Jump to content

Iverica Express


Vedran Zeman

Recommended Posts

Neki dan me pita prijatelj dali znam što o Iverici Expressu.Ja kažem da ću se raspitat.

Njega zanima:trasa

starost vlaka

šta prevozi

brzina

i zamolim sve informacije o Iverici

HVALA

sikudar

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

Nakon gotovo godinu dana, napokon ponovno možemo svjedočiti novim nastavcima Iverica Expressa. Ovoga puta radi se o datumu 10.08.2009. Slike su iz dva dana, jer su dva posljednja vagona bila i preko vikenda na utovaru, pa sam drugi dan morao upotpuniti kombinaciju. No da ne duljim krećem sa slikama!

Za početak samo 4 vagona postavljena na prvi kolosijek!

7f54049a.jpg

Natpis HŽ CARGO se baš ne blista, iako su vagoni prošli prvu reviziju!

37535e92.jpg

Par slika sa tračnice!

7d4505c3.jpg

02839dc6.jpg

3 i pol vagona

c247fd3a.jpg

Malo detalja.

c4d80bcd.jpg

4d5eec51.jpg

Bez grafita nisu ni oni prošli! 8)

40cf82ab.jpg

92e1b208.jpg

Jedna čeona!¨

8b9e5c19.jpg

Drugi dan natovarena i preostala dva vagona, pa sada ljepotan izgleda ovako!

8eb4f86c.jpg

24008842.jpg

b4b8d875.jpg

Uputno kolodvor bi im bio...

f98b7420.jpg

Grafiti sa druge strane!

98ebcccc.jpg

Prva tri...

6c51c1db.jpg

Zadnja tri...

06ccb6a1.jpg

Prvi u nizu...

7764de58.jpg

sa osobnim podatcima

Broj i

83522fd7.jpg

datum revizije

28e1bff4.jpg

Kako vidite cerade na vagonima nisu u potpunosti čiste več koliko sam imao prilike vidjeti samo su krpane i oprane.

Jedna sa druge strane!

807cafc8.jpg

I jedna ispod "pojasa"!

8b1b5215.jpg

Bilo je vremena pa sam poslikao i svakog posebno.

prvi vagon

f0a0c087.jpg

drugi vagon

9846968b.jpg

treći vagon

871ce9a0.jpg

četvrti vagon

1e292f79.jpg

peti vagon

7dccea9d.jpg

šesti vagon

7abea0d4.jpg

Jedan pogled na uspavanog đuru 019 i šveda 002

fb433a4e.jpg

I za kraj dnevnog fotosesiona jedan pogled na cijeli vlak!

da71ef7c.jpg

U večernjem dijelu pridružila se i makina, a s obzirom da je bilo malo danjeg svijetla bacio sam se u lov na pokoju fotku. S obzirom da nemam stativa pomagao sam si sa raznoraznim pomagalima pa su slike takve kakve jesu!

2e5e392b.jpg

Jedan od stativa je bila i rampa kod magazina!

46037858.jpg

Pa malo mutnih!

2b08c15b.jpg

eb514f29.jpg

Ovdje je stativ tračnica!

e4afd25a.jpg

5467b2d6.jpg

A ovdje kameni stup!

477a87e9.jpg

23e54418.jpg

Za sam kraj najuspjelija noćna fotka!

84f99797.jpg

Eto toliko za ovaj puta, nadam se da ćemo uskoro ponovno zajedno uživati u novim avanturama IVERICA EXPRESSA!! Pozz! :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Pozdrav svim ljubiteljima ove teme. Nakon dosta vremena odlučio sam se postaviti fotke sljedećeg nastavka Iverica Expressa koji se ovaj puta događao 26.11.2009. godine. Ovaj puta sam imao čast ne samo da vozim taj vlak nego da jedan dio njegovih vagona postavljam i izvlačim sa utovara s obzirom da sam radio na kolodvorskoj manevri, pa ću ovoga puta postaviti i te fotke! :wink:

 

Pa krenimo redom. Za početak smo otišli na industriski kolosijek "ČESMA", kojim se služi i Iverica za utovar svojih vagona, po 2 Rilsa koji su bili utovareni dan prije.

