Jump to content

Vlakom iz Rijeke u Buzet


Pfaff

Recommended Posts

I. dio (Rijeka - Lupoglav)

 

Kaže vozni red HŽ-a da se može vlakom iz Rijeke u Buzet :lol:

Išao sam malo to pogledati - vlastitim autom no za radost putovanja zamislite da idem vlakom...

Prvi dio pruge je asfaltiran - ide se cestom do Lupoglava (Rijeka - Tunel Učka - Lupoglav). To je slično kao kad dođete na Plase, pogled na Kvarner je fantastičan!

 

RijekaBuzet001.jpg

RijekaBuzet002.jpg

Riječka himna veli: Voljeniiii Graaadeee...

 

RijekaBuzet003.jpg

RijekaBuzet004.jpg

Ja sam zbog štednje odabrao vožnju starom prugom preko Učke - škrt sam dati Francuzima 28 kuna u svakom smjeru za tunel za kojeg sam otplatio dva zajma :mrgreen: S to lovom si platim svo gorivo, a usput sam se osvetio mrskim eksploatatorima :kul

Evo me na Poklonu (prevoj na Učki koji je dobio ime po tome što su hodočasnici koji su išli - pješke, naravno - iz Istre na Trsat s tog mjesta prvi put vidjeli zavjetnu crkvu na Trsatu ter su tamo kleknuli i molili), odavle je pogled još ljepši (šteta što je vrijeme bilo malo mutno)

 

RijekaBuzet006.jpg

Kvarnerski otoci

 

RijekaBuzet007.jpg

Vlak na staroj pruzi nema vagon-restoran pa putnici imaju mogućnost osvježenja u restoranu "Dopolavoro" (Mmmmmmm!)

 

RijekaBuzet008.jpg

Nakon Male Učke cesta se naglo spušta prema Veloj Dragi odnosno zapadnom portalu tunela. Ovo je izvor/fontana Josipa II.

 

RijekaBuzet009.jpg

Krajolik je ozbiljno narušen trasom dalekovoda i plinovoda (Park prirode ?)

 

RijekaBuzet011.jpg

RijekaBuzet010.jpg

RijekaBuzet013.jpg

RijekaBuzet014.jpg

No, zato je šipak lijepo rodio :lol:

 

RijekaBuzet012.jpg

Pogled na zapadni (istarski) portal tunela iz ptičje perspektive

 

RijekaBuzet016.jpg

U daljini cesta prema Lupoglavu

 

RijekaBuzet017.jpg

I, evo me na krajnjoj stanici pruge Rijeka - Lupoglav

 

RijekaBuzet019.jpg

Ovakva svjetiljka već dugo nije viđena

 

RijekaBuzet020.jpg

Ajmo malo razgledat stanicu... Zgrada skladišta

 

RijekaBuzet021.jpg

Kompozicija u mirovanju (ako dobro kužim, Lupoglav je 'zavičajna' stanica vlakova - u Buzetu se ne zadržavaju?)

 

RijekaBuzet022.jpg

RijekaBuzet023.jpg

Ovo je za ljubitelje serijskih brojeva, da ne cendraju zbog kosih rakursa :mrgreen:

 

RijekaBuzet024.jpg

U međuvremenu je stigao drugi iz Pule...

 

http://s204.photobucket.com/albums/bb287/mkrema2/RijekaBuzet/?action=view&current=SvedLupoglav.flv

 

Utovarna rampa skladišta

 

RijekaBuzet025.jpg

Nisam se dugo zadržavao - ovo je opasna zona :lol:

 

RijekaBuzet026.jpg

U čekaoni su obješene dvije povijesne fotografije (jako visoko i pod staklom pa je slika takva kakva je)

 

RijekaBuzet027.jpg

RijekaBuzet028.jpg

Vozni red - ima toga k'o u priči!

 

RijekaBuzet029.jpg

Ovo je hommage thomcrou - jedino što on voli zahodarnike u pokretu :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

RijekaBuzet030.jpg

I toliko o stanici Lupoglav - idemo dalje prema Buzetu...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

II. dio (Ročko polje)

 

Prva slijedeća stanica poslije Lupoglava je stajalište Ročko polje

Ovo je pruga kojom se stiže iz smjera Lupoglava

 

RijekaBuzet033.jpg

Očito je to nekad bila 'prava' stanica

 

RijekaBuzet031.jpg

Iako je sad samo stajalište, ima sve:

Most

 

RijekaBuzet032.jpg

Pružni prijelaz

 

