Jump to content

Uskršnji ponedjeljak na stanici Lokve


Pfaff

Recommended Posts

(Iliti goransko proljeće na +800 m.n.m.)

 

Uskrs sam proveo u GK. Bilo mi je prekrasno jer sam mobitel ostavio doma, na dalekovidnici ničeg pametnog pa sam blagovao, njonjao i uživao u blaženom miru...

Vraćajući se danas doma (jer treba se prirediti za nove radne pobjede), svratio sam usput na stanicu Lokve vidjeti ima li čega novog. Ima, ima...

Za početak – veeliki teretni vlak s lijepim vagonima iz ujedinjene Europe, a na mu čelu žutka 109:

 

StanicaLokveUskrs01.jpg

 

Krenuh da ću slikati od početka kad li mi se desilo ovo. Dok sam se sabrao – prazna stanica! Nisam čak ni ubrao koja od one dvije strojne koju gura a koja tura. Svašta...

Ha, ništa, onda idemo razgledavati kolodvor. Bar nema više snijega (nikad ne reci nikad, bar za snijeg u GK)

 

StanicaLokveUskrs03.jpg

 

Otkad su se dizeli počeli naguravati po riječkoj pruzi, kolosijeci su sve prljaviji Krampus.gif

 

StanicaLokveUskrs04.jpg

 

Radovi u proteklom razdoblju su ostavili tragove. Sad umjesto cvjetnjaka imaju novi rezervoar za plin Kuul.gif

 

StanicaLokveUskrs06.jpg

 

Ne znam što stol iz čekaonice radi na peronu. Su možda dijelili pisanice svakom pedesetom putniku?

 

StanicaLokveUskrs07.jpg

 

Ispod kolosijeka ide novi rov za kablove

 

StanicaLokveUskrs08.jpg

 

Pokrpali su i perone (ne bogzna kako, ali će nogice mnogobrojnih putnika ubrzo izgladiti neravnine)...

 

StanicaLokveUskrs09.jpg

 

StanicaLokveUskrs10.jpg

 

I ona "smrznuta" skretnica od zimus je živahnula nakon što su ju lijepo podmazali

 

StanicaLokveUskrs11.jpg

 

Oni antipatični plastični štapovi sa ceste su očito svoju primjenu našli i ovdje

 

StanicaLokveUskrs12.jpg

 

Vaga

 

StanicaLokveUskrs13.jpg

 

U dnu stanice blješte sve dugine boje. Idem malo pogledati

 

StanicaLokveUskrs05.jpg

 

Radni vlak

 

StanicaLokveUskrs14.jpg

 

StanicaLokveUskrs15.jpg

 

StanicaLokveUskrs16.jpg

 

I njega su se grafiteri uspjeli dokopati

 

StanicaLokveUskrs17.jpg

 

Detaljno uputstvo za uporabu

 

StanicaLokveUskrs18.jpg

 

Hopa! Viiidi tko me spazio u prolazu i došao mi se pridružiti! (Filetov dida ex-željezničar je odmah tu malo dalje u zadnjoj kući!)

 

StanicaLokveUskrs19.jpg

 

Udvoje je lakše. Idemo dalje...

 

StanicaLokveUskrs20.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kaže File da ovo nije ništa osobito – samo novi tip, sad se to tako radi:

 

StanicaLokveUskrs22.jpg

 

Neki jako komplicirani vagon

 

StanicaLokveUskrs23.jpg

 

Piše da služi za prijevoz cestovnih vozila?!?

 

StanicaLokveUskrs24.jpg

 

StanicaLokveUskrs25.jpg

 

Napravilo mu i pristupnu rampu

 

StanicaLokveUskrs27.jpg

 

Elektro-skretnica. Moj prijatelj Thommo ima sličnu na maketi Roll.gif

Crijevo za vodu vidljivo iza skretnice ide čak od kolodvorske zgrade i služi opskrbi stambenih vagona.

