Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Grafiti na vlakovima i drugim željezničkim objektima..

• Please log in to reply
495 replies to this topic

#1 Matey41094

Matey41094
  • Članovi
  • 1,035 posts
  • Joined 23.04.2009.

Posted 08.03.2010. - 22:02

Vrlo sam osjetljiv na ovu temu. KAKO im se to dopušta. ZAŠTO im se to dopušta. To je uništavanje državne imovine. Bitno da mi RVR dođe "Ti nesmiješ slikat, nesmiješ biti ovdje" i tako. A što kažu kada vide gariftere, ako ih uopce vide.. Jel su slijepi? ŠTO VAM JE RVR? Mi, fanovi imamo pravo slikati, a oni glupani koji neznaju ni A o željeznici dolaze tu i unistavaju stvari. Do godinu dana nisam znao da ŽS ima EMV serije 412. Zašto? Zato sto ga nisam raspoznao od grafita. Ajde da grafitiramo grafiterovu kuću ili prozore pa ćemo vidjeti sto ce biti... POLICIJA! Sva sreća, oni nemogu ni prismrdit Osječkom depou. Ali što je s Vinkovcima, Zagrebom....? A što je sa nama, koji volimo i marimo za željeznicu...? No svejedno, kada gledam kada makoza ide kroz zavičaj, jel putnici mogu mene/zavičaj vidjeti...?
Neki ljudi se ipak drže "VAU, kako -fora- grafit"... Da, je -fora- na mostu, ili nekom komadu betona. Ufuranim ljudima tipa grafitera nije mjesto na kolodvoru, ali fanovima je STROGO zabranjeno.. Iznesite mišljenja.......

#2 josip

josip
  • Članovi
  • 5,745 posts
  • Joined 17.11.2008.
  • LocationVelika Gorica

Posted 08.03.2010. - 22:12

100% se slažem sa svime, grafitiranje je jedna vrsta umjetnosti, ali joj nije mjesto na željezničkim vozilima i infrastrukutri, a što se tiče fotografiranja po depoima i RVR, nemam komentara, imaju radno vrijeme do 5 h, a trebali bi dežurat uvijek, teško ti nakon radnog vremena RVR doć i našvrljat nešto na loksi, vagonu, ili MV-u, najgore mi je kad se potipsuju a nitko nije čuo za njih, koga briga uopće za njih, da je više normalnih ljudi toga nije bilo, ali svijet nije savršen niti će ikad biti :mrgreen:

#3 STress

STress
  • Članovi
  • 1,473 posts
  • Joined 24.07.2009.
  • LocationIstočno od Gajnica

Posted 08.03.2010. - 22:30

Da je grafitima mjesto na vlakovima, već bi ih u tvornici stavljali...

Nego, nać majstora s autolakom, pa mu lupit sig na auto... da vidiš veselja i nabrajanja svetaca, sve po katoličkom kalendaru... :mrgreen:

#4 josip

josip
  • Članovi
  • 5,745 posts
  • Joined 17.11.2008.
  • LocationVelika Gorica

Posted 08.03.2010. - 22:46

Da je grafitima mjesto na vlakovima, već bi ih u tvornici stavljali...

Nego, nać majstora s autolakom, pa mu lupit sig na auto... da vidiš veselja i nabrajanja svetaca, sve po katoličkom kalendaru... :?:

haahahaha, sve bi ih skinuo odozgora :hai

#5 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,659 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 09.03.2010. - 05:46

Puno toga smo već napisali na ovom forumu o grafitima, kako u zasebnim temama, tako unutar tema o RVR-u i sličnima. Stoga ne vidiim baš previše razloga za pokretanjem još jedne takve nove teme (vidi točku 9 iz pravila foruma).

Npr:

http://www.zeljeznic...wtopic.php?t=58
http://www.zeljeznic...opic.php?t=6308
itd ....