RijekaBuzet034.jpg

Opremljen propisnom signalizacijom

 

RijekaBuzet038.jpg

RijekaBuzet036.jpg

Evo sadašnje čekaone

 

RijekaBuzet035.jpg

Pruga prema Roču

 

RijekaBuzet037.jpg

Ja ću dalje cestom. Ovo je krčma 'Danilea' poznata po pečenim koljenicama i kiselom kupusu

 

RijekaBuzet039.jpg

Evo u daljini i Roča na brdu

 

RijekaBuzet040.jpg

Još jedno potencijalno odmorište

 

RijekaBuzet041.jpg

Roč

 

RijekaBuzet042.jpg

Zidine starog grada (neću klati s glagoljicom i triještinama :lol: )

 

RijekaBuzet043.jpg

RijekaBuzet044.jpg

Od grada Roča do stanice ima koji kilometar pa ovdje prekidam

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

III. dio (Roč)

Ročka stanica je lijepo uređena, ima izloženu lokomotivu. Kako je stanica mala, nemaju cijelu lokomotivu već samo dio :mrgreen: :mrgreen:

RijekaBuzet045.jpg


RijekaBuzet047.jpg


RijekaBuzet048.jpg


RijekaBuzet046.jpg


Zgrada stanice

RijekaBuzet049.jpg


No, prije toga nešto zanimljivo...

RijekaBuzet050.jpg


Kolosijek za istovar rasutog tereta

RijekaBuzet053.jpg


Ovo je služilo umjesto manevarke

RijekaBuzet051.jpg


Obratiti pažnju na elastičnu spojku :mrgreen:

RijekaBuzet052.jpg


Malo vijugavo...

RijekaBuzet054.jpg


Ovdje se trpalo/kipalo u kamion koji je čekao ispod na cesti (vele da se iskrcavao mterijal za cemetaru u Umagu, a također i za pivovaru u Buzetu - nadam se da su prilikom izmjene materijala stvar dobro pomeli!)

RijekaBuzet055.jpg


Nešto vrlo zanimljivo - pomoćni kolosijek ima čelične pragove :lol:

RijekaBuzet056.jpg


Evo primjerak - komada jedan

RijekaBuzet057.jpg


Skretnica

RijekaBuzet058.jpg


Skladišna zgrada (nikad nisam saznao čemu služe oni koloturi na pročelju)

RijekaBuzet059.jpg


Stanična zgrada

RijekaBuzet060.jpg


Ovo diže/spušta rampu

RijekaBuzet061.jpg


To se radi ovako (Uuuups! Nisam smio okrenuti fotić :oops: ali možda je šefu stanice ovako lakše :lol::lol: )

http://http://s204.photobucket.com/albums/bb287/mkrema2/RijekaBuzet/?action=view¤t=RampaRoc.flv



Onaj vlak koji je pošao krao Lupoglav, sad se vraća iz Buzeta! Bože, al' sam spor...

http://http://s204.photobucket.com/albums/bb287/mkrema2/RijekaBuzet/?action=view¤t=SvedRoc.flv

Vozni red & autoportret

RijekaBuzet062.jpg


Jope ćenifa...

RijekaBuzet064.jpg


Bio je tu i radni vlak (drezina? - nikako da skužim termite)

RijekaBuzet065.jpg


RijekaBuzet066.jpg


RijekaBuzet067.jpg


Bili su toliko dobri da su ga za mene i pokrenuli...

http://http://s204.photobucket.com/albums/bb287/mkrema2/RijekaBuzet/?action=view¤t=RadniRoc.flv

Na istarskim prugama sve još na palentu

RijekaBuzet068.jpg


RijekaBuzet069.jpg


RijekaBuzet070.jpg


RijekaBuzet071.jpg


RijekaBuzet072.jpg


Ovo je rampa koju je šef stanice dizao.
Čovjek je inače vrlo simpatičan i rudnik informacija - među ostalim mi je otkrio da na pruzi Lupoglav - (Most) Raša uopće nema prometa, ali da jednom mjesečno onakvo žuto čudo prođe gore-dole radi provjere pruge. Ima nade...

RijekaBuzet073.jpg


Evo, i Roč smo obavili, idemo dalje...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

IV. dio (Nugla)

 

Istra je puna čudnih imena, al' ovo nije 'rvacki :lol:

Cesta se od Roča spušta prema Buzetu, a željeznica se penje. Hehe! Negdje na pola puta nalazi se Nugla.

 

Posljednji pogled prema Roču...

