Jump to content

Kompozicija Baat-ića


Ćiro_bos

Recommended Posts

Danas sam mislio postaviti drugi, veći, "snažniji" putopis...ali sinošnji susret na jezeru je promijenio moje planove.

Jezero Modrac kod Tuzle.

Vještačka akumulacija za potrebe tuzlanske privrede...ali i mjesto sa lijepom prirodom, za odmor, rekreaciju pa i biznis. Odem i ja tamo često, predveče, gledam da to bude uvijek druga lokacija. Da bolje upoznam sve čari ovoga jezera.

Sinoć sam se kretao novoprosječenim putem kroz šumu, na lokaciji obližnjeg sela Bokavića, pri čemu ću izaći na obalu...

Bez obzira što je put negdje tik uz obalu, pristupa vodi nema...obala strma i nepristupačna, ali ipak ima lijepih scena za vidjeti. Ove dvije gnjurke u svom redovnom pohodu na ribe...ili su samo u ljubavnoj igri?

 

p1000185d.jpg

 

Nisam ih ometao, krećem se dalje. Na izlasku iz cjeline šume na obalu, šok, iznenađenje. Tri Baat "vagona" me dočekaše, onako tiho, bez glasa...

 

p1000273.jpg

 

Nisam znao za njih. Čuo sam glasine o "prodatim, poklonjenim, mukte" vagonima u ove svrhe, ali nisam imao predstavu u kakvom su stanju i gdje se nalaze.

Opčinjen sam prizorom. Jako mi se svidio ovaj vagon, koji je i po boji najpribližniji našem batiću. Prvi u nizu

 

p1000274q.jpg

 

Nigdje nikoga da upitam za dozvolu za približnije fotografisanje, da pitam kako su ovdje dopremljeni i kada...Ali nije ni važno! Ja sam slikao i uživao. Poželio sam vidjeti batiće, pa makar ovako, batiće u kojima sam putovao u srednju školu, izvodio psine sa ostalima u tunelu, stidljivi nespretni pokušaji prema suprotnom spolu...Sjećanja naviru. Rudari i željezničari na povratku iz smjene sa rakijom šljiivom Zmaj od Bosne...

 

p1000276h.jpg

 

Da li je ovde priroda ukras batićima, ili su oni ukras prirodi na ovome mjestu...Za mene kao ljubitelja oboga, možda pristrasno, ali mislim da se ovde savršeno nadopunjuju.

Svaki ovaj vagon je vidio mnoge sretne i nesretne završetke, razne sudbine...sudbina njih samih je bila da završe ovde, na neki način obogaljeni, bez nogu, očiju...ali su živi za razliku od drugih koji su isječeni... mrtvi.

 

p1000278k.jpg

 

Neko će reći da je i ovaj život nikakav, ali i ovakvi vagoni služe ljudima, za neke druge svrhe, ali služe. Danas su i meni uljepšali ovo, inače prekrasno veče.

Gledam ih i zamišljam sa lokomotivom: Komad pruge, oni na točkovima, međusobno zakopčani, vrata otvorena, kroz prozor proviruju radnici, učenici...i naravno ribari, koji su dolazili na ribarenje ovde na jezero.

Pogled sa obale na kompoziciju bez točkova u šumi

 

p1000282l.jpg

Posavina exspres

Link to comment
Share on other sites

I dalje nikoga u blizini. Sunce je zalazilo, a gnjurke u jezeru i dalje izvode svoj prastari ples

 

p1000206g.jpg

 

Zalazak sunca je predivan! Zajedno sa batićima gledam ovaj prizor

 

p1000287n.jpg

 

p1000194g.jpg

 

p1000211s.jpg

 

p10002121.jpg

 

Odlazim, već pada mrak. Dan mi je ovime potpun, dobar, sa srećnim završetkom. Odlazim sa obećanjem da ću posjetiti ponovo "svoje" batiće, da vidim...sve da vidim i osjetim.

U blizini sa pruge Brčko-Banovići se čulo kloparanje točkova i sirena 661...

pozdrav...

Posavina exspres

Link to comment
Share on other sites

Zdravo!

 

Odlicno! :wink:

 

Na jezeru smo stanovali cetri dani u hotelu "Senad od Bosne" kod Prokosovicia.

