Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Za Beograd.....

• Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 dnovakovic

dnovakovic
  • Članovi
  • 3,230 posts
  • Joined 24.11.2006.
  • LocationOsijek

Posted 30.10.2009. - 21:59

„Za Beograd (za Beograd)
firmom Krstić (firmom Krstić)
Upravo se narod sprema
Sve razloge za put ima
Samo sreće valjda nema, samo sreće valjda nema
Nema, jooj...“

Sjećate li se cigančića iz iz kultnog filma „Ko to tamo peva“ koji pjevaju ovu simpatičnu pjesmicu, eto razloga da s tim stihovima započnem i ovaj moj mali putopis.
Odlučio sam se naime da posjetim ovogodišnji Sajam knjiga u Beogradu a kako to baš i nema neka veze sa željeznicom ja sam ipak na slikama koje su pred vama, potražio neku „tajnu nit“ da ga ubacim među željezničke putopise. Naravno želja mi je bila, kao i svakom pravom railfanu, da za Beograd krenem vlakom, ali to je bar za sada nemoguće ako ne kanite u Beogradu prespavati, šta ja nisam namjeravao. Krenuo sam naravno autobusom, ne onakvim koga se vjerovatno sjećate iz filma nego najmodernijim kakvi iz Osijeka polaze četiri puta dnevno za Beograd i iz Beograda za Osijek. Za razliku od željeznice u tom poslu našli su zajedničku korist čak tri autobusna prijevoznika Panturist (Veolia) iz Osijeka, Čazmatrans iz Vukovara i Lasta iz Beograda.
Dakle krenuo sam prvim koji polazi u 7:00 i u Beograd stiže u 10:40 i da nije stajanja u svakom selu te po 10 minuta u Vukovari i Šidu i naravno pograničnih i carinskih formalnosti na kojima se izgubi pola sata moglo bi se stići i za manje od 3 sata ali što je tu je. Za one koji ne znaju između Osijeka i Beograda ima samo nekih 180 km.

I tako točno po voznom redu našao sam se jučer na beogradskoj autobusnoj stanici i to nažalost prvi puta poslije pauze koja je trajala više od dvadeset godina. Odmah da kažem nije se mnogo promjenio od moga zadnjeg posjeta. Beograd je još uvijek veliki grad koji ima šarma ali ima i mnoga toga za pokazati. No kako sam ja išao isključivo na sajam knjiga, na kome sam proveo više od 4 sata i za to vrijeme nisam vidio ni 10 % sajma, od Beograda baš i nisam mnogo vidio a ni fotkao. Autobus za povratak kretao mi je u 18:00 i do tada sam mora biti na kolodvoru.

Kako su autobusna i željeznička stanica jedna pored druge posjetio sam kratko ovu drugu koju mi više volimo i naravno razočarao se. Dok je na atobusnoj neopisiva gužva i svake minute polazi i dolazi desetak autobusa, na željezničkoj pustoš. Izgleda da jaki autobusni lobi, koji izgleda mrzi željeznicu, vlada Srbijom. Putem od Šida do autoputa prelazio sam glavnu dvokolsječna pruga od Šida prema Beogradu i čini mi se da koriste samo desni kolosjek, jer je lijevi potpuno zarastao u korov.
Ako ovako nastave po peronima stare beogradske stanice će im se uhvatiti paučina.

Prve dvije slike su nastale dok sam sa autobusne stanice išao na željezničku. Na ovom tramvaju piše da je poklon grada grada Basela, Beogradu. Valjda zbog toga nema na njemu reklama.

Posted Image

Posted Image

Ovo su pusti peroni željezničke stanice....

Posted Image

Stara dama pomalo zaboravljena, ali još se dobro drži...

Posted Image

Usamljena loksa sa vagonom koji ste nadam se prepoznali....

Posted Image

I onda naletim na ovu plavu ljepoticu koja pamti i bolje dane. Bilo ih je tri pa su „bratski“ podjeljene između Ljubljane, Zagreba i Beograda...

Posted Image

Posted Image

Dok čekam tramvaj još jedan pogled na zgradu stanice koja će jednog dana biti napuštena, naravno kada i ako budu završili novu stanicu Beograd-centar u prokopu....

Posted Image

Čekanje tramvaja je posebna priča. Konsultirajući se internetom utvrdio sam da do Sajma vozi br. 13 i naravno ne pitajući nikoga ja čekam, čekam a njega nema. Onda sam na kraju pitao i ušao u prvi koji nosi broj 12 L i sretno stigao do sajma....

Posted Image

Posted Image

Ova slika prikazuje sajmaske hale izvana. Zaista su ogromne, a unutra kada sam zaronio među knjige nisam više imao vremena za fotkanje...

