Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

51 – 032 / renoviranje

• Please log in to reply
98 replies to this topic

#81 thomcro

thomcro
  • Članovi
  • 9,060 posts
  • Joined 30.12.2005.
  • LocationRijeka

Posted 10.11.2007. - 15:16

govorim za onu po kojoj sam se penjao kad smo bili u posjeti Etelki.ono je 018!

A tu ... ne, nemam slike te lokomotive izbliza. Imam iz daljine ali se ne vidi broj na njoj.

Možeš kako hoćeš, al ne možeš dokle hoćeš pa bude po onoj našoj: Bog će da ti sudi!

#82 Danchibald

Danchibald
  • Članovi
  • 1,228 posts
  • Joined 15.06.2007.

Posted 10.11.2007. - 16:14

Samo jedno kratko pitanje da ne idem OT jer nije to tema:
Pa zar je Pendolino bio kod nas do Moravica na probi, testiranju??? :shock: :shock:
Posted Image

#83 file

file
  • Članovi
  • 641 posts
  • Joined 27.05.2007.
  • LocationQueenstown, NZ

Posted 10.11.2007. - 16:18

Samo jedno kratko pitanje da ne idem OT jer nije to tema:
Pa zar je Pendolino bio kod nas do Moravica na probi, testiranju??? :shock: :shock:

jep, tamo negdje zadnjih godina u 90-ima...

"Nikad stati, osim kad se mora"
"Bolje častan uzmak nego nečastan poraz"
''Bolje živa kukavica nego mrtav heroj'' - Grunf

#84 Danchibald

Danchibald
  • Članovi
  • 1,228 posts
  • Joined 15.06.2007.

Posted 10.11.2007. - 16:57

Super... :):) Hvala file na brzom odgovoru ;)
Posted Image

#85 Phalanx

Phalanx
  • Članovi
  • 616 posts
  • Joined 03.06.2006.

Posted 10.11.2007. - 19:24

Hvala ti Kobler na svemu što si od početka radio vezano uz ovu lokomotivu! Te posebno što si sve Forumaše detaljno izvještavao o napredovanju radova...

I iako, nije nikada vozila po riječkoj pruzi pa joj time posebno i ne pripada, moram priznati da je ovo renoviranje osvježilo atmosferu ispred kolodvora, a i sama parnjača je ljepša nego sam je ikada do sada vidio...

Koliko si ti sada na kraju, onako generalno, zadovoljan obavljenim radovima?

#86 Kobler

Kobler
  • Članovi
  • 362 posts
  • Joined 01.03.2007.
  • LocationRijeka

Posted 10.11.2007. - 20:24

I iako, nije nikada vozila po riječkoj pruzi pa joj time posebno i ne pripada, moram priznati da je ovo renoviranje osvježilo atmosferu ispred kolodvora, a i sama parnjača je ljepša nego sam je ikada do sada vidio...

Da, može se i tako razmišljati, čak je i uobičajeno. I zbilja, da se potrudimo i dovučemo neku divovsku kinesku parnjaču, većina bi se zapitala kakve veze ona ima s riječkim kolodvorom, riječkom prugom, pa i Rijekom. Ako ju se doživljava kao spomenik i kao neki ZASLUŽENI tretman, tada zbilja nema veze. Ali, ... ako je ona naprosto tehnološki artefakt tada je na dobrom mjestu.
Elem, 51 032 kao spomenik i pogotovo zasluženi ne funkcionira. Inače da.

Koliko si ti sada na kraju, onako generalno, zadovoljan obavljenim radovima?

Neću ulaziti u što se moglo, što bi trebalo i sl. - kako je zamišljeno i planirano (a na sve to nisam imao utjecaja) rezultat je dobar i zadovoljan sam.
Poslana slika

Poslana slika

#87 thomcro

thomcro
  • Članovi
  • 9,060 posts
  • Joined 30.12.2005.
  • LocationRijeka

Posted 17.11.2007. - 08:56

51 032 u punom sjaju, slikano prije par dana.
Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Možeš kako hoćeš, al ne možeš dokle hoćeš pa bude po onoj našoj: Bog će da ti sudi!

#88 Vladimir P

Vladimir P
  • Članovi
  • 433 posts
  • Joined 02.12.2006.
  • LocationSkopje, Makedonija

Posted 18.11.2007. - 21:39

thomcro, Kobler

Odlicni fotosi, odlicno zalaganje da se dokumentira obnova.

:jup

#89 Kobler

Kobler
  • Članovi
  • 362 posts
  • Joined 01.03.2007.
  • LocationRijeka

Posted 19.11.2007. - 11:44

thomcro, Kobler
... odlicno zalaganje da se dokumentira obnova. :jup

Hvala.
Nadam se da će poslužiti kao poticaj Brođanima & eventualno Gredeljevcima za sličan pothvat - pogotovo obnova lokse iz Tehničkog muzeja.
Poslana slika

Poslana slika

#90 ghpacer

ghpacer
  • Članovi
  • 859 posts
  • Joined 04.02.2006.
  • LocationKoper, SLO

Posted 25.11.2007. - 18:10

... moram priznati da je ovo renoviranje osvježilo atmosferu ispred kolodvora, a i sama parnjača je ljepša nego sam je ikada do sada vidio...

