Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Početnička H0 maketa - dk42662

• Please log in to reply
177 replies to this topic

#41 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 09.09.2007. - 12:03

Unutrašnji luk mosta se isto radi od kartona?

#42 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 09.09.2007. - 12:59

Radi se kako ti je najzgodnije :wink:

Možeš napraviti i jednostavan metalni most, dakle bez lukova:

Kod njih je najvažniji detalj nosiva greda (tj. više njih)
Pofarbaš stvar u boju hrđe (crvenkasto-smeđe) ili u sivo...

Evo jednog napravljenog za N, u Photo-etchu... može ga se napraviti i iz drugih materijala :wink: proizvodi ga www.ndetail.de
Posted Image
The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

#43 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 09.09.2007. - 13:08

Pošto most neće biti velik mislim da ću napraviti kameni ili željezni...
Hvala na savjetima 8)

#44 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 09.09.2007. - 18:55

Možda vam ovo pomogne... jest da je Maerklin (znači AC ) i malko drugačija geometrija, ali planovi bi mogli pomoći, i lako ih je "preraditi" :wink:
Uživajte!
http://www.maerklin....n_downloads.php

(pripazite samo kod spajanja struje... Maerklin je tu ipak dosta drugačiji!)

Čačkajte, čačkajte... možda još kod nekoga ulovite koju ideju :wink:
http://www.maerklin....m/downloads.php

www.malezeljeznice.net

#45 polval

polval
  • Članovi
  • 166 posts
  • Joined 27.08.2006.

Posted 10.09.2007. - 01:26

A evo i jos nekih nacrta
http://ys.mmc.ru/imgr/trackplan/

Pozdrav
Tino
MIBA i NCLight su krivi za sve © Torrente

#46 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 11.09.2007. - 09:53

evo malo sam razmisljao i odlucio sam napraviti maketu na ravnoj dasci a nacrt radim ovako kako pokazuje slika jer mislim da je tako najjednostavnije. mislim da ce mi podizanje tj. spustanje trase na odredenu visinu biti mali problem ali snaci cu se a kada naidem na problem javim vam se za pomoc.
i jos da vas pitam nesto. posto je moja maketa dosta prostorno velika mislio sam ju podijeliti po duzini ili sirini na dva dijela da ju mogu prenositi ali ne znam kako to izvesti najbolje pa bih htio vase misljenje.

jos jedno pitanje. prije sam napisao da mi neko objasni kako napraviti da mi jedana kompozicija stoji a druga vozi, tocnije mislim podijeliti ona dva slijepa kolosjeka od glavne trase jer bih htio da mi jedna kompozicija tamo stoji dok mi ova druga vozi po krugovima, spominjali ste izolatore ali to mi nije dovoljno. molim vas objasnite mi sve kao djetetu od 5 godina sto su izolatori kako izgledaju kako se spajaju i uglavnom kako uciniti da to radi i dali moram imati dva regulatora i samo ih spojim na odredene dijelove
znam da sam naporan ali moram pitati
hvala

Posted Image

#47 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 11.09.2007. - 21:57

Izolatori - ili izolacijske spojnice iste su kao i metalne, ali su napravljene od nevodljivog materijala (plastika). Izolacija se može izvesti i tako da se samo presječe tračnica, ili je se ne spoji... ali to je za malko naprednije. Kod Mehana je malko problem naći spojnice uopće, a izolirane su još veći problem.
Neki proizvođači u svom programu imaju već gotovu izolirajuću tračnicu.
Dakle:

Odvojak i slijepe kolosjeke, tj. njihove početke strujno moraš odvojiti od ostatka, i to prekidačem... dakle, tračnice međusobno spoji izolirajućim spojnicama, a na kolosjeke (slijepe) spoji napon pomoću kabla, ali sa prekidačem, preko kojeg reguliraš dali struja ide ili ne ide na kolosjek.

Pojednostavljeno... napravi briku,ali sa prekidačem.

Pazi! Većina skretnica se već ponašaju kao prekidači, i vode struju samo u smjeru u kojem su okrenute! Dakle, i skretnica će ti pomoći da izoliraš odvojak!
Ako još nije jasno, crtati ćemo :wink:

Razmisli o tome da ne dižeš prugu, već da sa dodatkom 4 skretnice na stražnjem dijelu dodaš kolosjeke za izmjenu kompozicija, i pregradiš stražnji dio makete sa "paravanom" tj pozadinskom slikom!
Prolaz kroz "sliku" maskiraj drvećem,kućicama i tunelom...

www.malezeljeznice.net

#48 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 12.09.2007. - 18:51

A kako se to izolira osim sa iso-spojnicom?Pa ako se tračnice ne spoje,tamo vlak onda iskače...

#49 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 12.09.2007. - 19:08

Ne, ne iskaču... vidi linkove unutar ove teme... tračnica se može prerezati i ispuniti epoksidom, a najbitnije je da su tračnice učvršćene tj. fiksirane na podlogu... onda ih se samorazmakne,netreba rezati (rezanje se izvodi kada za to ima potrebe)
Rez se radi samo za debljinu lista pile ili reznog diska, dakle cca ispod 1mm!

