Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Nedovršena pruga Vrbovsko - Črnomelj

• Please log in to reply
78 replies to this topic

#1 slavc

slavc
  • Članovi
  • 617 posts
  • Joined 02.03.2006.
  • LocationLjubljana Koseze, Slovenija

Posted 10.02.2007. - 13:48

Glavna projektanta za progo Črnomelj-Vrbovsko sta bila ing. Maks Klodič in ing. Leopold Stibilj. Gradbenih del so se slovesno lotili 21.maja 1939-dejansko pa junija 1939 tako pri Črnomlju kot pri Vrbovskem. Začeli so kopati usek za predor Lovnik. Oktobra 1939 so začeli kopati usek za predor Vučnik in useke med postajo Severin in predorom Lovnik. V začetku leta 1940 so stekla zemeljska dela in zidanje vzdolž celotne proge.
Načrtovana proga je bila dolga 47,630 km, od tega na ozemlju Slovenije 22 km. Čez reko Kolpo je bil projektiran most s tremi loki po 33 m, ki pa ga do začetka II. svet. vojne niso pričeli graditi.
Na progi je bilo predvidenih šest postaj in sicer Dragatuš, Vinica, Severin, Vučnik, Stubica in Dobra. Vsi predori so na hrvaški strani trase in sicer predor Jadrč(dolžina 176 m), predor Vučnik(dolžina 206 m) in predor Lovnik(dolžina 2285,5 m). Predor Lovnik je bil prebit in delno obzidan. Med večjimi mostovi je bil predviden obokan most čez Dobličico razpetine 38 m, jekleni most čez Nerajčico dolžine 20 m in most čez Kolpo dolžine 119 m. Poleg tega je bilo na slovenskem delu trase predvidenih še 28 propustov in 12 mostov z dolžino do 20 m.
Ob začetku vojne je bilo opravljenih že 47% gradbenih del na slovenski strani(nasipi in useki večinoma že končani). Do osmega kilometra so bila vsa zemeljska dela končana in dograjeni propusti. Tudi stavbe v Črnomlju in Dragatušu so bile že pod streho.
Med II. svet. vojno in po njej se dela niso nadaljevala.
Tule pa je še skica predlaganih in sprejete variante omenjene proge.

Posted Image

Vir: Knjiga DOLENJSKE PROGE(Karol Rustja)

Lastnik makete ZMŽMK - http://www.zeleznica.net/
Lastnik VP Ljubljana Koseze - http://vreme.zajcek.org/koseze/

Lastnik VP Gradišče nad Pijavo Gorico - http://vreme.zajcek.org/gradisce/

Član vremenskega društva ZEVS - http://forum.zevs.si/
Član foruma CROMETEO - http://www.crometeo....phpbb/index.php

#2 egérke

egérke
  • Članovi
  • 7,608 posts
  • Joined 08.06.2006.
  • LocationKvatrić

Posted 11.02.2007. - 01:05

Mislim da bi to i danas bila krasna panoramska pruga, s obzirom da je potez oko Stubice, s pogledom na Vrbovsku dolinu divan, pa je onda tu i kanjon Kupe...ne bi bilo zgorega tio aktualizirati jednom kad uđemo u EU, a glavnin prometa Riječke pruge ode na Drežničku...

#3 Glažar

Glažar
  • Članovi
  • 519 posts
  • Joined 11.11.2006.

Posted 11.02.2007. - 22:55

Što se toga tiče, taj pogled nebi bio moguć jer ne bi išla tako visoko. Taj tunel Lovnik je nisko ukopan, mislim da je u razini tog vijadukta. Treba napraviti foto reportažu.

#4 Trol_Rijeka

Trol_Rijeka
  • Članovi
  • 204 posts
  • Joined 26.12.2006.

