Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Tragovima Guce (zagrebačko-slavonska ekipa u potrazi)

• Please log in to reply
89 replies to this topic

#41 Pataky

Pataky
  • Članovi
  • 441 posts
  • Joined 11.10.2006.
  • LocationLjubljana

Posted 06.05.2008. - 08:10

Kad bi bilo malo više ambicija, mogla bi se početi akcija oživljavanje neke dionice Gutmanove pruge. Teren, po kojem sam ja prošao je u vlasništvu Hrvatskih šuma. Teren nije težak i uz današnje stanje tehnologije 10tak km kolosjeka bi se moglo postaviti za 2-3 mjeseca. Dakle, treba zainteresirati Hrvatske šume, da se počnu baviti turizmom.
There is no business like show business

#42 Pfaff

Pfaff
  • Članovi
  • 16,606 posts
  • Joined 13.06.2007.
  • LocationRijeka

Posted 06.05.2008. - 08:41

Ali postoji i rezerva: KLJŽ! Zašto ne bi pisali nekom u upravi i tražili službenu dozvolu. Ako KLJŽ to ne može, onda ne znam što može!

Tu si potpuno u pravu. To nam može dobro doći za sljedeće slične pothvate ... :)

Frka je jedino u tome da ovakva mjesta najčešće nisu u domeni -a (slično sam i ja prošao kod okretaljke u Moravicama) pa bi svaki put trebalo pismenu molbenicu nekom novom...
No, ideja je svakako za potkrjepu, za početak bi i bijo veliki korak naprijed.

"Prošla nas je godina dovela na rub propasti, ove godine planiramo veliki korak naprijed!"

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

#43 Portos

Portos
  • Moderatori
  • 10,572 posts
  • Joined 01.12.2005.
  • LocationZaprešić, Hrvatska

Posted 06.05.2008. - 09:02

Iz današnjeg "Večernjeg lista"

Posted Image

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

#44 Marko28

Marko28
  • Članovi
  • 389 posts
  • Joined 02.05.2007.

Posted 06.05.2008. - 10:58

I u samom Osijeku bi se vjerojatno našao još kakav trag na potezu Višnjevac-Retfala-Kolodvor

Evo da se kratko nadovežem na ovo. Budući da nisam u Osijeku, ekipa otamo bi trebala slijedeće lokacije posjetiti gdje postoje mogući tragovi. Nisam siguran jesu li svi vezani uz Guttmanovu željeznicu, vrijedi pokušati:

1. Negdje 50 metara istočno od početka nadvožnjaka preko vinkovačke ceste, otprilike u ravnini znaka za vmax80, sjeverno od prvog kolosjeka nalazi se desetak jasno vidljivih pragova u zemlji.

2. Pedesetak metara zapadno od ŽCP-a preko ulice Sv. L. Mandića nalazi se, doslovce ukopan u nasip postojeće pruge sa sjeverne strane, vagon. Ili pola vagona. Nisam siguran je li Guttmanov. Pristup mu je vrlo lagan, samo se prođe niz ulicu i vagon je odmah vidljiv, tik do neke šupe. Danas vjerojatno ima istu svrhu kao i ta šupa...

3. Pedesetak metara zapadno od višnjevačkog groblja, opet uz postojeću prugu, nalazi se nekakav voćnjak, cijeli ograđen žičanom ogradom oko armiranih stupova, no ulaz u voćnjak, koji gleda na prugu, ima okvire od željezničkih pragova.

4. Negdje točno između Višnjevca i Josipovca, opet uz prugu, nalazi se dvorište cijelo ograđeno željezničkim pragovima

5. I posljednji trag, negdje sto metara istočno od josipovačkog kolodvora, nalazi se cijeli vagon bez postolja. Koliko sam primjetio pristup nije problem...

Eto nadam se da će netko od osječana naći vremena to posjetiti...

#45 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 06.05.2008. - 12:19

U Osijeku ima u biti i najviše tragova Guttmana.Stanica u Retfali,kolodvor,Guttmanova ložiona...a vagon uz prugu o kojem govoriš mislim da nije Guttmanov,mislim čak da to i nije vagon,samo oblikom krova sliči na vagon.

