Jump to content

Jedan vrludopis: Malešnica - Zapadni kolodvor - Jabukovac


Stanley

Recommended Posts

Jorgovanićeve stube bi trebale biti one koje vode do Holjevčeve kuće, tj. izlaze na Nazorovu na onom zavoju za 180°. A one koje si ti poslikal su Zamenhoffove stube (zovu se isto kao i ulica).

 

A ovaj memoarski hodopis je u skladu sa Stankovim standardom. :roll: Literarnim, ne financijskim, da ne bi neko krivo shvatil. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Kako mi je ovo samo promaklo? Podnaslov teme bi mogao biti i "Od željezničkog groblja do nastambi 'rvacke elite"

 

PS: Što Ti je to s Imageshackom? Pol slika mi se otvori do pol i dalje ni makac???

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kako mi je ovo samo promaklo? Podnaslov teme bi mogao biti i "Od željezničkog groblja do nastambi 'rvacke elite"

 

PS: Što Ti je to s Imageshackom? Pol slika mi se otvori do pol i dalje ni makac???

 

Kad je putopis izašel i meni je isto tak bilo s imageshackom, sad je OK

Link to comment
Share on other sites

PS: Što Ti je to s Imageshackom? Pol slika mi se otvori do pol i dalje ni makac???

Kad je putopis izašel i meni je isto tak bilo s imageshackom, sad je OK

Meni se to zna dogoditi kod pregledavanja mojih ali i tuđih putopisa, naročito ako ima puno fotografija. U takvom slučaju izađem iz stranice i ponovo je otvorim, ako treba i 2-3 puta. I sve na kraju bude u redu.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

PS: Što Ti je to s Imageshackom? Pol slika mi se otvori do pol i dalje ni makac???

Kad je putopis izašel i meni je isto tak bilo s imageshackom, sad je OK

Meni se to zna dogoditi kod pregledavanja mojih ali i tuđih putopisa, naročito ako ima puno fotografija. U takvom slučaju izađem iz stranice i ponovo je otvorim, ako treba i 2-3 puta. I sve na kraju bude u redu.

Aha, znači da možemo reći da prolazi razdoblje gestacije :roll:

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti na putopisu, naravno da me dirnulo da si se i mene sjetio.

 

Nakon našeg odlaska tu više nitko nije stanovao.
Stanovali su neki ljudi poslije, to je sluzilo kao podrum-ostava koji se iznajmljivao.

 

Druga strana ulice, tu je negdje odrastao naš ruxrux:

p7280191.jpg

Stanovao sam u stanu oznacenim crveno.

 

Ne sjećam se više svih starih puteva u školu i iz škole, ali pamtim Jorgovanićeve stube. Čini mi se da ih više nema i da to nije to. Ili ipak jest? Rux će me dopuniti i/ili ispraviti:

p7280196.jpg

To nisu Jorgovanićeve stube. Dotične se nalaze znatno niže i spajaju Nazorovu prje i Nazorovu poslije dva zavoja, kako je naveo Profa. Ovo su Zamenhoffove stube koje u to doba kad si ti išao u školu najvjerojatnije nisu postojale, to je bila prazna livada. Kasnije 60ih su napravljene stambene zgrade lijevo i desno, jedino je jedna stara vila bila s desne strane koja je gledala na ulicu IG Kovačića, a poslije pretvorena u djecji vrtic u koji sam ja isao. Stube su dodane kad i zgrade, po pričanju moje bake.

Iz Zamenhoffove (ex Borošine) postoje tri izlaza, ovo je jedan od njih i tim putem sam ja išao u školu većinom, a najvjerojatnije si ti išao jednim drugim stubama malo niže, koje su napravljene 30ih godina, s iste strane ulice.

 

Molim još par zapažanja:

Taksiji na Britancu su zaista bili parkirani na drugoj strani, koja nije uopće služila za promet nego samo za taksi i za dostavu za plac, toliko je malo bilo auta da je sav promet išao onuda gdje si ti slikao svoju fotku, dvosmjerno dakle. Poslije su otvorili i onu drugu stranu, promet je išao suprotno od ovoga danas, auti su prema jugu išli ovom stranom na kojoj si bio ti slikao, ali se to promijenilo. Dugo godina nakon micanja taksi stajališta ostala je rupa u zidu zgrade na Britancu gdje je bio telefonski ormarić s telefonom na koji se izravno moglo nazvati taksi prije institucije radio taksija.

