Jump to content

Jedan vrludopis: Malešnica - Zapadni kolodvor - Jabukovac


Stanley

Recommended Posts

Danas sam opet malo odstupio od svojih rutinskih pješačkih tura i ponovo se spustio na štreku.

Odlučio sam procunjati po južnom dijelu zagrebačkog Zapadnog kolodvora, a ostatak ugodnog ljetnog prijepodneva posvetiti još jednom prisjećanju na djetinjstvo (i mi penzići smo nekad bili djeca :wink: ).

Bez puno uvodnih riječi krenimo na put.

 

Kad sam kupio stan u Malešnici, a tome je upravo 20 godina, slika je bila grozomorna: novogradnje za useljenje, betonski kosturi u izgradnji, građevinske jame, dizalice… malo asfalta, beskonačno puno blata i tek poneko stablo zaostalo iz nekadašnjeg ruralnog ambijenta. Danas je Malešnica jedno od ljepših zagrebačkih naselja, ugodno za življenje i vrlo dobro povezano javnim prometom sa središtem grada.

U onom bloku oker boje, samo s druge strane, stanuje moj forumaški sused :wink: :

 

p7280006.jpg

 

I Malešnica ima svoju rivijeru: potok Vrapčak. Istini za volju nije za kupanje, čak ni kad nabuja, ali je ugodno i popularno šetalište:

 

p7280010n.jpg

 

p7280014r.jpg

 

p7280015u.jpg

 

Umjesto prema jugoistoku danas sam krenuo uzvodno, prema sjeveru:

 

p7280018b.jpg

 

U Vrapčaku ima ribica, čuje se žablji orkestar, a naselila se i pačja škola:

 

p7280020.jpg

 

Nastavlja se

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Šetalište se zove:

 

p7280025.jpg

 

I tako stigosmo do pruge. Ljubljana nije jedini grad koji ima Tromostovje:

 

p7280027.jpg

 

Ovo je jedna od rijetkih preostalih uspomena na Samoborčeka:

 

p7280029.jpg

 

A ovo je jedini trag nekadašnjeg izvlačnog kolosjeka Ranžirnog kolodvora Vrapče. Tu je 35-ica radila punom parom:

 

p7280038.jpg

 

Dok sam se motao ovuda pozornost mi je privukao zeleni signal:

 

p7280032.jpg

 

I to za njega:

 

p7280033.jpg

 

Nisam brojao vagone/osovine, ali je bio opako dugačak:

 

p7280036.jpg

 

Nastavlja se

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovdje je nekada bilo stajalište Samoborčeka i zvalo se Vrapče-Općina. Zgrada je očito dograđivana, a tu se danas nalazi (između ostalog) i neki restoran:

 

p7280040v.jpg

 

Nekadašnja zgrada RK Vrapče, danas stambeni objekt:

 

p7280041.jpg

 

Negdje ovdje odvajao se ulazni kolosijek za RK Vrapče iz smjera Zidanog Mosta:

 

p7280043.jpg

 

Gazda si je fino sredio životni ugođaj, a čini se da i nije neka sirotinja:

 

p7280046.jpg

 

Danas je ovdje travnjak, a tu su nekada bili izvlačni kolosijek (lijevo) i kolosijek Samoborčeka (desno):

 

p7280044q.jpg

 

Nastavlja se

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Prolaz kroz područje bivšeg RK Vrapče teško je moguć, jer je danas tamo Kontejnerski terminal.

S južne strane snimio sam ovu šikaru, gdje je nekada bila Samoborčekova pruga (po nasipu rastu stabla):

 

p7280048.jpg

 

Dalje sam se morao motati sim-pak-tam, južno od Kontejnerskog terminala i vojarne MUP-a. Ovo je jedna od uličica kojima sam prolazio:

 

p7280051.jpg

 

I tako, motajući se malim ulicama, ponovo sam izbio na prugu. Ovog brzaka snimio sam na brzaka:

 

p7280056.jpg

 

Docipelario sam do stajališta Kustošija:

 

p7280059.jpg

 

Odvojak pruge za Kontejnerski terminal:

 

p7280061h.jpg

 

Nastavlja se

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Iskliznica je bila zatvorena.

