Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Stara dubrovačka žičara i obnova

• Please log in to reply
225 replies to this topic

#1 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,661 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 26.02.2006. - 20:42

To što Dubrovačka žičara nije obnovljena je ogromna glupost, mislim da bi ta imala profit kao malo koja u ovim krajevima....

I dalje postoje planovi za njenu obnovu ...
A i autobusnu stanicu u blizini svi još uvijek nazivaju "kod žičare" :wink:

#2 igorail

igorail
  • Članovi
  • 1,244 posts
  • Joined 18.01.2006.

Posted 07.04.2006. - 12:35

To što Dubrovačka žičara nije obnovljena je ogromna glupost, mislim da bi ta imala profit kao malo koja u ovim krajevima....

I dalje postoje planovi za njenu obnovu ...
A i autobusnu stanicu u blizini svi još uvijek nazivaju "kod žičare" :wink:

Pozdrav !
Ma baš žalovito izgleda ova gornja stanica Dubrovačke žičare :cry: :cry: :cry: Posted Image
Snimak je od 01.10.2002. , ne znam da li i dan danas izgleda isto :? Pamtim je u lijepom i ispravnom izdanju :D .
Čini se da tu ne bi trebalo biti nekih velikih problema oko obnove niti traženja finansijskih partnera i izvora,
pa Dubrovnik je turistička destinacija Nr.:1 u Hrvatsoj. Isti slučaj je i sa sarajevskom Trebevičkom žičarom koja trune i propada
(do duše sve je konzervirano, motori i kabine demontirani i odneseni na skladište i čuvanje u mjeri u kojoj su ostali poslije
završenog rata - bio sam joj u posjeti prije neki dan...)
Igorail ! :wink:

#3 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,661 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 07.04.2006. - 12:52

Pozdrav !
Ma baš žalovito izgleda ova gornja stanica Dubrovačke žičare :cry: :cry: :cry: http://www.hdlskl.hr...ik/Srd/srd6.jpg
Snimak je od 01.10.2002. , ne znam da li i dan danas izgleda isto :? Pamtim je u lijepom i ispravnom izdanju :D .
Čini se da tu ne bi trebalo biti nekih velikih problema oko obnove niti traženja finansijskih partnera i izvora,
pa Dubrovnik je turistička destinacija Nr.:1 u Hrvatsoj. Isti slučaj je i sa sarajevskom Trebevičkom žičarom koja trune i propada
(do duše sve je konzervirano, motori i kabine demontirani i odneseni na skladište i čuvanje u mjeri u kojoj su ostali poslije
završenog rata - bio sam joj u posjeti prije neki dan...)
Igorail ! :wink:

Koliko znam, još ništa se nije promijenilo, osim što je možda gornja stanica još više propala nego na slici. Žalosno je da se još nitko nije primio njenog uređenja, ali očito fali dobre volje kod gradskih otaca :x

Možeš postati koju fotku trebevičke žičare? Sjećam se da sam se njome vozio negdje 1982-83 godine i jaaako me podsjećala na našu sljemensku žičaru koja i danas vozi.

#4 Alen

Alen
  • Članovi
  • 751 posts
  • Joined 28.11.2005.

Posted 07.04.2006. - 14:19

Bio sam u Dubrovniku krajem veljace. Na Srdju nisam bio, ali sam bio kod donje stanice. Ta je u jos jadnijem stanju, potpuno zarasla u korov. U hrpi zeljeza koja dolje stoji cini mi se da je jos jedna kabina "sacuvana". Osobno mislim da od cijele konstrukcije koja jos stoji (donja i gornja stanica te noseci stup u sredini) jos jedno stup bi se mogao koristiti jer taj isgleda prilicno neostecen. Sve ostalo ce se, ako se zicara bude obnavljala, morati graditi iznova. Ja sam inace zadnji puta bio na Srdju zicarom u jesen 1989. To je bio pogled!!!!!!!!!!!!!!!!

#5 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 15,690 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 26.09.2006. - 16:39

Trenutno sam u Dubrovniku pa sam otišao pogledati u kakvom je stanju žičara na Srđ.
Ništa se nije promijenilo,
gore stoji stup pred tvrđavom s kojeg vise dvije žice:
Posted Image
Posted Image

a doljnja stanica je potpuno devastirana (kao i zgrada u susjedstvu):
Posted Image

Dubrovnik je još uvijek pun turista i sigurno bi čekali u redovima da mogu doći gore i pogledati Grad. Žalosno! :cry:

#6 Arno

Arno
  • Članovi
  • 2,516 posts
  • Joined 04.09.2005.

Posted 26.09.2006. - 16:59

Žalosno! :cry:

Potpisujem!