IMG100.jpg

 

Nakon što smo dvojac izvukli uzeli smo sljedeća dva kandidata i polagano sa njima na utovarnu rampu.

IMG101.jpg

IMG103.jpg

 

A dvojac koji je natovaren dogurali smo u kolodvor na 4. kolosijek!

PB250069.jpg

 

U popodnevnim satima otiši smo po preostala dva Rilsa, a s obzirom da oni još nisu bili do kraja natovareni, uspio sam uloviti i jedam detalj sa utovarivanja vagona!

IMG106.jpg

 

Nedugo zatim vagon je utovaren, zatvoren i mogli smo ga povući u kolodvor i dodati preostaloj dvojci!

IMG108.jpg

IMG110.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nakon uspješnog sastavljanja teretnog vlaka za Križevce(65396) i IE(63435), usljedilo je slikanje IE iz raznih kuteva, pa krenimo redom!

Za početak jedna sa "štoka!" U skroz lijevom kutu se na prvom kolosijeku vide 2 rilsa za idući nastavak IE!!

PB260071.jpg

 

Pa cijeli vlak sa druge strane!

PB260072.jpg

 

Malo đure i 3 od 4!! :wink:

PB260073.jpg

 

Uputni kolodvor ovoga puta je...

PB260074.jpg

 

Dva i đuro!

PB260075.jpg

 

Dva bez đure!

PB260076.jpg

 

Osobna iskaznica!!

PB260077.jpg

Link to comment
Share on other sites

S obzirom da se je polako bližilo vrijeme polaska valjalo je makinu upaliti, napraviti sve potrebite radnje pred polazak vlaka, a tu spada i paljenje svijetla te još malo naslikavati!

PB260092.jpg

PB260093.jpg

PB260094.jpg

PB260095.jpg

 

S puta nemam baš puno fotki jer je već bio pao mrak, ali evo par (ne)uspjelih pokušaja! Slikano pred sam tunel Paulovac!

PB260096.jpg

 

Oštro oko će uočiti ovdje ulazak u tunel!

PB260097.jpg

 

A u tunelu neobična svijetlost!!! :kul:wink:

IE26112009.jpg

 

Do novih nastavaka lijepi pozdrav i ugodno čitanje!! 8)

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti 2041024 na lijepim slikama.

 

Imam i jedno amatersko, možda pomalo glupo, pitanje u vezi Rils vagona. Nikada mi nije jasno zašto se koriste cerade i dali postoji mogućnost da netko rasječe ceradu i pokrade robu iz vagona. Ako "umjetnici" imaju vremena da oslikaju ceradu možda i lopovi nađu vremena za svoju djelatnost.....

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti 2041024 na lijepim slikama.

 

Imam i jedno amatersko, možda pomalo glupo, pitanje u vezi Rils vagona. Nikada mi nije jasno zašto se koriste cerade i dali postoji mogućnost da netko rasječe ceradu i pokrade robu iz vagona. Ako "umjetnici" imaju vremena da oslikaju ceradu možda i lopovi nađu vremena za svoju djelatnost.....

 

Rils vagoni se koriste zbog više razloga, od samog utovara vagona, do zaštite tovara, jer je kako ona jedna slika pokazuje moguće cijelu ceradu skloniti i nesmetano utovariti vagon,ali ta cerada ima i svoje čelične nosače na koje je pričvršćena, tako da i da netko nešto izreže ne vi mu puno koristilo. Po po pitanju vandalizma nisam još imao prilike ćuti da bi netko to napravio, ali iskreno da mogućnost postoji, postoji. :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nakon dužeg vremena da se i ja probudim iz zimskog sna i malo oživim ovu temu sa par zaostataka. :oops:

 

Datum je 19.08.2008.

Iverica je od Bjelovara do Kloštra stigla redovno u kasno popodne.

Taj put je išlo samo 3 Habbinssa sa ivericom, ali je zato u vlak bilo uvršteno četiri Eamosa i jedan Uapp.

Pošto nisam mogao ići pofotkati dolazak vlaka iz Bjelovara, išao sam do kolodvora kasnije kad je već pala noć.

