Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Atron, stajališni displeji (3)

• Please log in to reply
490 replies to this topic

#1 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 15,659 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 15.11.2010. - 12:34

Treći nastavak.

Drugi je ostao ovdje:
http://zeljeznice.ne...opic.php?t=7531

#2 ogi2004

ogi2004
  • Članovi
  • 1,790 posts
  • Joined 24.09.2005.

Posted 16.11.2010. - 14:07

A ti si, ja sam uvjerena, upoznat sa činjenicom da bi ta svemirska tehnologija se trebala sama uključivati na polasku sa okretišta te da vozač ne bi trebao uopće se baviti time?

nije baš tako, na nekim su okretištima to namjerno izostavili da se putnici ne dovode u zabludu. zbog prevelike blizine početnog stajališta, atron na izlaznom stajalištu hvata signal i onda se događa da se resetira na početno, a do polaska ima još previše vremena.
primjer ljubljanica.
ugašeno jer drugi tramvaj na drugom kolosjeku hvata signal polaznog stajališta, atron se podešava na početno, a putnici na nehajskoj i trešnjevačkom placu počinju dobijat približno vrijeme dolaska kao da je tramvaj krenuo sa ljubljanice. a on stoji na drugom i ima još 10-15 minuta do polaska.

#3 zet-ovac

zet-ovac
  • Članovi
  • 1,347 posts
  • Joined 03.06.2007.
  • LocationZG

Posted 17.11.2010. - 12:01

Vjerojatno se radi o pogreski vozaca/ice.

U KT4 sam barem 4 puta do sad vidio istu vozacicu kako uvijek zaboraviti "podesiti" Atron. Ili prica na mob, ili prica s nekom poznanicom sto su kupile na placu i za kolko novaca Rolling Eyes
Na trgu su bili neki stranci, i cudili se kako na tramvaju u smjeru Borongaj pise Zap. kolodvor. Par dana kasnije, ista prica ali na Heinzelovoj.

Ah, da, zaboravio sam da se doticna vozacica cesto sjeti usred voznje aktivirati atron, tako da on kroz Ilicu uredno najavljuje "sljedeca stanica/postaja je svetice/harambasiceva/.../itd.

Bio je vozac.
Atron je bio uredno podesen i radila je najava i sve,samo displayi nisu uopce najavljivali da dolazi 314 (13).

...

314 je izašla sa velikog remonta bez ATRONa i bez validatora u vrijeme kad su ih svi tramvaji imali, čini mi se da unatoč tome kaj je dobila ATRON, fali nešto što ju povezuje sa cijelim sustavom, neka od antena možda? Nemam pojma.

Razlog svemu ovome može biti isključen GPS prijemnik iz nekoga razloga.
GPS prijemnik ako radi ok ikonica na displayu pokazuje satelitsku antenu + satelit.
Ako nema GPS signala, a prijemnik je uključen, mislim da stoji samo ikonica sat.antene bez satelita.
Ako je GPS prijemnik skroz isključen onda je ikona ovakva...ili je čak nema...nisam baš 100% siguran.
Posted Image
Najava stanica i odbrojavanje metraže među njima može raditi i bez GPS prijemnika samo tada na displejima po stajalištima nema oznake minuta kada dolazi neka linija nego piše vrijeme sat/min po voznom redu.
GPS cijelom sistemu samo služi da ustanovi jeli vozilo točno na tom i tom stajalištu...ne radi se o kontinuiranom praćenju kao kod klasičnih GPS uređaja za vozila gdje se iscrtava i karta uzastopno.
Odbrojavanje metara između stajališta se odvija mehanički putem odometra ugrađenog u vozno postolje.
On je pak kao takav nekad neprecizan i za potpunu točnost se mora imati GPS lociranje kako bi sistem točno ustanovio da vozilo stoji baš na tom i tom stajalištu.
Kada utvrdi da stoji resetira se mjerač metara i šalju potrebni podaci u glavni server sistema koji dalje upravlja prikazima po displejima pa tako piše da linija XY dolazi za XX minuta.
Znači poanta je da bez preciznog GPS lociranja nema pravilne najave dolaska vozila po stajalištima...ako GPS prijemnik u FRcity putnom računalu u tramvaju/autobusu ne radi ok iz nekog razloga onda nema ništa ni od preciznog lociranja i sve nabrojano pada u vodu.

#4 zet-ovac

zet-ovac
  • Članovi
  • 1,347 posts
  • Joined 03.06.2007.
  • LocationZG

Posted 17.11.2010. - 12:06

...još jedan dodatak bi bio da sve skupa opet neće raditi ok, čak i da svi elementi rade ok, ukoliko komunikacija FRcity putnog/putnih računala po vozilima sa serverom u Centru nije u redu.
Komunikacija se vrši putem potpuno digitalizirane TETRA mreže, a ona je opet sistem za sebe.
Protok podataka je dvosmjeran, pa tako svaka smetnja u TETRA mreži može isto biti uzrok problema...raznih. :roll:

#5 ogi2004

ogi2004
  • Članovi
  • 1,790 posts
  • Joined 24.09.2005.

