Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Teretni tramvaji i zadnji M24, Košak, Pagoda

• Please log in to reply
483 replies to this topic

#481 tram4

tram4
  • Moderatori
  • 11,100 posts
  • Joined 31.10.2007.
  • LocationZagreb

Posted 15.09.2019. - 10:45

88+520 vozi do 21 sat. Trasa Park Maksimir - Vlaska - Trg - Austrijska - Glavni - Draskoviceva - Vlaska - Park Maksimir.

#482 tram4

tram4
  • Moderatori
  • 11,100 posts
  • Joined 31.10.2007.
  • LocationZagreb

Posted 15.09.2019. - 14:33

Stavit ću seriju slika u ovu temu pošto je usko vezano. Nisu ipak random slike tramvaja, a i da malo dodam ukrasa ovom suhoparnom teksu teme.

O čemu se radi:

http://park-maksimir...parka-maksimir/

Za 225. obljetnicu Maksimira Zvjezdan Ružić izvodi svoj projekt Pianotron na plutajućoj pozornici
Jedan od najpoznatijih simbola Grada Zagreba, Park Maksimir, slavi 225 godina postojanja uz spektakularni umjetnički program kakav u Hrvatskoj još nismo imali prilike vidjeti u suorganizaciji Javne ustanove – Maksimir i agencije Pedicab. Ova trodnevna manifestacija održat će se od 13. do 15. rujna 2019. godine u Maksimiru, remek-djelu parkovne arhitekture.
Bogati popratni program počinje u petak, 13. rujna, kada će se održati projekcija dječjeg filma na livadi pored Vidikovca, te dodjela medalja i diploma prvim polaznicima novog edukativnog programa Javne ustanove – Maksimir naziva Mali maksimirski rendžer. Trodnevna manifestacija bit će okrunjena koncertnim spektaklom Pianotron – the Floating Concert Zvjezdana Ružića, peterostrukog dobitnika nagrade Porin. Koncert će se održati 14. rujna u 20 sati na Drugom jezeru, koje ovom prilikom postaje najljepša prirodna pozornica ne samo u Zagrebu i Hrvatskoj, nego i puno šire. Inovativnost koja se očituje od osnutka Parka kao prvog perivoja otvorenog tipa promovirat će i Ružić izvedbom svog programa na dosad neviđenoj kombinaciji instrumenata, koncertnom klaviru i Mellotronu, čije romantične melodije nikog neće ostaviti ravnodušnim. U subotu, 14. rujna, uz već spomenuti spektakularni koncert na plutajućoj pozornici, od 10 sati kod Velike pozornice bit će održan edukativno-zabavni „Piknik s HiPPom“, gdje za sve trudnice i mame  dolaze i  HiPP nutricionisti, pa možete potražiti besplatne savjete o trudnoći ili prehrani i njezi vašeg djeteta. Djeca će također moći i od 16:30 sati vježbati s HiPPom i Mariom Mlinarićem. U nedjelju, 15. rujna, od 10 sati kod Vratareve kućice očekuju vas vođene ture kroz Park praćene brojnim pričama i legendama. ZET-ov stari tramvaj voziti će prema Maksimiru subotom i nedjeljom od 10:00 sati za sve koji se odluče do parka Maksimir doći javnim prijevozom.
Posebnost ovog događanja, a s ciljem promocije i očuvanja prirodne ljepote Parka, prepoznao je Grad Zagreb na čelu s gradonačelnikom Milanom Bandićem kao glavnim pokroviteljem, Jutarnji list kao medijski pokrovitelj te drugi partneri: Turistička zajednica Grada Zagreba, ZET, Yamaha, Hrvatska poštanska banka, Argeta, Ledo, Hipp, Hendrick’s, Pivovara Medvedgrad, Sportska škola Sporti i Adria Media.
Svi programi su besplatni za posjetitelje, a u slučaju lošeg vremena, koncert se odgađa za nedjelju, 15. rujna.

Jučer i danas od 10 do 21 sat vozi M24 u redovitom prometu na posebnoj kružnoj liniji Park Maksimir - Vlaška - TBJJ - Austrijska - Mihanovićeva - GK - Draškovićeva - Vlaška - Park Maksimir. Ne sjećam se kad je zadnji put vozio čak 11h i to dva dana za redom. Vrlo tužno, zapravo nevjerojatno da se nitko živ nije potrudio ovo izreklamirati kako treba. Nigdje obavijesti, niti na stranici ZET-a. Ja sam ovo slučajno saznao jer sam jučer vidio M24 u prometu pa sam se išao raspitati o čemu se radi tek nakon što sam na HRT-u vidio reportažu o rođendanu parka, pa sam pomislio da možda jedno ima veze s drugime.
I stvarno ima, povodom 225. rođendana Parka Maksimir, Grad Zagreb je organizirao razne kulturne manifestacije, među ostalim i navedeni muzejski tramvaj. Na stranicama Parka (citirani tekst) kojeg ostali portali prenose, ne i ZET, piše da će od 10h voziti tramvaj. Ali čak nisu ni trasu napisali! Morao sam zvati kontakt centar ZET-a da saznam gdje tramvaj vozi. Na tramvaju naravno apsolutno ništa ne piše osim onog glupog znaka T koji ne označava baš ništa, niti plakata, ništa.
Putnici nemaju pojma gdje vozi, većina niti ne ulazi, a vozač na jutarnjoj smjeni, nesusretljiv, preko k***ca izgovori gdje tramvaj vozi tek kad ga netko pita po 5-ti put. I naravno da vozi poluprazan, čista suprotnost noći muzeja gdje doduše dosta doprinose i railfanovi s ovog foruma koji izvikuju trasu na svakom stajalištu, i zna se povodom čega tramvaj vozi i na koji način.