 

Najprije sam otišao do ulaznih signala kolodvora Kloštar iz smjera zapada, tamo sam ulovio vlak 60400 koji je baš preuzeo one Eamose i Uapp iz Bj i nastavio prema Koprivnici.

Kao što vidite stavili su ih na kraj vlaka :kul3 :

DSCF9665.jpg

 

Odlazim do samog kolodvora, temperatura je ugodna ljetna (pogoto u usporedbi s onom ovih dana :oops:), ali pala je rosa i količina vlage u zraku je poprilično velika, pa to stvara probleme sa magljenjem objektiva:

DSCF9706.jpg

 

Dolazi sezonac 1984 za Rijeku:

DSCF9707.jpg

 

Staje na kratko jer nažalost nema putnika za ulaz/izlaz.

Koliko kratko je stajao se vidi po tome da ga nisam uspio uloviti posve oštro zbog ekspozicije od 20 sekundi:

DSCF9708.jpg

 

Selim na drugu stranu kolodvora, da ulovim pogled na kolodvor sa otvorenog stovarišta:

DSCF9716.jpg

 

Odavde su dobrio osvjetljeni i Habbinssi koji čekaju prijevoz prema istoku:

DSCF9721.jpg

 

Kreketanje žaba po livadama u okolici kolodvora prekida zvuk vlaka.

Ovo je ako sam dobro zapamtio (ipak se to zbilo davno :D) prolazak vlaka 60401 koji vozi na relaciji Zagreb Zapadni-Koprivnica-Osijek:

DSCF9724.jpg

 

Ima još vremena do dolaska vlaka 6811, pa da uslikam kodvor iz produžetka perona:

DSCF9729.jpg

 

Stigao je vlak 6811, kao što se vidi kondenzacija je postala nesnosna, objektiv sam obrisao prije fotke, ali se uspio zamagliti u 20 sekundi koliko je trajala ekspozicija:

DSCF9738.jpg

 

Dobrano je prošla ponoć, odlučio sam da se fotić dovoljno namočio u vlagi i pošao doma.

Vlak 65391 koji će pokupiti Habbinse sa ivericom ionako će stići za preko sat vremena, možda i dva (tamo negdje između 1 i 2h u noći).

Ako Turci grade prugu, da li pruga gradi nas? :hm

Link to comment
Share on other sites

Eto, Vedrane, probudiš se i odmah u noćnu :o

 

Nadam se da ćeš imati skoro sreće pa da Ivexa uslikaš danju :wink:

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Već sam više put vidla ovu temu tu među putopisima, al nisam nikad uopće obraćala pažnju na nju. Danas sam ju otvorila, zadnju stranicu, da vidim barem o čemu se radi, ali to mi nije bilo dovoljno, pa sam otvorila prvu stranicu i krenula čitati. Moram vam biti iskrena i reći da nisam previše pažnje davala tekstu, koji sam već skoro sav zaboravila, al fotke su me privukle. Pogotovo one ljetne.

 

Tako ste divno dočarali atmosferu rutinske akcije na nekom malom kolodvoru, dali ste joj neki nevjerojatan sjaj, neku milinu, dali ste joj dušu. Dobro, možda je to samo stvar ukusa, možda to samo ja tak vidim, al vidim. Otkad za sebe znam mi se sviđa kasnoljetno popodne, koje ste tako dobro uokvirili u vaše fotke. A otkad sam upoznala taj magični svijet vlakova, postalo mi je jasno da jedino kaj u toj idili još fali je vlak.

Ovaj vaš putopis je ko ostvarenje nekih dječjih fantazija, jednostavno je predivan.

 

Svaka vam čast, i velika vam hvala na tome!

 

 

Puno lijepih pozdrava

 

 

A.S. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ima li kakve nade da opet pocne voziti "iverica-express"?

 

Za sada nažalost ne, barem kolio imam informaciuje nitko se nije raspitivao o ponovnom prijevozu iverice željeznicom. No ima jedna dobra stvar, iz nekog čudnog razloga u iverici su uvijek sklapali dogovore poslije ljeta, odnosno u 9. ili 10. mjesecu koji su ispred nas, pa stoga preostaje nada da će se možda ponovno pokazati potreba za ivericom i da će se iverica express ponovno vratiti na našu malu bilogorsku pružicu!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...