Posted 18.11.2010. - 19:55

Najava stanica i odbrojavanje metraže među njima može raditi i bez GPS prijemnika samo tada na displejima po stajalištima nema oznake minuta kada dolazi neka linija nego piše vrijeme sat/min po voznom redu.
.

netočno, provjeri još jednom...
GPS lokator nema veze sa minutama na stajalištu.
ako najava stanica radi preko metraže, čak te i u centru vide gdje si i koliko kasniš preko potvrde dolaska na stajalište koje se potvrđuje otvaranjem vrata 50m prije dolaska do stupa (tj. unutar zadnjih 50 m po brojaču metara na atronu).

#6 zet-ovac

zet-ovac
  • Članovi
  • 1,347 posts
  • Joined 03.06.2007.
  • LocationZG

Posted 19.11.2010. - 11:20

Hm, tako nekako piše i u uputama, ali mislim da sam u praksi primjetio da stvar radi kako sam napisao...možda griješim. :kul
Svakako ću obratiti pažnju na to kada u dosegu bude kakav FRcity kojemu ne radi GPS prijemnik.
Znači po toj logici GPS lociranje vozila služi samo da isklljuči najavu stanica ako vozilo ide redovnom trasom...po meni dosta bezveze jer je onda GPS neadekvatno iskorištena mogućnost.
Meni bi bilo logičnije da se GPS potpuno iskoristi za stvarno lociranje vozila i kada skrene sa trase što nije sada slučaj, pa u Centru uopće ne znaju lokaciju vozila. :D
Ne vjerujem da se softverski to ne može tako i stvarno napraviti da radi.

#7 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 15,659 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 19.11.2010. - 11:58

Meni bi bilo logičnije da se GPS potpuno iskoristi za stvarno lociranje vozila i kada skrene sa trase što nije sada slučaj, pa u Centru uopće ne znaju lokaciju vozila. :D

Naravno da se može napraviti, samo treba malo razmišljanja i volje. Isto tako se može napraviti da se promijeni odredište (ili put do njega) u slučaju potrebe a da VR i dalje ostane pravi (a ne 9901).

#8 ogi2004

ogi2004
  • Članovi
  • 1,790 posts
  • Joined 24.09.2005.

Posted 23.11.2010. - 21:53

Hm, tako nekako piše i u uputama, ali mislim da sam u praksi primjetio da stvar radi kako sam napisao...možda griješim. :D
Svakako ću obratiti pažnju na to kada u dosegu bude kakav FRcity kojemu ne radi GPS prijemnik.
Znači po toj logici GPS lociranje vozila služi samo da isklljuči najavu stanica ako vozilo ide redovnom trasom...po meni dosta bezveze jer je onda GPS neadekvatno iskorištena mogućnost.

ma nisam ni ja siguran, jer mi na liniji ne znamo kaj je u stvari njima sve crklo kad to ne radi, ali u principu mislim da bi najava na stupu trebala ispravno radit ako rade veze između stupova bez obzira na GPS, jer stup šalje signal kad je tramvaj stigao na stanicu onom iza, i tako podešavaju vremena dolaska. baš kako si rekao, ako TETRA radi ispravno, ne treba joj GPS uopće.

#9 Westin

Westin
  • Članovi
  • 1,921 posts
  • Joined 02.07.2009.
  • LocationZagreb

Posted 04.12.2010. - 21:02

Danas se preko zvučnika na displejima i u vozilima mogla čuti reklama o Zetovom božićnom vlakiću

#10 NT 2200

NT 2200
  • Članovi
  • 7,227 posts
  • Joined 19.11.2006.
  • LocationZürich-Höngg

Posted 05.12.2010. - 15:35

Danas se preko zvučnika na displejima i u vozilima mogla čuti reklama o Zetovom božićnom vlakiću

Ne opet :wink: ... Ta bedastoća ničemu ne služi jer je nerazumljiva, a nakon što odfrflja svoje 5-6 puta isto, zvučna najava prestane raditi... Osim ako nisu nešto promijenili, ali nekako sumnjam.

aym6c2.jpg23tm7mg.jpg

Galerija mojih fotografija: http://www.zeljeznic...00-fotografije/

Moj Youtube-kanal: https://www.youtube....39Idty0Ah9-2OSg

#11 Westin

Westin
  • Članovi
  • 1,921 posts
  • Joined 02.07.2009.
  • LocationZagreb

Posted 05.12.2010. - 21:52

Ne opet :wink: ... Ta bedastoća ničemu ne služi jer je nerazumljiva, a nakon što odfrflja svoje 5-6 puta isto, zvučna najava prestane raditi... Osim ako nisu nešto promijenili, ali nekako sumnjam.

