Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Slike s raznih strana & raznih tema

• Please log in to reply
129 replies to this topic

#1 Kobler

Kobler
  • Članovi
  • 362 posts
  • Joined 01.03.2007.
  • LocationRijeka

Posted 12.09.2007. - 09:02

Svako toliko dođe mi u ruke neka fotografija koja ima veze sa željeznicom, ali se ne uklapa u postojeće teme. Takve ću stavljati ovdje, a nadam se i prinosima drugih. Možda uspijemo naći i zanimljivih tema.

Kao prvo, evo jedna slika s pružnog prijelaza u Matuljima početkom '30-ih prošlog stoljeća:
Posted Image

Na Andrijinom križu piše na talijanskom: "Attenti al treno - Pericolo" tj. "pazi na vlak - Opasnost".
Ljude ne poznam.

#2 Kobler

Kobler
  • Članovi
  • 362 posts
  • Joined 01.03.2007.
  • LocationRijeka

Posted 12.09.2007. - 09:05

Druga je, recimo, razglednica starog vlaka u Postojnskoj jami. O tome se, bar mislim, slabo pisalo. Naime, nisam ništa našao na forumu.
Posted Image

Možda netko više zna o tipu i tehničkim karakteristikama.

#3 Kobler

Kobler
  • Članovi
  • 362 posts
  • Joined 01.03.2007.
  • LocationRijeka

Posted 15.09.2007. - 12:27

Naučnička radiona III. godina 20. 10. 1938., slika za uspomenu. Poslovođa G. A. Mlinarić i "partifireri" Malus, Janovski, Karlić i Štifter.
Posted Image

Drugi zapis kaže "Sreda 21. 12. 1938., sa splitskim vozom do Karlovca II god."

Posted Image

#4 Kobler

Kobler
  • Članovi
  • 362 posts
  • Joined 01.03.2007.
  • LocationRijeka

Posted 17.09.2007. - 10:07

Znam da na ovaj topic neće baš biti navala, ali muk baš nisam očekivao. Pa nije vrag da samo ja imam ovakvih "neuklopivih" fotki?
Znači, osjetite se ponukanim da štogod postate.

#5 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,573 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 17.09.2007. - 12:53

Nadam se da ne govorim ovo samo u vlastito ime, ali fotke koje si postao su izuzetno vrijedne i raritetne. Svaka od njih ima svoju priču, na njoj su ljudi s imenima i prezimenima i po tome su one posebne na ovom forumu. Ja sam se nekoliko puta zagledavao u te ljude, njihova lica, odjeću, poze i zamišljao kako je to bilo u njihovo doba i koliko mnogo je njima zapravo značila željeznica.

Nije baš ni lako doći do sličnih fotki, pa ako imaš još sličog materijala ili ako s vremenom budeš dolazio do toga, slobodno postaj te fotke ... na forumu ima publike koja će itekako guštati u njima ... :D

#6 Kobler

Kobler
  • Članovi
  • 362 posts
  • Joined 01.03.2007.
  • LocationRijeka

Posted 17.09.2007. - 14:50

Hvala za tople riječi. Nadao sam se da nas ipak ima.
Ja u stvari dobro poznam neke vlasnike antikvarijata (u Rijeci) pa mi slike u vezi s željeznicom ostave na strani.

Kao bonus-pack evo jedne slike prometnika ili šefa nepoznate stanice. Možda netko štogod prepozna...
Posted Image

#7 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,440 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 17.09.2007. - 16:52

Znam da na ovaj topic neće baš biti navala, ali muk baš nisam očekivao. Pa nije vrag da samo ja imam ovakvih "neuklopivih" fotki?
Znači, osjetite se ponukanim da štogod postate.

Pardon, kao prvo: tko kaže da su fotke ''neuklopive''?
Kao drugo: ako nismo baš odmah navalili s komentarima, to ne znači da nam se slike ne sviđaju. Na protiv, meni su mrak.
Dakle, ne gubiti moral i ne bacati koplje u trnje, već nastaviti sa štancanjem, bi prosil lepo. :mrgreen:
Jedino bih te molio da ipak smanjiš onu razglednicu, oznojio mi se miš od skrolanja.
Ako uspijem iskopati štogod s mojeg tavana i iskamčiti koju prastaru fotku od buraza (znam da ih je imao), eto i mene u tvojem topicu.
Keep On Running!
Serija 05 je zakon!

#8 ErrAseR

ErrAseR
  • Članovi
  • 9,395 posts
  • Joined 22.04.2005.