 

Zamenhoffove stube izbijaju ravno na kuću u kojoj je živio PHP-FT, a ministarstvo je na broju 61, malo udesno. To je nekad bio lovački muzej kojeg sam nekoliko puta posjetio, a nakon dolaska nove vlasti muzej je istjeran i unutra je ušao Jure Radić sa svpjim nekakvim ministarstvom te su se od tada unutra redali tko god je u tom trenu bio važan.

 

A OŠ Jabukovac je danas na drugoj lokaciji, tamo je napravljena dvije godine nakon što si se ti odselio. Za mene je velika vijest da je u onoj zgradi bila škola, nikad mi ne bi palo na pamet, vidiš.

Link to comment
Share on other sites

To nisu Jorgovanićeve stube. Dotične se nalaze znatno niže i spajaju Nazorovu prje i Nazorovu poslije dva zavoja, kako je naveo Profa

Točno. Nije da ne vjerujem profi, ali provjerio sam na mapi grada. Nekaj mi se zmešalo, a nije ni čudo nakon toliko godina.

 

Iz Zamenhoffove (ex Borošine) postoje tri izlaza, ovo je jedan od njih i tim putem sam ja išao u školu većinom, a najvjerojatnije si ti išao jednim drugim stubama malo niže, koje su napravljene 30ih godina, s iste strane ulice

Stube kojima sam išao u školu bile su dalje od ovih današnjih, pri samom dnu Zamenhofove. Čini mi se da je to danas zagrađeno novim stambenim zgradama, nisam išao provjeravati.

Te stube pamtim najviše po tome što je moj stariji buraz na njima napunio gaće (straga) :mrgreen: . Pritisnulo ga, siromačeka, čim je izašao iz škole, a nije izdurao do doma.

 

telefonski ormarić s telefonom na koji se izravno moglo nazvati taksi prije institucije radio taksija

Sjećam se, a to se zvalo ''autozov''. Brojevi taksi-stajališta bili su u telefonskom imeniku i u novinama svakodnevno.

 

lovački muzej kojeg sam nekoliko puta posjetio

Bio sam i ja, negdje šezdesetih. U sjećanju mi je najviše ostala ona živina (lane?) s dvije glave. Onako u formalinu izgledala je prilično zastrašujuće.

 

Za mene je velika vijest da je u onoj zgradi bila škola, nikad mi ne bi palo na pamet

Pa i ne djeluje kao škola, iako se naslućuje po arhitekturi da je zgrada nekada mogla imati javnu funkciju.

Svoju bivšu školu potražio sam (prvi put nakon selidbe iz Nazorove) negdje sedamdesetih godina. Prošao sam cijeli Jabukovac i nisam je našao, pa sam se vratio natrag i od nekog domoroca dobio potvrdu da je to - to. Učinilo mi se da je zgrada nekako malešna za školu, no u ono doba vjerojatno i nije bilo puno nâs klinčadije.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Jučer sam, nakon četiri godine, opet malo protegnuo noge po Nazorovoj, Tuškancu i Jabukovcu. Ništa posebno, pa stavljam nekoliko dojmova ovdje (ionako su se neke stare fotografije pogubile). Nek' se nađe u ovoj ljetnoj suši na forumu.

 

Zgrada u kojoj sam stanovao 1953.-1956.:

 

qEAxHeg.jpg

 

jK22ed9.jpg

 

Prozor naše nekadašnje kuhinje. Rešetke je stavio moj stari nakon što smo imali provalu u stan:

 

r4gfnpS.jpg

 

Kada sam ja bio mali od Britanca do Cmroka vozio je Leyland Londonac - u prizemnoj varijanti (bez kata):

 

OazKXsM.jpg

 

Stube iz Zamenhofove prema gornjem dijelu Nazorove:

 

B8AvYMf.jpg

 

Tuškanac:

 

mnz2GYz.jpg

 

Ode Vladimir Nazor na bus:

 

71JPFiy.jpg

 

Moj omiljeni pisac:

 

AnOTAuK.jpg

 

I za kraj jedan ''tramvaj u daljini'':

 

hBPwAWb.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Danas sam opet malo prošetao starim stazama iz djetinjstva, a kako nema smisla otvarati novi putopis stavljam nekoliko dojmova ovdje.