Neki umobolnik je pošarao čak i ovaj signal, i to u neposrednoj blizini kolodvorske zgrade. Gdje su te famozne RVR-ovce, ganjaju fotografe ili jednostavno negdje hrču?

 

p7280063.jpg

 

Stigao sam do zgrade na kojoj je nekada pisalo Črnomerec T.K., a danas piše Zagreb Zapadni kolodvor. O povijesti i današnjem statusu ovog dijela zagrebačkog željezničkog čvora detaljno nas je informirao mali.paja.

Ušao sam u prometni ured, ili što već je, te prometniku pokazao dozvolu za snimanje. Gospodin je bio iznimno susretljiv i ljubazan, čak mi je na kraju našeg kratkog susreta poželio ''mnogo sreće u snimanju''. Lijepo od njega, svaka čast.

Malo iz unutrašnjosti:

 

p7280064.jpg

 

p7280065g.jpg

 

p7280066.jpg

 

Zgrada izvana, po tko zna koji put:

 

p7280070.jpg

 

Ova je prozujala usput:

 

p7280068c.jpg

 

Nastavlja se pred večer. Idem nešto baciti u kljun, a zatim po unučicu u vrtić. Upadi nisu zabranjeni. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ljepotica drijema:

 

p7280072.jpg

 

Ovi dečki su nešto gunđali tipa ''kaj ovaj tu slika?''. Nesporazum smo brzo izgladili, pa se i našalili (''sam najte da nas žene vidiju''):

 

p7280076r.jpg

 

Briga njih što im tutnji za leđima:

 

p7280078.jpg

 

''Živi promet u mirovanju'':

 

p7280082.jpg

 

Uputio sam prema udaljenijim (južnim) kolosjecima i najprije nabasao na cisterne:

 

p7280083.jpg

 

p7280085.jpg

 

Nastavlja se

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

p7280088.jpg

 

p7280091.jpg

 

Pogled u susjedstvo:

 

p7280089.jpg

 

Moj pravi cilj bio je najjužniji (mislim da je 13.) kolosijek, pa sam prešao preko platforme na jednoj cisterni. Začudo, nisam umazao ni ruke, a kamo li odjeću.

Ovaj kolosijek se očito koristi za prekrcaj sipkog tereta:

 

p7280093.jpg

 

Bivša ložiona danas je poslovni objekt. Hajde, bar nije ruševina poput one u Gračacu:

 

p7280094.jpg

 

p7280100.jpg

 

Nastavlja se

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Bravo Časna Mladino! :wink:

Zaista lep prepodnehodofotopis!

Usudio sam se unileteti,obzirom da ste napisali da se sme unileteti...

Željno se očekuje još!

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Neke objekte bivše ložione očito još koristi HŽ. Slikano izdaleka, nisam se usudio ići bliže:

 

p7280101.jpg

 

Polako nastupa horror-dio priče.

Moj nećak Leon, da ima tri godine, rekao bi: - I kud tad? Mot ga jebat! :wink: :

 

p7280103.jpg

 

Nekako sam se provlačio kroz floru, a bogami i faunu (uglavnom gušteri):

 

p7280106.jpg

 

''Rasputnica'' od nikamo za nikuda:

 

p7280109.jpg

 

p7280115.jpg

 

I tako sam stigao do umjereno napučenog groblja stare krame:

 

p7280117.jpg

 

Nastavlja se

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Bravo Časna Mladino!

Zaista lep prepodnehodofotopis!

Usudio sam se unileteti,obzirom da ste napisali da se sme unileteti...

Željno se očekuje još!

Ma naravno, zašto ne bi uletio. I thanks na pohvali.

