Jump to content

Photo

Zagreb - Venezia S.L...

• Please log in to reply
26 replies to this topic

#1 ivog

ivog
  • Administratori
  • 10,251 posts
  • Joined 16.10.2005.
  • LocationKrapina

Posted 04.06.2009. - 23:32

Evo napokon da i ovo napišem, al nemora vas biti strah, ovo bum pokušal jednopotezno obavit.. :mrgreen:

Nakon podužeg razmišljanja, kam otić, naravno nekam u bližoj Europi, odluka je pala na Veneziu..
Makar u počecima planiranja nije bila ni na kraju liste mogućih odredišta, ali evo ipak..

Naravno na put se išlo vlakom, kak bi drugač.. 8)

Kak iz Zagreba imamo neograničen izbor vlakova prema Italiji, izbor je pao na jedino moguće rješenje EN "Venezia"..
Po svemu sudeći taj vlak je idealan za putnike-turiste koji hoće jen dan provest u Veneziji..
Polazak iz Zagreba u 23:35 i dolazak u Veneziu u 7:16..
Povratak iz Venezie u 21:20 i dolazak u Zagreb u 4:18..

Taman imaš ~14 sati da obiđeš ovaj divan grad, što i je i nije dovoljno, kak se uzme, al da obiđeš glavne znamenitosti i više nego dovoljno..

Prvo, cijena karte..

Naravno, ak neznate na tom vlaku postoji određeni broj jeftinih karata, koje kreću od ~114 kuna u jednom smjeru po osobi, pa naviše, ovisno od cijene tečaja Kuna - Juro..

Eto, mi uspjeli dobiti karte Zagreb - Venezia za 380 kuna i Venezia - Zagreb za 224 kune, kaj bi u konačnici izašlo ~300 kunića po osobi, kaj i nije prevelika cifra..

Došli mi na kolodvor već oko 23h, bolje bumo mi malo pričekali, malo me držala pozitivna nervoza, ustvari prvi put prelazim vlakom granicu, ne računam onu na štreki Đurmanec - Rogatec....

Vlak je malo kasnil iz Budimpešte, kojih 10-ak minuta, zanemarivo, jer ovak i onak skoro pol vure čeka na glavnom, da mu nakelje ŽS-ov kušet..

Smjestili se u naš vagon, MAV-ov Bmz vagon..

Kaj reći o njemu, sicevi su oke, daju se razvući, makar nisu preveč udobni za spavanje, ali ko bi spal kad se voziš.. 8)

Sa Glk nemam ni jednu sliku (ustvari zanemarite ovu tvrdnju :D )..

I krenuli mi polako, naravno prvo mi je sve poznato, Kjustošija, Vrapče, Gajnice, Podsused..

Ali, naravno da me nekaj u Zaprešiću vuklo na desno, držim se one Erraserove, "leve ne iti", ali kaj se more.. :D

Je, brzo nam je došel kondus, pregledal karte i neznam zakaj se samo naši potpisuju na poleđinu karte.. :hm i naši graničari..

Ah, imaju nekakav opaki stav, te zapovjedničkim tonom pitaju koje ti je odredište, moram priznati da mi je to bilo malo neugodno..

Zišli su u Savskom Marofu i mi nastavili dalje prema EU..

Uletili u EU i prvo smo malo stajali, onda su nam došli i Slovenski graničari i carinici..

E, sad su nam svakome diktirali imena i prezimena u njihov centar i provjeravali nas..

To je išlo ono: "I" kao Ivica, "V" kao Velenje, "O" kao Oliver, "G" kao Gorenje i tak.. :mrgreen:
Naravno, potrajalo je dok su obišli cijeli vagon..
Neka tipica je imala, a kaj ja znam, neku stranu putovnicu i nju su malo više davili..

Je, u vagonu je bilo kojih 15-20 putnika..

Moram priznati da sam se ugodno iznenadil kad me iznad sica na mjestu di pišu rezervacije pisalo Zagreb Glk - Venezia i datum..