Iskakanje nastaje kada tračnica ima preveliki raspor/razmak i kada nije u ravnini ili kada je izmaknuta iz svoje osi :!:

Jasnije?

www.malezeljeznice.net

#50 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 12.09.2007. - 19:17

A znači može se i tako...glavno da se učvrsti dolje i da se ne napravi preveliki razmak?A kako to estetski izgleda?

#51 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 12.09.2007. - 19:20

A znači može se i tako...glavno da se učvrsti dolje i da se ne napravi preveliki razmak?A kako to estetski izgleda?

Ne brini još za estetiku... trenutno ti je veći problem savladati osnove elektrotehnike :wink:

Ako baš hoćeš znati...izgleda u redu... dok je rez čist i pravilan... a kao što rekoh, možeš ga ispuniti epoksidnim ljepilom,ili komadićem plastike, ako te baš toliko muči...

www.malezeljeznice.net

#52 Vladimir P

Vladimir P
  • Članovi
  • 435 posts
  • Joined 02.12.2006.
  • LocationSkopje, Makedonija

Posted 12.09.2007. - 19:28

Dve tubice koje se kad se u jednakvom odnosu spoje-izmesaju ondak je to lepak

Pitaj u bilo kojoj radnji Epoksi lepak

Posted Image

#53 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 12.09.2007. - 19:50

Pa nije mi sada toliko bitno estetski,ne vidi se to tako jako...ali to je više ovako za neke sporedne kolosijeke...mislim da je na glavnoj pruzi ipak ljepše da je sve spojeno...
A elektrotehniku polako...imam prave ljude koji mi pomažu tu na forumu...sorry što te gnjavim NClight ali šta da radim...jednom moram naučiti :)

#54 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 12.09.2007. - 19:59

...sorry što te gnjavim NClight ali šta da radim...jednom moram naučiti :)

Kupi knjigu... Uvod u elektrotehniku i elektroniku :mrgreen:
U stvari...mislim da ima nešto za osnovno-i-srednje-školce toga tipa...i kreni ne od ledica, nego od žarulje, baterije, žice i prekidača :wink: :mrgreen:

www.malezeljeznice.net

#55 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 12.09.2007. - 20:22

Pa mogao bi kupiti nešto...žalosno je to što se u školama prije učilo puno više,pa čak i o željezničkom modelarstvu...donedavno je u mojoj školi još bio most,vjerojatno s nečije makete,veliki,i nedavno su ga zadnje generacije rastrgale... :(

#56 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 14.09.2007. - 10:12

evo kako sam ja to mislio napraviti pa neka mi netko kaze jeli dobro
Posted Image
a to sam radio prema ovoj slici
Posted Image
sada neka neko kaze jeli dobro i neka nacrta kako bi on to rijesio, a i zanima me gdje se mogu kupiti prekidaci tj. dali moraju biti neki posebni ili ne molio bih i sliku ako netko ima
hvala

#57 polval

polval
  • Članovi
  • 166 posts
  • Joined 27.08.2006.

Posted 14.09.2007. - 11:23

Sasvim je dobro. Prekidace mozes upotrebiti bilo kakve. Specijalni prekidaci za ovu namenu koje prodaju poznate modelarske firme su obicno malo skuplji. Pravi izvor za ovakve stvari su ti ducani za elektronske komponente (pr. "Cipoteka" ). Struje koje su u pitanju su reda 0.5 A tako da je jedan kriterijum za prekidace da mogu da izdrze ovu struju. Drugi kriterijum je da dobro izgledaju. 8)

Pozdrav
Tino
MIBA i NCLight su krivi za sve © Torrente

#58 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 14.09.2007. - 13:42

Vidi postove u ovoj temi:
http://zeljeznice.ne...opic.php?t=3078
http://zeljeznice.ne...opic.php?t=2951

www.malezeljeznice.net

#59 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 14.09.2007. - 15:16

dk42662, slijepe kolosijeke izoliraj nakon skretnice, posebno svakog, i svaki da ima svoj prekidač.

Tako možeš npr. "parkirati" menevru na jedan sljepac, isključiti napon prekidačem, a s drugom lok. doći po kompoziciju na drugom sljepcu i odvući je na glavnu prugu...

:loko :wink:

#60 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 14.09.2007. - 17:11

ovo da napravim posebno za jedan posebno za drugi slijepi kolosijek prekidace mislim da nije potrebno jer mi tako i tako skretnica odreduje napon na kolosijeku zar ne?
a evo jos jedne ideje. imam jedan novi mehano kontroler i jedan stari od mehanotronike s tim da bih ja prikljucivao samo stari ona prijasnja sema mi ne valja jer za ono trebam i drugi kontroler zar ne. a kada bih samo presjekao prugu i tada opovezao ta dva dijela sa prekidacem tada mi ne bi trebao drugi. i pitanje dali trebam piliti oba pola ili samo jedan?
a molio bih vas da mi kazete sto trebam traziti kada kupujem prekidace i gdje ih mogu naci jer se ne razumijem bas i kad smo vec kod toga mozete mi odmah reci i za tipkala za skretnice. u onim temama sto mi je rekao NClight nisam nista nasao ili nisam dobro trazio.
a prekidaci mi se ovi cine dobri samo ne znam gdje da ih nabavim
Posted Image
Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users