#7 ĐĐ 208

ĐĐ 208
  • Članovi
  • 873 posts
  • Joined 06.09.2005.
  • LocationZagreb

Posted 26.09.2006. - 21:05

čuo sam na vijestima da počinje obnova te žičare

Vremenska prognoza, tel. 060-555-555 (3,49 KN/min.iz fiksnih te 4,78 KN/min. iz mobilnih mreža)

#8 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,661 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 26.09.2006. - 21:23

čuo sam na vijestima da počinje obnova te žičare

Da, krenulo se s mrtve točke, ali početak konkretne izgradnje je nažalost još poprilično daleko: http://www.slobodnad...dubrovnik01.asp

#9 Arno

Arno
  • Članovi
  • 2,516 posts
  • Joined 04.09.2005.

Posted 27.09.2006. - 06:58

Ajde, barem se krenulo... Mogli bi razmisliti i o gradnji kabinske žičare poput sljemenske, a ne dvokabinske kakva je (vjerojatno) bila, jer mislim da će zainteresiranih uvijek biti i da bi se ovako mogle smanjiti gužve...

#10 Alen

Alen
  • Članovi
  • 751 posts
  • Joined 28.11.2005.

Posted 27.09.2006. - 09:48

Mislim da bi tako male kabine za dubrovacku zicaru bile neprimjerene. Prije je velika kabina krcala 30-tak ljudi. Kako je streka bila jako kratka (mislim da je zicara vozila oko 2 minute), onda je protocnost bila velika. Zamisli si guzvu na krajnjim stanicama kada bi dolazile kabine sa po 4 covjeka jedna za drugom u krakim razmacima. Ono sto bi mozda bilo interesantnije je jedna 4-tvero ili cak 6-stero sedeznica!

#11 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,661 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 27.09.2006. - 09:58

Ono sto bi mozda bilo interesantnije je jedna 4-tvero ili cak 6-stero sedeznica!

Mislim da bi bilo kakva vrsta otvorene žičare (sjedežnica) bila loše primljena od turista u Dubrovniku. Tamo ipak dolaze i stariji ljudi, i to kroz cijelu kalendarsku godinu, a sigurno nisu svi od njih skijaši ili ljubitelji sjedenja na otvorenom iznad padine, po svim vremenskim uvjetima.

#12 Alen

Alen
  • Članovi
  • 751 posts
  • Joined 28.11.2005.

Posted 27.09.2006. - 14:14

Nisam mislio na sjedeznicu samo kao stolicu. Postoje i one gdje se, kada svi sjednu, povuce hauba tako da se u stvari sjedi u jednoj kabini. Osim toga sjedalo se u stanici odvaja od nosece sajle te bude vuceno jako polako od posebnog sistema. Tako mogu i starili ljudi bez problema sjesti i ustati. Tako nesto je vec uobicajeno na austrijskim i svicarskim skijalistima. Iako imas djelomicno pravo: fizicki bi to i stariji mogli podnijeti, ali je pitanje da li bi glava dala!

#13 pero-T-214

pero-T-214
  • Članovi
  • 107 posts
  • Joined 23.01.2008.

Posted 14.02.2009. - 20:48

Sad nešto što nema veze s najnovijim postovima ali ima sa ful pocetnim. Pri kopanju po stvrima naišao sam na ovaj deplijan iz početka 80ih godina o pokojnoj DU žičari. Bila je jedna od važnijih turističkih atrakcija. Imam još jednu staru razglednicu koja je još starija od deplijana na kabinama bili su oznake 1 i 2 a kasnje su urezali atlasov logo...

Posted Image

Posted Image
Bik-214

#14 josip

josip
  • Članovi
  • 5,745 posts
  • Joined 17.11.2008.
  • LocationVelika Gorica

Posted 14.02.2009. - 21:53

jel ova žičara još uvijek u uporabi ili je tijekom rata uništena

#15 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,661 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 14.02.2009. - 22:02

jel ova žičara još uvijek u uporabi ili je tijekom rata uništena

Pls. prolistaj ovu temu od početka. Na prvoj stranici ti piše, a na drugoj su i fotke kako to danas izgleda ...

#16 Ivan_T-101

Ivan_T-101
  • Članovi
  • 7,048 posts
  • Joined 24.05.2005.
  • LocationZagreb

Posted 14.02.2009. - 22:08

Ovo je tema o zagrebačkoj žičari, mislio sam da već postoji tema o dubrovačkoj...

#17 josip

josip
  • Članovi
  • 5,745 posts
  • Joined 17.11.2008.
  • LocationVelika Gorica

Posted 14.02.2009. - 22:13

aha koliko sam skužio da je u jakom lošem stanju i nešto da bi se trebala poravit

#18 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,661 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 18.02.2009. - 05:37

Nakon ovog šta piše u ovom članku se zaista više ne zna tko je lud a tko zbunjen ...