Sve su nas iskontrolirali i krenuli smo dalje, došel je i Slo kondukter i otisnul sitni žigić..

Ugodna vožnja uz Savu, moram priznati da dosta piče tam, da se to fino osjeti kad prelazi iz zavoja u zavoj.. :D
Kad si onak blizu savi, uvijek ti padne na pamet da bi vlak mogel i frknut u tihu hladnu vodicu, a vagon ima obloke koji se nedaju otprti, pa ti u miru spavaj.. :mrgreen:

Ubrzo je kondukter i prigušil svjetla u vagonu na nagovor putnika i svi su lagano tonuli u san, osim mene.. :roll:

Ja naravno nisam mogel zaspati, divil sam se crnom krajoliku.. :kul
Eh, samo kakvo svjetlo moreš videti vani, inače kao da je crna ploča ispred tebe, čak ni ne pomaže da si glavu prisloniš uz prozor i rukama zakloniš od svjetlosti..
To je nedostatak noćnog putovanja, a inače prolazili smo uz predivne krajeve koje bi joj jednom trebal obići po danu..

No, da nebu sve ostalo samo na priči, bum nahitil i koju sliku..

Usred noći smo došli u Ljubljanu, sva sreća bilo je nekaj vlakića na kolodvoru pa se moglo to pofotkat.. :D

Naravno prvo njihov Pendolino..

Posted Image

Sdruge strane ima i Bl-ova..

Posted Image

Malo reklama..

Posted Image

Još malo Bl-ova..

Posted Image

Pogled iz hodnika kroz vrata..

Posted Image

ICS..

Posted Image

Posted Image

Kaj mu je to.. :hm

Posted Image

U vagonu imaju i kartu s MAV-ovom mrežom..

Posted Image

Opet smo bili u mraku, osjetil sam kak se kod Borovnice penjemo uzbrdo i kak uzimamo zavoj, al nažalost to nisam mogao vidjeti.. :(

Putem smo još sreli mercedesa, rekel bi da je to bila Pivka u pitanju, manevrirali su s njim..

Posted Image

Onda smo došli u Sežanu, tu smo bili kojih 10-15 minuta..

S jedne strane je bil kanarinac iliti kanarček..

Posted Image

A s druge..

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Onda smo krenuli prema Villi Opicini i došli tam i opet čekali oko pol vure..
Tam su nam došli Talijani, samo nas pogledali i pogledom rekli pokušajte dalje nastaviti spavati, a ja naravno nisam oka ni sklopil, ustvari pokušal sam i na tome je ostalo..

Tu su nastale dvije fotke..

Posted Image

Posted Image

Moram primjetiti da je na većini njihovih stanica prvi peron tako mali, možda svega 3-4 metra, očito naslijeđe iz nekih prošlih doba..

#2 ivog

ivog
  • Administratori
  • 10,251 posts
  • Joined 16.10.2005.
  • LocationKrapina

Posted 04.06.2009. - 23:54

Zapanjila me jedna oznaka na jednom Talijanskom kolodvoru..

Posted Image

Slovenska oznaka u Italiji, hmmm..

Iz Ville Opicine slijedi spuštanje na mogli bi reći gotovo razinu mora..

Kad se vlak spusti s brega, počne fino prašit, rekel bi 160 km/h, baš se fino tak vozit i tak cijelo vrijeme između postaja do Venezie, moram priznat da je Talijanima štreka stvarno u dobrom stanju, nema nikakvog drndanja, ničeg, mirna voznja i samo se čuje lagano lupetanje kotača..

Čim se više približavamo Veneziji, vlak se sve više počinje puniti..

Stanice su im vrlo lijepo uređene, s mnogo display-a, dobro osvijetljene, vidi se da drže do željeznice..

Nakon relativno kratke vožnje dolazimo do Venzia Mestre-a..

Tu silazi vrlo puno ljudi, tak da vlak ostaje pust kad piči prema "pravoj" Veneziji..

