Jump to content

Hodopis: Odra - Velika Gorica - Donja Lomnica - Odra


seabral

Recommended Posts

Nakon jučerašnjeg cjelodnevnog vozikanja vlakovima po Mađarskoj, Međimurju i Zagorju, danas mi se nije išlo ponovno vozikati. Naprotiv, vrijeme je bilo za hodačku akciju u blizini Zagreba. Vrijeme je bilo gotovo idealno ... sunčano, prohladno, ponešto vjetrovito. Odlučio sam prošetati uz gradilište autoceste A11 Zagreb - Sisak od Odre (A) do Velike Gorice (:shock:, obići čitav industrijski kolosijek Industrogradnje u Lomnici (C-D), i natrag u Odru gdje sam ostavio auto. Sveukupno nekih 8 km.

 

 

odraring.jpg

 

Kod željezničkog i autobusnog stajališta je veliko gradilište. Tu će biti priključak Velikogoričke ceste na A11 i istovremeno će A11 preko nadvožnjaka prelaziti Velikogoričku cestu i produživati preko Velikog Polja prema Ranžirnom kolodvoru i Sarajevskoj cesti u Zagrebu. Trenutno ovdje Velikogorička cesta radi mali bypass jer se trenutno izvode stupovi budućeg nadvožnjaka.

 

 

Autobusno stajalište je nedavno dobilo nadstrešnicu, iako se ono trenutno ne koristi jer se nalazi na dijelu ceste kojeg zaobilazi bypass.

 

PA140001res.jpg

 

 

Autobus stoji malo više uzvodno. Nova nastrešnica je na mjestu gdje stojim i fotkam

PA140002res.jpg

 

Pogled prema stupovima

PA140003res.jpg

 

 

I za smjer prema Zagrebu su postavili nadstrešnicu, iako je bauštela posvuda naokolo.

PA140004res.jpg

 

Naravno da je neki geler uletio tamo gdje ne treba :shock:

PA140005res.jpg

 

Pogled na impozantne stupove

PA140006res.jpg

 

Radi se, radi .... a ja im smetam :mrgreen:

PA140007res.jpg

 

Pogled s bauštele prema željezničkom stajalištu

PA140008res.jpg

 

Ovako to vidi strojovođa

PA140011res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zapadno od stajališta će se nadvožnjak nastaviti preko ovih stupova

PA140013res.jpg

 

PA140014res.jpg

 

PA140015res.jpg

 

 

Krenuo sam prema Velikoj Gorici. Bio sam u dilemi da li hodati uz prugu ili buduću autocestu ... na kraju je ispalo da sam hodao i po jednom i po

drugom i stalno skakutao kroz granje i blato od jednog prema drugom :mrgreen:

 

PA140016res.jpg

 

Nekakav nazovi-ŽCPR

PA140020res.jpg

 

Ovdje završava izgrađeni dio autoceste

PA140021res.jpg

 

PA140023res.jpg

 

Malo dalje u smjeru Gorice se nalazi novi nadvožnjak preko pruge i A11. On će zamijeniti ŽCPR kod Donje Lomnice

PA140024res.jpg

 

PA140026res.jpg

 

PA140027res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Moja radoznalost nije izdržala i morao sam se uzverati i gore

 

PA140031res.jpg

 

PA140032res.jpg

 

PA140030res.jpg

 

PA140033res.jpg

 

 

Dalje prema Gorici

 

PA140035res.jpg

 

ŽCPR kod Donje Lomnice broji svoje zadnje dane

 

PA140037res.jpg

 

Autocesta je privremeno prekinuta radi ceste prema ŽCPR-u

 

PA140039res.jpg

 

 

Dalje prema V.Gorici

 

PA140040res.jpg

 

PA140041res.jpg

Link to comment
Share on other sites

S desne strane se spaja pruga iz pravca Ranžirnog kolodvora/Resnika

 

PA140044res.jpg

 

Ona je na betonskim pragovima

PA140045res.jpg

 

Da nisu šljunak s nje koristili za gradnju autoceste ? :mrgreen:

 

PA140047res.jpg

 

 

Ovdje autocesta ima lagani uspon

PA140050res.jpg

 

PA140051res.jpg

 

Vrh uspona

 

PA140055res.jpg

 

PA140052res.jpg

 

Razlog uspona ... tamo ću ići hodati kasnije :shock:

 

PA140053res.jpg

 

PA140056res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Još je malo preostalo do Velike Gorice. Neću ići do kolodvora, nego do novog nadvožnjaka koji se gradi. On će izlaziti na Velikogoričku cestu pored Zubaka, točno preko puta ceste za zračnu luku. Taj nadvožnjak bi trebao zamijeniti ŽCPR u nastavku Kolodvorske ulice prema Gradićima, dvjestotinjak metara južno od velikogoričkog kolodvora.