#46 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 06.05.2008. - 18:14

Nešto o staroj lokomotivi ima i ovdje... :D

http://www.net.hr/in...06/0113006.html

#47 Pfaff

Pfaff
  • Članovi
  • 16,606 posts
  • Joined 13.06.2007.
  • LocationRijeka

Posted 06.05.2008. - 19:35

Nešto o staroj lokomotivi ima i ovdje... :D

... a bome i kod g. Zvonimira Horvata u njegovoj knjizi:

Uskotračne lokomotive serije 30 pod nazivom "Slavonija", "Marijana" i "Gabor" bile su u vlasništvu baruna Gutmanna, koji je dao sagraditi prve pilane i tvornicu za preradbu drva u Belišću. Vukle su vagone za prijevoz trupaca i cjepanica. Te lokomotive kupljene su nove i bile su prve medu lokomotivama pet serija za kolosijek od 1.000 mm koje su vozile na tzv. Gutmannovoj željeznici. U Hrvatskoj poslije su vozile na SPŽ-ovim prugama gdje je do kraja 1970. bio obavljan i javni putnički prijevoz.
Nakon I. svjetskoga rata, kada su već bile kasirane stare lokomotive serije 10 i 20, ostale su lokomotive serija od 30 pa naviše. Lokomotive serije 30 služile su uglavnom za manevriranje. Sve te lokomotive bile su poznate pod nazivom Gutmannove lokomotive. Naknadnom rekonstrukcijom više tih lokomotiva dobio se primitivan lagani vagon-ten-der za prijevoz drva za loženje.
Njihove posebnosti bile su plosnati parorazvodnici, kormilo Stephenson, ručna kočnica, veliki kupolni dimnjak s iskrolovkom i tender za vodu ugrađen sa strane parnoga kotla. Lokomotiva broj 33 ("Gabor") izložena je u Tehničkome muzeju u Zagrebu.

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

#48 Pfaff

Pfaff
  • Članovi
  • 16,606 posts
  • Joined 13.06.2007.
  • LocationRijeka

Posted 06.05.2008. - 19:39

Kad se već hvališem knjigom Z. Horvata (krajnje je vrijeme da ju vratim Stanley-u :mrgreen:), evo još nešto i o "Patakyjevoj" loksi

Posted Image

Devet uskotračnih potpuno jednakih lokomotiva serije 50 s četirima spojenim osovinama bile su veliko pojačanje u prometu na SPŽ-ovim prugama. Osim za prijevoz trupaca za drvnu industriju S. H. Gutmann d.d. u Belišću, za što su bile idealna vučna vozila, služile su i za vuču putničkih vlakova u javnome prijevozu. Pošto su bile rekonstruirane, te lokomotive dobile su primitivan vagon-tender za prijevoz otpadnoga drva za loženje.
Njihove posebnosti bile su plosnati parorazvodnici, kormilo Heusinger, ručna kočnica i veliki kupolni dimnjak s iskrolovkom. Malo su se razlikovale od drugih sličnih lokomotiva. Imale su manje kotače te su zbog toga bile pogodne za brdske pruge.
Nakon serije 50 lokomotive više nisu dobivale nazive. Iznimka je bila lokomotiva broj 58, koja je za II. svjetskoga rata bila zadržana na oslobođenome području oko Slavonske Orahovice i Voćina te je ondje služila za potrebe NOV-a. Nakon rata ta lokomotiva dobila je naziv "Partizanka". Ona je sačuvana i nalazi se u muzeju Tvornice kartonske ambalaže i papira Belišće d.d. u Belišću.

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

#49 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 25.05.2008. - 12:20

Napokon sam našao vremena kako bih potražio Guttmanovu stanicu u Retfali i našao je... :D

Stanica je naravno preuređena za stanovanje...
Posted Image

"Ukrasi" oko prozora identični su onima na glavnom Guttmanovom kolodvoru...
Posted Image

Mislim da sam pogodio... :mrgreen:

#50 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,627 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 25.05.2008. - 13:06

Odlično, Jura, to bi trebalo biti to. Naš putopis je sada skoro kompletan. :)

Još samo da nas jednog dana razveseli i 1142-007, tj. da iz njegovog fotića napokon ugleda svjetlo dana i ona zadnja skupna fotka iz Belišća. :wink:

#51 esseker

esseker
  • Članovi
  • 345 posts
  • Joined 04.08.2005.
  • LocationOsijek

Posted 29.06.2008. - 21:43

Svaka čast na putopisu! Toliko mi je žao bilo što nisam mogao s vama ali tada sam bio zatrpan poslom u Kopačkom ritu pa nikako nisam mogao taj dan u expediciju :(

U buduće count me in!

Odlične fotke! Pozdrav svima!