Posted 11.02.2007. - 23:31

Željeznička veza Rijeke sa Slovenijom preko Kupe prema Rijeci ugrozila bi luku Kopar. Nemam ništa protiv Kopra i razumijem da im se ideja te pruge ne sviđa, ali Rijeka bi tom vezom puno dobila kada bi odnosi sa Slovenijom bili bolji. Postojala je i varijanta Delnice-Kočevje. Idejni projekt nije napušten ni nakon WW2 kada je Slovenija dobila izlaz na more a uskoro i prugu do Kopra. Pruga ne bi bila ni posebno skupa - ako ništa, a ono zato što je dio već sagrađen i što je Črnomelj blizu. Nešto sam o tome pisao na podforumu Riječka pruga.
Pruga Karlovac-Bihać bila je dio zamišljenog magistralnog pravca Ljubljana-Niš (via Bosna) koji kao što znamo nikada nije dovršen. Njena prva dionica bila je Doboj - Banja Luka. Nedostaje spomenuta veza Karlovca s Bosnom i Tuzle s Valjevom.

#5 Glažar

Glažar
  • Članovi
  • 519 posts
  • Joined 11.11.2006.

Posted 13.02.2007. - 00:18

Najavljujem fotoreportažu sa pruge Črnomelj- Vrbovsko, ili Vrbovsko- Črnomelj od mjesta sa kojega se pruga trebala odvojiti od pruge Zagreb - Rijeka do prodora iz tunela Lovnik na drugoj strani, ispod Stubice.
Dakle, cca nekih 5-6 km trase pruge sa svim objektima koji su na toj trasi izgrađeni i čije ćete stanje imati prilike vidjeti ovdje.
Pohod sam obavio, sada već jučer, 12.02. u Ponedjeljak.

Dakle, nakon ažuriranja i pripreme slijedi foto reportaža pruge Črnomelj - Vrbovsko!

#6 seabral

seabral
  • Administratori
  • 21,731 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 13.02.2007. - 06:07

Bravo !!! Samo, nemoj nas dugo držati u neizvjesnosti :wink:

#7 Arno

Arno
  • Članovi
  • 2,513 posts
  • Joined 04.09.2005.

Posted 13.02.2007. - 10:08

Najavljujem fotoreportažu sa pruge Črnomelj- Vrbovsko, ili Vrbovsko- Črnomelj od mjesta sa kojega se pruga trebala odvojiti od pruge Zagreb - Rijeka do prodora iz tunela Lovnik na drugoj strani, ispod Stubice.
Dakle, cca nekih 5-6 km trase pruge sa svim objektima koji su na toj trasi izgrađeni i čije ćete stanje imati prilike vidjeti ovdje.
Pohod sam obavio, sada već jučer, 12.02. u Ponedjeljak.

Dakle, nakon ažuriranja i pripreme slijedi foto reportaža pruge Črnomelj - Vrbovsko!

Super! Jedna mala preporuka, zgodno je skinuti Flock i otvoriti račun na Photobucketu pa obaviti automatski prijenos fotki, a ne jedne po jedne (niti deset po deset)... Možda pomogne! ;)

#8 Glažar

Glažar
  • Članovi
  • 519 posts
  • Joined 11.11.2006.

Posted 17.02.2007. - 10:47

Kao što sam i obecao, evo reportaže sa davno zapocete ali nikada završene pruge Vrbovsko - Crnomelj

Obišao sam je i sve poslikao u Ponedjeljak, 12.02. o.g.
Ovdje se želim zahvaliti zelenom billyu jer je on "kriv" što sam taj dan odlucio odraditi tu reportažu. Naime, za taj 12.02. planirao sam jedan drugi smjer sasvim van konteksta željeznice, no, kako sam vecer ranije bio na forumu, sa zelenim billyem sam se kratko citao preko pp i tada mi je natuknuo nešto o pruzi Lupoglav-Raša, te staroj Parencani u Istri, kako bi bilo dobro napraviti jednu reportažu. I to je bilo dovoljno da promijenim svoj plan i za slijedeci dan krenem u obilazak ove pruge Vrbovsko - Crnomelj sa koje sam za vas i pripremio ovu foto reportažu.
Takoder, zahvalio bih i Thommi na svim dosadašnjim savjetima i literaturi o uspješnom fotografiranju koje mi je takoder koristilo pri pripremi reportaže. I savjeti vas, ostalih clanova sa foruma kada je u pitanju priprema i obrada slika su mi koristili.
Eto, nadam se da cete uživati, ja jesam, i dok sam obilazio trasu i sada kada pregledavam slike.
Hodnju sam započeo od kolodvora Vrbovsko do kojega sam stigao putničkim vlakom. Također, tu je i završila hodnja, na mjestu polaska.