Da Roni, znam!

Jezero ima tri strane, obzirom na položaj brane. Ja sam bio na prvoj kraćoj strani, a ti sa hotelom na drugoj kraćoj strani. Evo i satelitske snimke: Ja sam sa batićima bio na mjestu označenom pink bojom, a ti, odnosno hotel na mjestu označenom žutom bojom.

Blizu tebe je bila i žičara preko jezera, o kojoj sam već ranije pisao. Ispod brane je Lukavac, koji bi nestao ukoliko bi brana popustila.

Gore desno se vidi magistralna cesta i pruga Tuzla-Doboj.

 

brana.jpg

 

pozdrav Roni, od sutra putopis u kojem si glavni...

Posavina exspres

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Da ne otpočinjem novu...

Danas sam pošao malo do jezera i da obiđem svoje baatiće!

No, ja ne bih bio ja da nisam malo lovio usput.

Prvo sam napravio čeku za ŽRS motornjak Tuzla-Doboj. I nagradno pitanje: U kojem smjeru vozi? Signali su stanice Kreka...ima ih tri?

 

p10209491.jpg

 

Zatim sam malo opreme postavio na kolosijek prema Banovićima na izlazu iz stanice Bos.Poljana

 

p10209631.jpg

 

Nailazi voz sa praznim kolima iz termoelektrane za Lukavac

 

p10209561.jpg

 

I skrenuo je kolosijekom za Lukavac...kojim kolosijekom?

 

p10209581.jpg

 

Konačno dolazim na jezero Modrac i kod baatića je gužvara...narod se kupa! Lijevo od mene nekakvi romi sa kombijem iz kojeg je treštala muzika gipsy king

a la Muharem Serbezovski...I bili su serbez!

Desno neki ribari i kupači...omladina. Vidim govore nekim stranim jezikom, mislio sam češkim, ali se ispostavilo da su Poljaci. Dvije cure i jedan dečko, studenti sa vrećama za spavanje i ostalim. Gitara je obavezna i veeeeliki Nikon. To nas malo poveže, a dodatno jer su tražili prevoz iz ove nedođije. Obećam im prevoz poslije zalaska sunca, dok nešto usnimim.

U međuvremenu uzmem njihovu yamahu (gitara) i malo počnem prosipati "aktuelne" fore: Krivo je more, Jedne noći u decembru itd. Bili su impresionirani mojom hrabrošću pa me i snimiše dok sam se prisjećao hvatova iz mladosti

 

p10209711.jpg

 

p102097211.jpg

 

Poslije smo u džematu snimali zalazak sunca...sunce nije bilo čemu

 

p10209691.jpg

 

p10209791.jpg

 

Po zalasku sunca sjedamo u moga pežoa i gremo...

 

p10209921.jpg

 

Kada sam im rekao (na neki način) da radim na željeznici oni mi uglas pokušavaju objasniti za Balkan expres...te vozi iz Turske, Srbija, Zagreb...

Bio sam impresioniran. Ostavio sam ih na Husinu, tako se zove selo nadomak Tuzle i odatle su nastavili štopati...mislim da im je cilj Zagreb?

U blizini nadvožnjak Bos.Poljane i mrak. Da pokušam malo noćno?

 

p10209941.jpg

 

Malo kasnije i mračnije

 

p10300051.jpg

 

p10300021.jpg

 

p10300081.jpg

 

Odoh kući dosta je bilo!

pozdrav...

Posavina exspres

Link to comment
Share on other sites

Jako lijepo! Još jednom sam se uvjerio da znaš majstorski uočiti cjelinu, povezati prirodu i željeznicu. Mogu to biti odsluženi »baatići« u šumi ili nešto drugo, Tvoje slike dokazuju kako se željeznica uklapa u okolinu, postaje njenim djelom za razliku od autoceste koja djeluje kao rana. Vjerojatno kao »željeznicoljubitelj« nisam objektivan, no tješi me da nisam sam...

Veseli me što nas većinu može oduševiti i zalazak sunca nad jezerom iako na slici nema ni »b« od »baatića« ni »š« od »šveda«. Srećom, nismo manijaci koje zanimaju samo promili uspona pruge ili promjer pogonskih kotača.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...