#52 1142007

1142007
  • Članovi
  • 1,113 posts
  • Joined 04.06.2005.
  • LocationOsijek

Posted 15.12.2008. - 15:44

Napokon stavljam zajed.fotku iz Belišća

Posted Image

S lljeva na desno Anton, Stanley, Dnovkaovic, Portos, Seabral, Stib, Jura; ali tko je ovaj ispred svih :?: :?: Ma ja naravno :mrgreen: :mrgreen:
Samo 1.razred !
1.'st class only !

#53 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 15,652 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 15.12.2008. - 16:00

Napokon stavljam zajed.fotku iz Belišća:
http://img136.images.../img0027te6.jpg

No, uglavnom smo svi još uvijek više-manje isti kao što smo bili prije cca 233 dana :wink: :mrgreen:

#54 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,627 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 15.12.2008. - 16:11

Morali smo ponovno doći u Osijek da dogovorimo postavljanje ove zajedničke fotke. :wink: :lol:

#55 thomcro

thomcro
  • Članovi
  • 9,378 posts
  • Joined 30.12.2005.
  • LocationRijeka

Posted 15.12.2008. - 16:39

Morali smo ponovno doći u Osijek da dogovorimo postavljanje ove zajedničke fotke. :wink: :lol:

Bogme vas je onda ta fotka skupo koštala :mrgreen: .

Najmračniji krugovi pakla su rezervirani za one koji u vremenima moralne krize ostanu neutralni i suzdržani - Dante Alighieri

#56 Pfaff

Pfaff
  • Članovi
  • 16,606 posts
  • Joined 13.06.2007.
  • LocationRijeka

Posted 15.12.2008. - 17:04

Primorci bi rekli: Svaka škuža najde muža!

Neka, neka, glavno da se našao mudar razlog za druženje i fotografiranje. Još da mi netko objasni kakva nas je to luna pogodila da se u najmrzlije dane u godini skićemo okolo umjesto da u miru i toplini čitamo kakvu željezničku monografiju dok družica kuha čajić i slaže sendviče :lol:

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

#57 1142007

1142007
  • Članovi
  • 1,113 posts
  • Joined 04.06.2005.
  • LocationOsijek

Posted 15.12.2008. - 17:06

je, ali su usput bili na otovrenju pruge VK-OS. da nisu došli zbog dogovora oko postavljanja fotke, propustili bi ovaj događaj od krucijalnog značaja, kao bih rekao g.Fazlinović. :mrgreen: :mrgreen: :kul :kul
Samo 1.razred !
1.'st class only !

#58 thomcro

thomcro
  • Članovi
  • 9,378 posts
  • Joined 30.12.2005.
  • LocationRijeka

Posted 15.12.2008. - 17:10

je, ali su usput bili na otovrenju pruge VK-OS. da nisu došli zbog dogovora oko postavljanja fotke, propustili bi ovaj događaj od krucijalnog značaja, kao bih rekao g.Fazlinović. :mrgreen: :mrgreen: :kul :kul

Na sreću, ja sam jako dobro obaviješten kuda se railfanovi kreću ovih dana :mrgreen: . Neki imaju i GSM lokator pa ih mogu i od doma locirati gdje suPosted Image.

Najmračniji krugovi pakla su rezervirani za one koji u vremenima moralne krize ostanu neutralni i suzdržani - Dante Alighieri

#59 Pfaff

Pfaff
  • Članovi
  • 16,606 posts
  • Joined 13.06.2007.
  • LocationRijeka

Posted 15.12.2008. - 17:11

je, ali su usput bili na otovrenju pruge VK-OS.

Točno. U saznanju smo da su se jake forumaške snage uprispodobile svojim likom & izjavama u podnevnom dnevniku nacionalne dalekovidnice.
Još uvijek čekam odgovor na pitanje da li je kolega Forumaš koji je ovjekovječen u upravljačnici dobio akreditaciju za taj položaj zahvaljujući članskoj iskaznici KLJŽ-a ili neke slične udruge...

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

#60 1142007

1142007
  • Članovi
  • 1,113 posts
  • Joined 04.06.2005.
  • LocationOsijek

Posted 15.12.2008. - 17:11

Na sreću, ja sam jako dobro obaviješten kuda se railfanovi kreću ovih dana :mrgreen: . Neki imaju i GSM lokator pa ih mogu i od doma locirati gdje suPosted Image.

Misliš na GPS lokator ?
Samo 1.razred !
1.'st class only !

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users