Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Nesreća u tunelu Vranduk, BiH

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 VICTOR

VICTOR
  • Članovi
  • 6,319 posts
  • Joined 20.04.2006.
  • LocationZagreb, Oranice

Posted 06.11.2006. - 18:03

Nešto sitno sam načuo o strašnoj nesreći u tunelu Vranduk.

Ima li netko detalje o tome ili ako postoji topic/stranica nek stavi link.

Thx

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

#2 Rudolf T

Rudolf T
  • Članovi
  • 1,628 posts
  • Joined 29.03.2005.

Posted 06.11.2006. - 19:29

O tome je Toma već pisao u prvim postovima na ovoj temi.

#3 VICTOR

VICTOR
  • Članovi
  • 6,319 posts
  • Joined 20.04.2006.

Posted 06.11.2006. - 19:47

Pa je, ali vrlo šturo, razglabalo se i na http://zeljeznice.ne...randuk&start=45 ali se nije razvila priča.

Uglavnom, zna li opis nesreće. Zasada znam da je bilo 30-ak mrtvih i da se loksa zapalila...

Gdje se uopće nalazi tunel Vranduk?

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

#4 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 15,565 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 06.11.2006. - 20:12

Ne pruzi Doboj - Sarajevo, negdje oko ili ispod Zenice.

#5 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,248 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 06.11.2006. - 23:25

Malo iznad Zenice (sjevernije), a ispod Žepča, točnije između kolodvora Nemila i Jelina. Postojalo je i stajalište Vranduk, pogledati stare vozne redove iz 60-ih i 70-ih jer su neka službena mjesta ukinuta nakon izgradnje drugog kolosijeka na pruzi Doboj - Zenica.
Tunel Vranduk je najdulji na pruzi Strizivojna-Vrpolje - Sarajevo (preko 2 km). Do nesreće je došlo zbog samozapaljenja lokomotive 662 na lokalnom putničkom vlaku usred tunela, što je bila poznata boljka ove lokse. Mislim da se najveći broj poginulih zapravo ugušio dimom i ugljičnim monoksidom.
Nakon ove nesreće ŽTP Sarajevo otpisalo je svoje 662, tj. predalo je nekoliko komada VV Sombor. Jedna 662 iz istih razloga izgorjela je kod Crvenke nekoliko godina kasnije, i o tome smo već pisali, a somborski strojovođe dali su joj nadimak ''Skylab'' (za one mlađe: bivša svemirska postaja koja se krajem sedamdesetih strmopizdila u Pacifik).
Serija 05 je zakon!

#6 hadzibane

hadzibane
  • Članovi
  • 2,793 posts
  • Joined 16.08.2006.
  • LocationSombor,Vojvodina

Posted 07.11.2006. - 00:50

Naravno,depo(nija)Sombor je primala a i dalja prima sav otpad sto drugi depoi odbacivse a i dalje (u ZS vreme)odbacuju.Dobri stari Skajlab,jeste vukao dosta bruta ka Vrbasu(pa je i zato s.ebao prugu istu)kao i putnika ali je tipican predstavnik lose domace koncepcije DE lokomotive i to sa 2 kabine.Izes nesrece,njih nazalost,nikad dosta....... :cry:
Druže Stari,skrenuo sam s' puta...
Sad me jaše i Kurta i Murta.......

#7 Renato

Renato
  • Administratori
  • 6,663 posts
  • Joined 26.03.2005.
  • LocationDonja Bistra, Croatia

Posted 07.11.2006. - 09:16

Naravno,depo(nija)Sombor je primala a i dalja prima sav otpad sto drugi depoi odbacivse a i dalje (u ZS vreme)odbacuju.Dobri stari Skajlab,jeste vukao dosta bruta ka Vrbasu(pa je i zato s.ebao prugu istu)kao i putnika ali je tipican predstavnik lose domace koncepcije DE lokomotive i to sa 2 kabine.Izes nesrece,njih nazalost,nikad dosta....... :cry:

Osnovni problem je sto su umjesto jednog EMD motora oni odlucili staviti 2 Djuranova. Takvi delanci nikada nisu bili uspjesni.
Inace, mogla je to biti dobra lokomotiva.

#8 hadzibane

hadzibane
  • Članovi
  • 2,793 posts
  • Joined 16.08.2006.