Ja bih sve to odvalio u jednom cugu, no ovo je bila tzv. objektivna teškoća :wink: :

 

74526624.jpg

Morao sam po Dinu u vrtić (rekla je mami: - Neka dođe Deda i neka dođe ranije!). Na zapovid, vojvodo, zna se tko je gazda u kući. :wink:

Fotka nipošto nije Off Topic, jer je snimljena dok smo čekali ZET-ov bus na liniji 146.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

p7280120.jpg

 

p7280121.jpg

 

p7280124.jpg

 

p7280126.jpg

 

p7280127.jpg

 

Ovo je besumnje najoriginalnije rješenje gdje ostaviti staru kramu:

 

p7280128.jpg

 

I inače je ovaj zadnji (najjužniji) kolosijek Zagreb-Zapadnog, ex Črnomerec TK, doslovce zatrpan smećem i kojekakvim krupnim otpadom. Cijelo vrijeme hodanja kroz tu džunglu pazio sam da ne stanem u kakav, da prostite, drek.

 

Nastavlja se

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Oznaka teretnog vagona za kutnu garnituru, stavite to u FAQ :wink: :

 

p7280129.jpg

 

No Comment:

 

p7280131.jpg

 

Kratki pogled na vedriju stranu:

 

p7280134.jpg

 

Kolosijek-groblje ima i betonske pragove:

 

p7280136.jpg

 

Ovakvih rupa u ogradi vidio sam nekoliko. To je put za utrapljivanje kućne krame HŽ-u (za mumije iz RVR više neću ni pitati):

 

p7280137.jpg

 

Nastavlja se

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Sa ovog kolosjeka nema majci mrdanja:

 

p7280140.jpg

 

Iz totalne depre konačno sam izbio u život:

 

p7280145.jpg

 

Bio sam toliko zapanjen činjenicom da na HŽ-u još postoje pristojni vlakovi da me ovaj Zagorec zatekao:

 

p7280147.jpg

 

Koloplet:

 

p7280152.jpg

 

Zovite ga vi Zapadnim koliko hoćete, ali za mene je bio i ostao Črnomerec TK:

 

p7280157.jpg

 

Nastavlja se

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

I tako sam stigao do podvožnjaka na Selskoj cesti. Pokraj mene je prozujao još jedan Zagorec, ovaj put u kontra-smjeru:

 

p7280162.jpg

 

Ovdje je nekada bio ŽCPR s brkljom:

 

p7280163.jpg

 

A tu negdje je svojedobno stanovao mali dfranc i radio svakojake nepodopštine po pruzi i vlakovima:

 

p7280165.jpg

 

Pri kraju današnjeg vrludanja, ničim izazvan, odlučio sam posjetiti neka mjesta iz svog djetinjstva.

Na raskrižju Selske i Ilice dočekao sam tramvaj. Naravno, u poplavi bezbrojnih NT-a naišla mi je baš ova krama:

 

p7280170.jpg

 

Izašao sam iz tramvaja na Britanskom trgu. Dobri stari Britanac nije se puno promijenio od mojih dječačkih dana. Jedino su taksiji izgledali drugačije i bili su parkirani na suprotnoj strani Trga:

 

p7280174.jpg

 

Nastavlja se

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Završetak ove priče posvećujem prije svega našem poštovanom forumaškom prijatelju Marku, poznatijem kao ruxrux, koji nas svakodnevno prati i s nama se druži iz daleke Kalifornije.

Pažljiviji pratitelji mojih putopisa znaju da sam pokazao i mnoge lokacije kojih se sjećam iz svog djetinjstva i mladosti. Pa ću ovom prigodom pokazati i mjesta koja sam danas obišao nakon puno godina.

Britanski trg, upravo je stigao ZET-ov bus sa Pantovčaka:

 

p7280175.jpg

 

Bus Britanski trg - Mihaljevac. Pedesetih godina odavde su kretale samo dvije linije: Britanski trg - Pantovčak i Britanski trg - Cmrok. Na obje linije vozili su stari ''Londonci'' i to u prizemnoj varijanti (nisu bili na kat):

 

p7280178.jpg

 

Ja idem (pješice) ovamo:

 

p7280179.jpg

 