 

Britanski trg:

 

IXsdNVr.jpg

 

I oko ovoga se diglo toliko prašine - okrugla betonska rupa i obična cijev iz koje štrca voda? Nosi to u Poganu Vlaku:

 

LMB4jFL.jpg

 

Ovo je jedino vrijedno oka kamere:

 

FIPKhft.jpg

 

gsqa0vq.jpg

 

SjIl5ye.jpg

 

Blagoje Bersa, rođen kao Benito Bersa (Dubrovnik 1873. - 1934.), bio je hrvatski skladatelj i glazbeni pedagog, predavač na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Srednja muzička škola u Zagrebu dobila je 1961. godine ime po njemu:

 

h3819Zl.jpg

 

Krećem u Nazorovu, a ovo su Jorgovanićeve stube:

 

Yzry1TH.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ništa bez ZET-a:

 

sVbgZAK.jpg

 

Nazorova 24, zgrada u kojoj smo stanovali od 1953. do 1956. godine:

 

uZHcypx.jpg

 

vSriqUg.jpg

 

Ovdje Nazorova skreće ulijevo pod kutem od 180°, a ja ću desno u Zamenhovofu ulicu:

 

RZaijlq.jpg

 

Ulica je dobila ime po Lazaru Ludwigu Zamenhofu (Ludwik Łazarz Zamenhof, Białystok 1859. - Varšava 1917.), poljskom liječniku rusko-židovskog porijekla i inicijatoru međunarodnog jezika esperanta:

 

KJPPLTd.jpg

 

Stube kojima sam 1956. krenuo u prvi razred osmogodišnje škole:

 

ngPEFSt.jpg

 

I eto me pred parkom Tuškanac, nad kojim bdije stari bard Vladimir Nazor:

 

xiI4gQe.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Vladimir Nazor (Postira na Braču 1876. - Zagreb 1949.) bio je hrvatski pjesnik, prozaist i prevoditelj. Pisao je pjesme, pripovjetke, priče za djecu, putopise, romane, dnevnike i rasprave, te je prevodio talijanske i njemačke pjesnike. S književnikom i novinarom Ivanom Goranom Kovačićem otišao je 1942. u partizane te je bio predsjednik ZAVNOH-a i prvi predsjednik Narodne Republike Hrvatske:

 

yW7N1cS.jpg

 

Šetnja kroz park Tuškanac:

 

1UPAFnn.jpg

 

Ove dvije mlade dame došuljale su se iza mene i nešto živo raspravljale na meni nepoznatom jeziku. Zaključujem da su iz obližnje ambasade Islamske Republike Iran, koja se nalazi u Zamenhofovoj ulici:

 

TtQVnp3.jpg

 

Obišao sam i svoju nekadašnju školu:

 

FPkXpX3.jpg

 

tInSAxi.jpg

 

Još nekoliko impresija iz parka Tuškanac:

 

sLrjzhg.jpg

 

Y2NuHRL.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

xISuJCB.jpg

 

tpVYEIn.jpg

 

I ovu ulicu pamtim iz davnih dana:

 

TfyD8dn.jpg

 

Ulica nosi ime književnika Ivana Gorana Kovačića (Lukovdol 1913. - kod sela Vrbnice 1943.):

 

tCbskKu.gif

 

iEFBfzM.jpg

 

Na ulicu Ivana Gorana Kovačića nadovezuje se još jedno lijepo šetalište:

 

kNF9ly3.jpg

 

HTwrIkJ.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

A da ti malo oživiš?: :kul

 

9v9qkjW.jpg

 

Kapela Svetog Roka iz 1655. godine, više puta pregrađivana u XVIII. stoljeću, nakon potresa 1880. temeljito obnovljena:

 

bA4ZysK.jpg

 

N8SjiTo.jpg

 

Jedna žardinjera:

 

ffrQyiY.jpg

 

Spuštanje Rokovom ulicom je prilično čupavo:

 

wYEfZhe.jpg

 

Apage Satanas!:

 

HDU6268.jpg

 

I na kraju opet na Britancu:

 

ubQ7kXQ.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Jučer je u TV emisiji ''Hrvatska uživo'' na 1. programu HTV predstavljena knjiga ''ZAGREB Antivodič'' autorice Vesne Paladino. Promocija knjige biti će obavljena u četvrtak 27. travnja u organizaciji Društva arhitekata Zagreb.

Nekoliko riječi o knjizi iz recenzije Jasne Galjer:

Najnovija knjiga Zrinke Paladino pod naslovom ''ZAGREB - Antivodič'' hrabri je iskorak u područje kritičkog i argumentiranog zalaganja za Zagreb…

U ovom je slučaju ZAGREB sinonim za lice i naličje, gdje zaštita vrijednosti koje podrazumijevamo kolektivnom memorijom urbane kulture postoji (još) samo deklarativno, u navodnim znakovima.