Skandal u Dubrovniku: Dubravka Šuica i Atlas prozvani zbog obnove žičare

DUBROVNIK – Najavljena obnova Atlasove žičare koja je prije rata vozila turiste s Ploča do Srđa izazvala je novi skandal u koji je upletena gradska uprava i gradonačelnica Dubravka Šuica.

Šuici postoji dozvola
Naime, D. Šuica je na svečanoj sjednici u povodu Feste sv. Vlaha ustvrdila kako je nezadovoljna zbog sporosti obnove žičare te dodala da je “oni sada žele prodati, imaju građevinsku dozvolu i nikamo im se ne žuri, a dotle žičara stoji kao gradsko ruglo”. No, zanimljivo je da je u gradskom GUP-u žičara ucrtana samo na potezu od Srđa do magistrale, ali ne i do sadašnje postaje na Pločama.

Problem je ispao oko sigurnosti okolnih kuća pa je 11 obitelji potpisalo peticiju kojom traže da žičara ne ide preko njihovih krovova. Stoga je gradska pročelnica Nike Sudarević u rujnu prošle godine i najavila kako će se naći nova trasa koja ne bi smetala građanima.

No, ona jednostavno, s obzirom na brojne objekte, ne može postojati od Ploča do magistrale. Direktor Atlasa Oskar Hasburn u medijima je priznao kako su se stanari žalili, ali kaže kako “nemaju šanse jer nisu prvi susjedi žičare”.

A prvi susjedi žičare, obitelj Remetin, na čijih je 216 kvadrata zemljišta i sagrađena žičara, demantiraju D. Šuicu i Hasburna i govore kako ne postoji nikakva dozvola niti za rušenje objekta čiji je početak najavljen ovih dana, a kamoli za obnovu.

– Prije četiri desetljeća moja je obitelj Atlasu dala na korištenje 216 kvadrata zemljišta, čiji smo povrat zatražili još 1993. godine. Iako je Općinski sud dvaput donosio odluku u našu korist, Županijski bi sud odlučio drugačije.

Atlas nema građevinsku dozvolu, već potvrdu na glavni projekt od prije 45 godina?! Gradonačelnica ima velik ulog u ovome jer su vlasnici Atlasa njezini kućni prijatelji – kazao je slikar Vedran Remetin, koji vodi nekoliko sudskih postupaka za povrat ovog zemljišta.

Oružjem u obranu
Remetin se pita je li, s obzirom na to da sudovi, policija i gradska uprava ne žele pravdu, došao u situaciju da oružjem mora braniti svoje vlasništvo. Usto, gradski odjel koji izdaje građevinsku dokumentaciju nazvao je “jednom velikom mafijom”.

http://www.vecernji....239576/index.do

#19 Arno

Arno
  • Članovi
  • 2,516 posts
  • Joined 04.09.2005.

Posted 18.02.2009. - 10:07

Kakve sigurnosti, što oni pričaju? Normalno da žičara treba ići iz neke točke što bliže starom Gradu, preko kuća. Ako ide od magistrale, ne trebaju je ni graditi, jer nikome se neće dati hodati do magistrale da bi išli na žičaru... Nije žvaka (turizam) za seljaka... :mrgreen:

#20 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,661 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 26.03.2009. - 05:35

U Dubrovniku se trakavica nastavlja.

DUBROVNIK – Tvrtka Atlas ponovno je bez dokumentacije počela radove na donjoj postaji nekadašnje žičare na Pločama. Naime, u srijedu ujutro pokraj žičare se pojavio kamion s velikom dizalicom kako bi uklonio željeznu konstrukciju. No, Vedran Remetin, član obitelji koja je tužbama uspjela dovesti do poništenja svih rješenja koja su Atlasu omogućavala gradnju, ogorčen je i ljutit zbog nefunkcioniranja pravne države.
– Ponovno idu silom! Nitko se ne pridržava zakona! Hoćemo li početi pucati jedni po drugima? Cijelo jutro nazivam građevinsku inspekciju, ali oni se ne žele ni javiti. Ne žele ni razgovarati o slučaju, a to im je posao – ogorčen je Remetin.

Atlas je, nakon neuspješnog pokušaja da uzurpira zemljište obitelji Remetin, o čijem se vlasništvu vodi sudski spor, radove prebacio na Srđ, gdje je već demontirao postaju žičare, a sada pokušava raditi na donjoj postaji.

Spor oko donje postaje izbio je zbog triju razloga - stanara, prostornog plana Grada te obitelji Remetin. Naime, stanari iz kuća iznad kojih bi žičara, prema želji Atlasa i gradonačelnice Dubravke Šuice, trebala prolaziti od suda traže zabranu jer su zabrinuti za sigurnost. S druge strane, i sam je Grad Dubrovnik u prostorno-planskoj dokumentaciju ucrtao žičaru do magistrale!

http://www.vecernji....264857/index.do

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users