Jump to content

Varazdin-Ivanec


RAIL-LOGISTIK

Recommended Posts

Dana 12.7.2009 sam opet s biciklom isao praviti putopis.Isao sam od Varazdina pa do sela Cerje Nebojse i usput slikao gdje je bilo moguce,jer ipak s biciklom ne mogu na svaki komad pruge.

Dana 14.7.2009 sam s vlakom isao do Ivanca(bilo mi prvi puta u zivotu po toj pruzi),i onda pjeske na vrh planine Ivanscice(1061m).

Najprije sljede slike od 12.7.2009.Napravil sam plan,gdje sam se vozil s biciklom.Kvadratici su lokacije gdje sam slikao.Malo mi je zao,da od Varazdina pa do stajalista Vidovec nisam nista slikao.

kaaaaaaaa.jpg

Nalazimo se u Varazdinu,oko 1km od kolodvora na ZCPR kraj tvrtke Biodar

pu1.jpg

Rampa se spustila i odma je prosao svedanin,tako da se nisam mogao namjestiti za bolju sliku

pu2.jpg

Pogled prema tvrtki Biodar i Ivancu

pu3.jpg

Dosta kilometara dalje nalazimo se u selu Tuzno,na cesti Tuzno-Vidovec.Iza u daljini se vidi Vidovec

pu4l.jpg

Pogled prema Varazdinu.Tu bi vlakovi trebali voziti po 100km/h... :wink: a voze se...da ne govorim....

pu5.jpg

Pogled na stajaliste Vidovec i prema predivnoj Ivanscici

pu6.jpg

Hm,neznam,zasto se to stajaiste zove Vidovec,iako se nalazi u selu Tuzno,a sam Vidovec je udaljen par kilometara odavde?!

pu7.jpg

pu8.jpg

pu9.jpg

Pogled prema Ivancu i Ivanscici(1061m)

pu10.jpg

Jos jedan osvrt prema varazdinu i idemo dalje

pu11.jpg

 

Nastavlja se...

Link to comment
Share on other sites

Idemo dalje.

Do Tuznoga su dominirala kukuruzna i kupusna polja a sada dolaze livade

pu1t.jpg

Kolodvor Cerje Tuzno.Kolodvor ima 5 kolosijeka,3 se koriste,2 su van funkcije.Od kolodvora prema zapadu sam video neki nasip,kao da je tamo davno isla neka pruga?!Nisam slikal nasip

pu2.jpg

Pogled prema Varazdinu

pu3w.jpg

Ta 2 vagona R serije su 2 dana kasnije bila u Cerju Nebojse na utovaru cigla

pu4.jpg

Vagon za kasaciju

pu5.jpg

Vaga,za nju neznam dali se jos koristi

pu6.jpg

27081830.jpg

Pogled prema Ivancu

pu8g.jpg

Izmedu Cerja Tuznog i Cerja Nebojse

pu9.jpg

 

Nastavlja se...

Link to comment
Share on other sites

Nalazimo se negdje na livadi pokraj Cerja Nebojsa.Cuo sam iz daljine da trubi vlak pa sam ga tu sacekal.Svedanin u daljini

pu1.jpg

i u blizini

pu2.jpg

Pogled prema Varazdinu

pu3.jpg

Ovdje pocinje ind.kolosijek za ciglanu koji se od 2008 godine opet koristi.Trenutacno se voze velike kolicine cigla u Split

pu4.jpg

Prava prasuma raste po kolosijeku,ali glavno da se on koristi

pu5.jpg

pu6.jpg

pu7.jpg

Nakon 200m zavrsava kolosijek na utovarnoj rampi,gdje ciglana svoje proizvode tovari na zeljeznicu

pu8.jpg

pu9.jpg

A ovako izgleda teretni vlak i vagoni natovarenim ciglima iz Cerja.Slikano dan prije u Varazdinu

vz8.jpg

vz9.jpg

Napustili smo kolosijek i opet smo na pruzi prema Ivancu,Golubovcu.

