Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Početnička H0 maketa - dk42662

• Please log in to reply
177 replies to this topic

#21 polval

polval
  • Članovi
  • 166 posts
  • Joined 27.08.2006.

Posted 06.09.2007. - 09:03

drugo kako ako i zelim da mi jedna bude spustena a druga dignuta rijesiti taj problem na ravnoj dasci...

Nije nista strasno, deo koloseka na najnizoj visini postavljas najnize :) (na nivou 0 na ploci), mislim da je dovoljno jasno :)

Pozdrav
Tino
MIBA i NCLight su krivi za sve © Torrente

#22 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 06.09.2007. - 10:13

nije problem ostaviti to na nivou 0 ali kada to ostavim na nivou 0 onda ovu drugu trebam dignuti za 90 a ako jednu spustim za 45 ovu moram dignuti za 45 razumijes o cemu je rijec

#23 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 06.09.2007. - 11:35

evo zezam se sa ovim nacrtom, i rijesio sam jedan problem uspio sam uzdignuti jednu i spustiti drugu prugu tako da nemam kriticnih tocaka. postavio sam ih tocno jednu iznad druge a i nagibi su manji od 4% , po mom nacrtu kako se vidi na slici ja mislim da ce kompozicije prolaziti po ovom doljnjem dijelu iako je NClight rekao da nije dovoljan radijus. neka svi kazu svoje misljenje o tome.
jos jedan problem je sto ne znam kako rijesiti ona dva slijepa kolosijeka jer mi se nagib tamo cini prevelik pa bih molio misljenje
hvala
Posted Image

#24 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 06.09.2007. - 11:48

po mom nacrtu kako se vidi na slici ja mislim da ce kompozicije prolaziti po ovom doljnjem dijelu iako je NClight rekao da nije dovoljan radijus. neka svi kazu svoje misljenje o tome.
jos jedan problem je sto ne znam kako rijesiti ona dva slijepa kolosijeka jer mi se nagib tamo cini prevelik pa bih molio misljenje
hvala
[URL]http://img208.imageshack.us/my.php?image=slika2ld9.png]Posted Image

Odlično...
Mimoilazište:
Na doljnjem mimoilaznom kolosjeku problem ti radi kut križanja (kut je veći od kuta skretnice), jer moraš jako savinuti tračnicu da bi se spojio na skretnicu lijevo. Radijus je ispod 350mm, dakle jaaakooo je mali.

Pokušaj stvar napraviti tako da ne ideš paralelno sa kolosjekom, nego ravni dio izvuci pod kutom (nije nerealno na pravoj željeznici)

Slijepi kolosjeci:
Ili ih digni na gornji nivo, ili ih spoji na doljnji... ovo djeluje prestrmo...
ako spajaš na doljnji, izvedi ih sa izlazom iz tunela (naravno)

Pošalji nacrt, možda se da stvar malko doraditi :wink:

Eh... da... razmisli kako ćeš izvesti podzid, tj. dio terena koji se nalazi između kolosjeka na 0 nivou i onog koji se uspinje. Uobičajeno bi bio zid od kamena ili cigle.

I sitnica... slike postavljaj u 800x600 ali kao JPG... neće biti tako "teške" (WT ti može izbaciti JPG ili BMP)
The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

#25 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 06.09.2007. - 13:11

evo rijesio sam mimoilaziste, u stvarnosti jer sam probao to napraviti sa pravim tracnicama i uspio sam kao sto si rekao kutovi su razliciti ali sam ih izjednacio, prvo kriziste nije iste duljine kao ravna tracnica nego je krace, a uspio sam pomocu dvije zakrivljene tracnice, jedna je noramalna dok sam drugu nasao neku staru ali sa drugacijim radijusom, probao sam sa lokomotivom i ona prolazi. a dokaz svemu tome su ove dvije slike
Posted Image

Posted Image

#26 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 06.09.2007. - 13:58

ubiti ćeš nas sa slikama od 1.5MB... :lol:
Dobio nacrt... do večeras ćemo nešto iskemijati :wink:

www.malezeljeznice.net

#27 polval

polval
  • Članovi
  • 166 posts
  • Joined 27.08.2006.