Posted Image

Posted Image

Vlak se zaleti iz kolodvora i u trenu je "na moru"..
Baš mi je ludi osjećaj, vozit se po takvom mostu.. 8)

Stigli na kolodvor..

Posted Image

Dok smo vozili malom brzinom kroz kolodvor, ugledao sam neke vagončeke..

Posted Image

I lokomotive..

Posted Image

Logo..

Posted Image

Loksica..

Posted Image

Ružno.. :mrgreen:

Posted Image

Pogled prema sjeveru i Venezia Mestre-u..

Posted Image

MAV-ov vagon u kojem sam došel..

Posted Image

Na susjednom kolosijeku, vuče ga ona grdoba od sliku-dvije iznad..

Posted Image

Oba..

Posted Image

Ovo nas je dovleklo od meje..

Posted Image

Zanimljivo mi je to kaj na svim vlakovima koji nisu pušpul, otkače lokomotivu i ona se pomakne naprijed par metri..

Još jedna..

Posted Image

Ak neko kojim slučajem nezna, Venezia Santa Lucia, je jedini željeznički kolodvor u Veneziji (na otoku mislim) i čeonog je tipa..

Posted Image

Bikii..

Posted Image

Bilo kuda, DB svuda (osim kod nas)..

Posted Image

Lokomotivice..

Posted Image

Još malo drugih tipova vlakova..

Posted Image

Nekak sam nenaviknut na te škaraste pantografe..

Posted Image

E, ovo je već malo bolje.. :D

Posted Image

S drugoga kraja..

Posted Image

Tak tak..

Posted Image

Iz profila..

Posted Image

U dužinu..

Posted Image

A ovak zgleda kolodvor iznutra..

Posted Image

I izvana..

Posted Image

#3 seabral

seabral
  • Administratori
  • 18,484 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 05.06.2009. - 05:39

Super su ti ove fotke ... lijepo se vidi da te čitavu noć držao Reisefieber :mrgreen:

Slobodno nabaci i pokoju fotku iz Duždevog grada .... nikad nije naodmet ponovno se podsjetiti se na razloge zašto gomile turista non-stop hrle u Veneciju. 8)

#4 narcis

narcis
  • Članovi
  • 677 posts
  • Joined 12.10.2007.
  • LocationLabin

Posted 05.06.2009. - 09:59

Super je ova noćna vožnja do Venezie i natrag, a jesi li morao "štancat" kartu u povratku?

#5 ivog

ivog
  • Administratori
  • 10,251 posts
  • Joined 16.10.2005.
  • LocationKrapina

Posted 05.06.2009. - 10:53

Super su ti ove fotke ... lijepo se vidi da te čitavu noć držao Reisefieber :wink:

Slobodno nabaci i pokoju fotku iz Duždevog grada .... nikad nije naodmet ponovno se podsjetiti se na razloge zašto gomile turista non-stop hrle u Veneciju. :hm

Hehe, je, al kak je to teško kad niš ne vidiš van, koma.. :D

Oho, a ja sam mislil ovaj put proći bez da stavim koju sliku samog grada, al kad si me nagovoril budem (dugo me trebalo nagovarati :mrgreen: ), samo moram se dokopat ostalih fotki.. :D

Ali, prije toga, još koja slikica vlakića, nisam šparal fotić..

Vam je poznat ovaj... :D

Posted Image

Samo jedan dio..

Posted Image

I u kombinaciji s bikom..

Posted Image

Katni..

Posted Image

Hmmm.. :?

Posted Image

Opet katni..

Posted Image

Katni ma drugom kolosijeku..

Posted Image

Duuugi je..

Posted Image

Opet su odvojili lokomotivu od vlaka..

Posted Image

Malo mi sav taj dizajn u Italiji ne sjeda previše, ali očito je to samo stvar navike..

Posted Image

Oho, pa jel to imaju i naši susjedi.. :mrgreen:

Posted Image

#6 ivog

ivog
  • Administratori
  • 10,251 posts
  • Joined 16.10.2005.
  • LocationKrapina

Posted 05.06.2009. - 15:38

Nekaj tipa šved..