O prošlosti pruge nisam tipkao, to ostavljam vama, koji ste uostalom vec veliki dio toga ovdje, u ovoj temi i objavili.
Iznad svake slike nalazi se i njezin opis, a strelice na njoj upucuju na one detalje na koje valja obratiti pažnju.
Ispricavam se unaprijed zbog eventualnih pocetnickih grešaka koje su se dogodile pri pripremi.
Time vas i molim, ukoliko imate bilo kakvu primjedbu na reportažu ili neki njen dio molim da mi je kažete kako na nekom slicnom buducem projektu ne bih ponovio grešku.

Idemo uživati,

Slika 1.
Kolodvor Vrbovsko, slikan sa uzvišenja iznad kolodvora kroz koje prolazi tunel.
Strelica na prvom kolosijeku pokazuje smjer kojim sam krenuo (ulazi u tunel).
1. kolodvorska zgrada
2. poznati kanjon "Kamacnik"/ ne ovaj u koji ulazi pruga već onaj na koji pokazuje vrh strelice, okomito sa desne strane na prugu
3. Drvna industrija Vrbovsko, tvornica stolica i stolova
Posted Image
Slika 2.
Pogled na drugu stranu nakon izlaska iz tunela pruga nailazi na most preko rijeke Dobre
Strelica na pruzi je u smjeru Zagreb - Rijeka.
1. cesta za Senjsko i dalje prema Ravnoj Gori
Posted Image
Slika 3.
Evo, prva građevina na našoj trasi od kuda počinjemo hodnju i reportažu. Ovo mjesto je od kolodvora Vrbovsko prema Moravicama udaljeno cca 2,5 km. Prugom dakako. Znači, slijedeće fotografije do nadvožnjaka slijede kako se vraćamo prema Vrbovsku prateći našu trasu sa desne strane u smjeru u kojem hodamo sve dok trasa ne dođe do nadvožnjaka i pređe ovu glavnu prugu Zgb-Ri te se odvoji od nje put Črnomlja.
Na ovoj fotografiji smo dakle okrenuti prema smjeru od kuda smo došli. Sa desne strane vidimo trasu po kojoj se trebala odvojiti naša pruga.
Lijepo se vidi zaravnanje, kao neka zapuštena cesta.
Posted Image
Slika 4.
Ista zgrada sa slike 3. iz bližega (znaci ona koja je bliže planiranoj rasputnici).
Posted Image
Slika 5.
Sada vec prošao malo naprijed, strelica na pruzi pokazuje smjer Zagreb - Rijeka
strelica 1. lijepo se vidi vec izravnan nasip
Posted Image
Slika 6.
Druga od ukupno dvije zgrade, udaljena od prve sa prethodnih slika cca 450 m.
Trasa pruge ide izmedu sadašnjeg kolosijeka i zgrade, lijepo se vidi na slijedecoj fotografiji.
Na bližoj tracnici strelica pokazuje smjer pruge Zagreb - Rijeka.
Posted Image
Slika 7.
Ista zgrada, strelica pokazuje kako se doista radi o nasipu, jer je od mjesta gdje strelica pocinje do njenoga kraja visinska razlika do 2 m.
Posted Image
Slika 8.
Zgrada 2 iz daljega. Strelica pokazuje smjer Zagreb - Rijeka
Posted Image
Slika 9.
Pogled sa istoga mjesta kao i sa prethodne slike ali u smjeru Vrbovskog.
Strelica 1. pokazuje nasip desno od kolosijeka kako se vec pomalo i uzdiže od razine glavne pruge i priprema da dode na nivo nadvožnjaka koji slijedi nakon cca 700-800 m.
Strelica kraj tračnice pokazuje smjer pruge Zagreb - Rijeka
Posted Image
Slika 10.
Ako netko još ne vjeruje, desno, iznad glavne pruge, zar to nije nekakova trasa??
Strelica 1. - predsignal ulaznog signala kolodvora Vrbovsko,
strelica na kolosijeku smjer Zagreb - Rijeka
Posted Image
Slika 11.
Prokopan i usjek
Strelica na kolosijeku smjer Zagreb - Rijeka
Posted Image
Slika 12.
Nakon što smo se probili kroz gusto šipražje, i naprasno prekinutu trasu gdje slijedi kosina kao i na slici (na kojem mjestu bi se trasa pomalo odvajala od brda i gdje bi trebao početi nadvožnjak/vijadukt čiji dio vidimo), te pošto sam se popeo oko 7-8 m višlje pokazao se i nadvožnjak preko pruge.
Prosjeka iznad nadvožnjaka je trasa kojom prolazi JANAF i plinovod Pula - Karlovac.
Posted Image
Slika 13.
Posted Image
Slika 14.
1. - Brdo "Lovnik" po kojem se naziva i tunel koji slijedi nakon cca 500 m od vijadukta.
2. - Mjesto od kuda je snimljena fotografija br. 28
3. - Zasjek u kosini sa kojega je snimljena fotografija br. 19
4. - Mjesto sa kojega je snimljena fotografija br. 17