Ali sad kad si već stavio i anketu, neka ostane i ova tema. Usput možemo vidjeti da li je netko u međuvremenu promijenio svoje mišljenje o grafitima. Ja nisam.

#6 Zeljezni

Zeljezni
  • Članovi
  • 1,374 posts
  • Joined 22.10.2008.
  • LocationRijeka

Posted 09.03.2010. - 08:38

Iako je uzorak od devet anketnih glasova u konačnici minoran, veseli me da su svi jedinstveni u osudi takve umjetnosti. Grafiti mogu biti sredstvo izražavanja, štoviše, među njima ima i uvjerljivih talenata, no postoji nešto što cijelu priču hebe: privatna ili društvena imovina i šteta koju grafiteri čine na njoj. Nisam za represiju, ni za kažnjavanje, no vrijedni grafiteri bi morali znati gdje je mjesto njihovim grafitima. Koji su u konačnici obično silovanje javnih površina, ili pokretnih kad se radi o željeznici.

Posebice me žalosti činjenica da se tome ne može stati na kraj. Prvo, jer postoje osobe koje su plaćene da štite imovinu HŽa od vandalizma (a ne samo od railfanfotografa), te drugo - što u bilo kojemgradu (pa i relativno većem Zagrebu) ne postoji previše grafitera koji se ne bi mogli pronaći i najprije u razumnom razgovoru "nagovoriti" da se ostave željeznice. Jer svaki uradak nosi autorski potpis, kad bi netko poželio biti ozbiljan i poduzetan lako bi pronašao autora svakog pojedinačnog grafita na imovini željeznice.

No, u firmi u kojoj se godinama ne mogu uloviti ni predvidivi kradljvci diesel goriva iz lokomotiva, teško je očekivati da se tko bavi i grafiterima. A i zašto kad za treniranje strogoće uvijek preostaju bedasti railfanfotografi ...

Osobno, da zatečem grafitera kako mi sprejom sređuje nešto od moje imovine, mislim da bi isti idućih par dana ili samoinicijativno ležao u kadi punoj otapala boje ili bi se strugao Vimom ... a onda bi njegovi roditelji dobili lijepi račun, dok bi ja vjerojatno gledao kako objasniti da sam ga učinio hodajućim grafitom ...
Moraš znati nešto o vlakovima. Nije važno kamo idu. Važno je odlučiti da se na njih ukrcamo.

#7 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,694 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 09.03.2010. - 11:03

Iako je uzorak od devet anketnih glasova u konačnici minoran, veseli me da su svi jedinstveni u osudi takve umjetnosti

Naravno da je uzorak minoran, a rezultati očekivani. Pa kome bi normalnom uopće palo na pamet glasovati ''za''!? Toga bi odmah trebalo prijaviti Policiji, jer je zasigurno jedan od tih vucibatina.
Usput rečeno, po nekim informacijama imamo grafitera na Forumu. Taj se vjerojatno dobro zabavlja dok ovo čita i smišlja što će novoga unakaziti, kako bi nam dizao tlak.
Ja u ovoj anketi ne kanim sudjelovati i to iz razloga:
- jer smo tu temu već apsolvirali na drugim mjestima, na što je upozorio seabral
- jer je anketa sama po sebi besmislica, bez obzira na namjeru inicijatora
Od beskrajnih i beskorisnih rasprava o nečemu što je primitivno i barbarsko uništavanje tuđe imovine i/ili javnog dobra, a nadležnima ne pada na pamet da stanu na kraj toj pošasti, meni se prevrće želudac. Stoga mislim da bi bilo najpametnije ovaj topic brisati, a sadržaj premjestiti u već postojeću temu.

