Jump to content

Provincijalac u Zagrebu XXVII


Pfaff

Recommended Posts

Iliti Pfaffovo brownovo gibanje Zagrebom

 

Bilo je to prošle nedjelje kad me moja uloga obiteljskog logističara ponovo povela put Metropole. Baš sam se pitao kako ću provesti taj simpatični sunčani dan jer na moj vapaj za društvom na onoj temi gdje se najavljuju Eksn.gif nije nitko odgovorio kad li je negdje na pol Jablana dok je predamnom pucao pogled na Klek, zazvrjao mobitel:

"Bok, Vjekoslav (Mali.Paja) je. Ja radim, ali ako hoćeš svratit, možemo popit kavu u ložioni..."

"Fino", velim ja. "Javim se kad dođem..."

I onda smo se u nastavku zapetljali u razgovor o mojim putešestvijama po Bosni s Elom sve dok Helga.jpg nije počela vrištati. Jasno.

 

Moja me poslovična sreća u nalaženju (besplatnog) parkinga izdala pa sam privremeni brlog za Pfaffmobil morao potražiti i naći negdje u Prečkom. Ni to nije bilo baš jednostavno, ali je na kraju uspjelo. Osim toga mi je prištedilo hodanje do trajvana.

 

Čekaonica na zadnjoj stanici 17-ce ima na sjedalici ovaj grafit. Inače mrzim grafitere, ali hoću biti tolerantan kad grafit ima duha i bitno ne unakarađuje podlogu. Zanimljivo – potražio sam HAZundFEFER na majci svih mreža i jedini odgovor kojeg sam dobio je adresa bloga nekog Šveda (pravog, ne DMV-a) koji je isti natpis uslikao na nekoj podsljemenskoj ruševini. Svašta!

 

PreckoSvetice107.jpg

 

Jasno je da ni jedan trajvan iz Prečkog ne vozi na G-K. Zašto i bi? Pa logično je da nitko od stanovnika te goleme spavaonice ne putuje vlakom. Stoga je trebalo potražiti neki prelaz. Zaključio sam da je to najbolje učiniti kod Studentskog centra jer tamo osim 4-ke imam i 9-ku preko ceste pa što prije zagrize. Atron je pisao da 4-ka stiže za 12 dekika (nedjelja je) pa sam pretrčao preko ceste. Atron veli: 9-ka za 7 minuta, 12-ca za 12. Fino, tu ću čekati. Prođe 7 minuta, ja se ogledavam za tramvajem kad li odjednom PLONK! na dispjelu piše: 12 za 5 minuta, 12 za 18 minuta... A kamo se djenula 9-ka? Tu nešto nije zdravo, mislim si ja i pređem preko ceste (zašto je pile prešlo cestu) i taman uhvatim 4-ku.

 

Siđem na uglu Draškovićeve, nazovem Malog.Paju i počnem se osvrtati za foto temama. Našao sam samo ovoga – vagon iz kompozicije za kontrolu KV

 

ZagrebGKol022.jpg

 

Okrenem glavu kad li Mali.Paja gleda niz Branimirovu očekujući mene!

 

ZagrebGKol024.jpg

 

Taman smo se lijepo poselamili kad li moj domaćin ugleda kako niz Branimirovu gmiže muzejski M-24.

"Malo kasni", veli Paja, "bit će da je negdje bio zastoj..."

Velim ja: "Čuuuj, biš se ljutio da napravim krug s istim? Javim se kad se vrnem."

"Nema frke, samo se javi, ja sam ionako tu."

 

Pređem cestu (opet) i počnem mahati ručicama pred zatvorenim vratima – srećom je M-24 beskrajno čekao na semaforu . Na kraju mi je neki lik na ulazu otvorio i pripustio me. Lika se sjećam jer je na sebi imao službenu jaknu Tehničkog muzeja, a oboje smo bili na onoj stanici 9-ke u Tratinskoj. Kasnije sam dobio objašnjenje da je on službenik TM i da se vozi muzejskim tramvajem jer se osiguranje "protiv trećih" vodi na Muzej pa on putuje grčevito stežući u ručici omotnicu s policom osiguranja. Inače ne zna baš puno o tramvaju. Šteta, mogli bi jednim udarcem...

 

TehnickiMuzejZG02.jpg

 

Uvaljam se u tradicionalni kut, pripreman na uživanciju

 

TehnickiMuzejZG03.jpg

 

U trajvanu su bile, čini mi se, samo dvije obitelji s omanjom dječicom pa sam mogao na miru napraviti par fotki unutrašnjosti. Mehanizam za zatvaranje prednjih vrata (to + kolo ručne kočnice dovelo je do Hulk-efekta na desnoj strani svih tadašnjih vozara tramvaja).

