Jump to content

Zagreb - Vinkovci - Zagreb, 14. lipnja 2009.


Stanley

Recommended Posts

U nedjelju 14. lipnja u Vinkovcima je održana godišnja skupština Kluba ljubitelja željeznice.

Zagrebačko-zagorsko-podravski dio ekipe podijelio se u dvije skupine. Petorka u sastavu Andi, Stanley, STIB, Toma i Vedran Zeman krenula je u 06,03 vlakom broj 413 (Nikola Tesla, Zagreb - Beograd), dok su oni pospaniji putovali vlakom broj 741 s polaskom u 09,00 sati.

Ja sam stigao iz Vrapča Macosom na 3001. Na klupi 1. perona već je sjedio STIB, koji mi je rekao da je odšacao zadnji vagon u garnituri, jedini na kome se mogu otvoriti prozori.

Ubrzo su stigli Andi i Vedran, a za njima i Toma. Nâs četvorica udobno smo se smjestili u jedan odjeljak, dok se Toma iz objektivnih razloga odlučio za Voiture Couchettes ŽS-a.

Ja ću ovdje prikazati samo dio fotografija koje sam snimio jučerašnjeg lijepog i korisno provedenog dana. Pozivam suputnike da prilože svoje uratke.

Najprije nekoliko snimki s jutarnjeg putovanja u Vinkovce.

 

STIB, Andi i Vedran na peronu ispred našeg vagona.

Andi i Vedran posebno su se veselili putovanju, jer nikada prije nisu bili u Vinkovcima.

 

p6140007.jpg

 

Baš je fora voziti se ovim vlakom:

 

p6140011.jpg

 

Ovdje se sasvim mali Stanley navukao na željeznicu:

 

p6140013.jpg

 

Da vidimo. Hmm... dobro je ispalo.

 

p6140014.jpg

 

Napušteno siroče u Banovoj Jaruzi:

 

p6140030.jpg

 

''Kontrolni toranj'' u Novskoj...

 

p6140040.jpg

 

... iz kojeg je u nâs i u naše fotoaparate sistematski buljio ovaj lik. Kad je vidio da je oružje upereno prema njegovoj visosti, napravio se lud i okrenuo glavu.

 

p6140042.jpg

 

Klingl-klangl:

 

p6140041.jpg

 

Pospani lokalac odmara u šturcu:

 

p6140044.jpg

 

Iza Novske vlak je konačno uhvatio pravu brzinu (do 160 km/h). Stoga su u vožnji snimali samo najlu... najhrabriji pripadnici ekipe. Ja sam uhvatio ponešto od motiva sa kolodvora gdje smo stajali.

Viđeni fotografi:

 

p6140046.jpg

 

Nema putopisa bez poštarčina. Ovo je Prometna pošta Slavonski Brod:

 

p6140056.jpg

 

Netko je već spominjao ovu dizalicu:

 

p6140061.jpg

 

Strizivojna-Vrpolje:

 

p6140064.jpg

 

p6140067.jpg

 

p6140068.jpg

 

Koridor V., pruga za Đakovo - Osijek:

 

p6140071.jpg

 

I tako smo u dobrom raspoloženju, pa čak i na vrijeme, stigli u Vinkovce gdje nas je dočekao Anton.

 

(Nastavak slijedi)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Anton je odmah navalio da idemo k njemu na doručak, no mi smo poželjeli najprije otići u malu turističku šetnju. Nama veteranima da osvježimo uspomene, a onima koji su prvi puta u Vinkovcima da upoznaju ovaj lijepi slavonski grad.

Ekipa proučava plan grada i poželjne destinacije:

 

p6140072.jpg

 

Nedavno uređena pješačka zona:

 

p6140076.jpg

 

Gradski park i crkva Sv. Euzebija i Poliona:

 

p6140077.jpg

 

Još jedan lijepi detalj iz pješačke zone. Moramo pohvaliti Antona jer nam je dao i pregršt informacija o prošlosti i sadašnjosti Vinkovaca.

