjegovi su posve isprali boju s natpisa kojeg sam obnovio za 1. Maj

 

StanicaLokveMaj523.jpg

 

Maslačku uz poljski put,

a gdje ti je fenjer žut?

Pravio sam trampu,

dao ga za lampu!

A kome ćeš njome sjati,

smije li se znati?

Djeci kad me pušu,

obasjat ću dušu!

 

StanicaLokveMaj524.jpg

 

Bok, seabral! Si dobro?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Bok, File! Si dobro?

 

Odličan, hvala na pitanju! No ne radujem se snijegu...

 

 

Zanimljiv komad opreme. Još da znam čemu služi Krepah.gif

Taj komad gvožđurije ide skoro baš na to mjesto na skretnici, ali ispod tračnica. Na njega se montira električna skretnička postavna sprava, i tuda prolazi polužje za prebacivanje prijevodnica...

 

Inače ovih dana se mijenjaju sve skretnice u Lokvama, zato je ta navala strojeva. One samohotke na vagonu baš tome služe, ćape skretnicu i odnesu ju tamo gdje treba!

"Nikad stati, osim kad se mora"
"Bolje častan uzmak nego nečastan poraz"
''Bolje živa kukavica nego mrtav heroj'' - Grunf

Link to comment
Share on other sites

Nakon par dana kiše prošao sam ponovno Karolinom prema Vratima. Kod Belog sela čulo se neko rogljanje kod portala tunela "Sljeme". Bilo takvo blato da nisam mogao baš blizu...

Žuti su nešto izvlačili iz tunela

 

StanicaLokveMaj525.jpg

 

Najveće blato napravio je ovaj ovdje

 

StanicaLokveMaj529.jpg

 

Drezina je krenula put Vrata

 

StanicaLokveMaj526.jpg

 

StanicaLokveMaj527.jpg

 

StanicaLokveMaj528.jpg

 

Probao sam ju sačekati, ali su negdje zapeli. "Da im se ni ča dogodilo?", rekli bi Gromičani Roll.gif

 

StajalisteVrata36.jpg

 

Ha, niš. Onda samo još tunelić pa idem dalje...

 

StajalisteVrata37.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...