 

PA140058res.jpg

 

Ravno je prema Zagrebu, desni kolosijek prema Ranžirnom kolodvoru i propalom mostu preko Save, a propust lijevo je za industrijsku prugu

Industrogradnje prema Lomnici.

PA140059res.jpg

 

Još jednom slično, samo se tu vidi i još jedan desniji kolosijek. Njega je pojela trava. :mrgreen:

 

PA140061res.jpg

 

Zadnje skretnice goričkog kolodvora

PA140062res.jpg

 

PA140064res.jpg

 

U hladovini ispod novog podvožnjaka se hladi jedna ASEA s desetak teretnih vagona.

PA140065res.jpg

 

Nadvožnjak

PA140066res.jpg

 

PA140068res.jpg

 

PA140070res.jpg

 

PA140071res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Krećem natrag. Put vodi preko Donje Lomnice, gdje se nalazi industrijski kolosijek Industrogradnje. Radi njega je napravljen propust ispod buduće autoceste A11.

 

PA140074res.jpg

 

PA140077res.jpg

 

Na prvi pogled sam pomislio da ovaj kolosijek nitko ne koristi i da su bez veze potrošili novce za propust. Srećom, vrlo brzo sam bio razuvjeren. :shock:

PA140079res.jpg

 

PA140082res.jpg

 

 

Zaštitni šturc

PA140081res.jpg

 

Ovdje se raslinje lijepo raščistilo

PA140083res.jpg

 

Pogled unatrag. Skretnica je postavljena prema šturcu

PA140085res.jpg

 

Ulazak u propust. Oštro oko će uočiti stolac na ulazu u propust. Niti oštri um ne može dokučiti kome i čemu bi on ovdje mogao služiti :mrgreen:

PA140086res.jpg

 

Stolac izbliza

PA140088res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Smjer prema Lomnici

PA140090res.jpg

 

Raslinja ima dosta, ali hodao sam i po puno gorim industrijskim kolosijecima :shock:

PA140092res.jpg

 

PA140094res.jpg

 

Pogled unatrag

PA140093res.jpg

 

Jesen je vrijeme raznobojnih bobica ... ne, nisam ih kušao :mrgreen:

PA140095res.jpg

 

PA140096res.jpg

 

PA140098res.jpg

 

Betonski pragovi :lol:

PA140099res.jpg

 

PA140100res.jpg

 

Poljski "ŽCPR" :shock:

PA140104res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Odjednom pruga postaje bijela. Znači, na dobrom sam tragu :shock:

 

PA140106res.jpg

 

PA140107res.jpg

 

Širom otvorena vrata me pozivaju da uđem :mrgreen:

 

PA140108res.jpg

 

Unutra

PA140109res.jpg

 

PA140110res.jpg

 

PA140111res.jpg

 

 

Dalje se nisam htio šetao po Industrogradnjinom dvorištu, pa sam obišao njihovo dvorište izvana. Put prema izlazu

PA140112res.jpg

 

Pogledi na dvorište sa strane

PA140113res.jpg

 

PA140114res.jpg

 

PA140119res.jpg

 

PA140121res.jpg

 

PA140125res.jpg

 

PA140128res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pored bika na kolosijeku s vagonima, unutra su još dva kolosijeka koji završavaju bikovima neposredno prije glavne ceste

PA140129res.jpg

 

PA140131res.jpg

 

PA140134res.jpg

 

PA140137res.jpg

 

Moj "domaćin" :mrgreen:

PA140138res.jpg

 

U povratku sam ponovno došetao do uskoro bivšeg ŽCPR-a (točka E na uvodnoj slici) ....

 

PA140139res.jpg

 

PA140140res.jpg

 

... i autoputom u punoj brzini se uputio prema natrag, prema svom autu kojeg sam ostavio u Odri

PA140141res.jpg

 

Jedna ekipa je i dalje marljivo montirala ogradu ...

PA140142res.jpg

 

... a druga je pripremala nosače za buduću autocestu. Polako prilazim stajalištu Odra ...

PA140146res.jpg

 

... i preko ŽCPR-a tražim mjesto gdje me čeka moj Megane.

