Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Početnička H0 maketa - dk42662

• Please log in to reply
177 replies to this topic

#81 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 16.09.2007. - 20:26

DA! Bravo! To je to!
The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

#82 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 16.09.2007. - 20:48

A ostale žice sve tako?Sve trebaju stati u stezaljku?

#83 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 16.09.2007. - 21:00

Pa, to će malko teže ići osimako nemaš stezaljku za 6 ili 10mm2
Malko razmisli...možda ti sine :idea: pa si olakšaš život :wink:

www.malezeljeznice.net

#84 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 16.09.2007. - 21:11

Znači ovo:
Posted Image
U grubo nacrtano...

#85 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 16.09.2007. - 21:13

Malo sam se zeznuo,napon ide iza izolacije...slučajno ali nisam tako mislio...jel dobro tako?
300.-ti post :pivo

#86 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 17.09.2007. - 18:13

evo sto ja zelim uciniti zelim da imam samo jedan trafo ali da imam prekide tj da mi oni slijepi kolosijeci budu izolirani tj da mi tamo lokomotiva stoji a da mi druga vozi, na slici se vidi da sam sa sklopkom spojio samo jedan pol jer sam to vidio na jednoj slici a sad pitanje dali ce lokomotiva stajati ako je jedan pol pod naponom a drugi iskljucen a na doljnjem kolodvoru zelim da mi moze stati lokomotiva stoga sam i tamo spojio prugu sa sklopkom ali sam prugu presjekao na dva mjesta ali sam samo jednu stranu spojio sa sklopkom dok mislim da ce mi na drugom mjestu ne treba jer ce i ovaj dio doveti struju dok ce do drugog dijela doci s druge strane svatko neka kaze svoje misljenje
dali uopce trebam rezati na dva mjesta?
evo slika prva je moja zamisao a druga je ona sa 5 strane ove teme prema kojoj sam sve radio
Posted Image
Posted Image

#87 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 17.09.2007. - 19:12

Dobro je...ali...
na slijepim kolosjecima skoroda i nema potrebe za prekidačima, jer će skretnica tako i tako odrediti putanju vozila,pa prema tome i put struje.

Pravilo br.1 je da kada se izolira samo jedna tračnica/šina onda se uvijek izolira ISTA tračnica, tj samo unutarnja ili samo vanjska... to je slučaj tzv. Z-schaltunga ili common return...ili po domaći zajednički povrat.

Prekide i dovod struje treba napraviti na oba kolosjeka od "stanice" i na oba "ovala"

Pokušaj slijediti napon,kuda ide kada je neka skretnica prebačena, i gdje je moguć prekid u napajanju kada se neka skretnica prebaci... naći ćeš zanimljive situacije :wink:

www.malezeljeznice.net

#88 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 17.09.2007. - 19:58

NClight jel moj crtež valja?

#89 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 17.09.2007. - 20:04

Prekide i dovod struje treba napraviti na oba kolosjeka od "stanice" i na oba "ovala"

Pokušaj slijediti napon,kuda ide kada je neka skretnica prebačena, i gdje je moguć prekid u napajanju kada se neka skretnica prebaci... naći ćeš zanimljive situacije :wink:

ne kuzim sta si tu mislio pa probaj molim te poblize objasniti

#90 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 18.09.2007. - 00:45

Sama skretnica se ponaša kao prekidač koji vodi struju na kolosjek na koji je okrenuta... vidi šta ti se događa sa strujom kada okreneš skretnicu u jednom ili drugom smjeru... može ti se dogoditi da negdje ostanešbez naponagdje netreba,ili da ti napajanje kolosjeka ovisi o položaju skretnice.

Zato provjeri dali imaš dovoljno segmenata pokrivenih sa čistim naponom... koji ne ovise o položaju neke skretnice.

U planiranju imaš problem:
Kompozicija koja krene sa kolosjeka 1 (gornjeg) nemože se na njega vratiti nakon završenog kruga u nekim slučajevima (točnije kada ide na "brdo", a kolosjek 2 ti je zauzet sa npr stojećom kompozicijom u tom trenutku...
Da bi ga maknuo,moraš ga sa k2 prebaciti nekamo...na slijepi? Koje ćeš sve skretnice morati prebaciti i gdje će ti struja "curiti" :?:

www.malezeljeznice.net

#91 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 18.09.2007. - 10:13

NClight mozes li mi molim te to nekako nacrtati tj pokazati na mom crtezu jer mi je ovako tesko za shvatiti napravi ono sto bi ti napravio
hvala.

#92 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 18.09.2007. - 11:59

Unaprijed isprika zbog lošeg umjetničkog dojma :mrgreen:
Posted Image

Ajmo sada lagano... prati MOJU shemu
Vlak kreće sa Kolosjeka 1...preko S2 na "brdo" i spušta se na Kolosjek 2 (Crvena linija) preko križanja.
Problemi na tvojoj shemi i operativno (vožnja) na maketi su slijedeći:
Kolosjek 2 mora biti prazan u tom slučaju!
Nemaš napon na "brdu" ako skretnica S1 nije prebačena na Kolosjek 2 (Žuto)
Mogući problemje spoj S1i S2... ako tu kihne, nema vožnje po brdu!Zato sam dodao napajanje iz regulatora i na "brdo"... možeš ga spojiti preko prekidača,da budeš siguran da će kompozicija koja je na toj trasi ostati isključena kada je to potrebno!