Posted Image

Na izlasku još sam slikao novi željeznički most preko Save....

Posted Image

Vratio sam se tramvajem do željezničke stanice, pa onda krenuo pješice Nemanjinom. Ovuda stalno piče tramvaji.

Posted Image

Nastavlja se !

Pozdrav iz Osijeka !

#2 dnovakovic

dnovakovic
  • Članovi
  • 3,230 posts
  • Joined 24.11.2006.
  • LocationOsijek

Posted 30.10.2009. - 22:32

Posted Image

U ovoj impozantnoj zgradi smještena je dierkcija ŽS ali nisam ovdje zbog nje...

Posted Image

Ovdje sam došao zbog Željezničkog muzeja koji nažalost nisam vidio. Naime otvoren je do 3 sata a kada sam ja došao već je bilo 4, a muzej naravno zatvoren..

Posted Image

Uspio sa videjeti ovaj eksponat koji je izložen ispred muzeja...

Posted Image

Još malo tramvaja....

Posted Image

Zgrada u kojoj je smještena Vlada Srbije....

Posted Image

Ovo što se vidi iza tramvaja je bivše Ministarstvo odbrane, pogođeno od NATO-a...

Posted Image

Ulicom Kneza Miloša došli smo do Londona....

Posted Image

Trolejbusi, trolejbusi...

Posted Image

Posted Image

Stari Kraljevski dvor u kome je danas skupština grada Beograda...

Posted Image

Točna nasuprot njemu je Rezidencija predsjednika republike...

Posted Image

Terazije ....

Posted Image

Pevec na Terazijama. U Hrvatskoj je pred bankrotom a ovdje se još drži. Žuti autobus ispred je poklon japanskog naroda Beogradu....

Posted Image

Posted Image

Na kraju slijedi povratak na stanicu strmom Balkanskom ulicom i još jedan pogled na ovu zanimljivu zgradu. Nekada je tu bio hotel Prag a danas valjda opet hotel ali nisam uspio vidjeti kako se zove...

Posted Image

Ovim sam završio moj putopis jer se polako spuštao mrak a autobus za povratak me je već čekao.

Led je probijen, ovaj grad zaista vrijedi još koji puta vidjeti, možda ponovo dođem na proljeće.....

Pozdrav iz Osijeka !

#3 Portos

Portos
  • Moderatori
  • 10,593 posts
  • Joined 01.12.2005.
  • LocationZaprešić, Hrvatska

Posted 31.10.2009. - 06:32

Odlično! Mada su prometne veze takve kakve su, ti si otišao iz čistog zadovoljstva, obavio zbog čega si išao i sretno se vratio kući.
I ja bih volio otići, ali barem preko vikenda, no realizacija će pričekati barem do iduće godine. Ujutro na Nikolu Teslu pa za Beograd...

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

#4 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,695 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 31.10.2009. - 07:08

Simpatičan i zanimljiv putopis.

I ja bih volio otići, ali barem preko vikenda, no realizacija će pričekati barem do iduće godine. Ujutro na Nikolu Teslu pa za Beograd...

Ja svakako kanim ići idućeg proljeća, jer me u Beogradu nije bilo od 1988. Probati ću naći zgradu u kojoj sam živio 1949.-1953.
Vjerojatno ću se uputiti radnim (za druge :wink: ) danom, a naravno vlakom.
Serija 05 je zakon!

#5 Vlada

Vlada
  • Članovi
  • 89 posts
  • Joined 15.01.2008.
  • LocationBeograd

Posted 31.10.2009. - 12:32

Nekada je tu bio hotel Prag a danas valjda opet hotel ali nisam uspio vidjeti kako se zove...

Isto se zove,inače lepe slike :D .

#6 egérke

egérke
  • Članovi
  • 7,612 posts
  • Joined 08.06.2006.
  • LocationKvatrić

Posted 31.10.2009. - 13:24

Ja planiram jedan vikend u studenome...preko Kelebije i Subotice. :D

#7 rasha

rasha
  • Članovi
  • 2,063 posts
  • Joined 03.06.2008.
  • LocationBeograd

Posted 31.10.2009. - 13:30

Putem od Šida do autoputa prelazio sam glavnu dvokolsječna pruga od Šida prema Beogradu i čini mi se da koriste samo desni kolosjek, jer je lijevi potpuno zarastao u korov

Koristi se i taj zarasli. Šta misliš zašto vozu treba sat vremena duže BG-ZG nego ZG-BG? U smeru ka BG-u se piči 120km/h, a ka ZG-u sigurno ne više 50km/h. Od novog voznog reda se čak vreme ka u smeru Zagreba produžava za 15-ak minuta. Katastrofa!