Ove stube nekada su nas vodile do kuće Većeslava Holjevca. Tu smo se mi klinci znali okupiti dok su nam starci bili vani (kojim povodom, ne bih znao reći). Na nas je pazila Tatjana, kao najstarija među klinčadijom:

 

p7280182.jpg

 

I tako sam stigao do vrata zgrade u Nazorovoj 24, gdje je moja obitelj stanovala od 1953. do 1956.:

 

p7280184.jpg

 

Nastavlja se

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Zgrada u Nazorovoj 24. Mi smo stanovali u prizemlju, u stražnjem okruglom aneksu koji se na slici ne vidi. Taj aneks bio je doslovce usječen u brijeg, stoga su nam sobe gledale u okrugli betonski zid. Stan je bio toliko vlažan da su nam cipele za nekoliko mjeseci pozelenjele. Nakon našeg odlaska tu više nitko nije stanovao.

Ipak, za ovu zgradu vežu me lijepe uspomene:

 

p7280188.jpg

 

Druga strana ulice, tu je negdje odrastao naš ruxrux:

 

p7280191.jpg

 

U jesen 1956. dorastao sam za školu. Već smo znali da ćemo uskoro odseliti, no trebalo je negdje početi.

Ovo je ulica kojom sam prvi put pronio školsku torbu:

 

p7280193.jpg

 

p7280194.jpg

 

Nastavio sam usponom od cca 300 promila.

Ne sjećam se više svih starih puteva u školu i iz škole, ali pamtim Jorgovanićeve stube. Čini mi se da ih više nema i da to nije to. Ili ipak jest? Rux će me dopuniti i/ili ispraviti:

 

p7280196.jpg

 

Slijedi završetak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Tim stubama izbio sam ravno pred Kalmetino ministarstvo (Apage Satanas!), stoga ne vjerujem da sam u školu išao baš tim putem. No, ne vidim potrebe razbijati glavu takvim detaljima nakon toliko godina...

Park Tuškanac. Tu smo se kao klinci znali igrati, a zalazili smo i kasnije (i igrali se) kao odrasliji - o detaljima ne bih :wink: .

 

p7280199.jpg

 

Eto me pred konačnim odredištem današnjeg vrludanja:

 

p7280203.jpg

 

Ovo je nekada bila osmogodišnja škola Jabukovac, koju sam pohađao oko dva mjeseca. Nakon selidbe u Savsku upisao sam se u školu u Koturaškoj:

 

p7280206.jpg

 

p7280212.jpg

 

Natrag sam se spustio kroz svježinu jedne od najljepših zagrebačkih park-šuma: Tuškanac.

Namjeravao sam otići pješice sve do Britanca kroz Rokov perivoj, no pred nosom mi se stvorio ZET-ov bus i onda... kud će suza neg' na oko:

 

p7280214.jpg

 

Toliko o današnjem šalabazanju moje malenkosti. A jest me bilo tamo gdje normalan čovjek rijetko zalazi. :wink:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Još jednom,Časna Mladino,ovo beše prelepo,ali,u isto vreme i jako tužno...

 

Sve čestitke na lepom šetopisu.:hm))

Ja ću ovih dana to isto napraviti po industrijskim zonama Sombora,te uslikati koliko je železničkih artefakata "sačuvano"...

Planirao sam i Temu otvoriti no...................

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Čovjek bi rekel, u "tim godinama" bi čovjek trebal odmarati, gledati serijice i slično, dok naš Stankec imam osjećaj bu se još na kraju s Brunom uputil u kakvo istaživanje lokalnih pruga pješice.. :D

Link to comment
Share on other sites

Čovjek bi rekel, u "tim godinama" bi čovjek trebal odmarati, gledati serijice i slično

Pa i šetnja spada u odmor. A ti bi meni utrapil sapunice, ha? :evil:

 

bu se još na kraju s Brunom uputil u kakvo istaživanje lokalnih pruga pješice

Bruno mi je malo podaleko, ali se spremam s malo bližim forumaškim kolegom na novu hodnju. Vožnja vlakom: uključena. Odredište: kaj vas briga. :D Putopis: akobogda, idući tjedan.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...