U produžetku strelice br. 2 prema dolje, u klanac, nalazi se i ulazni portal tunela do kojega cemo doci.
Posted Image
Slika 15.
Crvena strelica, smjer pruge Zagreb - Rijeka.
Posted Image
Slika 16.
Neposredno ispod zadnje "noge" nadvožnjaka, tik do rijeke.
Strelica na nasipu u smjeru Zagreb - Rijeka.
Posted Image
Slika 17.
Putnicki iz Moravica za Vrbovsko prolazi ispod nadvožnjaka.
1. - mjesto od kuda su snimljene slike br. 13 i 14.
2. - po prilici, mjesto gdje se nalazi druga zgrada, sa slike br. 5-8.
3. - bijela cesta koja ide uz prugu i rijeku Dobru od Moravica do Vrbovskog ( razdaljina inace oko 9 km)
Posted Image
Slika 18.
Posted Image
Slika 19.
Nakon premošcenja nadvožnjakom (vidimo ga kroz granje) glavne pruge Zgb. - Ri., rijeke Dobre i lokalne ceste, naša pruga, vidljivim zasjekom u brdu ( pogledaj i sliku br. 14, strelica 3) ide dalje pomalo se spuštajuci da bi se spojila sa cesticom koju oznacava strelica dolje desno.
Ustvari, cestica ce nastupiti na nasip što cemo vidjeti na slijedecoj slici.
Posted Image
Slika 20.
Evo nas na cestici koja ce za cca 300 m doci pred portal tunela.
Ne sa ovoga mjesta, ali malo naprjed, za cca 50-100 m vidi se da je cestica uzdignuta od okolnog terena (koji je mocvaran) i do 2 m po cemu se lako dade zakljuciti da je to ustvari izgradeni nasip naše pruge.
Posted Image
Slika 21.
Tanananaaaa, evo ga, tunel... :) Srce lupa!
Posted Image
Slika 22.
Necemo puno pricati, iz poštovanja! (Moram priznati da sam se osjecao posebno, valjda onako kako se osjecaju istraživaci kada pronadu ono za cime su tragali. Srce lupa sve jace!)
Posted Image
Slika 23.
Zazidao ga je neki privatnik iz Vrbovskog koji je u njemu uzgajao gljive.
Strelica pokazuje otvor promjera cca 40 cm, moglo bi se kroz njega provuci. Kroz njega sam snimio slike br. 24 i 25. Vrata su zakljucana.
Mala zgrada sa lijeve strane na prethodnoj slici je služila vjerojatno tome gljivaru.
Posted Image
Slika 24.
Posted Image
Slika 25.
Posted Image
Slika 26.
Sa staze, desno od tunela, krenuvši prema usponu preko brda.
Sablasno, zar ne!?
Posted Image
Slika 27.
Dio okoliša nakon tunela, neposredno prije oštrijeg uspona.
Strelica dolazi stazom kojom smo došli iz smjera tunela.
Posted Image
Slika 28.
I, evo nas na cistini sa koje puca širok pogled na Vrbovsko i okolicu, dalje prema jugoistoku Klek i td. Mi ćemo se fokusirati u ovom smijeru iz kojega smo se ispeli na ovu uzvisinu. Dolje vidimo naš vijadukt.
1. - bivši peradarnik "Sljeme" na Senjskom.
2. - mjesto sa kojega su snimljene fotografije br. 13 i 14.
3. - naselje Senjsko
4. - pokazuje pravac gdje pruga otprilike ulazi u tunel.
Posted Image
Slika 29.
I samookidac je odradio svoje, idemo preko na drugu stranu brda i izlaz iz tunela.
Posted Image
Slika 30.
Nakon što smo gotovo prešli brdo i došli do sela Tuk slijediti ce nam spust kroz bukovu šumu cca 1,5 km, nakon cega cemo naci usjek sa slijedece fotografije.