Posted 06.09.2007. - 15:05

nije problem ostaviti to na nivou 0 ali kada to ostavim na nivou 0 onda ovu drugu trebam dignuti za 90 a ako jednu spustim za 45 ovu moram dignuti za 45 razumijes o cemu je rijec

Ocito je da se nismo razumeli :D

Dakle, deo od skretnice do krizista postavis na visini 45 mm; kolosek koji ulazi u tunele levo i desno spustas nadole do nivoa 0 , skretnica sa koje se odvajaju slepi koloseci ce biti na nivou 0; kolosek koji prelazi preko treba podici na 90 mm tocnije sa nivoa stanice od 45 mm do nivoa mosta 90 mm. Jeli sada jasnije?

Proveri dali mozes sebi obezbediti malo vise prostora, 2.5 m x 1.5 m recimo. Tih dodatnih 0.5 m duzine ce pomoci da dobijes nesto duze stanicne koloseke. Isto tako bih ti predlozio da nabavis jos nekoliko skretnica...

Za kraj evo jednog mog plana 2.45 x 1.5. Kolosek je sa malim izuzetcima od Mehana a plan treba doraditi, postaviti slepe koloseke, industriju, depo kao i stanicni magacin.

Posted Image

Pozdrav
Tino

#28 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 06.09.2007. - 17:58

evo polval ucinio sam kao sto si rekao i htio bih te pitati s cime onda raditi ta uzvisenja sa stiroporom ili...?
Posted Image

#29 polval

polval
  • Članovi
  • 166 posts
  • Joined 27.08.2006.

Posted 06.09.2007. - 18:36

Trasa se izradjuje od drvenog materijala (sper-ploca ili iverica) debljine 8-10-12 mm tako sto se izrezu segmenti s kojima ce se dobiti traka koja ide duz tracnica a sirina joj je 7cm. Ispod te trake od sper-ploce treba postaviti stubove koje izrezes ili od iste te sper-ploce ili od letve 5x2.5 cm i cija visina ce pratiti profil pruge. Trake rezes ubodnom pilom

U WinTracku postoji opcija Ansicht->3D-Ansicht->Von Anlagenrohbau anzeigen. Primetices traku ispod tracnica, to je to sto treba izraditi.

Pozdrav
Tino

#30 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 06.09.2007. - 20:41

Ne samo to... WT može izraditi i presjeke profila pruge... o tome u temi o WT-u
Polval je točno rekao što se materijal tiče... podloga od špera je idealna i jeftina, a ukrućenje se može izvesti drvenim blokovima, ili lijepljenjem čvrstog materijala poput komptimiranog građevinskog stiropora, koji se koristi i za izradu reljefa (onaj plavi, tvrdi).

www.malezeljeznice.net

#31 Vladimir P

Vladimir P
  • Članovi
  • 435 posts
  • Joined 02.12.2006.
  • LocationSkopje, Makedonija

Posted 06.09.2007. - 23:36

Ne osecate da st malo iskoplicirali sa onih (-45, 0, +45 ... ili kako vec)

U prakticnoj izvedbi - u izradi, najveca povsina ce biti podignuta za onih +45, a ona nulta povrsina - osnovni sper, bice samo za ona 2 slepa koloseka ... tolko muke i novca ...

Jedino ako sve ne radi na rostilju od letve a samo po trasi sper.

Razmislite ... :zzz neka ideja prespava

#32 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 07.09.2007. - 07:14

Vladimir P a kako bi ti onda to rijesio, sigurno imas neku ideju?

#33 Vladimir P

Vladimir P
  • Članovi
  • 435 posts
  • Joined 02.12.2006.

Posted 07.09.2007. - 11:45

Jedino ako sve ne radi na rostilju od letve a samo po trasi sper.