Pogled prema Ivancu,Ivanscici i nekoj mocvari uz prugu

pu10.jpg

pu11.jpg

pu12.jpg

 

To je bio dan 12.7.2009,nastavit ce se sa danom 14.7.2009

 

Nastavlja se...

Link to comment
Share on other sites

Dana 14.7.2009 smo ja i Pa3k krenuli vlakom od Varazdina za Ivanec.Isli smo na vrh planine Ivanscice.Slikali smo sve usput,pa i po kolodvoru Ivanec i blizu njega.

Ovaj ruzni(bar meni)sved nas je vozil

pu1c.jpg

Svedane,vidi kakvu guzbu radis u Varazdinu!

pudva.jpg

Selo Gojanec

pu2k.jpg

Iza traktora i sumice je Nedeljanec

pu3.jpg

Joj dragi seljaci,zar morate sve zivo paliti?

pu4n.jpg

Selo Vidovec

pu5.jpg

Malo posle Cerja Nebojse

pu6.jpg

Pogled na cestu Varazdin-Ivanec i konkurenciju

pu7v.jpg

Stajaliste Straznjevec

pu8.jpg

Kraj Ivanca su mnoga polja zapustena

pu9.jpg

I stigli smo u Ivanec.Sved nastavio voznju za Golubovec

pu11m.jpg

 

Nastavlja se...

Link to comment
Share on other sites

Sjajno, još da uspiješ uhvatit vlak kako ide kroz ono šipražje :?::lol: al to bi zasad moglo biti malo previše :lol:

Hvala!Mislim da tamo po vagone idu kada se radni vlak vraca iz Golubovca,sada samo zavisi u koje vrijeme?

Link to comment
Share on other sites

Kolodvor Ivanec

pu1.jpg

"parni lokomotivcek"meni smijesna rijec

pu2.jpg

pu3.jpg

Pogled prema Varazdinu

pu4.jpg

Bilo dosta toga na utovarnoj rampi:1 madarski Shimms natovaren limom,1 Uak-zz,1Uakk-zz za kvarcni pjesak i 5 Eaosa za trupce koji se izvoze prema EU

pu5.jpg

pu6.jpg

1 Uak-zz i 1 Uakk-zz koji stalno u Ivanec dolaze po kvarcni pjesak,koji se onda voze u HZ depoe sirom nase drzave.Ti vagoni nemaju dozvolu da mogu van nase zemlje.

Meni su ti vagoni s posudama jako smijesni,cudni...

pu7.jpg

pu8.jpg

pu9b.jpg

Pogled prema kolodvoru i Varazdinu

pu10.jpg

 

Nastavlja se...

Link to comment
Share on other sites

Malo smo odmakli od kolodvora u smjer Golubovca.

Potok Bistrica ako se ne varam

pu1n.jpg

Mislim da se tu davno tovaril ugljen u vagone.U cekaonici u Ivancu sam videl jednu sliku,gdje tu parna s vagonima punim ugljena stoji

pu2a.jpg

Taj ind.kolosijek,iako na prvi pogled tako neizgleda,se jos uvjek koristi jer tracnice nisu bile hrdave i vidlo se kako je trava po sinama pregazena

pu3.jpg

pu4c.jpg

Pogled prema Golubovcu

pu5o.jpg

Pogled prema Varazdinu i skretnici

pu6.jpg

 

Sljedece godine cu nastaviti putopis do Golubovca.

To bi bilo to,sta se tice zeljeznice.Sada cu jos staviti par slika kako smo isli na Ivanscicu.

Upravo napustili kolodvor i krenuli smo prema planini.Lijepo se vidi iza

pu7g.jpg

pu8.jpg

pu9.jpg

Stigli u selo Prigorec,koje je nadomak planine.Potok nas prati jos od Ivanca.U tom selu se nalazi i neki mlin

pu10.jpg

Iako se vec od Ivanca penjemo,tek sada sljedi pravi uspon

pu11.jpg

Tek smo prosli jedan komadic a gle kako je vec maleni Ivanec

pu12.jpg

Penjemo se mi dalje i dalje

pu13.jpg

pu14.jpg

pu15.jpg

Neka tabla,da vidimo,opa,jos par minuta

pu16.jpg

I evo nas na "krovu svijeta"!

pu17.jpg

pu18.jpg

Nismo bili sami gore,evo i leptira Lastin Rep.Lijevo je Ivanec

lastin.jpg

Bila prije i zicara gore,jos su ostali poneki stupovi

pu19.jpg

 

Bio nam je to 1 uspon na Ivanscicu,pa jos nismo otkrili sve ljepote,koja nam ta planina pruza,ali doci ce vrijeme i za to.