 

TehnickiMuzejZG04.jpg

 

Već onda je počelo

 

TehnickiMuzejZG05.jpg

 

Fini stari prozori s mehanizmom za dizanje/spuštanje koji se nije mogao pokvariti

 

TehnickiMuzejZG06.jpg

Edited by Pfaff

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

"Ne turaj glavušu di ne treba..."

 

TehnickiMuzejZG07.jpg

 

Nekad su se ove lampe klimatale. Sad su ih učvrstili pa mi je ta uspomena ispala manjkava

 

TehnickiMuzejZG08.jpg

 

Tata pregledava kameru, a klinci su pomalo nezainteresirani. Mislim da se radi o manjku informativne pripreme.

Pagoda je, nažalost, zaključana pa nisam mogao detaljnije pogledati kako su se zatvarala vrata. To je tema oko koje smo svojedobno Seabral i ja vodili raspravu bez pravog završetka.

 

TehnickiMuzejZG09.jpg

 

Pogled prema naprijed

 

TehnickiMuzejZG10.jpg

 

Mehanizam za zatvaranje stražnjih (tada ulaznih vrata). Evo čime je kartodrapac jačao ljevicu.

 

TehnickiMuzejZG11.jpg

 

Obišli smo Džamiju i TBJ i dok si rekao DPO našli se kod Tehničkog muzeja. End-of-the-road. Još jedna slika upravljačnice s druge strane jer se onaj muzealac konačno maknuo.

 

TehnickiMuzejZG13.jpg

 

A evo i što je Pfaff

u muzejskom M-24

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Zima se bliži kraju, vrijeme odmiče, tramvaj brza put remize, a mene je onaj muzealac nagovorio da investiram 15 dlakavaca u posjet Tehničkom muzeju.

 

TehnickiMuzejZG15.jpg

 

Buduć sam nedavno bio u Dubrovniku i snimio onu ogradu u Đardinu na koju se onomad naražnjio nesretni Žućo, činilo mi se zgodnom prigodom slikati mu bratića u Muzeju.

 

TehnickiMuzejZG17.jpg

 

En façe

 

TehnickiMuzejZG18.jpg

 

Kontroler

 

TehnickiMuzejZG19.jpg

 

Detalj ručne kočnice

 

TehnickiMuzejZG20.jpg

 

Ljetna prikolica. Po ovoj daski je kartodrapac trčkarao natjeravajući se s mularijom koja se švercala.

 

TehnickiMuzejZG21.jpg

 

I jednom zguza

 

TehnickiMuzejZG22.jpg

 

Portret s balkona

 

TehnickiMuzejZG24.jpg

 

TehnickiMuzejZG25.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kad smo već kod šinskih vozila, evo jednog vučnog sa GŽZ iz vremena prije Silvera...

 

TehnickiMuzejZG32.jpg

 

TehnickiMuzejZG30.jpg

 

TehnickiMuzejZG31.jpg

 

... i službenog vagona

 

TehnickiMuzejZG33.jpg

 

Ovo je "Gabor" sa Guce

 

TehnickiMuzejZG34.jpg

 

TehnickiMuzejZG35.jpg

 

Stephensonovo krmilo

 

TehnickiMuzejZG36.jpg

 

Kuhinja. Moram odati priznanje Muzeju – izložaka nema previše, ali su svi vrhunski restaurirani

 

TehnickiMuzejZG37.jpg

 

Von oben, rekao bi Silverov tata

 

TehnickiMuzejZG38.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Rekonstrukcija nekadašnje konjke

 

TehnickiMuzejZG39.jpg

 

TehnickiMuzejZG40.jpg

 

TehnickiMuzejZG42.jpg

 

Poklon ZET-ove radionice (nažalost je ispalo mutno – morat ću poraditi na blow-up kadrovima!)

 

TehnickiMuzejZG43.jpg

 

Ajmo još malo prošalabazati jmeđu ostalim izlošcima. Ovo je Pfaffmobilov daleki rođak (isto Fiat)

 

TehnickiMuzejZG46.jpg

 

Njega se sjećam iz djetinjstva. Dom mu je bio u hangaru u Žurkovu gdje je danas jedriličarski klub.

 

TehnickiMuzejZG49.jpg

 

Mamaaa! Zagrljaj.gif

 

TehnickiMuzejZG50.jpg

 

Prvi put sam imao taj užasan osjećaj kad otkriješ u muzeju predmete svakodnevne uporabe iz vlastitog života u milanskom muzeju "Leonardo da Vinci" još 2000. godine. Ovu je napravu moja pokojna punica zvala u šali televizor-što-puše, a škartirali smo ju pred nekih 5 godina jer se više nisu mogle nabaviti cekas-spirale za grijače. Bila je izvanredna.