Evo jedan primer na sta mislim
Posted Image

Tako ti je isplatljivije i ne moras da postavljas sve te povrsine koje na kraju nece diti iskoritene, narocito ona prva.

A ono drugo, ostaje tvoja zelja, masta i mnogo, mnogo strpljenja

#34 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 07.09.2007. - 14:08

Nešto u ovom stilu je radio Thommo iz Rijeke... vidi:
http://zeljeznice.ne...r=asc&start=240

Potraži u istoj temi još slika sa Thommine makete...ima ih!

Dakle,napraviš mrežu/roštilj od letvi/greda i na njega postavljaš trasu od tanje šperploče ili sl. Sav međuprostor / krajolik radiš od npr. stiropora presvučenog sa kaširanim papirom ili gipsom (vidi postove o modulima KŽMZ-a.)
Jasnije?

www.malezeljeznice.net

#35 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 07.09.2007. - 23:37

hvala na savjetima a sad ako vam nije tesko mi objasnite kako precizno napraviti tu trasu tj kako ju podignuti na visinu i kako sve to precizno napraviti jer mi to malo izgleda komplicirano jer nema nikakvih nacrta tj gdje ce ici pruga i sl i ne kuzim kako popuniti taj medu prostor da se on ne vidi.

#36 Vladimir P

Vladimir P
  • Članovi
  • 435 posts
  • Joined 02.12.2006.

Posted 08.09.2007. - 01:52

- Ako mozes to otstapati u neku radnju koja ima ploter velikog formata je najlakse ali i NAJSKUPLJE.

- Otstapaj na svoji ili prijateljev A4-A3 format stampac, podeli u kvadratnu mrezu koja je u odnosu (primer jedan kvadrat na papiru jednako na primer 10 sm na maketi.

- Uzmi pakpapir - neku jeftinu, veliku hartiju (mozda kod mesara posudi) ulepi je na odgovarajucu duzinu i sirinu makete i prenesi olovkom sa malog papira pruge (nemora da bude idealno tacno)

- Sad postavi na pakpapir sine, skretnice, zaseci, useci ... i sve ostalo - tako dobijes stvarni polozaj sina i narocito krivina, pa prosudi ako je sve u redu ondak ucrtaj sad ono pravo flomasterom.

- E ondak seci pakpapir ili prenesi indigom linije i dobio si sablone za rezane spera i osnovne letvice za podizanje.
* onamo gde se penju sine na kraju primer kod mosta ostavi oko 1 sm vise od skice radi gubitka materijala u podizanju (kasnije lako odrezes visak)

- Mozes da vratis selotejpom natrag ceo plan ako si ga seko, ako ne postavi hartiju patentima na osnovni ram i pocni ga gradis ....

E to je za sada ....

#37 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 08.09.2007. - 09:35

Ili...
U Wintracku isprintaj nacrt sa mrežom i svim pozicijama! Wintrack printa na A4 ili drugi format :wink: i to kao niz papira koji se spajaju.

Inače, u WT imaš prikaz koordinatne mreže na ekranu, ali i na nacrtu!

Za izradu "profila" terena koristi se funkcija "Spante" (13. odozgora na bočnom meniju).
Razvučeš liniju na željenom dijelu, i u 3D pogledu klikneš na "ploču" koja presjeca maketu. Na doljnjem dijelu ekrana će se prikazati profil,sa visinskim podacima o trasi :wink:

Ostatak makete ispunjavaš bilo kojom već navedenom tehnikom ... stiropor, kaširan papirom ili gipsom, gotova "tapeta" sa "travom" i sl. pogledaj prethodne postove, i već spomenute postove o modulima H0 KŽMZ
Više imaš u temama:
http://zeljeznice.ne...opic.php?t=4448
http://zeljeznice.ne...opic.php?t=4278
http://zeljeznice.ne...opic.php?t=2986

I najvažnije:
http://zeljeznice.ne...opic.php?t=2951

:wink:

www.malezeljeznice.net

#38 polval

polval
  • Članovi
  • 166 posts
  • Joined 27.08.2006.