Posted Image

Onda je došla i večer i vrijeme povratka, noge već pošteno bole, umor već savladava..

Al, evo još koje fotkice.. :mrgreen:

E, ovo mi je već oke..

Posted Image

I još je jen uz njega..

Posted Image

Pa nekaj na 4 kolosijeku..

Posted Image

Opet ono kockasto čudo..

Posted Image

Kombinacije..

Posted Image

Ovo pak mi zgleda kao malo modernija inačica slovenskog crvenog..

Posted Image

Ooo, pa to je moj vagonček..

Posted Image

Koji kolosijek dalje je bil..

Posted Image

A ima vagonaaaa, garant 20-ak... :D

Posted Image

MAV malo pobliže..

Posted Image

Ooo, evo još jednog poznatog stranca..

Posted Image

Crveni..

Posted Image

Rus..

Posted Image

Iskreno, nekak mi on ne zgleda kao da more potegnut 160, al se drži.. :D

Kam on ono ide.. :wink:

Posted Image

Još malo dugoga..

Posted Image

Ajde, ovoga sam još i s druge strane uhvatil..

Posted Image

Ovaj mi se baš dal fotkati..

Posted Image

Predzadnja fotka iz Venezie..

Posted Image

I zadnja..

Posted Image

#7 dnovakovic

dnovakovic
  • Članovi
  • 2,784 posts
  • Joined 24.11.2006.
  • LocationOsijek

Posted 05.06.2009. - 15:50

Odlične slike Ivog, pretpostavljam da si u povratku ipak malo spavao.
I nemoj štediti na slikama Venecije daj nam još....

Hoćemo gondole i naravno vaporeto "tramvaj" na vodi, ili već kako se zove ?

Pozdrav iz Osijeka !

#8 ivog

ivog
  • Administratori
  • 10,251 posts
  • Joined 16.10.2005.
  • LocationKrapina

Posted 05.06.2009. - 15:55

Super je ova noćna vožnja do Venezie i natrag, a jesi li morao "štancat" kartu u povratku?

A naravno..

Kak sam bil sjel u vagon, zavalil se u sic, već me umor lagano lupal..

Iz Venezie, već je bil pristojno popunjen vagon, dok se u Mestreu popunil oko 80%..

Ubrzo nam je došel kondus, odštancal karte i ja sam lagano tonul u san..

Je, još sam videl kak je kondus bil jako ljubazan, pa je jenu familiju (muž, žena i dijete) smjestil u kušet, rekel da nema nikoga, pa da ih može tam odvesti, da se kikić ne mući tu.. :D

I utonuo ja u komu..

Sam znam da me moja suputnica trgnula na meji, ja se trgnul, nisam znal kaj trebam, skoro sam kartu gural u ruke policajcu, nasmijal mi se, pogledal dokumente i nastavil ja dalje krmiti..

Makar sicevi nisu bili za spavanje, ja sam spaval kao beba, umor je napravil svoje..

Je, neki bogi Albanci ili tak nekaj su imali problema na svakoj granici, tak su ih detaljno provjeravali, mislim da su im i stvari pregledavali..

Iduće buđenje je bil kraj Šengena u Dobovi, opet sam bil probuđen.. :wink:

Stali mi u Dobovi i onda su policajci i carinici prvo su kojih 10 minuta stajali pored vlaka i razgovarali, onda su 5 minuta prije polaska išli pregledavati vlak (inače stoji 15 minuta u Dobovi)..
E, onda im se opet pregled otegnul i zato smo kasnili 10 minuta na Glk..
Opet su nastradali oni Albanci..

Od Dobove više nisam spal, jer su ubrzo došli i naši graničari i naš kondus..

E, a onda onaj blesavizam, cug stane na 2.3A peronu u 4 ujutro, nema ni jednog vlaka na kolodvoru, a oni ga tam zguraju, takoreći u Sesvete.. :mrgreen:

A nebum ni rekel, da je bil i mrak u tom dijelu kolodvora, pa ti lagano hodaj po mraku, nije da nije bilo i putnika koji su išli u Zagreb..