Prije spusta sam navratio u selo ne bi li od njegovih stanovnika nešto saznao o tunelu, s obzirom da im se nalazi u blizini. Naišao sam na gospodina Miloša Vujnovica kojega sam od ranije po viđenju poznavao. To je jedan veseli, susretljivi čovjek pedesetih godina. Nakon što sam mu objasnio svoj cilj i razloge oduševio se i dao mi nekoliko korisnih orjentira kako da pronadem tunel. Ovdje je zgodno spomenuti kako je gospodin Miloš, kako sam kaže dok je bio mlad, prošao kroz tunel od jednog kraja na drugi. Ne trebam ni kazati da sam u tome trenutku donesao odluku da ga i sam jednom prodem. Na moje pitanje kako je osvjetljavao put i da li u tunelu ima vode, kazao je da je koristio karabitnu lampu i da su takve najbolje za to ( valjda zato što se ne može istrošiti baterija? :) ), i da u tunelu ima vode ali da prolazi kanalima sa strane i da to ne predstavlja problem. Tu sam morao i završiti tu kratku ali vrlo interesantnu pripovjest i naoružan korisnim savjetima krenuo niz selo, u nepoznato.
Posted Image
Slika 31.
Evo kako je zatim bilo,
Nakon spusta vlakama, nizbrdo, kroz šumu, došao sam i do ravnijeg dijela nastojeci se više držati lijeve strane i blizine brda ne bi li uocio izlaz iz tunela. No, uskoro sam se našao pred nekakovim širokim jarkom ravnoga dna koji mi je bio malo cudan. Moram reci da je sve izgledalo pomalo tajanstveno, zbog oblacnog dana tamno, ukratko, da te pomalo pocne hvatati jeza. Ubrzo sam shvatio da je taj jarak ustvari usjek koji vidite na slici. Ponovno me preplavio onaj osjecaj uzbuđenja i nelagode od prije, kada sam ugledao ulaz u tunel sa one strane.
Vidjeti cete kako je dalje.
Posted Image
Slika 32.
Brrrrrr...
Ovdje nije bilo baš svejedno
Strelica pokazuje otvor koji ustvari to više nije, sa gornje strane se zemlja urušila tako da otvor prakticki gleda u nebo. Ali, morao sam prici bliže, pošto poto.
Posted Image
Slika 33.
Nakon što sam se popeo na mjesto koje pokazuje strelica sa prethodne slike okrenuo sam se i fotografirao usjek koji ide u smjeru od kuda sam došao (strelica pokazuje smjer od kuda sam došao i mjesto od kuda je snimljena prethoda slika. Ima se dojam da ide u uspon ali je varka, ustvari je ravno, kako bi pruga inace mogla tuda prolaziti).
Posted Image
Slika 34.
A ovo je otvor našega tunela, znaci, ako smo okrenuti kao i fotograf dok snima prethodnu fotografiju ova scena mu se nalazi iza leda.
Otvor je cca 3-4 m kvadratna i dalo bi se uci ili izici kroz njega, visok je nešto više od metra a širok oko 2 m, ulaz u njega je kosina u padu.
Posted Image
Slika 35.
Nakon što smo napustili izlaz iz tunela i usijek i vidjeli kako taj dio i nije dovršen u mjeri u kojoj su dosadašnji objekti krenuli smo dalje usjekom prema izlasku iz doline straha, opet smo izbili na put koji je ustvari nasip.
Strelica pokazuje smjer od usjeka van.
Posted Image
Slika 36.
Nakon cca 200-300 m izbili smo na bijelu cestu. Na slici je strelica kojom trasa dolazi iz smjera tunela i usjeka i sjece bijelu cestu na kojoj stojim dok snimam ovu sliku.
Ovdje je i kraj vidljive trase za ovaj dio. Dalje od ovoga se ne vidi a nisam ni namjeravao. Bijela cesta na kojoj se nalazim me desno odvela prema stubici i glavnoj cesti "Karolini".
Posted Image
Slika 37.
Nakon što sam izašao malo ispod "Karoline" i okrenuo se vidimo vijadukt nove auto ceste Zagreb - Rijeka "Zeceve drage" (strelica pokazuje smjer prema Zagrebu).
U krugu ispod strelice se nalazi mjesto sa prethodne slike a vjerojatni nastavak trase pruge bio bi zacrtanom crvenom crtom lijevo kroz udolinu.
Posted Image