 

RijekaBuzet074.jpg

Pruga najprije blago vijuga

 

RijekaBuzet075.jpg

RijekaBuzet076.jpg

Evo i signala iz Roča

 

RijekaBuzet077.jpg

Mali tunel/podvožnjak

 

RijekaBuzet078.jpg

Ja se penjem, a pruga pada

 

RijekaBuzet079.jpg

Stižem u selo Nugla. Oprez!

 

RijekaBuzet080.jpg

Evo i stajališta. Naravno, kraj pružnog prijelaza

 

RijekaBuzet081.jpg

Pruga prema Roču

 

RijekaBuzet082.jpg

I prema Buzetu. Jako su slične...

 

RijekaBuzet083.jpg

Stajališna zgrada...

 

RijekaBuzet084.jpg

U nastavku sam odabrao vožnju cestom koja pravi luk prema sjeveru iznad pruge i vraća se prema Buzetu. Ne treba vjerovati auto-karti. Na njoj je obilježena kao put, a kad tamo ima čisto pristojan asfalt :lol:

Evo pogleda na Buzet odozgo

 

RijekaBuzet085.jpg

RijekaBuzet086.jpg

RijekaBuzet087.jpg

RijekaBuzet088.jpg

Idem prema stanici Buzet - ovo izgleda kao pružni prelaz na Meji :lol:

 

RijekaBuzet089.jpg

Ovo je pruga iz Slovenije

 

RijekaBuzet090.jpg

Vahtarnica je prazna...

 

RijekaBuzet091.jpg

34? Odakle? A i smokvice su nekakve nikakve :P

 

RijekaBuzet092.jpg

 

Sad će valjda i Buzet!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

V. i posljednji dio (Buzet)

 

Zeljeznička stanica Buzet je tako očajno daleko od grada da su joj dali status naseljenog mjesta :lol:

 

RijekaBuzet093.jpg

Kladim se da ovoga još traže na nekoj inventurnoj listi

 

RijekaBuzet094.jpg

Stanica na vrhu ceste

 

RijekaBuzet095.jpg

Nema šale - ovo je ipak pogranična stanica :lol:

 

RijekaBuzet096.jpg

Skladišna zgrada - teret ne stanuje ovdje

 

RijekaBuzet097.jpg

Stanična zgrada nakarađena telekomunikacijskim izraslinama

 

RijekaBuzet098.jpg

RijekaBuzet099.jpg

Pruga u smjeru Lupoglava

 

RijekaBuzet100.jpg

I u smjeru Slovenije/€urope

 

RijekaBuzet101.jpg

Ovoga ima na svim stanicama - dobar znak, znači da se nešto obnavlja...

 

RijekaBuzet102.jpg

Utovarna rampa skladišta. Iz svega je očito da je Buzet čisto slučajno postao važna pogranična stanica :mrgreen:

 

RijekaBuzet103.jpg

Ž.st. Buzet - I. peron

 

RijekaBuzet104.jpg

Ovo diže onu rampu otprije

 

RijekaBuzet105.jpg

No passaran...

 

RijekaBuzet106.jpg

RijekaBuzet107.jpg

Stanična zgrada iz drugog rakursa

 

RijekaBuzet108.jpg

RijekaBuzet109.jpg

Vlakovi se očito zaustavljaju uvijek na istom mjestu

 

RijekaBuzet110.jpg

No, mislim, Pfaff, zbilja pretjeruješ :twisted:

 

RijekaBuzet111.jpg

35 i još malo. Očito se broji od Slovenije...

 

RijekaBuzet112.jpg

Komunikacijska infrastruktura - staro i novo

RijekaBuzet113.jpg

RijekaBuzet114.jpg

Hoooo-ruk!

 

RijekaBuzet115.jpg

I karte prodaju, zar ne?

 

RijekaBuzet116.jpg

Pogled na Buzet sa stanice

 

RijekaBuzet117.jpg

Pogled na prugu i stanicu iz Buzeta

 

RijekaBuzet118.jpg

RijekaBuzet119.jpg

Povratak cestom od Buzeta. Pogled na prugu negdje oko Čiriteža. Trebalo bi sjesti na vlak u Lupoglavu u 11:00 i odvesti se do Buzeta i natrag (19 kn povratana i nekih 35 minuta). Meni se nije dalo ići 'dvaput u jedamput', ali bi neki vidici morali biti fascinantni. Nekom drugom zgodom!