 

StanicaLokveUskrs26.jpg

 

Ovaj je prilično običan, al' mi se sviđa boja

 

StanicaLokveUskrs28.jpg

 

Nju sam vidio već par puta, ali nikad ovako izbliza

 

StanicaLokveUskrs29.jpg

 

StanicaLokveUskrs30.jpg

 

StanicaLokveUskrs33.jpg

 

Dobar način zaključavanja

 

StanicaLokveUskrs34.jpg

 

Fino neko vozilo VidBudale.gif

 

StanicaLokveUskrs35.jpg

 

StanicaLokveUskrs48.jpg

 

StanicaLokveUskrs49.jpg

 

StanicaLokveUskrs50.jpg

 

Dio za ljude (imaju i ćenifu – što bi rekli mi Bosanci: I nije daleko, ako navrijeme kreneš...):

 

StanicaLokveUskrs31.jpg

 

StanicaLokveUskrs36.jpg

 

StanicaLokveUskrs42.jpg

 

StanicaLokveUskrs43.jpg

 

StanicaLokveUskrs41.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

S druge strane kolosijeka je EVP. Kaže mi File, još kratko – za nekih 2 tjedna bi se zamjena loksi iz Moravica trebala preseliti ovamo....

 

StanicaLokveUskrs37.jpg

 

StanicaLokveUskrs38.jpg

 

Kolosijek unutar žice završava (recimo) bikom. Bezrogim Krepah.gif

 

StanicaLokveUskrs39.jpg

 

Ovo će, dakle, postati prošlost. Tja!

 

StanicaLokveUskrs40.jpg

 

Posavski tip stražarnice usred GK

 

StanicaLokveUskrs32.jpg

 

Malo načeta zubom vremena

 

StanicaLokveUskrs45.jpg

 

StanicaLokveUskrs46.jpg

 

Krećem natrag prema kolodvorskoj zgradi

 

StanicaLokveUskrs47.jpg

 

Detalj cjevologije za podizanje iskrcajne rampe. Nešto slično sam vidio i na trajektima Kuul.gif

 

StanicaLokveUskrs51.jpg

 

StanicaLokveUskrs52.jpg

 

Ovo je pristup manipulativno-prometnoj površini otvorenog skladišta. Tu obično utovaruju goransku oblovinu osuđenu na preradu u nekim "zaslužnijim" krajevima Lijepe naše (a i šire)...

 

StanicaLokveUskrs54.jpg

 

Sve je zasad puno materijala potrebnog za obnovu pruge

 

StanicaLokveUskrs55.jpg

 

StanicaLokveUskrs56.jpg

 

StanicaLokveUskrs57.jpg

 

U onoj kući s blještavim krovom je nekoć bila birtija gdje si zimi uz punč mogao pričekati bus nakon izlaska iz vlaka. Danas više ni punča ni busa, a i vlakovi su nekako utanač'li...

 

StanicaLokveUskrs58.jpg

 

Ovaj neobični stanični objekt mi jako daje na pušnicu Hm.gif

 

StanicaLokveUskrs59.jpg

 

Ovaj mali žuti se grozno ljutio na mene (ali sa sigurne udaljenosti)

 

"Civilna" strana stanice Lokve je novim pregradnjama, dogradnjama i novogradnjama postala nekako nedefinirana. Šteta, jer je to bila jedna od zanimljivijih stanica u ovom dijelu GK

 

StanicaLokveUskrs61.jpg

 

Službeno vozilo (da, još uvijek nisam popravio vrata!) Najbolja supruga na svijetu strpljivo čeka...

 

StanicaLokveUskrs62.jpg

 

Ovaj predio će još malo pričekati zazelenjivanje Hehe.gif

 

StanicaLokveUskrs63.jpg

 

Ah, da! Pitate se gdje je tu Uskrs? Pa evo ga – pravi goranski...

 

StanicaLokveUskrs64.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Mrak kolodvoropis.

A kombinacija 2063 + 2132 je za vola ubit. :kul

Nego, jesam li ja dobro razumio da bi se u Lokvama uskoro trebala obavljati izmjena vuče?

Nekako su mi kapaciteti za to tanašni. Miriše na neku novu forumašku temu, recimo pod radnim naslovom ''Kaos u...''. 8)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nego, jesam li ja dobro razumio da bi se u Lokvama uskoro trebala obavljati izmjena vuče?