No eto, tako je kako je. Meni nije jasno kako organizatori tog događaja mogu tako aljkavo odraditi posao.

Danas je bila rijetka prilika da se provozam s oba muzejska M24. Najprije sa 11+559 na redovitoj vožnji nedjeljom ujutro, a potom sa 88+520. Tako sam i napravio. Potrefio se idealan dan za slikanje.

ddQIsaq.jpg

Malo Pagode dok čekamo 13-cu da se makne.

GR1aayQ.jpg

Napravili smo krug preko Glavnog do TŽF-a pa na Kvatrić i nazad preko Vlaške, trga i Savske na Ljubljanicu. Istrčao sam na Draškovićevoj.

fr0LgsR.jpg

Između Badalićeve i Trešnjevačkog trga sam svjedočio mimoilaženju dva M24 (taman je 88 izlazio van). Nisam do sad imao priliku voziti se u jednom dok drugi prolazi u suprotnom smjeru. To je iskustvo bilo rezervirano za neka prošla vremena. Prošlo je neko vrijeme dok sam se vratio u grad i saznao trasu 88+520, te sam ih dočekao na istom mjestu sa prethodne slike.

gT34fLP.jpg

Predivno su uredili okretište, nema se što prigovoriti. Čak me i ne smeta što je tramvaj zaklonjen.

ek8FAjs.jpg

c2fF6GK.jpg

Taman sam napravio 2 kruga dok se sunce preselilo na drugu stranu. Taman za posljednje dvije slike.

fvSvdzP.jpg

Y47ugBM.jpg

#483 tram4

tram4
  • Moderatori
  • 11,100 posts
  • Joined 31.10.2007.
  • LocationZagreb

Posted 15.09.2019. - 21:21

Uhvatio sam vremena i navečer pa provozao se još malo. I drago mi je da jesam jer vladala potpuno drugačija atmosfera. Vozio je naravno drugi vozač koji je bio raspoložen za razgovor, pozivao je putnike u tramvaj, informirao ih o smjeru kretanja i sa dobrim smislom za humor. Npr. "nije dozvolio" jednoj curi da izađe van bez da "pritisne" privolu "kao" na novom tramvaju pa je morala potegnuti remen na stropu kako bi se čulo zvonce :D  koje je nekada zaista i služilo tome i slično. Tramvaj je bio puniji nego kad sam ja bio prijepodne i rano poslijepodne, putnici zadovoljniji. Bilo je smijeha, komentara "šteta da češće nema ovakvog provoda u tramvaju", upita "Kad vozi ovaj tramvaj?" i slično. Ljudi su se zanimali i o tehnikalijama te povijesti tramvaja.

U svakom slučaju odlično iskustvo, uz brzu vožnju i glasan zvuk tramvaja koji je odjekivao ulicama. Imam dojam da vozač često vozi M24 ili jednostavno ima smisla za vožnju "ima ga pod rukom". Najbolje su reakcije ljudi koji se okreću kad čuju prodoran zvuk M24 na zadnjem stupnju vožnje kako dolazi njima iza leđa, pogotovo u Ilici koja je uska pa sve odjekuje.

Evo jedna slika sa Frankopanske, neka vas ne buni što nema vozača. 488 je napravio kraći zastoj pa sam iskoristio priliku da ga slikam dok čekamo da se pokrene.

HayW3cQ.jpg

Još jednom sve pohvale i vozaču i njegovom kolegi koji je bio na vratima u prikolici.

#484 Donji broj

Donji broj
  • Članovi
  • 208 posts
  • Joined 22.01.2017.
  • LocationZagreb, Croatia

Posted 15.09.2019. - 22:08

Slažem se s Tramom4 (kojega još jednom pozravljam  :mah ) - atmosfera je zaista bila opuštena, vozač vrhunski zabavljač, a dojam su pojačali i posve zbunjeni pogledi ljudi u tramvaj koji je upravo stao pred njih te popratno pitanje ,,Je li ovo četvorka?''. Odradio sam krug od Vončinine do Maksimira pa do Ljubljanice. 

Prilažem jednu sliku s Maksimira.

20190915-224617.jpg

Mišljenja sam da bi trebalo češće organizirati ovakove vožnje, očito je da se to ljudima vrlo dopada. Pozdrav cijeloj ekipi iz 88.  :grin:

Marko@donjibroj :grin:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users