 

RijekaBuzet120.jpg

RijekaBuzet121.jpg

 

Evo, toliko. Ako budete dobri, možda za vikend odem do Podpićna vidjeti što je ostalo od željezničke infrastrukture Istarskih ugljenokopa...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Nego zašto nisi malo izbliže slikao objekt na ovoj slici http://i204.photobucket.com/albums/bb287/mkrema2/RijekaBuzet/RijekaBuzet100.jpg što je na izlazu iz stanice? Što je to? Bunker? Ćenifa :mrgreen: ?

Bilo mi lijeno 'odat do tamo :mrgreen:

Inače mislim da je objekt dvojne namjene - bunker koji služi kao ćenifa :lol::lol::lol:

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Lijeno, lijeno ... kol'ko sam ja vidijo fotič ti ima i zoooooom :mrgreen: .

Ima, al' ne tako moćan kako si Ti to zorno napisao. Slika je već zumirana, a taj je bunkerić poprilično daleko - kako je osoblje u Lupoglavu pomalo neurozno, nisam htijo baš tako daleko šećkati po otvorenom prostoru...

 

Nego, evo malog dodatka - plan mog puta (za dijo od Lupoglava do Buzeta). Plave točkice obilježavaju kuda smo ja i moja Tempra prošli :mrgreen:

 

RijekaBuzetPlan.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pfaff, pa ti si i u deželu otišao!!! Dobro da te nisu oteli :mrgreen: ! Hoću-neću, hoću-neću ... hoću!, šta si Vedrane ti tako zapel za šekrete :mrgreen: ? Negdje je tema baš o njima i ja sam samo htio pokazati i da ima i normalnih WC-a, koji su sređeni a ne zašpricani sa tri generacije :mrgreen: ... kužiš čega, ne? I sad svi slikate za mene šekrete! Ste poludili, ki Bog vam je :mrgreen: ? Će ljudi svašta pomisliti :lool !

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Pfaff, pa ti si i u deželu otišao!!!

Umalo! Prošao sam pored (malo) graničnog prijelaza, al' nisam slikao jer je OT, a i narodna vlast baš nije oduševljena kad joj se slikavaju strateški objekti :mrgreen:

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Bravo i hvala za cijelu priču.

Zanima me nešto - na slici rampe ispred Buzeta ("kao na Meji") su i znakovi s crvenim svijetlima. Da li se tom rampom upravlja ručno onim mehanizmom koji je slikan malo kasnije? Ili je automatska?

Drugim riječima, jesu li branici preko cijele ceste ili samo polubranici? Po visini onog desnog bih rekao da su cijeli...

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Bravo i hvala za cijelu priču.

Zanima me nešto - na slici rampe ispred Buzeta ("kao na Meji") su i znakovi s crvenim svijetlima. Da li se tom rampom upravlja ručno onim mehanizmom koji je slikan malo kasnije? Ili je automatska?

Drugim riječima, jesu li branici preko cijele ceste ili samo polubranici? Po visini onog desnog bih rekao da su cijeli...

Automatska je i cijeli su branici. Možda onaj uređaj u stanici stoji samo kao uspomena. Pretpostavljam da je štos u vezi sa Slovenijom. Bo?

 

Na drugoj slici se vidi preluk(a) a na trecoj bivio... Ja bi na moreeeeeeeeeeee!

Pa dođi! Nać ćemo Ti neki smještaj za par dana dok se izdušovoljiš :kul

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pa dođi! Nać ćemo Ti neki smještaj za par dana dok se izdušovoljiš :kul

Imam ja kucu! Kak bi znao za preluku inace... :mrgreen: Dolazim sljedeci vikend ako ce bit sunce :loko

Evo opet ti gledam slike! Super su!

To je divlji badem; ništa nije tako lepo kao kad procveta, a ništa tako gorko kao kad se prvi put proba...

Link to comment
Share on other sites

Šteta da nisi produžio prema Deželi, preko g.p. Požane prema Kopru. Slovenski dio prijelaza je fantastičan jer je praktično ispod stijene i negdje oko kilometar daleko od naše strane.

I onda kad uđeš u SLO ima jedan dio stare ceste prema Kopru gdje se vidi na brdu s druge strane koparska pruga sa povećim usponom.

Link to comment
Share on other sites

Šteta da nisi produžio prema Deželi, preko g.p. Požane prema Kopru. Slovenski dio prijelaza je fantastičan jer je praktično ispod stijene i negdje oko kilometar daleko od naše strane.

I onda kad uđeš u SLO ima jedan dio stare ceste prema Kopru gdje se vidi na brdu s druge strane koparska pruga sa povećim usponom.

