Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Hostilnost prema novim i neupućenim korisnicima

• Please log in to reply
48 replies to this topic

#1 Roda

Roda
  • Članovi
  • 513 posts
  • Joined 17.07.2007.

Posted 17.02.2008. - 22:08

Primijetio sam u zadnje vrijeme da se prema novim korisnicima, koji otvore temu o nečemu o čemu već postoji otvorena tema, stariji korisnici odnose prilično grubo (komentari tipa "pa imaš već temu", "daj malo pretraži forum prije nego postaš", "ja ovo ne razumijem"). Za razumjeti je da će se takve stvari iskusnim korisnicima činiti nepotrebne i iritantne, ali, ako ste negdje novi, normalno da ne znate gdje je šta i postavljate pitanja koja se ponekad ponavljaju. Ovo je najsvježiji primjer, ne da mi se sad kopat, ima toga i po temama.

Dakle, ono što sam htio reći je to da je takva komunikacija nepotrebna i ne koristi ničemu. Ako korisnik otvori duplu temu, dovoljno je reći da već postoji takva tema i po mogućnosti dati link na istu, nema potrebe za negativnim komentarima i rolanjem. Btw., ja se krećem isključivo po tramvajskom dijelu foruma, pa ne znam ima li takvih stvari i u ostalim dijelovima foruma.

#2 Anton

Anton
  • Admin
  • 5,261 posts
  • Joined 31.01.2005.
  • LocationVinkovci

Posted 17.02.2008. - 22:14

Primijetio sam u zadnje vrijeme da se prema novim korisnicima, koji otvore temu o nečemu o čemu već postoji otvorena tema, stariji korisnici odnose prilično grubo (komentari tipa "pa imaš već temu", "daj malo pretraži forum prije nego postaš", "ja ovo ne razumijem"). Za razumjeti je da će se takve stvari iskusnim korisnicima činiti nepotrebne i iritantne, ali, ako ste negdje novi, normalno da ne znate gdje je šta i postavljate pitanja koja se ponekad ponavljaju. Ovo je najsvježiji primjer, ne da mi se sad kopat, ima toga i po temama.

Dakle, ono što sam htio reći je to da je takva komunikacija nepotrebna i ne koristi ničemu. Ako korisnik otvori duplu temu, dovoljno je reći da već postoji takva tema i po mogućnosti dati link na istu, nema potrebe za negativnim komentarima i rolanjem. Btw., ja se krećem isključivo po tramvajskom dijelu foruma, pa ne znam ima li takvih stvari i u ostalim dijelovima foruma.

Dakako da nema potrebe.

No, nažalost moderatori i administratori ne mogu utjecati na reakciju svakog korisnika.Mogu eventualno sankcionirati ako je netko nekoga uvrijedio.

#3 Roda

Roda
  • Članovi
  • 513 posts
  • Joined 17.07.2007.

Posted 17.02.2008. - 22:26

Nije ovo bilo upućeno moderatorima i adminima, nego korisnicima.

#4 Arno

Arno
  • Članovi
  • 2,514 posts
  • Joined 04.09.2005.

Posted 17.02.2008. - 22:48

Slažem se, i ja pozivam na malo više tolerancije na forumu.

#5 Phalanx

Phalanx
  • Članovi
  • 616 posts
  • Joined 03.06.2006.

Posted 17.02.2008. - 22:55

Apsolutno se slažem da bi svi skupa trebali imati malo više razumijevanja prema novim korisnicima, zato što oni u perspektivi donose svježinu i novitete na Forum, a u zadnje vrijeme ih je stvarno dosta aktivno. Praktički svaki dan imamo više od 200 različitih posjetitelja. I ako čovjeka u startu "ubijete" nekakvim komentarom, teško će se vratiti i dati svoj doprinos temama.
Svakako, i novi korisnici bi trebali bar malo "pronjuškati" po novijim temama - možda nađu što ih zanima...

#6 Roda

Roda
  • Članovi
  • 513 posts
  • Joined 17.07.2007.

Posted 21.12.2008. - 17:44

http://www.zeljeznic...opic.php?t=8748

http://www.zeljeznic...opic.php?t=8749

mislim, jedno je moderiranje, drugo je demonstracija sile.

#7 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,395 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 21.12.2008. - 18:52

mislim, jedno je moderiranje, drugo je demonstracija sile.

Možda su se neke stvari mogle reći i asertivnije, ali činjenica je da ovakve teme uništavaju strukturu foruma. A svi mi ipak radije volimo znati gdje ćemo naći koje podatke nego satima tražiti nešto za što znamo da je "tu negdje na forumu, ali baš sad ne možemo naći".