 

TehnickiMuzejZG51.jpg

 

Ovo smo imali u uredu. Teži nekih 5-6 kila, bio je zaključan u šefovom ormaru i mogao si ga dobiti samo po posebnoj milosti. Kao kalkulator bio je glup k'o balvan

 

TehnickiMuzejZG52.jpg

Edited by Pfaff

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Još malo stare tehnologije. Parni agregator

 

TehnickiMuzejZG53.jpg

 

Brodski parni stroj od 45 konja

 

TehnickiMuzejZG58.jpg

 

Parni lokomobil (skinulo mu kotače)

 

TehnickiMuzejZG59.jpg

 

TehnickiMuzejZG60.jpg

 

Vatrogasna parna pumpa. Zbilja, kako su otkrivali kad će izbiti požar kako bi na vrijeme mogli podložiti kotao?

 

TehnickiMuzejZG64.jpg

 

Evo što je u mom djetinjstvu kad klinaca budilo čežnju za vatrogastvom.

 

TehnickiMuzejZG66.jpg

 

Još jedan FIAT-ov uradak

 

TehnickiMuzejZG71.jpg

 

Ljubazno sam otklonio ponudu razgledavanja rudnika i evo me vani kod info-stojadina.

 

TehnickiMuzejZG72.jpg

 

On je, izgleda, kompletan. Sad, da li bi baš mogao voziti, je drugi par čarapica.

 

TehnickiMuzejZG73.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ponovno do ugla Draškovićeva/Branimirova i eto me napokon kod Malog.Paje u uredu. Zanimljiv prostor.

 

ZagrebGKol025.jpg

 

Na putu prema ložioni i obećanoj kavi, svratili smo pozdraviti simpatične tete koje možete pozivom na broj 060 333-444 uz cijenu poziva od 1,71 kn/min s fiksne linije i 2,92 kn/min s mobilne (+ PDV?), nagovoriti da vam maznim glasom pričaju podatke iz VR. Obećao sam im da će biti na internetu!

 

ZagrebGKol026.jpg

 

Tu oko zagrebačke ložione (depoa?) je uvijek šareno i živahno

 

ZagrebGKol027.jpg

 

Osamljeni jahač

 

ZagrebGKol028.jpg

 

th_ZagrebGKol029.jpg

 

Odavde se pune pjeskare

 

ZagrebGKol031.jpg

 

Izgleda da ne pogode baš iz prve

 

ZagrebGKol032.jpg

 

Ovih Magyara ima meščini skroz do Magyarske

 

ZagrebGKol033.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Brene, ASEE...

 

ZagrebGKol034.jpg

 

ZagrebGKol044.jpg

 

EVP američkog tipa?

 

ZagrebGKol036.jpg

 

Mali.Paja i bik

 

ZagrebGKol037.jpg

 

Eci-peci-pec!

 

ZagrebGKol038.jpg

 

Idemo u ovu lijepu zgradu

 

ZagrebGKol039.jpg

 

Ovaj artefakt je valjda nekoć bio nastavno pomagalo

 

ZagrebGKol041.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Eto, napokon ću i njega upoznati - Brrrisač je činom potvrdio opravdanost nicka. Da se nisam išao voziti muzejskim trajvanom, možda bismo stigli i na marendu tj. gablec. Po svemu sudeći, u uredu kod Errasera se za gablec ne jede salama podriguša i frtalj kruha

 

ZagrebGKol042.jpg

 

Lijepo uređena i snabdjevena špajza. Zapravo je to vrlo duhovit i sofisticiran način obilježavanja pristunosti na radu (bolji nego ono s kartelama). Svaki ormarić je proviđen imenom korisnika, a kad su u bravu ubodeni ključevi, znači da je isti u službi. Kratko i jasno!

 

ZagrebGKol043.jpg

 

Po obavljenoj kahvi (odličnoj) i čapraz-divanu, poveo me Mali.Paja u razgled ložione

 

Fali 017

 

ZagrebGKol045.jpg

 

Odveo me Mali.Paja i do nekadašnje okretnice koja je, hat međutim, zavarena pa sljedstveno tome ne možemo smatrati da je u funkciji

 

ZagrebGKol046.jpg

 

ZagrebGKol053.jpg

 

Kontroler i prigon. Boh, rožice. Neće to tako skoro u funkciju

 

ZagrebGKol049.jpg

 

ZagrebGKol050.jpg

 

Za svaki slučaj...