Dodao sam i izolacije na Kolosjek 1, zašto?
Da možeš isključiti lokomotivu na kolosjeku ako dođe do propuštanja napona preko S1 i S2, i da stvar bude sigurnija kada pokreneš loksu sa Kolosjeka 2 na vanjski oval i prema slijepim kolosjecima (Žuto).
U tom slučaju, krivo okrenuta S2 pušta napon na Ko1 i imaš neželjenu vožnju...

Na slijepim kolosjecima imaš jedan-dva problema na svom nacrtu:
Izolacije su bile na krivoj strani! Uvijek prekidaš istu tračnicu! vidi oznake + koje su uvijek na strani iste tračnice.
Operativno je nezahvalno jer nemaš "izvlačni" kolosjek za lokomotivu.
Dodavanjem skretnice koja bi išla na dodatni slijepi kolosjek u lijevo, mogao bi ranžirati loksu i jedan-dva vagona sa jednog na drugi slijepi.Skretnica bi trebala biti postavljena iza prve, a ispred druge skretnice prema slijepim kolosjecima i trebala bi biti lijeva. (ravni dio kao međuspoj sa ostalim skretnicama, skretanje na slijepi)

Ahhh...vidi na ovom crtežu plavu markaciju...
Posted Image
Tamno zeleno je moguća varijacijana temu, ali ne dodaje na funkcionalnosti.

Svijetlo zeleno sa Ko2 bi bili izvlačni slijepi kolosjeci da možeš maknuti kompoziciju sa Ko2idozvoliti prijelaz preko "brda" sa Ko1 na Ko2

Dodatni kolosjeci daju malu priliku za "oživljavanje" makete kroz prikaz neke industrije ili puta robe... samo treba razmisliti...

Križanje koje si ubacio na svim nacrtima je atraktivno, ali pogledaj šta ti oduzima ili dodaje... dodaje probleme i oduzima prostor na Ko2 i na Ko1
Poigraj se malo bez njega...a ja ti mogu predložiti raspored slijepih sa križanjem... koje će dodati na zanimljivosti...

Jel' sad jasnije?

Moje mišljenje
Izgledom je skoropa nezanimljiva maketa, ali je operativno izazovna... ako voliš puno petljanja i razmišljanja što će ići kuda, i dosta ranžirati... to je onda pun pogodak..u protivnom, mijenjaj nacrt :mrgreen:
Dosta je možeš "podići" sa dobrim izborom kućica i industrije koja će biti prikazana,ili "pošumljavanjem".
Iskoristi teren da sakriješ nedostatke!

www.malezeljeznice.net

#93 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 18.09.2007. - 12:25

NClight,jel bi ovako bilo dobro?Ako nešto ne valja,please promijeni...
Posted Image

#94 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 18.09.2007. - 12:47

Strujno nije loše Jura, (malko mi je sve sitno i nečitko)
Okretaljka ima koju funkciju? I kako se postavlja?
Malko doradi položaje skretnica, da ti ne uzimaju duljinu kolosjeka, i nabavi WinTrack (ili me kontaktiraj na PP)

Eh, a sada malo križanja za dk42662

Par primjera, pa pokušajte vidjeti što se događa sa zamjenom skretnice... i kako to funkcionira s obzirom na prostor , kretanje kompozicije itd...

Posted Image

www.malezeljeznice.net

#95 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 18.09.2007. - 14:11

Eh, zaboravih napomenuti u gornjem postu... obratite pozornost na to koliko vagona i loksi možete smjestiti na koji kolosjek, i koliko ih možete prebacivati... ukratko, koje su vam granice ranžiranja :wink:

Usputno... vrlo usputno:
Položaj skretnice u prostoru vam može pomoći da dobijete koji centimetar na kolosjecima... kako? Lako!

Ovo je primjer sa MiniTrix geometrijom tračnica (dakle N) skretnice su 15°
Brojke u zagradi iznad ravne tračnice su duljine kolosjeka u mm!