Spominješ demonstraciju sile, a ne spominješ kulturu novog člana. Ako je već vidio sve one fotke, onda je u tim temama mogao postaviti pitanje za daljnje fotke. Nema potrebe otvarati nove teme ako već postoje postojeće slične teme. A pogotovo nema potrebe miješati nekoliko različitih stvari u istu temu, inače bi se svaka druga tema mogla nazvati "Moja pitanja o tramvajima", a ostali članovi bi mogli pogađati gdje se šta nalazi. A o naslovu teme "Bok" da sad ni ne govorim.

Da, jedno je moderiranje, a drugo je poštivanje forumaša i foruma na kojeg se novi član tek učlanio ....

#8 thomcro

thomcro
  • Članovi
  • 9,357 posts
  • Joined 30.12.2005.
  • LocationRijeka

Posted 21.12.2008. - 19:04

Kad sam se registrirao prije 3 godine, prvih nekoliko mjeseci nisam posta napisao već sam samo pregledavao 4um. S vremenom sam primjetio da novi članovi u pravilu odmah "idu u glavu" bez provjere postoji li već tema sličnog sadržaja. Ajd, OK, dobro je da se ukaže na to ali i Moderatori to mogu bezbolno srediti spajanjem dvije-tri teme u jednu. Bilo bi dobro da ako se već ukazuje na to da tema već postoji ili je slična po sadržaju da se posta i link. Time se olakšava Moderatoru/Administratou da spoji teme.

2235191475.gif

#9 Roda

Roda
  • Članovi
  • 513 posts
  • Joined 17.07.2007.

Posted 21.12.2008. - 23:06

Spominješ demonstraciju sile, a ne spominješ kulturu novog člana.

Zato što je po meni manji zločin otvoriti krivu temu na krivom mjestu, nego ovako komunicirati:

A iz kojeg si se blata ti iskoprcao?!?

Umjesto isprike zaključat ću ti i ovu temu! Zato što si se stvorio od nikuda, otvaraš teme na krivim mjestima i pišeš gluposti.

#10 reiche06

reiche06
  • Članovi
  • 1,596 posts
  • Joined 18.05.2007.
  • LocationZagreb/Vinkovci

Posted 22.12.2008. - 00:42

Neb se štel previše mješat, ali taj jazavac se ko što je Portos reko stvorio odjedared i startao vrlo grubo. A ovo nije lokalna birtija di je glavni onaj ko dođe i najjače udari šakom u šank.

Ne vidim uopće razloga i povoda braniti takvog lika. Druga je stvar ako neko ima 100(00)+ postova i već nešto znači i pridonosi forumu, pa se tu mogu složiti da takav čovjek neće sam od sebe, tj bez povoda nešto napisati, možda i nedopušteno.

Ali kad se kao ovdje pojavi netko, tko sa 0 postova i anonimnošću koju pruža internet glumi nekog "fakina" kako bi se reklo prije jedno 20-30g..e onda takvom treba zaljepit šamar da se spusti na zemlju.

Tako da u konkretnom slučaju, Portos ima moju podršku.. :wink:

EDIT : izgleda da sam malo izletio, lik se sad ispričava..

Iako meni je to sve nešto sumnjivo, ali dobro, neka bude..

35k4tq1.jpg

#11 egérke

egérke
  • Članovi
  • 7,612 posts
  • Joined 08.06.2006.
  • LocationKvatrić

Posted 22.12.2008. - 02:02

Meni se ne čini da je korisnik I love tram startao pretjerano grubo, istina je da je možda bio samouvjeren u ono kaj tvrdi, ali zaključavati mu temu nije trebalo, nego mu civilizirano objasniti.
Sve ono kaj mu sad objašnjavate u trećoj temi, mogli ste mu objasniti već u prvoj, a ne da mu prvo opalite dva šamara, pa tek onda krenete na civiliziranu razinu komunikacije.