PA140147res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sjajan putopis. Iako puno više volim željeznicu, ceste su mi tkđ. jako drage :mrgreen:

 

Lijepo si se nahodao, šteta što nije bilo više vlakova (ili su te fotke u nekoj drugoj temi :?: )

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Lijepo si se nahodao, šteta što nije bilo više vlakova (ili su te fotke u nekoj drugoj temi :mrgreen: )

Prikupljam kondiciju za najavljeno hodanje po prugama u istočnom dijelu grada :?:

 

Bilo je po par vlakova u oba smjera. Koncentrirao sam se na infrastrukturu, pa mi se nije činilo bitno da ih odmah stavim u putopis. Budem ih kasnije postao.

Link to comment
Share on other sites

Zanimljiv putopis, hvala!

Vidim da u Industrogradnji nisi naisao na njihovu manevarku - sjecam se da je prije cca 15 godina stajala kod ovih bikova koje si fotkao... Bilo bi zanimljivo znati o kakvoj se tocno lokomotivi radilo i kakva je njena sudbina...

 

pozdrav

toma

Three Blind Mice

Link to comment
Share on other sites

Vidim da u Industrogradnji nisi naisao na njihovu manevarku - sjecam se da je prije cca 15 godina stajala kod ovih bikova koje si fotkao... Bilo bi zanimljivo znati o kakvoj se tocno lokomotivi radilo i kakva je njena sudbina...

Napravio sam krug oko čitavog dvorišta Industrogradnje gdje se nalaze kolosijeci i nisam naišao na nikakvu manevarku. Na kolosijecima je bilo samo ovih desetak vagona s fotki.

 

Interesantan je podatak da su imali manevarku. Sad im izgleda HŽ prevlači vagone po njihovom kolosijeku. :?:

Link to comment
Share on other sites

pozdrav,

Saebral super ti je reportaža, bio sam i ja prošo tim kolosijekom i drago mi je da se još koliko toliko koristi. :lool

A što se tiče lokomotive, tamo je nema već jedno sigurno 5 godina, mislim da je lokomotiva bila građena u ĐĐ, bila je jako slična lok HŽ 2131 samo što je imala 2 osovine. Kakva ju je sudbina dočekala neznam,najvjerovatnije CIOS. :kul

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kratki update trenutnog stanja. Ovo sam napisao prije mjesec dana, u doba kad se završavao nadvožnjak preko željezničke pruge Zagreb-Sisak i buduće autoceste.

 

 

Prije nekih dva tjedna je taj nadvožnjak otvoren za promet.

 

Stari ŽCPR je još uvijek u upotrebi, iako na početku ceste prema njemu stoji znak za slijepu cestu. :lol:

 

PB220011res.jpg

 

PB220007res.jpg

 

PB220009ares.jpg

 

 

 

Najvjerojatnije ovakvo međustanje neće predugo potrajati, pa će taj ŽCPR uskoro ipak nestati u ropotarnici povijesti.

Link to comment
Share on other sites

Najvjerojatnije ovakvo međustanje neće predugo potrajati, pa će taj ŽCPR uskoro ipak nestati u ropotarnici povijesti.

 

Ako mogu predložiti, ŽCPR oprema bi se mogla jako dobro iskoristiti, npr. u Podrutama (istočni prijelaz)..., vjerujem da će i ostali forumaši naći neki svoj prijedlog... :twisted:

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Ulazak u propust. Oštro oko će uočiti stolac na ulazu u propust. Niti oštri um ne može dokučiti kome i čemu bi on ovdje mogao služiti :palac:

http://i174.photobucket.com/albums/w120/seabral/za%20forum/2009%2010%2014%20odra%20lomnica/PA140086res.jpg

 

Stolac izbliza

http://i174.photobucket.com/albums/w120/seabral/za%20forum/2009%2010%2014%20odra%20lomnica/PA140088res.jpg

Kad sam se već potrudil prolistat temu, nek mi ne bu zamereno kaj reagiram na pitanje - zapravo, stvar postaje jasnija kad bi se pitanje preformuliralo.

 

Dakle - stolac je tam da ne pokisne. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Kad sam se već potrudil prolistat temu, nek mi ne bu zamereno kaj reagiram na pitanje - zapravo, stvar postaje jasnija kad bi se pitanje preformuliralo.

 

Dakle - stolac je tam da ne pokisne. :palac:

Naravno da ti nitko ne bude zamjerio, a ponajmanje autor hodopisa. 8)

I .... hvala na odgovoru :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...