Nisu ništa promjenili nego je sve isto kao i prije

#12 sutla

sutla
  • Članovi
  • 972 posts
  • Joined 01.12.2007.
  • LocationZagreb

Posted 12.12.2010. - 17:39

juce tj, danas, noć sa subote na nedjelju bijah na trgu; u dva u noći atron je najavljivao da dolazi šestica za dvadeset minuta, 34 nije najavio, ovaj je stigao a atron ništa, koda ga nema

#13 ĐĐ 208

ĐĐ 208
  • Članovi
  • 871 posts
  • Joined 06.09.2005.
  • LocationZagreb

Posted 19.12.2010. - 22:00

Hehehe, bilo smo u isto vrijeme na Trgu. A nisi primijetio da je najava imala i 12-icu za Dubravu za koju minutu?

Inače, ista šestica za Sopot stajala je i u najavi na Glavnom kolodvoru oko 2 ujutro :evil:

Vremenska prognoza, tel. 060-555-555 (3,49 KN/min.iz fiksnih te 4,78 KN/min. iz mobilnih mreža)

#14 mcm

mcm
  • Članovi
  • 836 posts
  • Joined 13.04.2007.
  • LocationZagreb

Posted 27.12.2010. - 08:02

na stanici Jarun, displej radi normalno, uredno pokazuje vrijeme dolaska tramvaja ali ima naljepljen natpis uređaj nije u funkciji
optika

HAIL TMK 900

MERCEDES AMG PETRONAS F1 TEAM

#15 tram4

tram4
  • Moderatori
  • 11,020 posts
  • Joined 31.10.2007.
  • LocationZagreb

Posted 01.01.2011. - 03:01

Dvoredni displayi su u ovom trenutku "jako korisni".

Čekam 34-ku na Petrovoj a na displayu u jednom redu piše "tramvaji ne voze preko trga", u drugom redu "sretnu 2011. želi vam ZET". :mrgreen:

Doduše, došla mi je 34-ka za 3-4 min., ima ih 6 na svu sreću, ali svejedno je blesavo. :kul

#16 dominik

dominik
  • Članovi
  • 379 posts
  • Joined 24.02.2010.
  • LocationZagreb

Posted 18.01.2011. - 22:08

Danas oko 14:25 display na krizanju vukovarska-držićeva u smjeru savišća najavljuje 33 za 0min,ali su mu ostale najave ispravne. :oops:

#17 Dixie

Dixie
  • Članovi
  • 733 posts
  • Joined 19.01.2006.

Posted 18.01.2011. - 22:43

S oproštenjem, ali vrijeme dolaska (uočljivije kod autobusa) "0 min" koje traje 4-5-6 minuta? Najavljenja linije ne dođe, dođe linije koja uopće nije bila na listi - odlično naročito kod 4-rednih displeja! Prikaz linije koja uopće ne vozi u određeno doba dana ili još bolje, ne vozi uopće po nekoj trasi - kod lisisnkog mi je prošli tjedan pokazivao da 110 dolazi za 1 min?!?!? Pa taj bus ni blizu ne prolazi!
Ne gledam više uopće na te displeje jer ono što pokazuju je za rit pobrisat... Možda taj sustav to tehnički i može odraditi kako spada, ali ja kao putnik samo mogu komentirati ono što zaista pruža: :wink: :wink:

#18 homonovus

homonovus
  • Članovi
  • 423 posts
  • Joined 07.10.2009.

Posted 26.01.2011. - 22:02

Moram priznati da nisam pročitao svih 115 stranica postova na ovoj temi. :wink:
Ali koliko je u konačnici koštao ovaj sustav najavljivanja i da li netko zna u kojem postotku ispravno radi nakon ovih par godina upotrebe?

#19 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 15,659 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 26.01.2011. - 23:52

Moram priznati da nisam pročitao svih 115 stranica postova na ovoj temi. :wink:
Ali koliko je u konačnici koštao ovaj sustav najavljivanja i da li netko zna u kojem postotku ispravno radi nakon ovih par godina upotrebe?

Ako se ne varam, spominjalo se 10M€.
Na displejima koji su postavljeni i u funkciji sustav radi s preko 95% točnosti, problem je što neki ključni (npr, AK zapad, Držićeva istok) nisu nikad postavljeni. Drugi veliki problem nema direktne veze sa sustavom ali se njegove posljedice vide i na njemu. To je kretanje i vožnja ispred voznorednog vremena. To se naročito vidi u trenutku kad iz bilo kog razloga tramvaj izgubi vezu pa se pokazuje teoretsko vrijeme dolaska ili na početnoj stanici 13-ice na KT.
P.S. znam i pratim samo tramvajski podsustav, ne znam kako je kod autobusa.

#20 tram4

tram4
  • Moderatori
  • 11,020 posts
  • Joined 31.10.2007.
  • LocationZagreb

Posted 26.01.2011. - 23:59

P.S. znam i pratim samo tramvajski podsustav, ne znam kako je kod autobusa.

Iako i ja autobusni podsustav pratim ovako u "hodu", vjerovatno je ista stvar jer je i sustav potpuno isti ako ne i gore, jer ako bus i malo zaobilazi trasu ( npr. zbog asfaltiranja neke ceste), vozni put se odmah napušta i bus se "gubi".

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users