Jump to content

Među zaboravljenim džemsovima u depou Knin


Zeus

Recommended Posts

Putopis je ujednom tužan i veličanstven. Svaka čast.

 

Jedna stvar mi vrlo zanima? Prije rata, kada je Unska pruga bila elektrificirana, gdje su se bavili s električnim lokomotivama? Depo Knin očito nije elektrificiran i nikada nije bio. Barem (kad ja sam bio tamo) nisam našao tragove elektrifikacije. Žice vode samo do odvojnice prema depou.

 

Kako je onda bilo s brzim vlakovima ZG/BG – Bihac – Knin – Split? Do Knina je bila pruga „pod strujom”, a u Kninu je trebalo zamjeniti lokomotivu. Al’ kamo su išli električne bez odgovarajućeg depoa? Možda su čekali vlakove nazad prema sjeveru?

 

Nestrpljivo čekam odgovore. :)

Isto kao i u Dobovi, Moravicama, Šidu, Slavonskom Šamcu...

Elektra bi dovukla kompoziciju u Knin, tamo bi ju otkopčali sa nje te bi ju parkirali na jedan od elektrificiranih kolosijeka gdje je čekala dok ne dođe neka nova kompozicija koju treba vući natrag Unskom prugom. Obično je bilo i par lokomotiva u pričuvi pa ako bi se koja u Kninu pokvarila jednostavno bi ju stavili u sastav vlaka i odvukli na popravak u domicilni depo. Da li je ista lokomotiva koja je npr. dovukla Marjana čekala u Kninu njegov povratak da ga odvuče natrag u Zg ne znam.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Isto kao i u Dobovi, Moravicama, Šidu, Slavonskom Šamcu...

Elektra bi dovukla kompoziciju u Knin, tamo bi ju otkopčali sa nje te bi ju parkirali na jedan od elektrificiranih kolosijeka gdje je čekala dok ne dođe neka nova kompozicija koju treba vući natrag Unskom prugom. Obično je bilo i par lokomotiva u pričuvi pa ako bi se koja u Kninu pokvarila jednostavno bi ju stavili u sastav vlaka i odvukli na popravak u domicilni depo. Da li je ista lokomotiva koja je npr. dovukla Marjana čekala u Kninu njegov povratak da ga odvuče natrag u Zg ne znam.

 

O, sad je sve jasno. Inace, ima li depo u Bihacu ili u Bos. Novom?

Levente -- pozdrav iz Mađarske

Link to comment
Share on other sites

O, sad je sve jasno. Inace, ima li depo u Bihacu ili u Bos. Novom?

Koliko mi je poznato u Knin su dolazile elektre ŽTP Zagreb mislim da druge nisu dolazile. Bihač i Bosanski Novi nisu imali svoje elektro lokomotive. Čije su elektre vukle vlakove koji su dolazili iz pravca Slavonije odnosno brze vlakove iz pravca Novog Sada i Beograda nije mi poznato.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Koliko mi je poznato u Knin su dolazile elektre ŽTP Zagreb mislim da druge nisu dolazile. Bihać i Bosanski Novi nisu imali svoje elektro lokomotive. Čije su elektre vukle vlakove koji su dolazili iz pravca Slavonije odnosno brze vlakove iz pravca Novog Sada i Beograda nije mi poznato.

 

 

Iz pravca NS i BGD išle su lokomotive od ŽTP Bd,ŽTO Sa i ŽTP/HŽP Zg. Vuče koje su radile su bile najviše Beograd,Ruma/sa O.J Šid/,Novi Sad/ali uglavnom ka Beogradu iz pravca NS/,Vinkovci,Zagreb i Doboj.Ne sećam se,ali mislim da Rajlovčani nisu vozili ka Beogradu(mada je bio jedan turnus za jedan brzak koji je BG osoblje vozilo skroz do Sarajeva)i Zagrebu. E sad,neka ovo neko dopuni ili koriguje.Ovo sam naveo po bledim sećanjima.

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Znam da je OT, ali jos nisam na forumu vidio sliku elektre u Kninu. Ali to je i razumljivo, s obzirom da su prometovale oko 3 godine (valjda)

Down around the corner, half a mile from here

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav!

 

Pa to sam već jednom pitao tu na forumu.Dizel depo i dizelke vidimo da postoji,ali kako se vršila smjena i gdje su bile elektre,dal je postojao neki depo za elektre ili neki šturc.To me zanima.Pratim baš putopise o Kninu,čak sam bio na kolodvoru,al nikako da skužim..Tražimo nekog starijeg :deda: koji će nam to razjasniti :prof

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav!

 

Pa to sam već jednom pitao tu na forumu.Dizel depo i dizelke vidimo da postoji,ali kako se vršila smjena i gdje su bile elektre,dal je postojao neki depo za elektre ili neki šturc.To me zanima.Pratim baš putopise o Kninu,čak sam bio na kolodvoru,al nikako da skužim..Tražimo nekog starijeg :deda: koji će nam to razjasniti :prof

 

Portos je odgovorio par postova ^gore^

Link to comment
Share on other sites

Znam da je OT, ali jos nisam na forumu vidio sliku elektre u Kninu. Ali to je i razumljivo, s obzirom da su prometovale oko 3 godine (valjda)

 

 

Postoje c/b fotke elektri u Kninu, uglavnom podserija 700, čak i đurana na manevri na kolodvoru.

Trebam ih negdje iskopat.:--)

Link to comment
Share on other sites

Hvala Zeusu na reportaži.

 

Pitam se hoće li se ijedna od ovih revitalizirati. Posebno koja karavela...

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

2061 - 101 je već godinama u senci depo(nije) Knin.Šteta,a bila je to grom makina(661-120,Subotička - godinama je sa 254 radila sezonac Subotica i Novi Sad - Split.Ta kad zagrmi uzbreg sa 12 pulmana,sva se brda tresu...:-) )

 

 

 

 

to su bili vlakovi..... a ne ovi batrljci danas sa po 1, 2 ili 3 vagona.....

 

Imao sam 7 godina kada sam prvi put (1983) putovao tim vlakom Split - Subotica, sjecam se samo da sam brojao vagone i bilo ih je 12 ili 13 ne sjecam se vise tocno. Na celu je nedvojbeno bila neka 661......njen mocan titanski zvuk motora nisam nikad zaboravio..... a pogotovo LESLIE trube koje su svirale UVIJEK (ovo sad nece nista znaciti onima koji se ne razumiju barem mrvicu u glazbenu teoriju) u intervalu TRITONUS-a......i sad se najezim kad se sjetim tog zvuka..... gdje je to nestalo?

 

Zasto su istrijebljene 661 (2061) i Leslie trube s intervalom tritonusa?? :sad: :sad: :sad:

Edited by SBB-CFF-FFS

MI GRADIMO PRUGU - PRUGA GRADI NAS!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...