Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Jedna kratka crtica jednog autora o jednoj temi

• Please log in to reply
31 replies to this topic

#1 drstoka

drstoka
  • Članovi
  • 7,369 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 16.12.2007. - 15:06

Je da je text sa Buga, ali nekako je poruka univerzalna... :twisted:

http://www.bug.hr/os...id=83943&page=1
#1 truth hurts
#2 It's hard not to hate..

#2 egérke

egérke
  • Članovi
  • 7,612 posts
  • Joined 08.06.2006.
  • LocationKvatrić

Posted 16.12.2007. - 16:34

Sjajno. :)

Samo da ukažem na ovo:

Dapače, prije par godina je neki splitski profesor hrvatskog jezika čak predlagao da se ukinu dva različita grafema za ta dva fonema, te da se sve piše ili "mekim" ili "tvrdim" ć/č.

Zapravo je riječ o profesoru fonetike na zagrebačkom FF-u, koji je, da stvar bude zanimljivija, s Brača, i normalno razlikuje č/ć.

#3 Barney

Barney
  • Moderatori
  • 2,061 posts
  • Joined 10.06.2006.
  • LocationZagreb

Posted 16.12.2007. - 20:00

Eh, kad bi problem bio samo u pravopisu, onda bi to bila gotovo idilicna situacija. Vidjao sam ja tekstove koje pisu pametni ljudi, ali koji nemaju veze sa zdravim razumom, sve dok ne prodju nekoliko faza obrade, od kojih je lektura tek onda zadnja. :(

Barney
Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

#4 Renato

Renato
  • Administratori
  • 6,682 posts
  • Joined 26.03.2005.
  • LocationDonja Bistra, Croatia

Posted 16.12.2007. - 20:48

Je da je text sa Buga, ali nekako je poruka univerzalna... :twisted:

http://www.bug.hr/os...id=83943&page=1

Ha ha ha... vidim da ovo ide i mene. Priznajem, polupismen sam, no srecom za moj posao to i nije toliko bitno. Prilicno sam siguran da je egerke puno pismeniji od mene no to mu nikako nije pomoglo da popravi racunalo :)
Eto, ako mi ne radi auto, radije bih imao polupismenog automehanicara pri ruci nego pet lingvista koji ce me upozoravati da mi nije otisla getriba vec mjenjacka kutija :))

#5 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,702 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 16.12.2007. - 21:51

s Brača, i normalno razlikuje č/ć.

A znaš ti onu: ''Kad su se dva Bracanina... A ca? A ca? Za Bracanina dva.''
Za one koji ne znaju ovo je iz teksta pjesme koju je pjevala klapa ''Grupa Dalmatinaca'' dok sam ja bio klinac. Svaki dan se vrtjela na radiju.
Ako na Forumu ima koji Bracanin, pardon Bračanin, molim da se ne ljuti. :mrgreen:
Da ne zaglibim Off Topic, ne vidim ama baš nikakvog razloga da se opterećujemo tzv. ''pismenošću''. Bitno je da je sadržaj poruke razumljiv.
Primjećujem da stanovite osobe na Forumu imaju nezgodnu naviku ispravljati tuđe pogreške, a svoje vlastite ne vide.
Kada netko objavi lijepu fotku ili napiše neki suvisli tekst vraga ću gledati na točke, zareze, č i ć.
Ako netko želi vidjeti što je tragična nepismenost, j.banje ovakve ili onakve matere da ne spominjem, neka ode na web Večernjaka ili Jutarnjeg i pogleda komentare čitatelja na vijesti. Doslovce da se normalnom čovjeku želudac zavrti kao propeler.
Serija 05 je zakon!

#6 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,702 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 16.12.2007. - 21:53

Priznajem, polupismen sam

Nisi. Tko ti je to rekao?
Tu si negdje oko prosjeka. Sjedi, +3! :mrgreen:
Serija 05 je zakon!

#7 Renato

Renato
  • Administratori
  • 6,682 posts
  • Joined 26.03.2005.
  • LocationDonja Bistra, Croatia

Posted 17.12.2007. - 07:09

Priznajem, polupismen sam

Nisi. Tko ti je to rekao?
Tu si negdje oko prosjeka. Sjedi, +3! :mrgreen:

Sam to kazem, uostalom, trojku imaju polupismeni :)

#8 drstoka

drstoka
  • Članovi
  • 7,369 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 17.12.2007. - 10:16

Dotični članak ide većine nas, mene uključivo. Slažem se da se ne trebamo previše zamarati time, ali meni je mnogo draže pročitati smisleni članak koji je uz to i pravopisno točan od nekakvog drugog koji to nije. Ja sam u svemu perfekcionist, pa tako i u tome... Iako i ja znam nažvrljati bezveze, tako da niti meni na kraju nije baš jasno kaj sam htio reći. :lol: :roll:
#1 truth hurts

#9 egérke

egérke
  • Članovi
  • 7,612 posts
  • Joined 08.06.2006.
  • LocationKvatrić

Posted 17.12.2007. - 11:32

Mene osobno užasno nerviraju ljudi koji u SMS-ovima ne stavljaju interpunkcije, barem na kraj rečenice. Zvuči mi ko da ostatak rečenice visi u zraku.
Al to sam samo ja.