Posted 17.09.2007. - 17:19

ovaj tip na fotki u prvom planu isti ko onaj glumac douglas...

#9 Kobler

Kobler
  • Članovi
  • 362 posts
  • Joined 01.03.2007.
  • LocationRijeka

Posted 18.09.2007. - 10:17

Slike su "neuklopive" u smislu da ih nije lako postat u neki topic. Recimo ona prva, grupa izletnika kraj znaka za ŽCP kod Matulja. Mogao bih je staviti uz @Pfaffov putopis o Matuljskom kolodvoru, ali ... ostala bi nenako visjeti u zraku.
I ova, za koju ne znam gdje je snimljena, nisam siguran kako bi se uklopila među slike današnjeg stanja tog kolodvora (kad bismo i znali kojeg).
Inače, @ErrAseR, na koga ti ovaj liči?

Posted Image

#10 ErrAseR

ErrAseR
  • Članovi
  • 9,395 posts
  • Joined 22.04.2005.

Posted 18.09.2007. - 16:42

neznam, da je malo puniji na onog spliću iz malog mista :mrgreen:

#11 Kobler

Kobler
  • Članovi
  • 362 posts
  • Joined 01.03.2007.
  • LocationRijeka

Posted 03.10.2007. - 23:20

Danas stavljam jednu fotku iz Lovrana iz 1941. Osim što su djevojke u uniformi, valja zamjetiti i tračnice složene uza zid - riječ je o demontiranoj opatijskoj tramvajskoj pruzi! Tako je stajala nekoliko godina.
Posted Image

Druga slika prikazuje stanicu (stajalište?) Ludina-Vidrenjak. Negdje, na nekoj pruzi. Netko će vjerujem znati gdje je to, jer ja nemam pojma.
Posted Image

#12 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 15,633 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 03.10.2007. - 23:46

Druga slika prikazuje stanicu (stajalište?) Ludina-Vidrenjak. Negdje, na nekoj pruzi. Netko će vjerujem znati gdje je to, jer ja nemam pojma.
http://i167.photobuc..._vidrenjakA.jpg

Ludina je između Ivanić grada i Popovače na pruzi D. Selo - Novska, a za Vidrenjak nisam ni ja nikad čuo. Moguće je da je to neko mjesto bliže pruzi jer (ako se dobro sjećam) sama Ludina (Velika Ludina) je dosta daleko (sjeverno) od pruge.

#13 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,573 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 04.10.2007. - 05:16

http://i167.photobuc..._vidrenjakA.jpg

Ludina je između Ivanić grada i Popovače na pruzi D. Selo - Novska, a za Vidrenjak nisam ni ja nikad čuo. Moguće je da je to neko mjesto bliže pruzi jer (ako se dobro sjećam) sama Ludina (Velika Ludina) je dosta daleko (sjeverno) od pruge.

Točno, Ludina-Vidrenjak je na pruzi prema Kutini i Novskoj. U voznom redu iz 1938/39. godine se može vidjeti stajalište s tim nazivom. Kasnije je preimenovano u Ludina.

Posted Image

#14 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,440 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 04.10.2007. - 07:38

Selo se zove Velika Ludina, a tako se zove i poštanski ured 44316. :wink:
Vidrenjak je selo, ako se ne varam, južno od pruge i u blizini autoceste (nekada je na starom ''autoputu'' bilo skretanje s putokazom za Vidrenjak i Okoli). Stoga je kolodvor imao dva imena.
Ovo mu dođe kao neka moslavačka varijanta Strizivojne - Vrpolja (iako je tamošnji kolodvor u Strizivojni). :mrgreen:
Ludina je inače kolodvor s 2 kolosijeka, dakle ukrižje.
Kobler, ova tema ti je super. Samo nastavi!
Serija 05 je zakon!

#15 ben

ben
  • Članovi
  • 1,972 posts
  • Joined 13.03.2006.

