Jump to content

Photo

Slike s raznih strana & raznih tema

• Please log in to reply
129 replies to this topic

#81 josip

josip
  • Članovi
  • 3,596 posts
  • Joined 17.11.2008.
  • LocationVelika Gorica

Posted 29.03.2009. - 21:39

i meni 1. po ljepoti

#82 rotkod

rotkod
  • Članovi
  • 150 posts
  • Joined 03.08.2008.
  • LocationBeograd

Posted 29.03.2009. - 21:43

i meni 1. po ljepoti

:kul

Inače posle ovog mosta sledi jedan manji most, pored njega se nalazi nemački bunker, a posle bunkera tunel. Do pola tunela je "Dalmacija", druga polovina počinje "Lika". Tunel je zapravi granica Dalmacije i Like.

Nije što potičem iz tog kraja, samo uvek mi je bio zanimljiv i lep... Naravno most je kruna svega!
Sa samog mosta,može se ponoći videti Italija.

U blizini tog mosta bilo je i drugih aktivnosti!
Mogli su slobodno snimiti jedan X files u tom području.

#83 Zeljezni

Zeljezni
  • Članovi
  • 1,374 posts
  • Joined 22.10.2008.
  • LocationRijeka

Posted 30.03.2009. - 07:07

Posted Image

Bunker je iza treceg vagona.

#84 Pipe

Pipe
  • Članovi
  • 7 posts
  • Joined 04.11.2009.

Posted 12.11.2009. - 23:36

Posted Image

jucer

Posted Image

#85 Pipe

Pipe
  • Članovi
  • 7 posts
  • Joined 04.11.2009.

Posted 12.11.2009. - 23:47

Jos malo Ćupković

Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image

Bunker i iza se viidi tunel Plavno

Posted Image
Posted Image

#86 mb1213

mb1213
  • Članovi
  • 239 posts
  • Joined 02.08.2011.
  • Locationsrbija

Posted 02.08.2011. - 22:39

Most (vijadukt) Čupkovića, Austrougarski proekat>arh. Bender Supermajer> Ispod mosta nalazi se selo "Bender" (dobilo naziv po arh.), u njemu su živjeli i radili na mostu Čupkovići, Kneževići, Dobrijević...
Nalazi se na Ličkoj pruzi R. Hrvatska, na relaciji Split-Knin-Zagreb.
Od Knina prema Zagrebu, iza ž.st. Plavno...cca 100m, u njegovoj blizini nalaze se još tri manja mosta. Ovaj most je 2 po veličini u Evropi!

Moram da reagujem na ovo. Naime ovaj objekat na slici kao što svi (ili gotovo svi)znaju zove se Čupkovića vijadukt i kao što mu i ime kaže nalazi se u zaseoku Čupkovići,selo Bender,općina Ervenik(nekad Knin). Selo Bender NIJE ponavljam NIJE dobilo ime po g.dinu arhitekti(a volio bih da vidim i neki dokument u kome se njegovo ime spominje u vezi sa ovim vijaduktom)kako nekoliko puta na ovom forumu tvrdi g.din Rotkod,pošto se toponim Bender lako može uočiti na karti Dalmacije kartografa P.Santinia iz 1780 godine. Otkud taj toponim u ovim krajevima,za ovu temu nije bitno,ali ima ih još npr. Oton. Naziv vijadukt Bender samo je djelomično prihvatljiv pod uslovom da se odnosi na njegovu lokaciju u selu Bender,ali nikako kao ime mosta u smislu da ga je dobio po projektantu (ako je on to uopšte bio). Vijadukt nosi naziv Čupkovića od svog nastanka i jedan je od posljednjih objekata izgradjenih na l.pruzi prije puštanja u promet 1925 g. Da ponovim na ovoj karti nalazi se ucrtan Bender skoro 100 godina prije projekta Lička pruga. Drugo: U zaseoku Čupkovići naselje postoji od davnih vremena i niko tu nije došao da bi radio na mostu pa poslije ostao i da živi kako to g.din Rotkod tvrdi na jednom drugom mjestu na ovom forumu. U blizini ovog vijadukta nalaze se još četri predivna mosta (tri prije žs Plavno iz pravca Knina i još jedan koji se zove Benderska draga poslije njega,a prije tunela koji je istina pola u lici a pola u dalmaciji). Postoji još nekoliko sličnih mostova u okolini Knina,npr. onaj kod Stare Straže ili kod Vrela na unskoj pruzi. Vijadukt je srušen djelomično za vrijeme IIsv.r. tačnije 15.03.1943 u dužini od oko 50m od strane bat.Marko Orešković iz sastava 1br,6div,1Hrv.korp. Kod mosta Benderska draga sa lijeve strane pruge nalaze se ostaci vaktarnice koju su koristili okupatori u toku rata. Na jednom od lukova v.Č. i danas se mogu vidjeti tragovi manje zgrade u kojoj su nekad pa čak i 50tih god. prošlog vijeka boravili pripadnici milicije koji su isti čuvali. Sagradjen je u potpunosti od kamena i betona bez upotrebe željeza(oni I profili koji vire iz stubova služili su kao oslonac za skele lukova),svaki treći stub je masivniji od prethodna dva. Toliko od mene. Hvala na strpljenju.