Osobno, da zatečem grafitera kako mi sprejom sređuje nešto od moje imovine, mislim da bi isti idućih par dana ili samoinicijativno ležao u kadi punoj otapala boje ili bi se strugao Vimom

Lijepo rečeno, dapače potpisujem, ali ima jedan problem: ofarbali bi oni tebe, a ne ti njih. Jer u pravilu rade u skupinama.
Prije otprilike dvije godine izašao sam u Vrapču iz Mađara i imao što vidjeti: neki klipan je usred bijela dana šarao ''umjetničko djelo'' po ionako unakaženom stajalištu. Uz njega su stajala još dvojica-trojica. Dok sam prolazio svi su buljili u mene, jer su vjerojatno zaključili po izrazu lica što mislim o njihovoj ''umjetnosti''.
Pomišljao sam da pozovem Policiju, ali sam odustao. Čemu trošiti impulse? Da rade svoj posao kako treba, ''organi reda'' (tu mislim i na RVR) već bi odavno pohvatali te bitange.
Serija 05 je zakon!

#8 hadzibane

hadzibane
  • Članovi
  • 2,793 posts
  • Joined 16.08.2006.
  • LocationSombor,Vojvodina

Posted 09.03.2010. - 11:04

Boljka kojoj se teško može stati na kraj...
Moja zgrada je važila za jedini stamneni objekat bez grafita u Somboru dok je pokojni Ilić bio živ jer matora lujka nikad nigde nije išao bez TT-a(pukovnik DB -a u penziji)i čim je video bilo koga da makar i kredom struže po fasadi,mašio ze za pojas.Čim je stari umro,klinci iz zgrade su to obnarodovali svojim drugarima,oni svojima i sad imamo najružniju zgradu u Somboru...

Posebna je priča železnica.U ono doba kad"ništa nije valjalo" nisi mogao videti ni potpis u vagonu a kamoli grafit(iako su i tad postojali grafiteri i auto-lakovi),a "sad kad sve valja",ne može se otarasiti ove napasti.Vozila po depoima dobijaju grafite!Ej,po depoima?!Radnici koji treba to noću da čuvaju su uglavnom na 2 promila i savršeno ih boli mauna da obiđu krug makar jedenom u dva sata.Ali,i tome bi bilo leka:
1.Ako se desi da je u tvojoj smeni vozilo grafitirano,CELA partija plaća ponovno lakiranje vozila!Sa tim bi se još kako doveo red,jer su radnici DUŽNI da svoja sredstva za rad čuvaju u perfektnom stanju,pa da vidiš kako bi kondukter ili bilo koje zaposleno lice brinulo o vozilima,jer kad te jednom ošinu po džepu,sledeći put ćeš drugačije postupati prema onome što te hrani i što ti školuje decu.
2.Ko se uhvati na licu mesta,poziva se policija i počinilac predaje dežurnom istražnom sudiji koji određuje zadržavanje od 48 sati dok komisija ne izađe na teren i proceni načinjenu štetu.Potom se isti privodi kod redovnog sudije gde mu se izriče masna novčana kazna koju mora da uplati u roku od 14 dana na račun oštećenog,u protivnom se sprovodi postupak prinudne naplate.Uz to može se i kazniti zatvorom do 3 meseca,ako je učinjena šteta veća od 10.000 €.I naravno,lice se dovodi na lice mesta,dobija četku,kofu vode i kašikicu detrdženta te rok od 3 sata da vozilo zablista.

Ovo je jedini način da se tim "umetnicima" stane na put.

Takođe NISAM ni za to da se zidovi grafitiraju,jer da je to tako trebalo,kad se zgrada gradila umesto kreča i maltera bio bi postavljen jedan veeeliki grafit.

Slažem se sa Stankom da ovu temu treba spojiti sa postojećima,da se ne razvodnjava priča,iako o ovoj pošasti više i nema šta da se kaže jer smo to sve odavno prežvakali stotinama puta.
Druže Stari,skrenuo sam s' puta...
Sad me jaše i Kurta i Murta.......