Eto, to bi bio kraj te moje putešestvije koju sam sa osobitim zadovoljstvom uživao i iz razloga što sam znao da ću to podjeliti sa vama.
Od ovoga mjesta sam se "Karolinom" uputio do ispod Motela Vrbovsko i nakon toga spust niz livade prema Vrbovskom, sve dobro presjekao i skratio da bi izašao na cestu koja me vodi prema željezničkom kolodvoru.
Kao što ste mogli i vidjeti, vrijeme je taj dan bilo oblačno a od polovine puta prema kraju sve češće se javljala i kišica, što je svemu davalo još veću mističnost.

Ovdje također moram napomenuti, ukoliko ćete primjetiti i to zamjeriti, što su fotografije relativno tamne. Moram reći, uz izuzetak pojedinih koje sam možda pokvario a želio sam ih doraditi, da velika većina fotografija odražava pravu sliku toga dana. Dakle, fotografije su eventualno pooštrene i tek malo dodana svjetlost i, mislim, s obzirom da sam i uživo svjedok svega, da bi svako posvjetljavanje istih odmicalo od stvarne slike toga dana.
Nema sumnje da bi slike za sunčanog dana, i još da je vegetacija bujna, bile sasvim drugačije, ali 12.02. o.g. je naprosto bio takav dan i mislim da je vrlo vjerno prenesen.

Još želim natipkati da za neku buduću hodnju planiram proći kroz tunel, a ako i kada sakupim podataka o nastavku trase moguće je da i nastavim gdje sam stao, barem do slovenske granice, a možda i preko.

Nadam se da vam je ova tura bila interesantna!
Do čitanja!

#9 Toma

Toma
  • Administratori
  • 8,247 posts
  • Joined 26.03.2005.
  • LocationZagreb

Posted 17.02.2007. - 11:31

...sa zelenim billyem sam se kratko citao preko pp i tada mi je natuknuo nešto o pruzi Lupoglav-Raša, te staroj Parencani u Istri, kako bi bilo dobro napraviti jednu reportažu...

Još želim natipkati da za neku buduću hodnju planiram proći kroz tunel, a ako i kada sakupim podataka o nastavku trase moguće je da i nastavim gdje sam stao, barem do slovenske granice, a možda i preko.

Vrlo zanimljivo i lijepo! Hvala, Glazar!
Za buduce hodanje ima jos zainteresiranih :) ; pa javi na vrijeme :wink:

Btw - neki forumasi (javite se :wink: ) imaju dosta materijala sa Parenzane... :mrgreen:

pozdrav
toma

#10 Arno

Arno
  • Članovi
  • 2,513 posts
  • Joined 04.09.2005.

Posted 17.02.2007. - 11:50

Jako zanimljiva reportaža!

#11 VICTOR

VICTOR
  • Članovi
  • 6,314 posts
  • Joined 20.04.2006.
  • LocationZagreb, Oranice

Posted 17.02.2007. - 11:55

Fascinantna reportaža. Sjajno i hrabro, Glažar :D

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

#12 bubimir_1

bubimir_1
  • Članovi
  • 2,188 posts
  • Joined 12.01.2007.