Posted 07.11.2006. - 12:08

Pa to je tacno,sto se tice 2 motora.Da je kao sto ti kazes bio ugradjen 1 EMD,ne bi bilo problema,Znam da su mi majstori sa odrzavanja govorili da je jedan motor uvek vise vukao,vise se pregrevao i slicni.To je po meni problem i na Macosama.Malo sam offtopic otisao,sorry :lol:

#9 VICTOR

VICTOR
  • Članovi
  • 6,319 posts
  • Joined 20.04.2006.

Posted 07.11.2006. - 21:16

Malo iznad Zenice (sjevernije), a ispod Žepča, točnije između kolodvora Nemila i Jelina. Postojalo je i stajalište Vranduk, pogledati stare vozne redove iz 60-ih i 70-ih jer su neka službena mjesta ukinuta nakon izgradnje drugog kolosijeka na pruzi Doboj - Zenica.
Tunel Vranduk je najdulji na pruzi Strizivojna-Vrpolje - Sarajevo (preko 2 km). Do nesreće je došlo zbog samozapaljenja lokomotive 662 na lokalnom putničkom vlaku usred tunela, što je bila poznata boljka ove lokse. Mislim da se najveći broj poginulih zapravo ugušio dimom i ugljičnim monoksidom.
Nakon ove nesreće ŽTP Sarajevo otpisalo je svoje 662, tj. predalo je nekoliko komada VV Sombor. Jedna 662 iz istih razloga izgorjela je kod Crvenke nekoliko godina kasnije, i o tome smo već pisali, a somborski strojovođe dali su joj nadimak ''Skylab'' (za one mlađe: bivša svemirska postaja koja se krajem sedamdesetih strmopizdila u Pacifik).

Stanley, puno hvala. Užasna nesreća.Ipak, čudi me što na kartama nisam pronašao jedan relativno dugačak tunel pa nisam mogao locirati gdje je.

#10 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,248 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 08.11.2006. - 09:00

Stanley, puno hvala. Užasna nesreća.Ipak, čudi me što na kartama nisam pronašao jedan relativno dugačak tunel pa nisam mogao locirati gdje je.

Nema na čemu. Zadovoljstvo mi je dati pojašnjenje o stvarima u koje sam koliko-toliko upućen.
Na karti ćeš pronaći lokaciju tunela ako pogledaš područje sjeverno od Zenice (nekih desetak km ili tu negdje). Tamo rijeka Bosna prolazi kroz tjesnac i pravi veliki zavoj.
Kada smo već pomalo Off Topic, dodajem da je Vranduk povijesno mjesto. Negdje na brdu iznad tunela nalazi se stara utvrda, a kod Vranduka je 1878., za vrijeme A-U okupacije Bosne i Hercegovine, vojska Baruna Filipovića vodila jednu od većih bitaka s Turcima.
S južne strane tunela Vranduk nalazi(o) se kolodvor Jelina, koji je dobio ime ne po zemljopisnoj lokaciji, već po jednoj osobi. Naime, među graditeljima pruge Šamac - Sarajevo (1947.) bila je i mlada djevojka po imenu Jelena (Jela). Bila je vrlo popularna i omiljena, a nažalost se utopila za vrijeme kupanja u rijeci Bosni. Njoj u spomen kolodvor su nazvali Jelina.
Serija 05 je zakon!

#11 hadzibane

hadzibane
  • Članovi
  • 2,793 posts
  • Joined 16.08.2006.

Posted 08.11.2006. - 09:11

Malo offtopic,ali ide uz raspravu:
Odakle pocinje dvokolosecna pruga Zenica-Doboj,da li od stanice Zenica Teretna,ili vec?
Davno putovah tud i zaboravilo se.Secam se samo da malo,malo pa propici voz pokraj nas ka Zenici,bilo je mnogo,mnogo saobracaja.Zato je i napravljen 2.kolosek.U stanici Doboj,vozova ko u pesmi...

#12 pepi_1

pepi_1
  • Članovi
  • 2 posts
  • Joined 02.10.2012.
  • Locationgranica

Posted 03.10.2012. - 11:39

zanjimivo iskustvo: vranduk-38-godina-poslije

#13 hadzibane

hadzibane