Pozdrav

#8 hadzibane

hadzibane
  • Članovi
  • 2,793 posts
  • Joined 16.08.2006.
  • LocationSombor,Vojvodina

Posted 31.10.2009. - 20:30

Hvala puno na ovim sjajnim slikama,pogotovo na slikama iz "moje" ulice :lol:
Žao mi je što se nismo nekako dogovorili da se vidimo,no nadam se da će biti prilike uskoro! :D
@egerke:Kad budeš dolazio via Kelebia , OBAVEZNO se javi!
Druže Stari,skrenuo sam s' puta...
Sad me jaše i Kurta i Murta.......

#9 egérke

egérke
  • Članovi
  • 7,612 posts
  • Joined 08.06.2006.
  • LocationKvatrić

Posted 31.10.2009. - 22:07

Budem, iako možda napravim baš i ciljano putovanje Subotica-Sombor.

#10 hadzibane

hadzibane
  • Članovi
  • 2,793 posts
  • Joined 16.08.2006.

Posted 01.11.2009. - 10:29

Budem, iako možda napravim baš i ciljano putovanje Subotica-Sombor.

I ako to napraviš,veruj mi,nećeš se prevariti.Uz produžetak do Bogojeva i Novog Sada,via Odžaci.Sve su železničke veze dobro uklopljene,sa samo jednim presedanjem u Somboru.A dotle ima vremena da razgledaš znamenitosti Grada.Biće mi drago da Ti budem vodič i sa ponosom pokažem šta moj Ravangrad ima.

#11 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,695 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 01.11.2009. - 12:31

Biće mi drago da Ti budem vodič i sa ponosom pokažem šta moj Ravangrad ima.

Obavezno ga posadi na fijaker! :wink:
Serija 05 je zakon!

#12 hadzibane

hadzibane
  • Članovi
  • 2,793 posts
  • Joined 16.08.2006.

Posted 01.11.2009. - 13:35

Biće mi drago da Ti budem vodič i sa ponosom pokažem šta moj Ravangrad ima.

Obavezno ga posadi na fijaker! :wink:

Naravno! Bez toga nema gušta obići moj divni Ravangrad :kul

Znaš i sam.Njemu se godinama vraćaš...Pravi Zagrebački Somborac :D
U tem Somboru...Svega na volju...
Svega ima to j' istina
pa i žene piju vina
U tem Somboru...

..........

Ženit' ću se ja...
Žena mi treba...
koja znade svašta radit'
a ja ću se gospodarit'
U tem Somboru...

#13 Matey41094

Matey41094
  • Članovi
  • 1,035 posts
  • Joined 23.04.2009.

Posted 19.11.2009. - 16:26

Odličan putopis dnovakovicu. Najviše me privukla "plava ljepotica". Nisam znao da je ima i u Ljubljani. Uistinu pamti bolje dane, ali što je tu je :( . U Beogradu me najviše fasciniraju njihovi trolejbusi. Lijepo da si i njih uhvatio. Super putopis!! :kul :ljut4 :palac:

#14 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,695 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 19.11.2009. - 16:56

Najviše me privukla "plava ljepotica". Nisam znao da je ima i u Ljubljani. Uistinu pamti bolje dane, ali što je tu je

I ova 11-ica je, nakon završetka karijere na Plavom vlaku, gotovo sigurno trčala po Hrvatskoj. Ex ŽTP Beograd nije imao tu seriju u svom voznom parku.
Bilo bi zanimljivo pronaći više detalja o tome gdje su radile parne lokomotive Plavog vlaka nakon smjene s nekadašnje ''elitne'' dužnosti.
Dok su vukle Plavi vlak sve tri su imale svjetiljke puno većih dimenzija (slično lokomotivama na PKP!). Po tome su se mogle lako prepoznati i nakon što su stavljene u redoviti promet, prebojane u standardnu crnu boju.
Osobno sam takvu ''buljooku'' 11-icu kao klinac viđao u puno navrata, a zadnji put sredinom šezdesetih u kolodvoru Jastrebarsko. Tada je moj vlak za Karlovac imao križanje i propustili smo ubrzani iz Rijeke, a vukla ga je upravo lokomotiva s atipičnim, napadno velikim, svjetiljkama. Kasnije su one zamijenjene standardnim svjetiljkama za parne lokomotive ex JŽ.
Zagrebačka plavuša u fundusu HŽM - već sam o tome pisao, ali nije na odmet ponoviti - završila je svoj radni vijek početkom osamdesetih godina u VV Osijek.
Usput rečeno, od sve tri očuvane i ''bratski podijeljene'' parne lokomotive Plavog vlaka, serije JŽ 11, ona u Ljubljani je u najboljem stanju. Zašto nisam začuđen? :kul
Serija 05 je zakon!