#10 ben

ben
  • Članovi
  • 1,972 posts
  • Joined 13.03.2006.

Posted 17.12.2007. - 15:12

ja uopče ne razmem kaj čovek s tim hoče reči!??...??
čemu rasprava o č ili ć kad je č sasvim dovoljno.
čemu služe velika slova??? pa kaj ak lupim razmaknicu prije zareza%
sad je on veliki frajer.

#11 drstoka

drstoka
  • Članovi
  • 7,369 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 17.12.2007. - 16:23

sad je on veliki frajer.

čemu dolazak (vlakom, busom, autom,...) točno na minutu - dvije - pet - deset
čemu 5 Bt kad su 3 Bt sasvim dovoljna
čemu velikih 120 km/h kad se i sa 40 dođe na cilj
kaj onda ak ne radi grijanje u vlaku ili vlak kasni? pa svejedno bumo došli. kad - tad, na jedan ili drugi način...

Princip je isti. Jesu li zbilja sve ostalo nijanse?
#1 truth hurts

#12 ben

ben
  • Članovi
  • 1,972 posts
  • Joined 13.03.2006.

Posted 17.12.2007. - 20:27

sad je on veliki frajer.

čemu dolazak (vlakom, busom, autom,...) točno na minutu - dvije - pet - deset
čemu 5 Bt kad su 3 Bt sasvim dovoljna
čemu velikih 120 km/h kad se i sa 40 dođe na cilj
kaj onda ak ne radi grijanje u vlaku ili vlak kasni? pa svejedno bumo došli. kad - tad, na jedan ili drugi način...

Princip je isti. Jesu li zbilja sve ostalo nijanse?

čemu uopče željeznice kad bu uz ovu rukovodeču strukturu tak i onak sve prešlo u tri piz.. ma......

a zad ozbiljno kaj ima nešči gdo ne razme kaj sam štel reči ak koristim samo č? mislim da ne
cijelo vrijeme na forumu pišem malim slovima i svi razmete kaj sam rekel (više manje)

a dolazak točno na vrijeme je potreban zato jer se prijevoznik ugovorom obvezao da će to učiniti. u državama gdje postoji vladavina prava kupljena prijevozna karta je ugovor između onoga tko ju je kupio i prijevoznika. a prijevoznik se svojim voznim redom obvezuje da će putnika prevesti od točke a do točke b u točno određenom vremenu. napominjem to funkcionira tam gdje se putnike doživljava kao ugovornu stranu i tam gde ak jedna ugovorna strana ne ispuni svoj dio ugovora može snositi ozbiljne posljedice (u principu financijske)
negde su i 3 bt-a dovoljna, a negde nisu. pročitaj ponovno ono malo više gore o ugovornim obvezama. ak sam ja ugovorom nekaj platil onda to i hoču.
brzina je manja stvar dok god se pridržavamo ugovora i voznog reda
ak ne dela grijanje u vagonu onda taj vagon nije ispravan i ne smije biti u prometu. postoje pravilnici i zakoni koji propisuju kad je potrebno grijati i ako se netko toga ne drži onda krši zakon i za to bi trebao odgovarati. možda u nekoj uređenoj pravnoj državi.

#13 drstoka

drstoka
  • Članovi
  • 7,369 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 17.12.2007. - 23:40

možda u nekoj uređenoj pravnoj državi.

Svakako; međutim, sada bismo mogli do imendana razglabati što bi sve i kako morali imati u dobro uređenoj (pa i pravno) državi. Ali ako svatko počne od sebe (uključujući i pravopis - kajkavski isto tako, dapače), već će stvari krenuti nabolje. Ove dvije stvari oko čega se tu sad "sporimo" su samo dva konkretna primjera stanja u državi - jedan bitniji i drugi puno manje bitan.
#1 truth hurts

#14 ben

ben
  • Članovi
  • 1,972 posts
  • Joined 13.03.2006.

Posted 18.12.2007. - 09:08

možda u nekoj uređenoj pravnoj državi.