#87 rotkod

rotkod
  • Članovi
  • 150 posts
  • Joined 03.08.2008.
  • LocationBeograd

Posted 02.08.2011. - 23:17

Moram da reagujem na ovo. Naime ovaj objekat na slici kao što svi (ili gotovo svi)znaju zove se Čupkovića vijadukt i kao što mu i ime kaže nalazi se u zaseoku Čupkovići,selo Bender,općina Ervenik(nekad Knin). Selo Bender NIJE ponavljam NIJE dobilo ime po g.dinu arhitekti(a volio bih da vidim i neki dokument u kome se njegovo ime spominje u vezi sa ovim vijaduktom)kako nekoliko puta na ovom forumu tvrdi g.din Rotkod,pošto se toponim Bender lako može uočiti na karti Dalmacije kartografa P.Santinia iz 1780 godine. Otkud taj toponim u ovim krajevima,za ovu temu nije bitno,ali ima ih još npr. Oton. Naziv vijadukt Bender samo je djelomično prihvatljiv pod uslovom da se odnosi na njegovu lokaciju u selu Bender,ali nikako kao ime mosta u smislu da ga je dobio po projektantu (ako je on to uopšte bio). Vijadukt nosi naziv Čupkovića od svog nastanka i jedan je od posljednjih objekata izgradjenih na l.pruzi prije puštanja u promet 1925 g. Da ponovim na ovoj karti nalazi se ucrtan Bender skoro 100 godina prije projekta Lička pruga. Drugo: U zaseoku Čupkovići naselje postoji od davnih vremena i niko tu nije došao da bi radio na mostu pa poslije ostao i da živi kako to g.din Rotkod tvrdi na jednom drugom mjestu na ovom forumu. U blizini ovog vijadukta nalaze se još četri predivna mosta (tri prije žs Plavno iz pravca Knina i još jedan koji se zove Benderska draga poslije njega,a prije tunela koji je istina pola u lici a pola u dalmaciji). Postoji još nekoliko sličnih mostova u okolini Knina,npr. onaj kod Stare Straže ili kod Vrela na unskoj pruzi. Vijadukt je srušen djelomično za vrijeme IIsv.r. tačnije 15.03.1943 u dužini od oko 50m od strane bat.Marko Orešković iz sastava 1br,6div,1Hrv.korp. Kod mosta Benderska draga sa lijeve strane pruge nalaze se ostaci vaktarnice koju su koristili okupatori u toku rata. Na jednom od lukova v.Č. i danas se mogu vidjeti tragovi manje zgrade u kojoj su nekad pa čak i 50tih god. prošlog vijeka boravili pripadnici milicije koji su isti čuvali. Sagradjen je u potpunosti od kamena i betona bez upotrebe željeza(oni I profili koji vire iz stubova služili su kao oslonac za skele lukova),svaki treći stub je masivniji od prethodna dva. Toliko od mene. Hvala na strpljenju.

