Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Pozdrav i pitanje N

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 dunringill

dunringill
  • Članovi
  • 5 posts
  • Joined 04.07.2007.

Posted 20.08.2008. - 16:09

Pozdrav

Evo ja sam ovdje novi pa reko' da se predstavim. Nedavno sam pronašao ovaj forum i super mi je da i kod nas tako nešto postoji. Ne mogu se baš nazvati zagriženim hobistom ali vlakićima se igram od malih nogu tj. već nekih 20-25 godina. Prvi setovi su naravno bili HO koje je moj tata kupovao više sebi nego meni :wink: Nikad nisam imao puno i sve je bila Mehanotehnika. Pennsylvania, Santa Fe i sl. Soba mi je bila premalena za bilo šta osim privremene osnovne elipse što čovjeku (pa i djetetu) nakon nekog vremena dosadi. I onda je stari iz Trsta donio N :kul

Svejedno nikad nisam imao puno. Bili su skupi (iako me sad smijeh hvata kad se sjetim da je sredinom osamdesetih lokomotiva + 3 vagona + oval koštala nešto više od 100.000 lira) nama Jugovićima a mama je nakon jednog roditeljskog sastanka bacila moju jedinu lokomotivu na pod i to je bilo to. Slomile su se kopče (ili kako se to već zove, eng. coupler) i sve je nakon jedne selidbe u devedesetima završilo na tavanu.

I onda je došlo doba Interneta kad sam slučajno negdje (mislim na eBayu) naletio na vlakiće u N mjerilu i pao u recidiv. I tako zadnjih par godina polako preko neta naručujem pokoji vagončić, kučicu, tračnice (skrivam se od žene jedino kad vozim :D )... Ovo je više manje ono što imam danas:

Posted Image

Ovo su slike moje nesretne prve lokomotive i originalne kompozicije kakva je kupljena. To je Roco a na lokomotivi jedino piše Werkslok 2. Nikad nisam uspio doznati šifru modela (originalna ambalaža je nestala u bespućima povijesti). Što se tiče originala, takvu ima HŽ i volio bi ju jednog dana popraviti, prefarbati i gurnuti mami pod nos :evil: . Ako netko ima ideju gdje bi ju mogao odnesti na popravak i čiščenje motora, slušam.

Posted Image

Posted Image

Uglavnom to je to. Vjerojatno ću vas u budućnosti malo udaviti sa početničkim pitanjima jer vjerovali ili ne nikad u životu nisam sreo nekoga tko se bavi ovim hobijem. Sve što (ne) znam sam naučio preko neta :?

Eh da na što vam liči ova lokomotiva? Može li proći kao neka naša ovakva kakva je? (ne mislim na bojanje):

Posted Image

Posted Image

#2 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 20.08.2008. - 19:07

Eh da na što vam liči ova lokomotiva? Može li proći kao neka naša ovakva kakva je? (ne mislim na bojanje):

Prvo,dobrodošao. :D

Ako ima ogradicu naprijed na dužem kraju,mogla bi proći kao 2062 ili 2063(da je malo duža). :D

#3 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 21.08.2008. - 09:39

dunringill!
Prvo, dobro nam došao na forum, a zatim i dobrodošlica kolegi N-ašu!
Za prvo predstavljanje poduži post, moram priznati... lijepo, jako lijepo!
8)

N-ovaca ima i ovdje (ja sam najzagriženiji :P ) i pomoći ćemo koliko god možemo.

Što se "domaćih" uradaka tiče, iz Mehano i nešto Roco, Fleischmann i Trix modela se mogu napraviti lijepi modeli domaćeg prototipa.
Dva modela na ovim sličicama imaju velikog potencijala postati nešto u domaćem stilu!

Uputio bih te na jedan specijalizirani portal i forum, posvećen željezničkom modelarstvu: www.malezeljeznice.net (odvojena prijava za portal i forum) gdje možeš naći vrlo zanimljive teme o N-u, poput http://www.malezelje....php?f=19&t=348

Budući vidim da si na relaciji RI-ZG, možda bi te mogao zanimati i Riječki klub-udruga "DPŽ Štacion" http://vlakovi-ri-hr...r.com/forum.htm ili web-stranica http://www.stacion.malezeljeznice.net
Za sada, postoji jedan projekt DPŽ-a "Štacion" u N-u o kojem nemogu previše pisati jer nije do kraja definiran, ali mislim da bi ti se dopao... radi se naravno o maketi i "domaćim" modelima. 8)