Svakako; međutim, sada bismo mogli do imendana razglabati što bi sve i kako morali imati u dobro uređenoj (pa i pravno) državi. Ali ako svatko počne od sebe (uključujući i pravopis - kajkavski isto tako, dapače), već će stvari krenuti nabolje. Ove dvije stvari oko čega se tu sad "sporimo" su samo dva konkretna primjera stanja u državi - jedan bitniji i drugi puno manje bitan.

kajkavski dijalekt je sastavni dio hrvatskog jezika. i upravo su naši dijalekti bogatstvo koje treba čuvati.
s druge strane primjeri koje si ti navel su stvari koje treba, zapravo već je odavno trebalo ukloniti s naše željeznice.
i u tome je velika razlika između naša dva primjera.

#15 drstoka

drstoka
  • Članovi
  • 7,369 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 18.12.2007. - 09:22

@ben: ja mislim da sam u postu iznad zadnjeg tvojeg otvoreno dal podršku kajkavskom narječju. Onaj tekst sa početka se odnosi na one koji koriste štokavsko narječje i shodno tome se obavezuju koristiti obadvije varijante "slova č" :lol: :wink:
Nije mi jasno zakaj si se našel tak napadnut. Peace?
#1 truth hurts

#16 ben

ben
  • Članovi
  • 1,972 posts
  • Joined 13.03.2006.

Posted 18.12.2007. - 09:50

Nije mi jasno zakaj si se našel tak napadnut. Peace?

smeta me izjednačavanje dviju stvari koje su potpno suprotne

i nema peace!!!

čemu se pomiriti, ak se nismo posvadili?

#17 drstoka

drstoka
  • Članovi
  • 7,369 posts
  • Joined 25.09.2005.

Posted 18.12.2007. - 10:12

čemu se pomiriti, ak se nismo posvadili?

:pivo
#1 truth hurts

#18 egérke

egérke
  • Članovi
  • 7,612 posts
  • Joined 08.06.2006.
  • LocationKvatrić

Posted 18.12.2007. - 10:43

Za kajkavski da. Ali u jeziku postoji nekaj kaj se zove minimalni razlikovni parovi - tj. parovi riječi koji se razlikuju u tom jednom glasu. Čakavski osim toga jako dobro razlikuje č i ć - minimalni par je "ča" (upitna zamjenica) i "ća" (prilog separacije, otprilike sličan kajkavskomu "proč"). Stoga se na standardnoj razini mora pisati č/ć.
Ako pišeš kajkavski, onda ne moraš, ali to onda znači pisati DOSLJEDNO kajkavski. Ti si još dosta dosljedan.
S druge strane, ljudi koji pišu ć umjesto č nemaju nikakvog opravdanja. A nagledal sam se oblika "inaće", "ćak" i sličnih. Zanimljivo je da ljudi onda to obično pravdaju tipfelerom, "uostalom, pa č i ć su jedno do drugog na tipkovnici". Jesu, ali su i k i j, pa nikom ne bu palo na pamet stalno pisati "jrava" umjesto "krava".
Svakomu se može omaknuti, al kad neko sistematsku nepismenost pravda "tipfelerima", "uostalom, pa ovo je forum, ne moram paziti kak pišem" i sličnim nebulozama, onda se stvarno zapitam. Mislim, PAZITI na č i ć? Pa svako ko je u životu pročital bar tri knjige iz lektire trebal bi to imati u automatizmu.

#19 ruxrux

ruxrux
  • Članovi
  • 2,428 posts
  • Joined 15.02.2007.
  • LocationSan Jose, Kalifornija

Posted 18.12.2007. - 11:17

Ako pišeš kajkavski, onda ne moraš, ali to onda znači pisati DOSLJEDNO kajkavski.

Je, tak je. Mene je uciteljica iz engleskog ucila da ne mogu ucit britanski i onda po volji ubacivati americki, zato kaj sam nekaj cul na kakvom filmu. Mozes pricat americki, ali budi dosljedan, tak nam je pricala. I naravno, pusiona jer nisam mogao biti dosljedan.
Jednom davno sam hodao s jednom curom koja je umjesto č i ć pisala c s vodoravnom crticom. Kad sam ju pitao da zasto tak pise, ona bi rekla da cesto nije sigurna, pa ako njen rukopis cita netko tko se kuzi u pravopis, on ce si vec interpretirati tu crtu kao č ili kao ć, a ako pak cita netko tko nema pojima o pravopisu, takvome bu ionako svejedno.

#20 egérke

egérke
  • Članovi
  • 7,612 posts
  • Joined 08.06.2006.
  • LocationKvatrić

Posted 18.12.2007. - 11:26

Da, znam i takve bisere...

Meni su se svojedobno smijali zato kaj sam rekel da mi je turnoff kad vidim da cura fulava č i ć. Ha, jebiga. :kul

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users