Posted Image

I onda? Moželi se? Naravno da može! :mrgreen:

www.malezeljeznice.net

#96 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 18.09.2007. - 14:35

hvala na detaljnom objasnjenju ali sada nekoliko informacija
mehano skretnice ne usmjeravaju napon jer sam isprobao skretnica je bila usmjerena u jednom smjeru a na drugom sam vozio lokomotivu.
moja shema makete je proizvoljno zamisljena tako da lokomotiva ima sto vise trase tj da vozi i po jednom i po drugom krugu istovremeno ako zelim da mi lokomotiva stoji na kolosijeku dva tada samo promjenim obje skretnice i tada mi druga vozi samo po jednom ovalu. a ono s ktizanjem cu razmisliti trenutno nemam ideja a i zivaca jer ne znam kako da to iskombiniram i spojim a sto se tice slijepih kolosijeka oni su nakon izmjene sheme spojeni na unutarnji oval a ne na ovaj valjnski dakle dok premjestam vagone samo okrenem obje skretnice za ravno vlak mi vozi u krug a ja na drugom ovalu imam dosta mjesta za premjestanje vagona a sad koliko je to sve u redu ne znam
sve savjete primam
hvala

#97 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 18.09.2007. - 15:03

Kako misliš premještati vagone na jednom krugu dok ti na drugom nešto vozi, sve sa samo jednim regulatorom :? :?:
U tom slučaju trebaš dva regulatora i izmjenu električne sheme,jer kad ćeš manevrirati sa jednom loksom vagonima, svaka promjena smjera i brzine se aplicira na druge lokomotive koje voze :!: Jedino ti digital omogućava da u jednom strujnom krugu voziš potpuno neovisno.

Mislim da bi trebao malko razmisliti što u stvari želiš, baciti na papir popis pa onda u akciju. Ovako to sve djeluje stihijski.

Zašto uopće dva kruga?

Dali postoji mogućnost drugačijeg smještaja makete, i drugačijih dimenzija?
Možda može ići uz cjelu duljinu zida sobe ali uska cca 20-50cm, možda u L ili E formi?
Koliki ti je raspoloživi prostor?
Pokušaj razmišljati izvan okvira daske :!:
Pravokutna daska za maketu nije iz raja izašla... u stvari,ona je najgore što se dogodilo u maketarstvu/modelarstvu :mrgreen:

www.malezeljeznice.net

#98 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 18.09.2007. - 15:45

hvala na detaljnom objasnjenju ali sada nekoliko informacija
mehano skretnice ne usmjeravaju napon jer sam isprobao skretnica je bila usmjerena u jednom smjeru a na drugom sam vozio lokomotivu.
moja shema makete je proizvoljno zamisljena tako da lokomotiva ima sto vise trase tj da vozi i po jednom i po drugom krugu istovremeno ako zelim da mi lokomotiva stoji na kolosijeku dva tada samo promjenim obje skretnice i tada mi druga vozi samo po jednom ovalu. a ono s ktizanjem cu razmisliti trenutno nemam ideja a i zivaca jer ne znam kako da to iskombiniram i spojim a sto se tice slijepih kolosijeka oni su nakon izmjene sheme spojeni na unutarnji oval a ne na ovaj valjnski dakle dok premjestam vagone samo okrenem obje skretnice za ravno vlak mi vozi u krug a ja na drugom ovalu imam dosta mjesta za premjestanje vagona a sad koliko je to sve u redu ne znam
sve savjete primam
hvala

Moja kratka opaska: ako zadršiš ovaj raspored, kad kompozicija krene s kol. 1 preko S2 u brdo desno, imaš jaaako kratku dužinu (od oka cca. metar i pol, i to u jakom zavoju) da bi postigao dovoljnu visinu (9cm) za prelazak druge pruge. Isto je, i još gore s desne strane, gornja trasa prijeđe donju i NAGLO se spusti na križanje, u nekih pola metra! Ne postoji HO lokomotiva koja će u pol metra ili metar nadoknaditi 9cm!

Ovo će ti više sličiti na roller-coaster nego na željeznicu.

Upravo sam neki dan testirao s daskom i flexicom od 1m uspone. Napravio sam uspon od 3%, i lakše lokomotive su jedino same mogle uzbrdo, s tri-četiri teža vagona proklizavaju i stanu!

#99 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 18.09.2007. - 18:27

NClight,ja ću pokušati još malo doraditi nacrt elektrifikacije,ali znaj da si mi ti u tome najviše pomogao i da bez tebe nebi ni to znao... :)
Usput,ono nije okretaljka već jezero,samo tako čudno okruglo skicirano... :D
Također ću i kolosijeke još malo porazmještati...samo me muči što će mi onda brzina upravljanja na unutarnjem ovalu biti ista kao na kolosijecima za manevriranje...tako da je najbolje još jedan regulator,što misliš?

#100 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 18.09.2007. - 22:10

Za dupli oval, sigurno!
Možeš se i razbacivati,pa imati i tri regulatora (jedan za sljepake i ranžiranje)
No nisam baš siguran da bi naročito pomoglo... trebao bi još jedan par ruku i još jedno oko...minimalno :mrgreen:

Polako razradi dio sa slijepimkolosjecima, i odredi čemu oni služe... kojoj potrebi ili industriji (ili industrijama).

Jezerce bi moglo biti atraktivnije ako ga dopuniš sa malom rijekom koja "curi" prema rubu... tada možeš nabaciti i dva mosta za glavnu prugu :wink:
No... da se ne petljam previše... poslje bum opet kriv za nekaj :mrgreen:

Samo jedno pitanje dečki... koje podneblje prikazujete? Ameriku ili Europu? Ili i tu pokušavate "nešto između" :P

www.malezeljeznice.net

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users