#9 Zeljezni

Zeljezni
  • Članovi
  • 1,374 posts
  • Joined 22.10.2008.
  • LocationRijeka

Posted 09.03.2010. - 11:42

Usput rečeno, po nekim informacijama imamo grafitera na Forumu. Taj se vjerojatno dobro zabavlja dok ovo čita i smišlja što će novoga unakaziti, kako bi nam dizao tlak.

Naravno da imamo, problem je s tim facama što njih ne zanima umjetnost (ako je to uopće umjetnost) koliko dokazivanje i iskušavanje što težih okolnosti za akciju. No, svaka budala ima svoje veselje, pa nek se dotični smiju. A glede dizanja (tlaka), u tome i jest problem, neko' navlači sprej i šprica po vagonima, a oni ozbiljniji navlače svog veseljka i špricaju po vršnjakinjama. No, i to će jednom stati kad se prepoznaju vlasnici naših nesretnih željeznica, kad prefarbavanje budu plaćali ti isti vlasnici koji plaćaju čuvare da rade svoj posao. Vrlo jednostavno ... Iako, da netko da truda, uopće ne bi trebao čekati u busiji, već samo se raspitati tko to čini. Sve su to hvalisavci kojima posao nije kompletan ako se ne potpišu i/ili pohvale učinjenim ...

... ofarbali bi oni tebe, a ne ti njih. Jer u pravilu rade u skupinama.

Možda i bi, ali to bi im definitivno bila pogrešna investicija ... no to već nije predmet ove teme. Meni više od umjetničkog izražavanja nekolicine (u konačnici) huligana smeta što neki uzalud primaju plaću da čuvaju povjerenu im imovinu.
Moraš znati nešto o vlakovima. Nije važno kamo idu. Važno je odlučiti da se na njih ukrcamo.

#10 Matey41094

Matey41094
  • Članovi
  • 1,035 posts
  • Joined 23.04.2009.

Posted 09.03.2010. - 11:52

Nebih ja ništa rekao da je nacrtan neki dio grada ili nešto pristojno (bojim se reći i korisno)
"Schol4ZoRR" je jedan glupi primjer koji stoji na jednoj od makoza.. A ta riječ znači...?
Mozda iz-grafitirana makosa izgleda "cool" nekim mlađim uzrastima, kada ide sa grafitima kroz urbano naselje, no kada se vise zagledas u vlak, nalik je na glupost.

#11 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,694 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 09.03.2010. - 12:38

Nebih ja ništa rekao da je nacrtan neki dio grada ili nešto pristojno (bojim se reći i korisno)... Mozda iz-grafitirana makosa izgleda "cool" nekim mlađim uzrastima

Ma što pristojno i korisno, kakav dio grada, što je tebi?
Što se ima šarati, ma koliko bilo ''pristojno'', po željezničkim vozilima, tramvajima, stajalištima, stambenim zgradama itd.?
Da tzv. grafiteri iživljavaju svoje ''umjetničke'' nagone po nekoj oronuloj i napuštenoj građevini (uz uvjet da nije spomenik kulture), ili po nekom sumornom i neuređenom pothodniku, još bi se dalo koliko-toliko i razumjeti, ali kako protumačiti npr. vandalsko iživljavanje po tek obnovljenim vozilima javnog prometa, po tek uređenim stajalištima ili po pročeljima zgrada u novim naseljima?
To smo iz svojih džepova platili mi, kao kupci stanova i kao obveznici poreza/prireza!
Tzv. grafiterstvo, u obliku kakav se kod nas pojavljuje, nije nikakvo ''umjetničko izražavanje'' već je jedan od odraza socijalne patologije. Kakva vražja ''umjetnička vrijednost'', ta moja slika iz IV. razreda osmoljetke, koja je 1960. ušla u širi izbor za izložbu dječjih radova u New Delhiu, za ove sprejaške vucibatine je Rafael Santi.
Simptomatično je da se ovaj oblik barbarizma uglavnom javlja, u svojem najgorem obliku, u zemljama Balkana i u zemljama bivšeg Istočnog bloka, dakle u državama u tzv. tranziciji. Probajte zamisliti kako bi se provela bitanga koja bi pokušala šarati slične svinjarije po jednoj Švicarskoj ili Njemačkoj…
Serija 05 je zakon!