To bi bilo to :roll:

Link to comment
Share on other sites

Čekaj, s ponijem si se uspjel popesti na Ivanščicu? Svaka čast!

ako sam ja dobro shvatil išli su s pješice tj. s vlakom

“HŽ je jedna od najgorih hrvatskih kompanija, umjesto da je jedna od najuspješnijih”
Slavko Linić

 

"Wer nix weiss, wer nix kann, geht zum post oder eisenbahn."

Link to comment
Share on other sites

Frend od stare je negdje sedamdesetih išel ponijem od Zagreba do Raba - preko Vratnika. Trebal mu je celi dan za tu rutu.

Jedan moj kolega s posla godinama je išao u svoju vikendicu na Braču biciklom. Od Zagreba do Supetra trebalo mu je dva dana, a noćio je negdje uz cestu Gračac - Knin (u vreći za spavanje). Živa volja... :shock:

No, pustimo Off Topic. Putopis je vrlo zanimljiv.

Dobra su mi ona Cerja. Jedno je tužno, drugo se ne boji, treće je novo... Bilo bi dobro saznati porijeklo ovih toponima, iako se podosta može naslutiti.

Ivanšćica je jedna od rijetkih planina u Hrvatskoj na kojoj nikada nisam bio, osim na obroncima. Uključivo berbu vrganja i blagvi, koje domoroci ne beru jer ih smatraju otrovnim(!), a na lokaciji koju ni za živu glavu neću odati. :shock:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dobra su mi ona Cerja. Jedno je tužno, drugo se ne boji, treće je novo... Bilo bi dobro saznati porijeklo ovih toponima, iako se podosta može naslutiti.

 

Mislim da to ima veze s onim narodom po kojem se zove ono mjesto jugoistočno od njih... :shock:

 

Uključivo berbu vrganja i blagvi, koje domoroci ne beru jer ih smatraju otrovnim(!), a na lokaciji koju ni za živu glavu neću odati. :shock:

 

Neeego, jel se vidi s te lokacije nekakva pruga, za Roštilj Budinšćina 2010.?

Link to comment
Share on other sites

Mislim da to ima veze s onim narodom po kojem se zove ono mjesto jugoistočno od njih...

Ako misliš na Turčin, on je točno u smjeru 90° dakle istočno. :shock:

A u svezi glede:

 

Neeego, jel se vidi s te lokacije nekakva pruga, za Roštilj Budinšćina 2010.?

Ne vidi se, ali je relativno blizu pruge jer sam za vrijeme berbe puno puta čuo (relativno blizu) zvuk 2044 i/ili 2062.

Kad si me već povukao za jezik, ispričati ću crticu iz mojeg gljivarenja u tom kraju. Bilo je to početkom kolovoza 1991.

Osobno volim jesti gljive, ali nisam toliko upućen da bi ih brao sâm. Pravio sam društvo prijatelju i vjenčanom kumu Dubravku (za poznavatelje mojih sabranih djela to je onaj koji se sa mnom švercao na teretnjaku 1973., te koji je iz Novske u Zagreb putovao via Bosanski Novi promjenivši tri vlaka). Dubravko je vrstan gljivar, koji je učio od najboljih.

Hodali smo šumom u paru, na razmaku od dvadesetak metara. Moja zadaća bila je izviđačka, tj. trebao sam dojaviti svaku uočenu gljivu ili skupinu gljiva, a Dubravko je odlučivao je li to jestivo ili nije. Nabrali smo punu košaru krasnih vrganja.