Posted 04.10.2007. - 09:00

Selo se zove Velika Ludina, a tako se zove i poštanski ured 44316. :wink:
Vidrenjak je selo, ako se ne varam, južno od pruge i u blizini autoceste (nekada je na starom ''autoputu'' bilo skretanje s putokazom za Vidrenjak i Okoli). Stoga je kolodvor imao dva imena.
Ovo mu dođe kao neka moslavačka varijanta Strizivojne - Vrpolja (iako je tamošnji kolodvor u Strizivojni). :mrgreen:
Ludina je inače kolodvor s 2 kolosijeka, dakle ukrižje.
Kobler, ova tema ti je super. Samo nastavi!

a za ljubitelje sporta informacija da imaju nogometni klub imenom sokol

#16 Kobler

Kobler
  • Članovi
  • 362 posts
  • Joined 01.03.2007.
  • LocationRijeka

Posted 04.10.2007. - 10:24

Hvala lijepo na komentarima i podršci.
Mislio sam postati džepni kalendarčić iz 1978., ali mi stalno daje preveliku sliku (Photobucket).
Umjesto toga stavljam neke vagone vjerujem JDŽ negdje na nekoj stanici:
Posted Image

Slika kojoj na pozadini piše:
Posted Image

Kao bonus dodajem ovu slatku dječicu u uniformama Crvenog križa snimljenu na riječkoj rivi. Godine su '60 prošlog stoljeća po mojoj procjeni (i sam sam nosio pletene hlačice s tregerima u tom uzrastu). U pozadini je hrpa vagona i neki bus/kamion na Žabici. Obratiti pažnju na hrpe šute i kamenja u desnom dijelu slike, te na prugu.
Posted Image
Evo i detalj.
Posted Image
Sad vidim da ću morati povećati i dio neke prikolice s ceradom. Možda već večeras.

#17 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,440 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 12.10.2007. - 11:25

Evo i mojeg skromnog priloga ovom lijepom Koblerovom topicu.
Nepoznati kolodvor, početak dvadesetih godina XX. stoljeća.
Na slici je željeznički službenik Nikola Predavec (1888.-1969.) s obitelji. Njegova supruga bila je sestra mog dede Jakoba, dakle bili smo relativno bliska rodbina.
Gospodin Nikola je svojedobno (između dva svjetska rata) bio šef kolodvora Ivanić Grad.
Obitelj Predavec živjela je u Ivaniću, u obiteljskoj kući u Ulici Josipa Bogdana (mi smo je zvali Predavceva ulica), na dvjestotinjak metara od kolodvora, a ja sam kao klinac često zalazio k njima.
Snimka je iz obiteljskog nasljeđa moje pokojne majke. A da je stari deda Nikola nekada bio željezničar saznao sam tek na njegovom sprovodu, gdje je bilo puno njegovih bivših kolega, od kojih je jedan u to vrijeme bio šef kolodvora Horvati.
(Logistička potpora: Portos)

Posted Image
Serija 05 je zakon!

#18 thomcro

thomcro
  • Članovi
  • 9,372 posts
  • Joined 30.12.2005.
  • LocationRijeka

Posted 12.10.2007. - 11:57

... Nepoznati kolodvor, početak dvadesetih godina XX. stoljeća....

Mogu ti reći da sam jako iznenađen! Da ti nešto neznaš!? Barem ti sloviš k'o riznica povijesnih podataka! Šalim se, lijepa slika prohujalih vremena! Imaš li ikakve predodžbe gdje bi to moglo biti? Jer mene malo podsjeća na Širinsko stajalište ali u tom dijelu HR su sve zgrade uglavnom više-manje slične.

... milost ne tražim nit' bi je dao ...

‘Duše su pravednika u ruci Božjoj i njih ne dotiče muka nikakva’

#19 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 15,633 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 12.10.2007. - 12:34

Umjesto toga stavljam neke vagone vjerujem JDŽ negdje na nekoj stanici:
http://i167.photobuc.../vagoni111A.jpg
Slika kojoj na pozadini piše:
http://i167.photobuc...agoni111_2A.jpg

Na slovenskom forumu sam u svibnju objavio vrlo sličnu sliku:
Posted Image
Snimljena je negdje oko 1935-1937 vjerojatno u Ljubljani.
Iz jednog prozora gledaju moj tata i njegov brat, iz drugog moja baka :D

Zanimljivo je da su vagoni skoro isti kao na Koblerovoj slici!

#20 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,440 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 12.10.2007. - 13:01

Imaš li ikakve predodžbe gdje bi to moglo biti?

Moguće je da je riječ o kolodvoru Ivanić Grad. Naime, nekada je pri samom ulazu u kolodvor, sa sjeverne strane i odmah iza ŽCPR na cesti Ivanić Grad - Kloštar Ivanić, bila slična kućica, koja je uklonjena šezdesetih ili sedamdesetih godina. Korištena je za stanovanje službenog osoblja.
Ali me malo zbunjuje pozadina (desni dio slike), jer bi tamo trebale biti kuće. Ili ih ja ne vidim, ili su one izgrađene kasnije, ipak je snimka stara još malo pa čitavo stoljeće...?
Serija 05 je zakon!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users