Posted 17.02.2007. - 13:01

Ova reportaža zaslužuje svaku pohvalu.. :jup
Pa ste se dosta nahodali, s jednog brda na drugo.. Mogu si misliti kak
ste bili crknuti..
Jedino me zora, ko najvjernija žena, svako jutro čeka raširenih ruku...

#13 seabral

seabral
  • Administratori
  • 21,731 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 17.02.2007. - 15:02

Sjajna reportaža, hvala ti puno !!! :jup

Fascinantno je koliko je sve skupa, i nakon više od 60 godina neodržavanja, još uvijek dobro očuvano ...

#14 Glažar

Glažar
  • Članovi
  • 519 posts
  • Joined 11.11.2006.

Posted 17.02.2007. - 15:06

Hvala na pohvalama!
Drago mi je da vam se dopada.
Možda izgleda ali stvarno nije tako puno za hodati, možda ukupno oko 1 h hoda, mada sam za sve "potrošio" oko 5 sati. Inače, planinarenje mi je hobi.

#15 Ante-vž

Ante-vž
  • Moderatori
  • 5,155 posts
  • Joined 15.04.2005.
  • LocationVaraždin

Posted 17.02.2007. - 16:26

Preživel si - budi sretan!

Šala-mala! Jako zanimljivo - odličan izlet. Ja sam često promatral nadvožnjak iznad riječke pruge i uvijek me zanimalo koliko toga od nesagrađene pruge postoji dalje. Sad znam da bude jednog ljetnog dana sigurno još koja ekspedicija s mojom malenkosti krenula iz Vrbovskog prema Sloveniji! :D

Bok!

Ante

ice1_s.jpg

logo_vodoravni.jpg 

a035.gif

#16 Portos

Portos
  • Moderatori
  • 9,967 posts
  • Joined 01.12.2005.
  • LocationZaprešić, Hrvatska

Posted 17.02.2007. - 16:30

Super Glažar, svaka čast na trudu! Za neke buduće obilaske možeš računati i na moju malenkost.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

#17 Fitz

Fitz
  • Članovi
  • 1,745 posts
  • Joined 17.02.2006.
  • LocationSamobor

Posted 17.02.2007. - 16:44

Jel oni misle to nastavit gradit dalje ili je to - to.

Nekak su mi sumnjivi ovi ''spustovi'' prema mostu, kao da su nedavno rađeni.

#18 Ante-vž

Ante-vž
  • Moderatori
  • 5,155 posts
  • Joined 15.04.2005.
  • LocationVaraždin

Posted 17.02.2007. - 16:49

Jel oni misle to nastavit gradit dalje ili je to - to.

Nekak su mi sumnjivi ovi ''spustovi'' prema mostu, kao da su nedavno rađeni.

Pruga je izgubila opravdanost 1945. godine priključenjem Istre i Rijeke Hrvatskoj. Slovenija (Ljubljana) je tako dobila željezničku vezu s Rijekom preko postojećih pravaca.

Jednog lijepog dana, kad sve okolo bude EU i ekologije pritisne sa svih strana i kad se stvore uvjeti za veći lokalni prijevoz putnika, lokalni prijevoz manjih količina roba i sl. možda netko prugu izgradi i do kraja. No, trenutna društveno politička klima ne pogoduje daljnoj gradnji pruge.

Bok!

Ante

ice1_s.jpg

logo_vodoravni.jpg 

a035.gif

#19 egérke

egérke
  • Članovi
  • 7,608 posts
  • Joined 08.06.2006.
  • LocationKvatrić

Posted 17.02.2007. - 18:06

Krasna reportaža. Ako sam dobro shvatil, to bi značilo da bi, da se pruga zgradila, bil napravljen novi kolodvor u Vrbovskom, bliže Moravicama, ili bi ga pruga uopće zaobišla?

#20 dnovakovic

dnovakovic
  • Članovi
  • 3,147 posts
  • Joined 24.11.2006.
  • LocationOsijek

Posted 17.02.2007. - 18:52

Reportaža i fotografije su odlični, možda se neki i neće složiti, ali meni se čini jednom od najboljih i najiscrpnijih koje sam vidio do sada na forumu.
Hvala Glažaru i pozdrav iz Osijeka!

Pozdrav iz Osijeka !

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users