#12 hadzibane

hadzibane
  • Članovi
  • 2,793 posts
  • Joined 16.08.2006.
  • LocationSombor,Vojvodina

Posted 22.12.2008. - 12:44

Ne bih se hteo mešati u neku eventualnu diskusiju koja bi mogla da proizađe na ovoj temi,ali evo samo jedan primer:
1.Preglednost pojedinih tema je i više nego komplikovana zbog prevelikog broja stranica na istoj.Neću navoditi ništa konkretno,ali ima tema i to jako puno koje i starim korisnicima otežavaju praćenje iste,a kamoli novima.Stoga i ako novi korisnik otvori neku srodnu temu,treba mu lepo i kulturno objasniti gde se i šta nalazi,dati link na temu,a duplu temu zaključati ili obrisati.
Druga je stvar što je dotični član verovatno pre toga bio banovan,prijavio se ponovo pa startovao grubo i uleteo Moderatoru "u šesnaesterac"kako ne spada...
Druže Stari,skrenuo sam s' puta...
Sad me jaše i Kurta i Murta.......

#13 drempa- tzv-v7

drempa- tzv-v7
  • Članovi
  • 7,752 posts
  • Joined 08.05.2008.
  • LocationZagreb

Posted 22.12.2008. - 17:03

Meni je isto iz početka bilo brisano nešto postova čak i neke teme ali nema veze kad sam upozno ekipu i ispričao im ono šta ja znam o vagonima i par događaja kaj sam doživo razumijem njihovu rekciju na nekog novog kaj previše pametuje te ču samo nadodat da nik govori sve .

Buena Vista Zagreb , Nikon i DJI Spark nova igračka  

#14 Mili

Mili
  • Članovi
  • 2,486 posts
  • Joined 09.11.2007.
  • LocationNova Gradiška

Posted 22.12.2008. - 20:16

Meni se ne čini da je korisnik I love tram startao pretjerano grubo, istina je da je možda bio samouvjeren u ono kaj tvrdi, ali zaključavati mu temu nije trebalo, nego mu civilizirano objasniti.
Sve ono kaj mu sad objašnjavate u trećoj temi, mogli ste mu objasniti već u prvoj, a ne da mu prvo opalite dva šamara, pa tek onda krenete na civiliziranu razinu komunikacije.

Ma da, čini se da nije imao zlu namjeru, ali je htio pokazati tko je glavni...
Pokušao sam mu malo civilizirano objasniti, ali vjerojatno je i to pregrubo ispalo (a nije baš bila namjera).
Ubuduće bolje to na pp dojaviti, ali novi ponekad ne znaju kako se to čita...

Samo da nije pokušao tri puta isti naziv napraviti, samo s pozdravima...
Sad kad je ispravljen naslov, i ne izgleda tako grubo, osim što malo lik pametuje previše...

Meni je isto iz početka bilo brisano nešto postova čak i neke teme ali nema veze kad sam upozno ekipu i ispričao im ono šta ja znam o vagonima i par događaja kaj sam doživo razumijem njihovu rekciju na nekog novog kaj previše pametuje te ču samo nadodat da nik govori sve .

Priznajem, i ja sam bio kriv u početku ;) Kad se KLJŽ osnivao, pretjerao sam u nekim postovima, koji me se i nisu ticali. No, brisanjem tih od strane uvijek odgovornih moderatora i razumijevanjem pravila foruma, sad sam se smirio...

#15 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,395 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 22.12.2008. - 20:35

Priznajem, i ja sam bio kriv u početku ;) Kad se KLJŽ osnivao, pretjerao sam u nekim postovima, koji me se i nisu ticali. No, brisanjem tih od strane uvijek odgovornih moderatora i razumijevanjem pravila foruma, sad sam se smirio...

Nije to još ništa .... među nama na forumu imamo dvojicu sada uzornih vrlo aktivnih forumaša za koje nitko ne bi povjerovao koliko su bili problematični, koliko smo ih banirali i šta su nam sve radili na početku našeg druženja :lol:

#16 Portos

Portos
  • Moderatori
  • 10,373 posts
  • Joined 01.12.2005.
  • LocationZaprešić, Hrvatska

Posted 22.12.2008. - 22:40

@roda

Forum nije svačiji, forum je PRIVATNO VLASNIŠTVO jednog čovjeka koji je odobrio pravila ponašanja te delegirao 4 Administratora i više Moderatora da brinu o funkcioniranju foruma. Ja za ono što na forumu radim ne odgovaram niti tebi niti ikome drugome nego samo VLASNIKU FORUMA, a taj isti do sada nije imao primjedbi na moj rad. Eventualne njegove primjedbe rješiti ću isključivo sa njim, do tada je tvoja obaveza, kao i svih drugih članova ovog foruma držati se pravila ponašanja.
Dakle da je I_love_tram pročitao i poštovao pravila ne bi bilo potrebe za mojom reakcijom.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

#17 Roda

Roda
  • Članovi
  • 513 posts
  • Joined 17.07.2007.