Je i još jedna anegdota s Dobovom, jednu večer vraćam se ja s mađarom prema Glk, bilo je dosta ljudi u vlaku, a jedna žena priča na mobitel i plače na sav glas, svi se pogledavaju kaj joj je..
Ona viče, da kak joj je to mogel napraviti, da je odgojila 2 djece i tak..
E, svi mislil da je neko nekoga hbil, opkral, sve najgore..
Onda je žena kaj je sjedila prek puta nje ju pitala jel joj more kak pomoći..
Onda se ispostavilo da je ženu sin stavil na vlak, al za Munchen (Lisinski), umjesto za Slavonski Brod, zabunil se valjda sa A peronom, jer stoje isto na 2.2..
Pa su ženu naši graničari i kondus presjeli u Savskom Marofu na mađara za Glavni pa nek tam sjedne na onog ponoćnog za Slavoniju..
Eh, žena doživila veliki šok..

#9 ivog

ivog
  • Administratori
  • 10,251 posts
  • Joined 16.10.2005.
  • LocationKrapina

Posted 05.06.2009. - 15:56

Odlične slike Ivog, pretpostavljam da si u povratku ipak malo spavao.
I nemoj štediti na slikama Venecije daj nam još....

Hoćemo gondole i naravno vaporeto "tramvaj" na vodi, ili već kako se zove ?

Hvala, hvala..

Evo, opisano u prethodnom postu.. :mrgreen:

Je vaporetto..

Ajde, obećavam bit će onda slike vrlo brzo.. :wink:

#10 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 10,945 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 05.06.2009. - 16:27

Vrlo zanimljivo. Čestitke autoru.
P.S. Nisam znao da Talijani glavni grad Rusije zovu Muha (Mosca). :mrgreen:
Serija 05 je zakon!

#11 ruxrux

ruxrux
  • Članovi
  • 2,420 posts
  • Joined 15.02.2007.
  • LocationSan Jose, Kalifornija

Posted 05.06.2009. - 19:50

Ivac, super.
Malo sam moram reci iznenadjen da je potrebmo 7-8 sati za tako kratku relaciju, valjda se isto toliko putovalo i prije 30 godina.
Ovo je karta za vlak sa slike lijevo.

Poslana slika

#12 aman2

aman2
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 22.11.2008.
  • LocationRijeka <-> Zagreb

Posted 05.06.2009. - 21:09

Taman sam otvorio forum da ti pošaljem poruku kad ćeš više objavit di si to išao sa EN Venezia, kad ono napisan report... Lijepo, lijepo...

Dat ću nekoliko usporedbi kad sam ja putovao na istoj relaciji 5./6. odnosno 8./9. prosinca prošle godine:

- u Dobovi su Zlovenci otvarali ploče na vrhu stropa vagona (istog u kojem si i ti putovao) i popeli se stepenicama ne bi li vidjeli kakvog skrivenog Albanca, Moldavca, Kurda...

- na slovensko-talijanskoj granici ni u odlasku ni u povratku nije bilo nikakve granične kontrole

- ubuduće ću tetu na GK tražit da mi da rezervaciju za rumunjskog kupejca, jer su mi oni mađarski vagoni s otvorenom kabinom/avionskim sjedalima bili prestrašni; sjedala tvrda, nema nikakve privatnosti... :wink:

@ruxrux: vlak u Dobovi stoji 36, u Ljubljani 18, Sežani 10, Villi Opicini 48 minuta, što ukupno dođe 112 minuta, ili gotovo 2 sata... Ne pomaže niti činjenica da vlak u Italiji staje pokraj svake vrbe :mrgreen:
Sanjin M

#13 Vedran Zeman

Vedran Zeman
  • Moderatori
  • 3,534 posts
  • Joined 17.10.2005.
  • LocationKloštar Podravski

Posted 05.06.2009. - 22:00

Zanimljiv putopis. :mrgreen:
Stvarno šteta zbog toga kaj je vlak noćni, pa nemaš ni jednu fotku za temu: Krajolik iz vlaka... :wink:

Jedini luđi od ljubitelja željeznice su oni koji ih pokušavaju razumjeti.