#15 Matey41094

Matey41094
  • Članovi
  • 1,035 posts
  • Joined 23.04.2009.

Posted 19.11.2009. - 17:53

Zašto nisam začuđen? :wink:

I ja isto kažem.. Od svih parnjača najviše volim nju no eto, kao što sam rekao, što je bilo bilo je....... Možemo samo uživati u slikama :D :lol:

#16 dnovakovic

dnovakovic
  • Članovi
  • 3,230 posts
  • Joined 24.11.2006.
  • LocationOsijek

Posted 31.10.2010. - 12:40

Ovdje sam došao zbog Željezničkog muzeja koji nažalost nisam vidio. Naime otvoren je do 3 sata a kada sam ja došao već je bilo 4, a muzej naravno zatvoren..

Posted Image

Točno poslije godinu dana evo mene opet u Beogradu i kao što ste možda i pretpostavili ponovo na Sajmu knjiga.
Velika je to manifestacija, koju ako ste ljubitelj knjiga vrijedi posjetiti.
Ovdje kada uđete teško je izaći a opet kada zabole noge onda morate malo posjediti, i pa ako se niste izgubili opet nastaviti.
Sve u svemu knjiga iz svijh dijelova zemljine kugle i skoro na svim značajnijim jezicima.
Iako nas plaše da je knjizi odzvonilo, toplo se nadam da se to neće skoro dogoditi. Daleko je ljepše zavaliti se u fotelju i osjetiti miris papira u rukama nego buljiti u zaslon kompjutera.
I pored kompjuterizacije, njeno veličanstvo knjiga ostaje i dalje suvereno na svome tronu i teško da će biti s njega zbačena.

Nisam stigao da fotkam po Beogradu tramvaje, trolejbuse i vlakove ali sam zato točno pola sata pred zatvaranje stigao da na brzinu pogledam Željeznički muzej, što sam prošli puta propustio.
Ovaj muzej vrijedi posjetiti ali ja zaista nisam ima puno vremena te sa uspio malo poslikati.
Naravno moj fotić nije najbolji za slikanje u zatvorenim prostorijama ali što je tu je, tek da vidite što se sve u muzeju možete pronaći.

Najviše ima starih fotografija ali kako su pod staklom zbog odsjaja ih je teško fotkati.

Za početak evo nekoliko maketa lokomotiva.....

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Stare uniforme, kape, fenjeri i mačevi ili sablje koje su nosili željezničari....

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Pozdrav iz Osijeka !

#17 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,695 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 31.10.2010. - 13:09

Lijepo. Par fotografija za puno sjećanja...

Ovaj muzej vrijedi posjetiti

Svakako. Ja sam ga posjetio samo jednom, davne ne-znam-više-koje godine (negdje početkom osamdesetih).
Šteta je što su izlošci na otvorenom (vagoni, lokomotive) razasuti po raznim kolodvorima, gdje uglavnom propadaju. Nekada su, koliko pamtim, bili koncentrirani u Vrdniku.
Čujem kako postoji ideja da se kompletan Željeznički muzej preseli na područje današnje Glavne željezničke stanice u Beogradu. Što je vezano uz preseljenje prometa u Prokop i na druge lokacije u okviru beogradske željezničke mreže. Živi bili i vidjeli... :roll:
Kud god okreneš, dojam je da je Slovenija do sada jedina od bivših ''silnica i sastavnica'' ex Yuge pokazala dostojnu brigu prema željezničkoj baštini.
Serija 05 je zakon!

#18 mali.paja

mali.paja
  • Članovi
  • 8,830 posts
  • Joined 31.12.2007.
  • LocationZagreb

Posted 31.10.2010. - 16:14

Ja se nadam da će barem unuci od tvoje kćeri to dočekati?

#19 majkyy

majkyy
  • Članovi
  • 129 posts
  • Joined 12.09.2006.

Posted 01.11.2010. - 00:36

U ovoj impozantnoj zgradi smještena je dierkcija ŽS ali nisam ovdje zbog nje...

U toj impozantnoj zgradi služio sam vojsku 78, a direkcija ŽS je u zgradi preko puta. Inače putopis je super i baš si me podsjetio na ulice i djelove grada koje sam nenada i sam obilazio.
Pozdrav!
magla, a čuješ vlak

#20 Pfaff

Pfaff
  • Članovi
  • 16,606 posts
  • Joined 13.06.2007.
  • LocationRijeka

Posted 01.11.2010. - 03:04

Baš me zanima (a netko će već znati) da li je koji od onih velikih modela (bio) operativan tj. da li su mu kotao i parostroj bili napravljeni tako da može voziti?

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users