#12 hadzibane

hadzibane
  • Članovi
  • 2,793 posts
  • Joined 16.08.2006.

Posted 09.03.2010. - 12:58

Ista priča je na tzv.Zapadu.E moj Stanko,da vidiš na čega liče,na primer,prigradski vozovi u zemljama koje si naveo...Pa mi smo još i dobri.Tamo se na to blagonaklono gleda,kao neki "vid umetničke slobode i slobode izražavanja".Pa ime se to ne zabranjuje
Ok,na ICE ili na nekom IC,EC i EN vozu nećeš videti grafit,jer je to strogo zabranjeno i kažnjivo,ali to ni kod nas nije slučaj,jer se ta kola drugačije tretiraju.Na primer: IC ili EC Avala:SVA kola su u depou u Beograd putničkoj ograđena,pod video nadzorom,čuvarskom službom i odlično osvetljena jakom rasvetom sa portala i nikom ne pada na pamet da prismrdi istima.Tako bi trebalo i za druga vozila,ali...Kome to pričati.
I da...Je li neko video IJEDAN voz sa grafitima u Rusiji?Ja,bogami,nijedan,a slika istih sam se nagledao za tri života.Zapitajmo se zašto se tamo to NER radi.
A ne slažem se da pothodnici i oronule zgrade mogu biti predmet grafitiranja.Za pothodnike postoji XY načina da se oni ulepšaju i da budu ugodni za oko.A za oronule zgrade i zgrade uopšte sam već izneo svoje mišljenje u par postova gore.

#13 Zeljezni

Zeljezni
  • Članovi
  • 1,374 posts
  • Joined 22.10.2008.
  • LocationRijeka

Posted 09.03.2010. - 13:44

Je li neko video IJEDAN voz sa grafitima u Rusiji?Ja,bogami,nijedan,a slika istih sam se nagledao za tri života.Zapitajmo se zašto se tamo to NER radi.

Zato jer je pojam umjetničkih sloboda prepušten na brigu - medju ostalima - i psima čuvarima. A bas i nema junacine koji bi se s njima upustio u rasprave o umjetnosti ...

Nego, jeste li ikad culi da su "gusari" presreli ili oteli ruski trgovački brod? Ili izraelski ... He, he ... (Istina, znam da nije neko junaštvo oplesti po onim sirotim somalijskim gusarima, no isto tako nije ni junaštvo pucati po nenaoružanim trgovačkim brodovima)

#14 M-1142

M-1142
  • Članovi
  • 479 posts
  • Joined 14.04.2009.

Posted 12.03.2010. - 13:26

Znam ja na kog poštovani kolega Stenli misli da je grafiter zato jer jedan drugi forumaš piše gluposti po podforumima koje dotična osoba nemože vidjeti, ali dotični gospodin nezna da "grafiter" to zna te mu je skinuo dobar broj svetaca po "ovogodišnjem katoličkom kalendaru" kad je čuo šta :D ...a "grafiter" če mu lijepo reći ovdje...to ako ja znam pola ZG Grafitera uključujuči i ove koji ukrašavaju mađare ne znači da i ja radim isto što neki kolege forumaši mogu i potvditi.

... kako da ja njemu objasnim kada na loksi nešto krepa, u radioni zabušavaju, a šef koji se treba zauzeti da se sve napravi kako treba je takav kreten.

#15 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,659 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 12.03.2010. - 14:04

Predlažem da "grafiter" i dotični "drugi forumaš" svoje osobne nesuglasice riješe preko PP ili na neki drugi način, bez miješanja čitave forumaške javnosti u svoje sukobe.

Oni koji to trebaju znati su već upućeni u to.

#16 hadzibane

hadzibane
  • Članovi
  • 2,793 posts
  • Joined 16.08.2006.