Neću ulaziti u što se moglo, što bi trebalo i sl. - kako je zamišljeno i planirano (a na sve to nisam imao utjecaja) rezultat je dobar i zadovoljan sam.

Jučer sam loksu vidio "uživo". Rezultat je vrlo dobar. S velikim zakašnjenjem se zahvaljujem Kobler-u za ulogu, koju je imao pri renoviranju te za fotoreportažu - kronologiju radova s blagim ukusom umjetničke fotografije!
Posted Image
Sitna primjedbica: Nisam siguran (više nisam siguran ni u šta), no u uspomeni mi je ostala ploča s osnovnim podacima lokomotive (godina rođenja itd.). Opet nisam siguran, možda sam samo prebrzo gledao, no nakon renoviranja nisam zapazio ništa, što bi označavalo o čemu se radi. Već na forumu imamo svakim danom sve više članova, kojima je parnjača tamo neko čudo iz davnina. Kakva li je tek informiranost šireg pučanstva? Mislim, da bi nekoliko popratnih rječi i podataka učinili izložak vrijednijim.

#91 Kobler

Kobler
  • Članovi
  • 362 posts
  • Joined 01.03.2007.
  • LocationRijeka

Posted 25.11.2007. - 20:17

Sitna primjedbica: Nisam siguran (više nisam siguran ni u šta), no u uspomeni mi je ostala ploča s osnovnim podacima lokomotive (godina rođenja itd.). Opet nisam siguran, možda sam samo prebrzo gledao, no nakon renoviranja nisam zapazio ništa, što bi označavalo o čemu se radi. Već na forumu imamo svakim danom sve više članova, kojima je parnjača tamo neko čudo iz davnina. Kakva li je tek informiranost šireg pučanstva? Mislim, da bi nekoliko popratnih rječi i podataka učinili izložak vrijednijim.

Ploča, koliko sam obaviješten, već postoji u HŽM, samo je pitanje vremena i prilike kad će ju netko iz HŽM postaviti. Koliko znam livena je i, vjerujem, slična onoj pred lokomotivom vlaka u snijegu.
Budući da je lokomotiva vlasništvo HŽM, vlasnik određuje i takve stvari. Ja mogu gledati.
Poslana slika

Poslana slika

#92 ghpacer

ghpacer
  • Članovi
  • 859 posts
  • Joined 04.02.2006.
  • LocationKoper, SLO

Posted 25.11.2007. - 20:53

Ploča, koliko sam obaviješten, već postoji u HŽM, samo je pitanje vremena i prilike kad će ju netko iz HŽM postaviti. ... vlasnik određuje i takve stvari. Ja mogu gledati.

Hvala. S odgovorom sam zadovoljan. Liveni natpis će vjerojatno lakše (uspješnije) odoljevati zubu vremena i divljaka vrste Homo graphiticus. Ako forumska populacija s pločom ne bude zadovoljna, možda ćeš moći intervenirati. Obzirom na poziciju koju zauzimaš, pretpostavljam da Tvoja riječ ipak nešto znači: naravno, ne u smislu diktata, nego kao stručno mišljenje.

#93 Phalanx

Phalanx
  • Članovi
  • 616 posts
  • Joined 03.06.2006.

Posted 31.05.2008. - 17:05

Evo, nakon više od pola godine, "riječka" parnjača je dobila i svoju metalnu "osobnu iskaznicu":

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Da bi 51 zasjala u punom sjaju, sada joj nedostaje još samo obećana rasvjeta...

#94 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,224 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 14.07.2008. - 10:41

Mogao si im usput reći neka stave novi tekst na spomen-ploču:
''Ova je lokomotiva posebni raritet, jer su joj u ložioni umjesto vode natočili rakiju, pa je zalutala sve do Rijeke''. :mrgreen:

Uz dužno poštovanje prema ovom stavu, :mrgreen: u petak na skupštini doznali smo da su lokomotive ove klase i te kako znale dolutati do Rijeke!
Gospodin Petar, naš član i bivši željezničar, sada u mirovini, rekao nam je da je i osobno radio na održavanju klase 51 u radionama kraj okretnice.
Kaže da su lokse inače vozile lokalne vlakove na području Delnica i Fužina.
Detaljna reportaža je u planu na nekom sljedećem druženju "Štacionivaca"... :kul

Društvo prijatelja željeznice Štacion - Rijeka • http://www.stacion.hr/

#95 thomcro

thomcro
  • Članovi
  • 9,060 posts
  • Joined 30.12.2005.
  • LocationRijeka

Posted 09.12.2015. - 23:29

Osam godina kasnije

Ima već neko vrijeme da se spremam poslikati rečku parnjaču jer je već dosta prošlo od obnove (točnije krpanja) i da se pokaže kako sad izgleda. Dakle, lokomotiva iz daljeg izgleda dosta solidno no kad joj se priđe bliže stvari su sasvim drugačije! Ali krenimo sa fotkama pa će se sve "razgolititi" ...