Posted 23.12.2008. - 00:14

Ne dovodim u pitanje pravila, nego način komunikacije. "Iz kojeg si se blata iskoprcao?" i "Zato što si se stvorio niotkuda..." - a otkud bi se novi korisnici trebali stvoriti? Ako je problem u tome što se bilo tko može registrirati, ima i za to rješenje - zatvoriti forum za registracije i omogućiti iste samo putem pozivnice koju šalje već postojeći član foruma.

#18 ruxrux

ruxrux
  • Članovi
  • 2,428 posts
  • Joined 15.02.2007.
  • LocationSan Jose, Kalifornija

Posted 23.12.2008. - 03:30

Premda se ne volim mijesati u ove stvari, javit cu se s misljenjem da je temu "Bok!" trebalo zakljucati iz dva razloga:
1. Forumas je molio slike tramvaja, bilo mu je odgovoreno, zatim se zahvalio te poceo diskusiju o numeraciji 100.tog NT-a. Potom je bio upucen na temu koja se bavi specificno brojcanim obiljezavanjem NT-a. Doticni forumas je nastavio raspravu, koja je postala OT.
2. Naziv teme "Bok!" nije u sukladnosti s uredjenim forumom kao sto je ovaj. Hocu li ja sutra otvoriti temu "Pozdrav!", u kojoj cu moliti za slike moje omiljene lokse Zutke? Gdje je tu kraj onda? Vec se sad teze snaci u temama, a zamislite da se teme zovu "Bok", "Kaj ima u Preckom?", "Ima koga iz Strizivojne?" ili "Bok (1)", "Bok (2)", ....

Da je samo jedan razlog od gornja dva bio prisutan, jos bi bilo OK reci ajde nije trebalo zakljucat, ali ovako je moderator postupio ispravno.

No da bi trebalo vise tolerancije prema novim forumasima, to stoji i toga bi se trebali prisjetiti svi "stariji" jer kad ne bi bilo novih forumasa, onda bi nam bilo dosadno. Ne treba niti zaboraviti da ima dosta jako mladih pisaca postova ovdje - 14, 15 godina - a oni na svijet gledaju skroz drugacije nego mi stariji, pa nije cudno da dolazi do problema u komunikaciji. A mlade bih molio da shvate da ima tu ljudi starih kao njihovi roditelji (i djedovi), pa treba imati postovanja.

#19 Mili

Mili
  • Članovi
  • 2,486 posts
  • Joined 09.11.2007.
  • LocationNova Gradiška

Posted 23.12.2008. - 11:31

2. Naziv teme "Bok!" nije u sukladnosti s uredjenim forumom kao sto je ovaj. Hocu li ja sutra otvoriti temu "Pozdrav!", u kojoj cu moliti za slike moje omiljene lokse Zutke? Gdje je tu kraj onda? Vec se sad teze snaci u temama, a zamislite da se teme zovu "Bok", "Kaj ima u Preckom?", "Ima koga iz Strizivojne?" ili "Bok (1)", "Bok (2)", ....

Već samo to je formalan razlog za barem lagano sankcioniranje. Tema mora imati bar nekakav približan naslov. Ajde, može se malčice i otići off-topic ako se kasnije vrati on-topic, ali svejedno ovakav naslov teme može samo u "Članovi ..." ili "Razno...". Baš zbog toga što kažeš, da se kasnije može pronaći.

Ovakvi naslovi tema su sa nekih drugih foruma (tipa neki forumi za upoznavanje "ljubavi" ili sl.)... Ovo je ipak stručni forum i naslovi trebaju imati koliko,toliko smisla. Otvarati temu samo da bi se imalo svoju temu (što se čini je pokušao I_Love_Tram) nije u duhu foruma. Treba prvo pretraživati (poslao sam mu pp i kako se to radi, uključujući i Antonov "google search savjet" za bolje pronalaženje), ako ne nađje slično, tek onda otvoriti temu.

#20 thomcro

thomcro
  • Članovi
  • 9,357 posts
  • Joined 30.12.2005.
  • LocationRijeka

Posted 23.12.2008. - 12:33

... Treba prvo pretraživati ... , ako se ne nađje slično, tek onda otvoriti temu.

Ovo bi trebala biti misao vodilja za sve nove članove!!! Ja čak i sad nakon skoro 3 godine na 4umu ako nisam siguran najprije pretražim 4um da ne postoji slična / istovjetna tema. Al' dobro, to sam ja, izorganizirana Djevica :mrgreen: .

2235191475.gif

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users