Posted 12.03.2010. - 14:49

Takođe bih predložio da se ova tema spoji sa postojećima/postojećoj,i/ili da se napravi jedna tema od svih tih silnih tema o grafitima.
Svakako smo do sada,maltene,sve rekli šta mislimo o toj pošasti i varvarizmu,pa ne vidim čemu vodi dalja diskusija,osim u svađu i offtopic priče.

#17 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,694 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 12.03.2010. - 15:47

Znam ja na kog poštovani kolega Stenli misli da je grafiter

Ne znam po čemu si to zaključio, jer ja nemam pojma imamo li uopće grafitera na Forumu (da imamo takvog čuo sam od drugih), a ako i jest među nama niti znam tko je taj niti kanim nagađati.
Ja sam rekao svoje mišljenje o toj ''umjetnosti'' i ''umjetnicima'', tako da je ova priča s moje strane manje-više završena.
Serija 05 je zakon!

#18 inflameswetrust

inflameswetrust
  • Članovi
  • 3,315 posts
  • Joined 28.02.2009.
  • LocationPožega

Posted 12.03.2010. - 19:52

Već sam o temi grafiti malo nešto i napisao na drugoj temi (i meni je ova tema pomalo nepotrebna), ali ovdje ću reći nešto što sam, zamislite, učio iz predmeta Povijest i kultura komunikacije!

Grafit je zapravo prvi oblik ikakve pisane kulture, većina poznaje špiljske crteže iz pećina Altamira, Lascaux, i slične. Taj način zapisivanja je ostao jednak sve do danas. Što se tiče grafiterstva odnosno "writerstva", počeci se pronalaze već na početku 20. stoljeća prvenstveno na prostoru SAD-a.

Sad, zašto vlakovi? Upravo zato što putuju! Ako jedan vagon proputuje s jedne na drugu američku obalu, to je najbolji medij za predstavljanje vlastitih kreacija. Do danas, grafitiranje vlakova više ne služi toj svrsi, jer novim medijima, prije svega internetom, puno je lakše pokazati svoj rad. Kako stati na kraj onima koji i dalje šaraju vlakove... :lol:
Posted Image

Moje fotografije.

#19 Matey41094

Matey41094
  • Članovi
  • 1,035 posts
  • Joined 23.04.2009.

Posted 12.03.2010. - 21:50

to je najbolji medij za predstavljanje vlastitih kreacija.

Kakva kreacija? To je samo glupa škrabotina..
2044 007 - Karavela, mala karavela!

#20 Zeljezni

Zeljezni
  • Članovi
  • 1,374 posts
  • Joined 22.10.2008.
  • LocationRijeka

Posted 13.03.2010. - 08:40

Kako stati na kraj onima koji i dalje šaraju vlakove... 8)

Lupanjem po džepovima, bolje nego po leđima ...

Što se tiče željezničkih grafitera - posebice onih koji ovo svakako čitaju (jer tome ne mogu odoliti, što je i smisao svega) - držim da im je umjetnost nakaradna. Prije će biti da je to samo izdrkavanje nekih frustracija (istina, svi smo ih puni) i samoreklamerstvo, odnosno dokazivanje u jednom uskom, sličnom miljeu. Uza svo štovanje svačijih kreativnih vještina, ovo je ipak samo štetočinjarenje. Kojem - pisanjem o njemu - samo dajemo na snazi, hranimo ga ...

Kad bi tko bio od volje vrlo bi lako doznao tko je na Forumu grafiter, ili ima veze s njima. Samo pogledati tko s esve i koliko često logirao na ovu temu. Jer oni svakako neće propustiti priliku da uživaju u svojim minutama forumske pažnje ...

No, to je i tako problem HŽa, a on ne rješava ni goruće, kapitalne, što bi se zafrkavao s ovakvima. Pa nisu oni pristojni i poslušni railfotografi

:--)

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users