evo je, obasjana jutarnjim suncem
DSC_8877_zpsmdb36oxs.jpg

sa čela
DSC_8878_zpsx7eslywr.jpg

odostraga
DSC_8879_zpsjk0kjx8f.jpg

ajmo sad malo bliže, straga je nekome trebala kopča pa si ju je uzel
DSC_8880_zpsndkyytqs.jpg

stražnja svetla su na broju
DSC_8881_zpsphdf2anq.jpg

bočne pločice isto
DSC_8882_zpsv6curtz7.jpg

kad se zaviri po utrobu stvari su razočaravajuće, na sve strane izviruje ruzina
DSC_8883_zpsiaq3anfy.jpg

malo je mutno ispalo ali to ne umanjuje tragove ruzine
DSC_8885_zps5dqnq5jm.jpg

strujni generator je na mjestu
DSC_8886_zpsrb4bykaa.jpg

117648.gif ... tu nešto fali
DSC_8887_zpsnaa57yeo.jpg

#96 thomcro

thomcro
  • Članovi
  • 9,060 posts
  • Joined 30.12.2005.
  • LocationRijeka

Posted 09.12.2015. - 23:30

Desno svetlo je na mjestu ...
DSC_8888_zpsxskfoazy.jpg

... ali zato nedostaje levo (onaj koji ga je čopil zaboravil je skinut i postolje, ovako je to svetlo bezvredno a uništeno)
DSC_8889_zpsxlxrjnvm.jpg

crveno, crno i komadić grincajga
DSC_8890_zpsxkcezxvn.jpg

a sad šok!, kad sam zavrnul na levu stranu i krenul slikat pod kotal imal sam šta i videt ... gotovo cijela oplata je pala
DSC_8891_zpsr6i3mjpf.jpg

DSC_8892_zpseapic6cr.jpg

probal sam dosegnut dno kotla i kucnut koji put ali kako sam imal jaknu (a ruke su mi se skratile) nisam ga mogal dosegnut
DSC_8893_zpsgs36saue.jpg

još malo dalje prema upravljačnici
DSC_8894_zps9z6pnmni.jpg

imao sam naum uć i u upravljačnicu i raspital sam se kod koga je ključ (ključi su kod šefa kolodvora) ali mi je šef rekal da su prije godinu-godinu i pol i oni pokušali uć (jer su nešto trebali raditi na krovu parnjače) ali nisu mogli otvoriti lokote (čak ni uz obilno nalevanje sa WD40) tako da ćemo ostat (za sada) uskraćeni za te fotke
DSC_8896_zps9cb5k8tm.jpg

ustvari htio sam snimiti ploču (koju su prije 8 godnina mijenjali) ispred ložišta tako da sam je snimil odozdola
DSC_8898_zpsalq5y59d.jpg

ovo je ono što meni nikako (čak ni nakon protoka od 8 godina) ne sjeda je da se nije maknut pijesak kojim je lokomotiva pjeskarena (mogal se bar jedan sloj tucanika razgrnut preko pijeska ako ga već nisu hteli micat)
DSC_8899_zpsrh2akikb.jpg

#97 thomcro

thomcro
  • Članovi
  • 9,060 posts
  • Joined 30.12.2005.
  • LocationRijeka

Posted 09.12.2015. - 23:32

Polužje sa desne strane je relativno OK i relativno na broju
DSC_8900_zpsne7dduqe.jpg

dimnjak sa desne strane (ako se malo pažljivije pogleda vidi se da je dimnjak zatvoren)
DSC_8901_zpshcq826f9.jpg

dimnjak sa leve strane ima zakrpu
DSC_8904_zpsqf2ntxmf.jpg

parni dom, rezervoar (za zrak, ...) su na mjestu
DSC_8902_zpsdvgjjcxm.jpg

fičić je na mestu
DSC_8903_zps1cjcdpup.jpg

još malo ruzine pod kotlom
DSC_8909_zpsjqgy9lcz.jpg

DSC_8910_zpslxdnxvks.jpg

polužje sa lijeve strane
DSC_8911_zpsguyezmhv.jpg

i za kraj ploča sa karakteristikama lokomotive
DSC_8912_zpsncppvjin.jpg

Nema više, to je sve! Nadam se da ću slijedeći put (valjda neće opet bit za 8 godina :mrgreen: ) imat još nešto za snimiti i da se parnjača neće rasut.

#98 Pfaff

Pfaff
  • Članovi
  • 16,606 posts
  • Joined 13.06.2007.
  • LocationRijeka

Posted 09.12.2015. - 23:41

... rezervoar (za zrak, ...) su na mjestu

Mislim da se radi o vodočistaču ("Perilica dulje živi...!")

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

#99 thomcro

thomcro
  • Članovi
  • 9,060 posts
  • Joined 30.12.2005.
  • LocationRijeka

Posted 10.12.2015. - 00:19

Tražil sam i po netu i tu po forumu da ne bubnem nešto bez veze i samo sam djelomično našal pojašnjenja za neke djelove tako da ... 44583.gif ... sve more bit

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users