Za servis, možemo se dogovoriti da bacim oko kada si u ZG, no trenutno sam u gužvici oko adaptacije... kontaktirati me možeš sa gotovo svih navedenih foruma, kao i ovog 8)

Za sada toliko... detaljnije o ROCO modelu malko kasnije
Uživaj! :wink:
The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

#4 danijellikar

danijellikar
  • Članovi
  • 935 posts
  • Joined 28.09.2005.
  • LocationVeliko Trgovišće

Posted 21.08.2008. - 09:41

Dobrodošel dunringil.

Zgodna je ova diesel za koju pitaš. Gdje si je nabavil i čiji je to proizvod?
Danijel

#5 dunringill

dunringill
  • Članovi
  • 5 posts
  • Joined 04.07.2007.

Posted 21.08.2008. - 14:53

Hvala svima.

Što se tiče moje pokvareno-polomljene lokomotive; Obje kopče su netragom nestale tj. u kučištu nema ništa, ni poklopca ni federa a bogami ni kopči :cry: Sama lokica je bila u kutiji više od deset godina i trenutno nije u voznom stanju. Kad ju se stavi na tračnice, svjetle joj lampice i zuji. Pretpostavljam da je problem u stvrdnutom ulju i prašini među zupčanicima. Nikad ju nisam uspio otvoriti jer ne ide lagano i bojim se da nešto ne slomim i samo pogoršam situaciju.

Plan mi je bio da doznam šifru modela pa da probam mailom ili preko svog čovjeka u Beču 8) pitat direktno u Roco šta da radim.

NClight, misliš da bi ti nešto od toga mogao srediti? Ja inače radim u Zagrebu pa sam većinom ovdje, u Ri odem svako toliko na vikend... Što se tiče onog drugog foruma, prijavit ću se i tamo ako je taj relevantniji...

Jura i Danijel, ta plava dizelica nije u mojem vlasništvu, tu sam sliku skinuo s neta. Nemate pojma koliko sam se namučio da identificiram proizvođača :x To je Tajvanska firma koja se na 'naški' zove TOUCH RAIL. Prvo sam morao tražiti slike svih izvoznih modela General Motorsa dok nisam suzio mogućnosti na G12, G16, G22 i G26 i zemlje koje su ih kupile. Nakon toga sam samo ubio Google translate :)

Evo još jedne slike s druge strane pa procijenite sami koliko liči na naše:

Posted Image

Naručio sam jednu nedavno, pa ćemo vidjeti šta se od nje da napraviti... 8)

#6 Gogo

Gogo
  • Članovi
  • 1,534 posts
  • Joined 09.02.2007.

Posted 21.08.2008. - 15:07

Evo još jedne slike s druge strane pa procijenite sami koliko liči na naše:

Posted Image

Dobrodošao!

Uz manju preradu krova te prednjeg dijela lokomotive, ovo bi vrlo lako moglo proći kao 2062 ;)

#7 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 21.08.2008. - 18:39

Što se "Roco" Werkslok 2 lokse tiče, nemogu je naći nigdje trenutno... jesi li 100% siguran u proizvođača?
Dali se da nešto napraviti ovisi o oštećenju nosača spojke, ako samo fale sitni dijelovi, možda se nešto i nađe u "šrot kutiji" :mrgreen:
Moram vidjeti kako stvar izgleda.

Što se pak one fine loksice na dnu posta tiče, zanima me cijena ako nije tajna... 8)

Preporučam učlanjenje na www.malezeljeznice.net ako ni zbog čega drugoga, onda zbog lijepog broja "meštara" za N koji se tamo "šuljaju" :kul

Vidim da naginješ "domaćim stvarima" ali i da se vozni park šareni.
Imaš li nekakve određene sakupljačke intencije, ili si više "impulzivni" sakupljač po sistemu "to mi se sviđa" :P
Tračnice koje koristiš su KATO?

www.malezeljeznice.net

#8 dunringill

dunringill
  • Članovi
  • 5 posts
  • Joined 04.07.2007.