Na jednoj livadi uz rub šume primijetio sam neobičan prizor: u travi jaja na oko! Nisam imao pojma što je to, ali sam pozvao Dubravka na očevid. A on je uzbuđeno rekao: - To su blagve!

Među gljivama blagva je isto što i smuđ među riječnim ribama - vrhunska delicija. Pojavljuje se, u pravilu, krajem kolovoza nakon što prođu kiše oko Velike Gospe. Raste iz bijele smjese, iz koje viri samo vrh klobuka, pa prizor podsjeća na pečena jaja na oko. Sve što treba učiniti je razgrnuti bijelu smjesu i ubrati gljivu.

Njam! Sorry za Off Topic.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ne vidi se, ali je relativno blizu pruge jer sam za vrijeme berbe puno puta čuo (relativno blizu) zvuk 2044 i/ili 2062.

Kad si me već povukao za jezik, .......

Među gljivama blagva je isto što i smuđ među riječnim ribama - vrhunska delicija. Pojavljuje se, u pravilu, krajem kolovoza nakon što prođu kiše oko Velike Gospe. Raste iz bijele smjese, iz koje viri samo vrh klobuka, pa prizor podsjeća na pečena jaja na oko. Sve što treba učiniti je razgrnuti bijelu smjesu i ubrati gljivu.

Njam! Sorry za Off Topic.

 

Sad sam i ja povučen za jezik....:shock:

Blagva (Amanita caesarea.Pers.ex Schw.) je bez sumnje jedna od najljepših i najslasnijih gljiva.Još od davnih vremena joj sladokusci prilaze s najvećim poštovanjem,pa su joj stari Rimljani dali ime "Fungorum princepes",odnosno knez gljiva.Povijest bilježi da je i car Klaudije osobito volio jesti blagve.Blagva je i najlakše probavljiva gljiva pa se može uživati i sirova.Teško mi je zaključiti da li je bolja kuhana,pečena,pirjana,na žaru, ili ukiseljena.

 

Pokušao bi pogoditi lokaciju.Da li je u blizini selo Fućek ?ili Batine - Gornja ili Donja ?

 

Važno bi bilo ovdje napomenuti da se blagva može zamjeniti s različitim varijetetima muhare ,osobito s onim u kojih su listići i stručak i prsten žuti ili žučkasti.Blagva nema po klobuku sitnije pahuljaste krpice,nego ako nije gola,samo nekoliko debelih opnastih traka.Najvažnije je gledati dno stručka,nijedna muhara nema oko njega jedinstvenu,cjelovitu,odebljalu kožnatu opnu,nego nizove perli ili krljušti.Ovojnica na dnu stručka,naprotiv,veoma je slična onima u pupavki.

 

Jaje blagve je glatko,a ne hrapavo-bubuljičavo kao u muhara.Na presjeku ono je žuto razliveno ili u mrljama,a ne bijelo i samo s jednom crvenom crtom pod tjemenim dijelom kao u muhare,ili zelenom kao u zelene pupavke.

Najsigurnije je ne brati za jelo gljive u stadiju jajeta kao i općenito nedovoljno razvijene primjerke.Jesti najbolju gljivu u gljivljem svijetu za neoprezne ili neupučene predstavlja i stanoviti rizik.

 

I kod branja gljiva moramo se pridržavati one naše : " Vlak je uvijek brži "

 

Srdačan pozdrav !

Link to comment
Share on other sites

Pokušao bi pogoditi lokaciju.Da li je u blizini selo Fućek ?ili Batine - Gornja ili Donja?

Rekoh da ni za živu glavu neću odati lokaciju, ali nakon ovako lijepog predavanja...

Batina. E sad, je li Gornja ili Donja? :wink:

P.S. Palačinke s blagvama su zakon.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Super putopis,sjećam se one spore vožnje kad sam prije 15 godina prvi put putoval od Varaždina do Lepoglave i natrag,poslije su osposobili prugu za nešto veću brzinu.Na Ivanšćici još nisam bil,ali vidim po fotkama da je prekrasno.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...