 

p6140079.jpg

 

Vinkovci su rodno mjesto brojnih znamenitih ljudi iz hrvatske povijesti i sadašnjosti. Građani se sjećaju svojih velikana:

 

p6140078.jpg

 

p6140080.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Spomenuh skladatelja hrvatske himne. U Vinkovcima postoji Ulica Josipa Runjanina, a na kućnom broju 12 nalazi se i ova adresa (vidi kovčežić krajnje desno):

 

p6140086.jpg

 

Pitalica-tražilica-mozgalica. Vrijedi samo za one koji se još nisu učlanili u KLJŽ.

Dakle: što je ovo (ima 2 komada) i čemu služi?

Prvi koji dojavi točan odgovor ima pravo odmah popuniti i poslati pristupnicu, otići u najbližu poštu ili banku i uplatiti 200 čuna, te time upasti u KLJŽ preko reda.

 

p6140081q.jpg

 

Nakon dugog i kratkog nagovaranja prihvatili smo poziv ljubazne obitelji Papić da posjetimo njihov gostoljubivi dom. Gospodin u stojećem stanju je naš forumaški i klupski kolega Poklečki, inače Antonov otac, a tu je i gospođa majka:

 

p6140083.jpg

 

Đole bi rekao: ''odjedared astal šaren''... Vrhunskim proizvodima slavonskog kolinja jednostavno nismo mogli odoljeti:

 

p6140084.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nakon lukulovske gozbe uputili smo se prema vinkovačkom kolodvoru, gdje ćemo dočekati pospance iz ekipe broj dva. Prije toga imali smo dovoljno vremena za snimanje željezničkih motiva.

 

Dvije ''talijanske'' 641/2041 odmaraju dok još mogu, jer ih već sutra čeka nastavak posla:

 

p6140088.jpg

 

Evo jedne iz blizine:

 

p6140101.jpg

 

Ovaj Šved čeka kolonoskopiju:

 

p6140093.jpg

 

Plavuša i zelembać:

 

p6140094.jpg

 

Vagon pomoćnog vlaka I. ranga:

 

p6140095s.jpg

 

I vagon pomoćnog vlaka III. ranga, zabludio iz Novske. Sudeći prema izgledu, taj se više ne vraća u domicil:

 

p6140097.jpg

 

p6140098.jpg

 

Dvije 1141 - svjetloplava i prištava:

 

p6140102.jpg

 

Pogled na putnički kolodvor s istočne strane:

 

p6140104.jpg

 

Oprez, ide manevra!

 

p6140106.jpg

 

I vraća se ''u rikverc'' s ovim putničkim vagonom:

 

p6140107.jpg

 

Ovaj poštanski sandučić na peronu nije baš na ponos mojoj firmi, ali je Amerika u usporedbi sa sanitarnim prostorijama jednog od najvećih kolodvora u ovom dijelu Europe:

 

p6140108.jpg

 

Dok smo čekali na dolazak ekipe u 741, iznenada se začula grmljavina moćne mašine...

 

p6140109.jpg

 

... prema kojoj je ova simpatična mališanka obični komarac:

 

p6140113.jpg

 

Dok je društvo i dalje čekalo na 741...

 

p6140114.jpg

 

... pojavilo se još jedno ''čudo'': Brena i dugački teretnjak. Nedjelja, dva teretna vlaka u razmaku od pet-šest minuta. A svi govore o recesiji...

 

p6140115.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Red je ukratko se osvrnuti i na povod ovom putovanju, a to je godišnja skupština Kluba ljubitelja željeznice.

Detalji su dostupni samo na onom dijelu Foruma koji je namijenjen članovima KLJŽ. Tko želi znati više, neka se učlani u Klub. Za ostalo forumaško društvo prenosim nekoliko foto-zapisa.

Ivog, Poklečki i STIB prije početka skupštine:

 

p6140120c.jpg

 

Jel vidiš ti onu dvojicu? Opet nešto smišljaju...

 

p6140121.jpg

 

Ljudi moji, napravili smo puno toga što kao pojedinci nikada ne bi mogli:

 

p6140122.jpg

 

Donijeli smo odluke koje će razveseliti mnoge potencijalne članove...

 

p6140124.jpg

 

S obzirom da je skupština bila uspješna, a mi opet gladni, domaćini su nas počastili miješanim mesom:

 

p6140129.jpg

 

(Nastavlja se)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

U Zagreb smo se vratili ''brzim'' vlakom broj 748, koji iz Vinkovaca kreće u 17,25 sati.