Svakako cenim tvoj trud koji je uložen da ovo napišeš, te tako i moje saznanje da su mi "stari" pričali "ne" tačnu priču koju sam ja sa Vama podelio. Nikako ne dovodim u pitanje tvoj teks, samo opet napominjem, nije mi za cilj bilo širenje dezinformacija, već sam samo potkrepio sliku sa pričom koju su nekad meni ispričali... Vidim da barataš sa materijom, može li se znati odakle si... ;)
Pozdrav

#88 mb1213

mb1213
  • Članovi
  • 239 posts
  • Joined 02.08.2011.
  • Locationsrbija

Posted 02.08.2011. - 23:48

Nisam ni mislio da želiš nekoga da dezinformišeš,ali za najljepši vijadukt u ovom dijelu svijeta moramo znati ime. Pošto vidim da ovdje ljudi vrlo ozbiljno pristupaju materiji smatrao sam za potrebno da razriješimo ovu nedoumicu. Nije tajna odakle sam :wink:

#89 Renato

Renato
  • Administratori
  • 6,137 posts
  • Joined 26.03.2005.
  • LocationDonja Bistra, Croatia

Posted 03.08.2011. - 09:16

Hvala vam na informacijama koje su pomogle u rjesenju nekih nedoumica.

#90 mb1213

mb1213
  • Članovi
  • 239 posts
  • Joined 02.08.2011.
  • Locationsrbija

Posted 03.08.2011. - 13:51

Nema na čemu,zadovoljstvo je moje.

#91 rotkod

rotkod
  • Članovi
  • 150 posts
  • Joined 03.08.2008.
  • LocationBeograd

Posted 03.08.2011. - 16:28

Nema na čemu,zadovoljstvo je moje.

Lepo, ako naletiš na još neki podatak, kada je tačno sagrađen, ko su vinovnici (graditelji), proektant(i), baš bi voleo da znam te detalje, mada i ovih ima dovoljno... No, ako barataš sa tim podacima... piši...

:kul3

#92 mb1213

mb1213
  • Članovi
  • 239 posts
  • Joined 02.08.2011.
  • Locationsrbija

Posted 04.08.2011. - 22:54

Molba. Ako bi neko mogao da mi pomogne oko postavljanja slika. Čitao sam ono uputstvo, ali meni se nigdje ne pojavljuje ni "browse" niti "choose". Imam onu ikonicu "umetni sliku" i ona traži URL slike. Ne kopčam. :oops: :???

#93 rotkod

rotkod
  • Članovi
  • 150 posts
  • Joined 03.08.2008.
  • LocationBeograd

Posted 05.08.2011. - 13:27

Molba. Ako bi neko mogao da mi pomogne oko postavljanja slika. Čitao sam ono uputstvo, ali meni se nigdje ne pojavljuje ni "browse" niti "choose". Imam onu ikonicu "umetni sliku" i ona traži URL slike. Ne kopčam. :oops: :???

Prvo se registruj na neki sajt, gde možeš uploadovati slike (npr. http://imageshack.us/ ), pa tamo uplodaj sliku koju želiš, potom pokupi "direct link" ispod te slike, koji izgledao ovako... http://img825.imageshack.us/img825/4947/clio15dci.jpg Njega (od te uplodovane fotografije) ubaciš u "sličicu" (druga ikonica pored smile-a kada pišeš nešto, gore), tako što ćeš da klikneš na nju, kada to ubaciš dobiješ sliku, ovako je bolje jer na taj način ne opterećuješ Ž.net server.
Odredi format slike, nemoj suviše velike, da se stranica ne bi učitavala 5 dana...

primer... Kreni u citat i videt ćeš, kao izgleda ova fotografija u pisanom formatu kada se sve završi...