Nekako su mi kapaciteti za to tanašni. Miriše na neku novu forumašku temu, recimo pod radnim naslovom ''Kaos u...''. :kul

To mi je danas rekao File.

Možda i ne bi bio neki posebni kaos (bar ne veći od uobičajenog). Kolodvor Lokve je pred nekih 20-tak godina dosta produžen (jer se tamo spajaju kompozicije kad treba) pa bi stvar vjerovatno mogla funkcionirati. To bi ionako samo bio privremeni krpež dok se cijeli cirkus ne preseli u Šapiane...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Možda i ne bi bio neki posebni kaos (bar ne veći od uobičajenog). Kolodvor Lokve je pred nekih 20-tak godina dosta produžen (jer se tamo spajaju kompozicije kad treba) pa bi stvar vjerovatno mogla funkcionirati. To bi ionako samo bio privremeni krpež dok se cijeli cirkus ne preseli u Šapiane...

Znam da se u kolodvoru Lokve spajaju dvije teretne garniture iz Rijeke/Bakra u jednu.

Nisam stručnjak za te stvari, ali i kao laiku čini mi se da kapacitet kolodvora Lokve jednostavno ne bi bio dostatan za zamjenu vuče bez zagušenja u prometu.

Bilo bi dobro vidjeti komentar upućenijih ljudi, npr. strojovođa.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

To bi ionako samo bio privremeni krpež dok se cijeli cirkus ne preseli u Šapiane...
Zar nije bilo govora o tome da će se "cirkus" najprije preseliti u Škrljevo, pa tek onda dalje? :D

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

@ Jim

U petak sam bio u prometnom uredu u Lokvama i dečki mi govore da će ići struja do njih za prvu ruku. Čak se i žale kako će sve to ispasti jer je zbilja mali kapacitet, i još u zimi kad zakrka snijeg pa ne budu skretnice išle...

no ipak su Lokve bolje rješenje od Delnica jer imaju 4 kolosjeka i izvlačnjak, dok Delnice imaju 3.

"Nikad stati, osim kad se mora"
"Bolje častan uzmak nego nečastan poraz"
''Bolje živa kukavica nego mrtav heroj'' - Grunf

Link to comment
Share on other sites

Detalj cjevologije za podizanje iskrcajne rampe. Nešto slično sam vidio i na trajektima Kuul.gif

Nije. To su cijevi pneumatike koje provode komprimirani zrak za kočenje vagona. Budući su vagoni niskopodni, te cijevi, koje se inače nalaze pokraj kvačila u sredini vagona, premještena su na bokove vagona sa obe strane.

Veseli me da će 25kV produžiti do Lokava, dakle uskoro ću (čemo) imati jedan razlog više za posjet tvom brlogu u Mrkoplju.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Meni se ipak cini da je zadnja slika ona koja najvise vrijedi i pokazuje jedine prave i nepromjenjive vrijednosti... :roll:

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Ni Uskrs ne može bez željeznice. :roll:

Super fotke Pfaff, lijepo je vidjeti kolodvor Lokve u zelenilu, kad sam ja zadnji put bio tamo, bilo je snijega sve do koljena. :wink:

Znači uskoro će Asea do Lokava, to će biti zanimljivo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Prelijep putopis!

 

Ovaj neobični stanični objekt mi jako daje na pušnicu Hm.gif

 

 

Hmmm...nema niti jednog praktično otvora za zrak, a ni dimnjaka...moj glas za neku ostavu.

Osim ako kolege goranci to nekako drugačije rade :mrgreen::oops:

Misliš Gorani?

A što se tiče objekta - za praznik rada ću se opet uprospodobiti u tim krajevima pa obećavam posvetiti posebno doličnu slikopisnu pažnju rečenom objektu...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

I ko kaže da je dosadno čekati da dođe vlak. Ovo čekanje je trajalo samo jedan dah. I Pfaff šalji više ovakvih dahova

OK. Ako slučajno nisi primijetio - evo jedan malo manje bukolički dašak: http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?p=223343#223343

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...