Navodnike sam stavio jer osobno ne prepoznajem kao brzi vlak nešto što stoji ''gdje vidi bijelu kuću''. Svaka čast Ivankovu, Mikanovcima, Andrijevcima, Garčinu i sličnim kolodvorima, ali za njih treba uvesti tzv. ubrzani vlak tipa nekadašnje Cibalie. Ovako je plaćanje dodatne cijene za brzi vlak, uz gužvu gdje se jedva probijete do WC-a preko ljudskih tjelesa i njihove po hodniku nabacane prtljage, obično sprdanje s putnicima koji su voljni platiti veću cijenu za udobnije putovanje.

Lijepo molim, bez uvrede za tamošnje stanovnike i putnike.

Vlak je imao 13 (trinaest) vagona. Došli smo na vrijeme i smjestili se relativno udobno. Tijekom putovanja vlak se popunio do takve razine da je jedan od klubaških suputnika rekao: - Moglo bi ih se još dvadesetak stisnuti u hodniku.

U odjeljku smo bili STIB, Andi, ruxrux i ja. Plus jedan mladić koji nam se pridrućio još u Vinkovcima, te neka obitelj koja se smjenjivala na preostalom slobodnom sjedištu.

Vrijeme nam je brzo prošlo u pričanju, a tema je bilo u izobilju. U Zagreb smo stigli s nekih dvadesetak munita zakašnjenja. Evo nekoliko fotki za kraj.

 

Odlazak iz Vinkovaca:

 

p6140130.jpg

 

Takozvani ''brzi'' stoji i ovdje:

 

p6140132.jpg

 

Zagreb Glavni kolodvor. Iz Mađara za Vrapče slikao sam ovo veselo društvo, no to je tema za sebe:

 

p6140135.jpg

 

Na kraju se odnekud ukazao i ovaj lik :) :

 

p6140136.jpg

 

I to bi bilo sve od moje malenkosti vezano uz ovo lijepo i zanimljivo putovanje, te ugodan boravak u Vinkovcima.

Pozivam jučerašnje suputnike da istu temu obogate svojim prilozima u riječi i slici.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dok smo čekali na dolazak ekipe u 741...

Dolazak vlaka 741 - usprkos najavi, stigao je i s manje od 7 minuta zakašnjenja:

9g0614114.jpg

 

a dolazak je i snimljen:

th_VKDolazakIIekipe.jpg

 

...iznenada se začula grmljavina moćne mašine...

Nije profesionalno snimljen zvuk, ali se ipak dobro čuje:

th_Zelena2062.jpg

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

  • Admin

Stanley, odličan putopis, uz stvarno zanimljive uhvaćene momente, za svaku pohvalu! :D

 

Spomenuh skladatelja hrvatske himne. U Vinkovcima postoji Ulica Josipa Runjanina, a na kućnom broju 12 nalazi se i ova adresa (vidi kovčežić krajnje desno)

 

Mala ispravka, nije ulica, nego trg ( mada postoji i ulica u Vinkovcima, ali to je malo dalje od mene ). ;)

loksa.jpgloksa2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bas mi se svidjeo putopis, narocito kad se sve vrti oko grada kojeg jako volim i oko zeljeznice koju volim jos i vise. :hm

 

A nije da ne volim i one tamo neke... kulene i slicno... :hm

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Hehe, ali Stanley ima stvarno negativan fetiš na taj nesretni Garčin...ne projde jedna kritika zaustavljanja brzih vlakova, a da se ne spomene Garčin. :hm

Hehe i tebi.

U Andrijevcima, Mikanovcima i Ivankovu imam prijatelje/znance, pa što mi drugo preostaje nego Garčin? :hm

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Pa ima i na drugim prugama bisera...npr. Lovinac, Unešić...

Dok dodjes od stanice do Lovinca, tri dana jahanja. Znam, jer sam to kao klinac svake godine nekoliko puta prepjesacio... Iako, kad zanemarimo te sitnice, priroda je prekrasna.

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Pa ima i na drugim prugama bisera...npr. Lovinac, Unešić...

