Jump to content
zeljeznice.net
Karavela

Nove lokomotive by TŽV Gredelj (2064)

Recommended Posts

Dakle, to je konačno Goodbye EMD!

:sad:

Zašto bi Caterpillar, koji je inače većinski vlasnik EMD, dozvolio razvoj EMD motora i time ugrozio svoj vlastiti? To je analogno situaciji u avioindustriji: Boeing je 1995. godine kupio McDonnell (ranije McDonnell Douglas) i time preuzeo proizvodnju modela MD95 (to je direktni slijednik DC-9, koji je jako dobro poznat u ovim krajevima) koji je preimenovan u Boeing 717 (da, DC-9 je postao Boeing-717 :zubob). Kada je Boeing vidio da isti model ugrožava njegovu "Cash Cow", odnosno B-737, prestali su ga razvijati, a čini mi se pred nekoliko godina i proizvoditi. :mrgreen:

EMD je moja strast /EMD is my passion :ljubav:

...a čini mi se pred nekoliko godina i proizvoditi. :mrgreen:

Sto se EMD-a tice, mogao bi nazalost biti u pravu...

B717 se prestao proizvoditi u sijecnju 2005.

pozdrav

toma

Three Blind Mice

Ja čak ovdje vidim priliku za velik biznis Caterpillaru:

Nekada davno, u pedesetima i šezdesetima EMD je na vrhuncu slave prerađivao lokomotive svojih tada slabih konkurenata, Alco i GE. Dakle, EMD je pod račun uzimao relativno nove BoBo i CoCo od Alcoa ili GE, ostavljao samo postolja ili postolja i frem i stavljao GP/SD frem i/ili haubu, te 16-567 odnosno kasnije 16-645 motore (ima o tome u knjizi Briana Solomona: "EMD Locomotives").

Sada Caterpillar može, za SAD i EU (UK, Irsku, Španjolsku i/ili Hrvatsku, odnosno privatnike koji sa EMDicama već voze po Njemačkoj) napraviti program zamjene motora EMD Caterpillarovim, prilagoditi električni dio lokomotive svojim diesel motorima (prime mover) i bez problema preštancati na stotine takvih lokomotiva u relativno kratko vrijeme. Stare EMD diesel motore prodati će NRECu, koji će onda negdje u Africi ili Aziji pokrenuti program proizvodnje novih lokomotiva sa recikliranim postoljima i repariranim (refurbished) diesel motorima. Baš kao Marokanke iz Gredelja, samo je radna snaga Gredelja postala preskupa u odnosu na azijske ili afričke konkurente. Možda je čak moguće da ti EMD motori završe u Iranu?

U zemljama Zapadnog Balkana konverzija sa EMD motorima nije moguća, jer su sve one u procesu pristupanja EU i vrlo vjerojatno da će sve njihove diesel lokomotive morati prilikom ulaska u EU (između 2020. i 2030. godine) zadovoljavati važeće norme. Jedino da se u postojeće EMDice u zemljama Zapadnog Balkana počnu ugrađivati Caterpillar motori, ali tko zna koliko bi to koštalo?

Edy alias jz441 je o tome puno pisao na Railserbia, a i ovdje čini mi se nešto.

Ja čak ovdje vidim priliku za velik biznis Caterpillaru:

Nekada davno, u pedesetima i šezdesetima EMD je na vrhuncu slave prerađivao lokomotive svojih tada slabih konkurenata, Alco i GE. Dakle, EMD je pod račun uzimao relativno nove BoBo i CoCo od Alcoa ili GE, ostavljao samo postolja ili postolja i frem i stavljao GP/SD frem i/ili haubu, te 16-567 odnosno kasnije 16-645 motore (ima o tome u knjizi Briana Solomona: "EMD Locomotives").

Sada Caterpillar može, za SAD i EU (UK, Irsku, Španjolsku i/ili Hrvatsku, odnosno privatnike koji sa EMDicama već voze po Njemačkoj) napraviti program zamjene motora EMD Caterpillarovim, prilagoditi električni dio lokomotive svojim diesel motorima (prime mover) i bez problema preštancati na stotine takvih lokomotiva u relativno kratko vrijeme. Stare EMD diesel motore prodati će NRECu, koji će onda negdje u Africi ili Aziji pokrenuti program proizvodnje novih lokomotiva sa recikliranim postoljima i repariranim (refurbished) diesel motorima. Baš kao Marokanke iz Gredelja, samo je radna snaga Gredelja postala preskupa u odnosu na azijske ili afričke konkurente. Možda je čak moguće da ti EMD motori završe u Iranu?

U zemljama Zapadnog Balkana konverzija sa EMD motorima nije moguća, jer su sve one u procesu pristupanja EU i vrlo vjerojatno da će sve njihove diesel lokomotive morati prilikom ulaska u EU (između 2020. i 2030. godine) zadovoljavati važeće norme. Jedino da se u postojeće EMDice u zemljama Zapadnog Balkana počnu ugrađivati Caterpillar motori, ali tko zna koliko bi to koštalo?

Edy alias jz441 je o tome puno pisao na Railserbia, a i ovdje čini mi se nešto.

Nova lokomotiva mora zadovoljavati tu normu a staru mozes ganjati dok je god mozes popravljati.

Što točno spada pod pojam popravljati?

:?:

Ja bih rekao da ugradnja drugog (makar i repariranog) diesel motora nije popravak, ali opet ne znam točno. Sad dobro, Turnerice su dobile vlastiti motor natrag (hajde, možda su motori samo kružili s lokomotive na lokomotivu, ali to je isto).

I kompletan remont je samo popravak. Novo je samo iz trgovine.

:sad:

Zašto bi Caterpillar, koji je inače većinski vlasnik EMD, dozvolio razvoj EMD motora i time ugrozio svoj vlastiti?

Pa ako je on vlasnik i ako razvije onda je to njegov motor (iako se on zove EMD) sa kojim onda on ubire lovicu. Tu se sigurno ne radi o relacijama naš - njihov već o tome što može donijeti više novaca uz manje troškove. Ima milijon situacija gdje velika firma kupi manju baš jer želi zarađivati na proizvodu te manje firme a gdje kupnja firme košta manje ili tu negdje kao i razvoj vlastitog proizvoda.

EMD je imao i problema i prije sa podilaženjem standardima, vjerujem da će se izvući i sa Tier 4 a što se tiče 710 motora. BTW oni i imaju noviji i puno moderniji "H type" četverotaktni motor ali ga nitko ne želi. Ista bi situacija bila i sa Caterpillar motorima tako da ne vjerujem da je vrijeme dvotaktih diesela već skroz prošlo. :mrgreen:

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..

Ima u SD90, UP je kupio dosta tih lokomotiva ali malo ih vozi. Ocit

o EMD ne zna napraviti dobar 4-taktni motor.

Navodno je strašno nepouzdan.

Ne bih rekao da je samo to, bio je nepouzdan i 20-645 pa su ga nakon dječjih bolesti učinili pouzdanim. Vjerojatno ima veze i sa održavanjem jer ako je sve već uhodano za održavanje 645 i 710 motora onda uvođenje sasvim novih motora generira nove troškove koji se vjerojatno ne mogu opravdati. Vjerojatno je jeftinije kroz nabavku rezervnih dijelova i novih lokomotiva na veliku količinu EMDu plaćati poboljšanje postojećih motora negoli da se mora cijeli sustav mijenjati zbog promjene motora.

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..