 

ZagrebGKol054.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Vodonapojna pipica. Veli Mali.Paja da je funkcionalna (jasno – priključena na hidrant)

 

ZagrebGKol052.jpg

 

Par prastarih vagona za moje prijatelje koji rijetko napuštaju udobnost svojih položaja pred zaslonom

 

ZagrebGKol057.jpg

 

ZagrebGKol058.jpg

 

ZagrebGKol059.jpg

Onda sam se oprostio od svog domaćina i vodiča i sjeo na trajvan put Črnomerca gdje sam se trebao sresti sa znancem iz studentskih dana.

 

CrnomerecSavisce001.jpg

 

Na putu natrag, u jednom izlogu, ugledao sam ovu instalaciju...

 

CrnomerecSavisce002.jpg

 

U Vodnikovoj sam se prebacio u 4-ku koja me trebala odvesti do Veslačke gdje sam planirao uloviti jedan od STIB-ovih tramvaja za Prečko

 

CrnomerecSavisce003.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Tko je rekao da na stajalištu u Veslačkoj nema displeja?

 

PreckoSvetice108.jpg

 

Stiže! Veliki crni...

 

PreckoSvetice110.jpg

 

Na zadnjoj stanici u Prečkom ispratit ću ga na okretište...

 

PreckoSvetice113.jpg

 

... pa idem doma!

 

PreckoSvetice114.jpg

 

Pa sad zaključite. Nije li to što sam ja odradio za nepunih 5 sati zbilja bilo nešto nalik na Brownovo gibanje?

 

PreckoSvetice115.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Moja me poslovična sreća u nalaženju (besplatnog) parkinga izdala pa sam privremeni brlog za Pfaffmobil morao potražiti i naći negdje u Prečkom. Ni to nije bilo baš jednostavno, ali je na kraju uspjelo. Osim toga mi je prištedilo hodanje do trajvana.

Ovo s traženjem besplatnog parkinga nisam shvatio ... nedjeljom je besplatan parking u svim zonama u čitavom gradu (osim u Novom Zagrebu), a slobodnih mjesta se može naći posvuda. Ali zato si savršeno iskoristio drugu pogodnos koja se događa nedjeljom - vožnju muzejskim tramvajem. I tko sad još može reći da muzejac ne prima putnike na usputnim stajalištima :lol:

 

Hvala ti na interesatnoj priči iz Zagreba :--)

Link to comment
Share on other sites

Opet vrhunski odrađen posjet Zagrebu. :palac:

 

Hvala ti na lijepim slikama i nadasve zanimljivom i duhovitom tekstu, kojeg sam pročitao u jednom dahu. ;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Opet vrhunski odrađen posjet Zagrebu. :palac:

Hvala ti na lijepim slikama i nadasve zanimljivom i duhovitom tekstu, kojeg sam pročitao u jednom dahu. ;)

Slobodan sam potpisati - od riječi do smajlića.

Uz dvije opaske:

1. Ima stanovnika Prečkog koji se dovezu autom do stajališta Vrapče, pa na vlak.

2. Sve se pitam kam je zgasnul ErrAseR, kad ono - prebacil se na pranje suđa. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

...na moj vapaj za društvom na onoj temi gdje se najavljuju Eksn.gif nije nitko odgovorio...

:oops:

Nije da sam imao neodgodivih obaveza, mogao sam ti se pridružiti, ali eto nisam pročitao najavu. Lijepo si se proveo i provozao, ženica je također bila zadovolj(e)na, putešestvije si podijelio sa nama...

U svemu fali komad mesine sa krumpirićima ispečen u Pušći, gemišt koji klizi niz grlo i treba li išta više?

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Još noćos sam pogledao ovo i naravno šta drugo reći nego odlično.Moraću jedan copy/paste komentar d' imam za Tebe da ne moram stalno da piskaram. Hvala još jedared na odličnim slikopisnim beleškama i prigodnim komentarima!

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Ovo s traženjem besplatnog parkinga nisam shvatio ... nedjeljom je besplatan parking u svim zonama u čitavom gradu (osim u Novom Zagrebu), a slobodnih mjesta se može naći posvuda.

Ma, da. Ja sam valjda načelno isprepadan od raznih gradonačelničkih ataka na moj kućni budžet pa mi se i nedjeljom priviđaju šikucije... A u prigradskim spavaonicama je sve zatrpano jer valjda narod još nije krenuo na nedjeljne izlete. Nećeš vjerovati koliko sam kružio dok nisam našao legalno slobodno mjesto.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

:)

 

Što bi naši ovdje rekli - vanderful; veri kolorful end fani. Tenkiju

 

Ber

----

 

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...