#14 ivog

ivog
  • Administratori
  • 10,251 posts
  • Joined 16.10.2005.
  • LocationKrapina

Posted 05.06.2009. - 22:14

A hvala, hvala, na čitanju.. :mrgreen:

Sad da se još malo dotaknem amanovih tvrdnji..

Čak su i naši samo malo otvorili strop i pogledali dal ima koga, slovenci također..

Na Slo-Ita granici, graničri su prošli kroz vlak i metodom slučajnog odabira pregledavali putnike, mene su pozdravili.. :wink:

Baš sam se i ja pital dal mi možemo dobiti samo MAV-ov vagon il i ovaj spomenuti Rumunj..

Je, sicevi su ovak relativno udobni, al kad bi treba spavati na njima, eh..

Sad sam se sjetil da nisam stavil sliku siceva..

Posted Image

A i kroz Italiju se piči relativno brzo, kad se pogleda iz područja Trsta se stiže do Venecije za 2h, a to je ~1/3 puta..

#15 egérke

egérke
  • Članovi
  • 5,806 posts
  • Joined 08.06.2006.
  • LocationKvatrić

Posted 05.06.2009. - 22:58

- u Dobovi su Zlovenci otvarali ploče na vrhu stropa vagona (istog u kojem si i ti putovao) i popeli se stepenicama ne bi li vidjeli kakvog skrivenog Albanca, Moldavca, Kurda...

To rade i Mađari u Gyékenyesu.

#16 narcis

narcis
  • Članovi
  • 677 posts
  • Joined 12.10.2007.
  • LocationLabin

Posted 05.06.2009. - 23:25

Pa baš i ne staje često u Italiji EN
Mestre, S. Dona di Piave, Portogruaro, Latisana, Cervignano, Monfalcone, i ne ulazi u Trst, do pred par godina jeste, pa se i tu produžilo dodatnih 45 min do 1 sata. :)

#17 ivog

ivog
  • Administratori
  • 10,251 posts
  • Joined 16.10.2005.
  • LocationKrapina

Posted 05.06.2009. - 23:48

Al opet to je stajanje svakih 15-20 minuta u prosjeku, već nema onih brzih vlakova, koji ne staju tako često, već puno rjeđe, kaj bi bilo primjereno vlaku višeg ranga, al opet očito je to postala praksa u Europi, jer tak i mi delamo isto s međunarodnim vlakovima visokog ranga..

#18 narcis

narcis
  • Članovi
  • 677 posts
  • Joined 12.10.2007.
  • LocationLabin

Posted 05.06.2009. - 23:53

Imaš jutarnji Eurostar Trieste-Milano do Mestre staje samo u Portogruaro, al je skup brate mili. :)

#19 seabral

seabral
  • Administratori
  • 18,484 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 06.06.2009. - 05:21

To rade i Mađari u Gyékenyesu.

To ćemo raditi i mi jednog dana ... naravno, ako ikada uđemo u Schengen. :)

#20 Pfaff

Pfaff
  • Moderatori
  • 12,731 posts
  • Joined 13.06.2007.
  • LocationRijeka

Posted 06.06.2009. - 05:43

Ima nešto mistično-čarobno u slikama kolodvora po noći. Naravno, danas je malo hladnije nego nekoć kad je bilo manje neona i reklama...
A Talijani se voze vlakovima k'o mutavi. Na relaciji Trst-Milano ima jedno desetak pari vlakova (uglavnom s presjedanjem u Venezia-Mestre), svi imaju nekih 8 vagona i svi su lijepo popunjeni. Ono što je meni bilo interesantno je bilo odsustvo vidljivog teretnog prometa - nešto cisterni i malo kontejnera???

No, da ne zaboravim: Hvala na izvrnom putopisu! Posted Image

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users