Umjesto arhitektonskih ''vodiča'' i ''atlasa'' koji prezentiraju reprezentativne uzorke arhitekture i urbanizma odabranih da bi prikazali specifične kvalitete i autentične vrijednosti, autorica nas suočava s njihovim stvarnim stanjem. Umjesto uljepšane slike kakvu poznajemo iz sličnih publikacija o Zagrebu, zasnovane na arhivskoj građi i sugestibilnosti vizualno atraktivnih fotografija ''lijepih kuća'', knjiga donosi kritički dijalog. U tom srazu se izvorni izgled sučeljava s današnjim stanjem.

Knjigu čine poglavlja strukturirana u tematske cjeline integrirane u čvrstu urbanu matricu sastavljenu od ''studija slučaja'' ilustrativnih za janusovsku sliku današnjeg Zagreba...

U spomenutoj TV emisiji prikazana je, kao primjer nebrige i devastacije, između ostalih, Vila Galić iz 1933. godine koju je projektirao poznati arhitekt Drago Ibler (1894.-1964.).

 

A Vila Galić je zgrada u kojoj je nekada bila smještena osmogodišnja škola Jabukovac:

 

adBg6kU.jpg

 

Nisam do jučer znao da je tu zgradu projektirao jedan od najpoznatijih hrvatskih i jugoslavenskih arhitekata, pa neka bude koja riječ o njemu. Drago Ibler se školovao na Technische Hochschule u Dresdenu i Staatliche Kunstakademie u Berlinu, a u Parizu se pridružio skupini arhitekata iz kruga Le Corbusiera i L'Esprit Nouveau. Najpoznatija su mu djela zgrada Zavoda za osiguranje radnika u Zagrebu (1923.), zgrada radničkog osiguranja u Skopju (1932.), Drveni neboder u Martićevoj ulici u Zagrebu (1958.) i nekoliko zgrada u Martićevoj, Smičiklasovoj i Vlaškoj ulici. Osim toga je projektirao nekoliko privatnih urbanih vila i industrijskih zgrada. Sa zagrebačkim kolegama istomišljenicima Dragom Galićem, Mladenom Kauzlarićem, Stjepanom Planićem i drugima osnovao je između 1925. - 1935. takozvanu Zagrebačku školu, neformalnu grupu arhitekata zastupnika modernističkog pravca u arhitekturi. Bio je socijalno i društveni angažiran i bio je jedan od čelnika grupe Zemlja, koju je uz umjetnike istomišljenike osnovao 1929. u Zagrebu

 

Drago Ibler:

 

cIGbSHH.jpg

 

Drveni neboder u Martićevoj ulici, najpoznatija ostavština arhitekta rodnom Zagrebu:

 

BQHdVrw.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ispravak netočnog navoda: nije Vesna Paladino, nego dr. sc. Zrinka Paladino, dipl. ing. arh., zamjenica pročelnika Gradskog zavoda za zaštitu kulture i prirode - Grad Zagreb.

Nije vila Galić, nego vila Bauer, Jabukovac 15, sagrađena 1932.-1933. godine, autor Prof. arh. Drago Ibler, izvođač Ašer Kabiljo, ovlašteni graditelj.

Drago Ibler nije projektirao zgradu Zavoda za osiguranje radnika u Zagrebu u Mihanovićevoj, nego arhitekt Rudolf Lubynski.

EMD je moja strast /EMD is my passion :ljubav:

Link to comment
Share on other sites

Ispravak netočnog navoda...

 

Na internetu ima gulaš i paprikaš podataka. Zgrada se na dva mjesta spominje kao Vila Galić, pa sam to prenio iako sam bio zbunjen jer je jučer na TV-u spomenuta kao vila Bauer.

Zgradu Zavoda za osiguranje radnika u Zagrebu Ibleru pripisuje hrvatska wikipedija, a tako mi i treba kada se oslanjam na tako ''pouzdan'' izvor.

Ako ništa drugo, nisam fulao bitnu stranu priče - da je moju bivšu školu projektirao Drago Ibler.

U svakom slučaju hvala na ispravkama.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nema na čemu, pogledao sam taj članak na hrvatskoj Wikipedii i stvarno je formulacija neprecizna. Treba biti recimo ovako: "1923. godine Drago Ibler projektira natječajni rad za zgradu Zavoda za osiguranje radnika, danas Mirovinski zavod u Mihanovićevoj 3, koji svojim naglašenim vertikalizmom predstavlja spoj njemačkog ekspresionizma i ranomoderne arhitekture. Zgrada je izvedena prema prihvaćenom projektu arhitekta Rudolfa Lubynskog." (Zanimljivo da u članku o Lubynskom na istoj Wikipedii ta zgrada uopće nije spomenuta u opusu.)

EMD je moja strast /EMD is my passion :ljubav:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...