Moj klio... Sada bez felni...

Posted Image

Molim da admini izuzmu ovaj mali off topic...

Edited by rotkod, 05.08.2011. - 13:28.

#94 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 14,647 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 06.08.2011. - 04:55

Posted Image

#95 mb1213

mb1213
  • Članovi
  • 239 posts
  • Joined 02.08.2011.
  • Locationsrbija

Posted 06.08.2011. - 09:19

Poštovana gospodo ako sam i ovaj put negdje pogriješio primite moje izvinjenje zbog nepotrebnog maltretiranja.Posted Image

Edited by mb1213, 06.08.2011. - 09:28.

#96 mb1213

mb1213
  • Članovi
  • 239 posts
  • Joined 02.08.2011.
  • Locationsrbija

Posted 06.08.2011. - 09:46

Pošto sam konačno shvatio kako ovo radi,nadam se da ću budućim slikama uspjeti da se izvučem zbog ovog uznemiravanja. :oops: Želim svima da se zahvalim,a posebno administratoru radi ogromne doze strpljenja, uz molbu da obriše sve moje greške,nehotično napravljene. :pivo

#97 seabral

seabral
  • Administratori
  • 18,538 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 06.08.2011. - 11:45

Pošto sam konačno shvatio kako ovo radi,nadam se da ću budućim slikama uspjeti da se izvučem zbog ovog uznemiravanja. :oops: Želim svima da se zahvalim,a posebno administratoru radi ogromne doze strpljenja, uz molbu da obriše sve moje greške,nehotično napravljene. :pivo

Nema na cemu, glavno da je uspjelo :palac:

Neuspjele pokusaje cemo pobrisati tokom dana. :--)

#98 rotkod

rotkod
  • Članovi
  • 150 posts
  • Joined 03.08.2008.
  • LocationBeograd

Posted 06.08.2011. - 14:20

Poštovana gospodo ako sam i ovaj put negdje pogriješio primite moje izvinjenje zbog nepotrebnog maltretiranja.Posted Image

Smer "Babić-a" prema mostu...?

#99 mb1213

mb1213
  • Članovi
  • 239 posts
  • Joined 02.08.2011.
  • Locationsrbija

Posted 06.08.2011. - 16:01

Čestitam na odličnoj orjentaciji. :wink: A sada poslastica: Posted ImagePiše: Zidarski poslovođa L.Mavrić 1923-4.

#100 rotkod

rotkod
  • Članovi
  • 150 posts
  • Joined 03.08.2008.
  • LocationBeograd

Posted 06.08.2011. - 16:29

Čestitam na odličnoj orjentaciji. :wink: A sada poslastica: http://img508.images...08/38/mavri.jpg
Piše: Zidarski poslovođa L.Mavrić 1923-4.

Hehehe... Kako se ne bi orientisao, pa "ćale" mi je tu rođen, a ja sam za šk. "ferije" boravio tu po dva meseva, inače, ispod mosta se desila jedna anegdota, gde su "zločesta" deca, mesto gde se okreće autobus, nazvali "Vicin Trg". Naime, trg je dobio ime po jednoj ženi, koja je ispod tog mosta živela (pok. Manda Lakin). U tom selu svaka familija ima svoj nadimak, pa tako i moja... "volaši"...
Odoh ja u potpuni offtopic, no... Ovo je bilo čisto da se priča o mostovima učini zanimljiviom...

Pokušavam izbunariti fotografije, nikako da ih pronađem, gde postoji snimak vagona, koji su usled jakog vetra pali dolje...
Iako za neke pasivan kraj, meni je dan danas jako drag, a kruna u svemu su baš ti mostovi, koji su veličanstveni...
:rolleyes:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users