Poznam dobro tu cestu, ali ono kuda sam putovao nije taj prijelaz. Tamo se ni ne da preći ako nisi malograničan. Za Požane bih se od Buzeta opet morao penjati na brdo, a i nije mi bila namjera to prolaziti već slikati prugu Rijeka-Buzet.

Taj prijelaz nisam nikad osobito volijo jer dužnosnici na grani ne vole RI-tablice (vjerovatno se pitaju što švercaš kad ne ideš preko Pasjaka :mrgreen: ) iako sam se u jednom razdoblju volio tuda voziti - upravo zbog krajolika

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Izvrsna reportaža.

 

Posebno onaj dio starom cestom (pardon prugom :lol: ) priko Učke

 

Baš sam razmišljao da sljedeći put uštedim 28 kn i odem preko, samo sam čuo da ima gadnih zavoja. Koliko treba otprilike za dio Veprinac-zap.portal tunela?

 

Znači onaj komadić što si ušao u SLO na cesti Buzet-Brest se tretira kao prolaz, a granični prijelaz je na skretanju ceste prema Rakitovcu?

 

Samo mali ispravak: Ročko polje nikad nije bio kolodvor.

Ona zgrada je možda od čuvara pruge.

Jedini napušteni kolodvor na Buzet-Pula je Čabrunići ili kako piše u monografiji Rovinjske pruge u originalu Zabrunici

 

Ne znam jesu li Slovenci napustili kolodvor Podgorje?

Maranatha !

Link to comment
Share on other sites

Izvrsna reportaža.

Hvala, hvala - to mi ovog časa jako treba :lol:

 

Baš sam razmišljao da sljedeći put uštedim 28 kn i odem preko, samo sam čuo da ima gadnih zavoja. Koliko treba otprilike za dio Veprinac-zap.portal tunela?

Zavoja ima, ali su u kategoriji svih sličnih planinskih cesta. Ako si se kad spuštao od Vrhovina do Borja - e, to je slično! Asfalt je pristojan, osim poslije jačih kiša kad voda nanese šljunak na cestu. Vremenski - cca pol sahata, naravno ovisi o tome što voziš i kako voziš :mrgreen:

 

Znači onaj komadić što si ušao u SLO na cesti Buzet-Brest se tretira kao prolaz, a granični prijelaz je na skretanju ceste prema Rakitovcu?

Nisam baš siguran da je prolaz. Po karti bi bilo, al' ja ne vidjeh nigdje nikakvih graničnih oznaka ni ograda. Moguće je i da su cestu preložili pa je cijela s ove strane granice - ima dosta novog asfalta. Točno. (Malo)granični prijelaz je na raskršću ceste prema Rakitovcu.

 

Samo mali ispravak: Ročko polje nikad nije bio kolodvor. Ona zgrada je možda od čuvara pruge.

Jedini napušteni kolodvor na Buzet-Pula je Čabrunići ili kako piše u monografiji Rovinjske pruge u originalu Zabrunici

Hvala na ispravku. Ako je tome tako, onda je zgrada definitivno od čuvara pruge :lol:

 

Ne znam jesu li Slovenci napustili kolodvor Podgorje?

Eh, to ne bih znao iako mi se čini nelogičnim jer bi trebao biti granični prijelaz, a ti su obično najbliži grani.

Trebalo bi poći kolima do Lupoglava, uvaliti pola posade u 'međunarodni' vlak (kako to gordo zvuči!) do Kozine-Hrpelja da iz vlaka dokumentiraju sve što se da, a istovremeno otići autom preko Požana za njima i pokupiti ih.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ne znam jesu li Slovenci napustili kolodvor Podgorje?

Eh, to ne bih znao iako mi se čini nelogičnim jer bi trebao biti granični prijelaz, a ti su obično najbliži grani.

Trebalo bi poći kolima do Lupoglava, uvaliti pola posade u 'međunarodni' vlak (kako to gordo zvuči!) do Kozine-Hrpelja da iz vlaka dokumentiraju sve što se da, a istovremeno otići autom preko Požana za njima i pokupiti ih.

Koliko ja znam, slovenski granični kolodvor je Rakitovec.

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Mene j... za Koze, tebe za Šekrete....

To nam je izgleda sudbina :mrgreen: ! Al' doći ćemo im mi glave! Imamo nas dvojica male škare pa kad im stanemo krojiti postove ... ej gdje će nam biti kraj :mrgreen: ! Onda su je.ali ježa :lool .

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...