 

Ali zakon je bio i ostao Ivanić Grad.Grad početne infekcije koja traje,traje i traje, ...........na našu opću radost :shock:

 

Neću puno hvaliti savršeni tekst to se samo po sebi podrazumjeva.

Ali fotografije,vou,vou ,ali fotografije......... su stvarno fenomenalne.

 

Bravo Stanley ! Bravo majstore ! Hoćemo još,još ............

 

Osjećam prisutnost novih virusa :shock::lol:

 

Srdačan pozdrav !

Link to comment
Share on other sites

Pa ima i na drugim prugama bisera...npr. Lovinac, Unešić...

Nemoj ti meni Unešić. Tamo je NK Zagora, koji je izbacio iz Kupa dva prvoligaša.

A Šupe koji je uvalio gol Dinamu je poštar u Šibeniku. :wink:

Ima li takvih u Ga...ndrijevcima?

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ali zakon je bio i ostao Ivanić Grad.Grad početne infekcije koja traje,traje i traje, ...........na našu opću radost.

Hvala ti na lijepim riječima.

Jest, Ivanić je bio i ostao zakon, što rastreseni profesor nije percipirao. :wink:

Nego, gdje su moji suputnici iz 413 i pospanci iz 741? Fotkali ste k'o nezdravi, hajde podijelite s nama koji vaš uradak.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nego, gdje su moji suputnici iz 413 i pospanci iz 741? Fotkali ste k'o nezdravi, hajde podijelite s nama koji vaš uradak.

 

Fakat su ti se suputnici izgubili. Ili su im fotke propale na suncu :lool , ili pak su čvarci i kulen preteška hrana za ovdašnje vlakoljupce. Pozdrav svima :lool

samoborcekver1_zps9440815b.gif

Link to comment
Share on other sites

Evo da odgovorim Stenlyu sa fotkama

ja sam malo slokal putem do Vinkovaca

Prvo mi je palo napamet slikat ovog vagona čim smo krenuli

P6140083.jpg

Dalje sam ja malo slikal stanice putem do Vinkovaca

Novska

P6140089.jpg

Nova gradiška

P6140089.jpg

Dalje jen makozlin

P6140091.jpg

Nova Kapela- Batrina

P6140092.jpg

Radovi na podvožnjaku ograničenje 20 km/h

P6140094.jpg

Koja Aseica putem

P6140097.jpg

Jedan stari vagon i koji dugo stoji

P6140101.jpg

Još malo radova prije dolaska u Vinkovce

P6140102.jpg

Malo Ličanki i Aseia iz Vinkovaca

P6140108.jpg

P6140106.jpg

P6140121.jpg

P6140136.jpg

P6140137.jpg

P6140138.jpg

P6140139.jpg

Malo fotkanja kod jedne vrlo važne lokomotive

P6140142.jpg

P6140143.jpg

KOja ima jedno staklo oštečeno

P6140144.jpg

Kolodvor Vinkovci sa prednje strane

P6140147.jpg

Jedna derezina

P6140149.jpg

Vlak koji nas vozi doma

P6140154.jpg

Malo slikanja prije polaska

P6140176.jpg

P6140179.jpg

P6140181.jpg

P6140187.jpg

Stari Mikanovci

P6140193.jpg

Link to comment
Share on other sites

Križanje s ICN550 u Lipovljanima.

Signal pokazuje skretanje:

9g0614042.jpg

 

a naš vlak se pokrenuo i prije nego je ICN stigao do signala:

th_KriICN550.jpg

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Žice u Novskoj:

9g0614049.jpg

 

Vagoni s tucanikom u Okučanima:

9g0614058.jpg

 

Bosut u Vinkovcima:

9g0614084.jpg

 

9g0614085.jpg

 

Nije "lampa usrid Vinkovaca" (nje više nema), nego engleska telefonska govornica usred Slavonije :lool

9g0614091.jpg

 

Zanimljiva zbirka svjetiljaka u prostoriji u kojoj je održana skupština:

9g0614119.th.jpg 9g0614120.th.jpg 9g0614121.th.jpg

 

Ovdje se održavao drugi dio Skupštine (onaj "teži" :lool )

9g0614101.jpg

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...