Posted 21.08.2008. - 20:40

Siguran sam. Jedina stvar koja piše na njoj ispod je Roco, utisnuto u crnu plastiku. Vrlo dobro se sjećam i plavo narančaste kartonske kutije u kojoj je došla cijela kompozicija. Što se tiče nosača spojke, ništa nije oštećeno, jednostavno dijelovi fale :) Kučišta za spojke (tj. četvrtaste udubine u koje se ugura spojka) se nalaze na podvozjima, ne na karoseriji i mislim da je ideja bila ugurati spojku tako da stisne feder i onda zatvoriti tu udubinu sa limenim poklopcem koji bi kliknuo, ako me kužiš :D Malo sam prosurfao i našao sam ovaj pdf dokument od Roca. Za spojku kaže 'standard kupplung' što mi budi nekakvu nadu...

http://rapidshare.co.../23225.pdf.html

To nije točno taj model lokomotive ali mislim da je samo bojanje različito. Ako ti se da, baci oko pa vidi. Uglavnom ako bi mogao nešto učiniti u svezi motora i/ili spojki bio bih neizmjerno zahvalan. Nego šta se inače radi u takvoj situaciji? Jel postoji nekakav servis u npr. Beču ili Minhenu gdje se to može odnijeti? Ajde ako itko zna pliz pomagajte.

Što se tračnica tiče, imam taj stari Roco, nešto Mehanotehnike i Trix-a al sam to sve ostavio na tavanu 8) Ovo na slikama i ono na čemu inače vozim je sve Unitrack. Jednostavno mi je najbolje i najpraktičnije. U pet minuta postaviš dupli oval sa dvije stanice, vijadukt i dereš. Ne vide se motori od skretnica, ma milina :wink:

Što se tiče voznog parka, ja bi najrađe imao sve HŽ al šta ćeš. Do šarenila dođe kad ti sestra, tata ili žena odu u Japan ili Njemačku i donesu nešto po svom izboru. Iako mi je ono gore na slici super jer podsjeća na Žutku i Mađarca... Barem mene :D

#9 dunringill

dunringill
  • Članovi
  • 5 posts
  • Joined 04.07.2007.

Posted 21.08.2008. - 20:46

Ups aboavio sam na onu tajvansku... Cijena je bila mislim oko 4500TWD-a što je oko 700 naših :mrgreen: Nije malo ali nije ni skupo u usporedbi sa nekim teutonskim lopovima. Navodno je i DCC ready tj. ima mjesto gdje bi se trebao moć jednostavno ugurat dekoder...

#10 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 22.08.2008. - 10:08

Mislim da će se ponešto naći od dijelova.

Roco - kat.br 23225, 23225.1, 02152A itd...
Rađena je kao francuski prototip BB serije od 1987-88 (prva pojava u katalogu) do 1991 kada je zadnji puta bila u katalogu. Većinom rađena samo za francusko tržište modela.

Cijena polovnjaka se kreće od 55€ za standardnu seriju, do 135€ i više za malu seriju sa oznakom .1 iza kataloškog broja.

Ovoj tvojoj nemogu ući u trag, ali mislim da je iz nekog start-seta.
[/b]

www.malezeljeznice.net

#11 dunringill

dunringill
  • Članovi
  • 5 posts
  • Joined 04.07.2007.

Posted 22.08.2008. - 13:43

Hvala na trudu, NClight. Lokomotiva JE iz start-seta. Isti je uključivao i ove vagone + tračnice i transformator a kupljen je u Trstu sredinom 80-tih:

Posted Image

I ja sam razmišljao o tome da kupim još jednu polovnu, pa da ju piratiziram za rezervne dijelove. Naletio sam par puta na nju na eBay-u (upišem 'roco werkslok 2') ali prodavač ili nije isporučivao u Hrvatsku ili nije prihvaćao PayPal... Zadnji put sam ju vidio prije dva tjedna.

Dakle ako/kad uhvatiš volje i vremena, javi mi pa ću ti je dofurat. Nije nikakva preša a ako ne ide ne ide :) Hvala.

Što se drugog foruma tiče, mislite da bi tamo trebao ponoviti svoj prvi post, tj. da ljudi ne čitaju oba foruma?

#12 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 22.08.2008. - 19:48

Hmmm... mogao bih još ponešto isčačkati o ROCO-u... bumo vidli 8)

Na malezeljeznice.net forumu se samo uštekaj sa Roco i ovom drugom loksom u temu o N JŽ loksama... naći ćeš dosta toga što te zanima... :wink:

Ima li se permanentna maketa u planu?

www.malezeljeznice.net

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users