Posted 08.09.2007. - 10:18

hvala na savjetima a sad ako vam nije tesko mi objasnite kako precizno napraviti tu trasu tj kako ju podignuti na visinu i kako sve to precizno napraviti jer mi to malo izgleda komplicirano jer nema nikakvih nacrta tj gdje ce ici pruga i sl i ne kuzim kako popuniti taj medu prostor da se on ne vidi.

Za makete ovakve velicine je neuporedivo jednostavnije raditi ih na ploci a ne na rostilju. Odmah da naglasim da se radi o dva potpuno ravnopravna nacina gradnje, s tim da gradnja na rostilju ima malu prednost kada se radi o tezini a to dolazi do izrazaja kod velikih maketa. Svi sistemi gradnje imaju svoje prednosti i nedostatke.

Pri gradnji na ploci iscrtavanje trase se najjednostavnije uradi pomocu dugacke (2-3 m) ravne letve za ravne linije ili jos bolje ako imas na raspolaganju ravnu aluminijsku lajsnu ili slicno ; shvatas ideju :) a zakrivljene delove trase iscrtas pomocu letvice koja ce na jednoj strani imati mali ekser oko kojega ce se okretati a na drugoj rupicu za olovku/flomaster. Naravno, razmak izmedju eksera i pisaljke treba odgovarati radijusu koji se zeli upotrebiti.

Ravni segmenti za trasu nisu nikakav problem; jednostavno ih nacrtas na sperploci/iverici (obavezno obelezi osu!) i posle ih izrezes. Oni treba da budu sirine 7 cm (za H0) a duzine koliko je raspolozivo na materijalu, pa kasnije samo odrezes koliko ti je potrebno ;)

Gotov ravan segment izgleda otprilike ovako:

Posted Image

Zakrivljeni segmenti se izradjuju tako sto ih direktno na materijalu iscrtas pomocu letvice (iste onakve kao za iscrtavanje trase) na kojoj ce biti obelezeni osa, spoljasni i unutrasnji radijus. Isto i od njih napravis vecu kolicinu, pa kasnije odrezes prema potrebi. Sastav izmedju segmenata treba da bude na stubicu tako da se izbegne savijanje na tom mestu.

Sto se preciznosti tice, kako kaze Vladimir , par mm ne igra nikakvu ulogu.

Pozdrav
Tino

PS. Pogledaj i ovo, dace ti ideju kako izgleda konstrukcija ;) Sve se izradjuje na isti nacini, razlika je samo dali je odozdo ploca ili rostilj od letvi.

http://www.newrailwa...3c492f083#80337

#39 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 09.09.2007. - 10:30

Da ne otvaram novu temu,zna li netko kako napraviti most?Koji materijal koristiti i kako ga napraviti?
Planiram jezerce na maketi,i ne treba biti visok,5-10 cm...

#40 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 09.09.2007. - 11:36

Most možeš napraviti od gotovih kit-ova (svi poznatiji proizvođači i oni dobavljivi kod nas ih imaju)... izbor je velik, a cijenom nisu preskupi (barem neki)

Most ili vijadukt možeš napraviti i sam... kameni/betonski most je najlakši... a rešetkasti (metalni i slični) su malko veći posao... no, evo primjera (opisnog)

Potrebna ti je tanja šperploča za podlogu tračnica, par drvenih blokova koji će most držati na visini i ujedno predstavljati nosače. Okolo kamenog mosta zalijepi tanju šperploču ili dobar, čvrsti karton, te na njih zalijepi:
A) isprintanu teksturu kamena ili cigle
B) plastičnu reljefnu ploču sa uzorkom materijala (proizvode ih svi proizvođači modela/maketa)
C) nanesi u tankom sloju gips i u njega ureži teksturu
D) teksturu ugraviraj sa šiljatim predmetom (stara kemijska olovka, šilo, oštar čavlić)

Nakon lijepljenja i sušenja, dodaj ogradice (od letvice ili već napravljene zajedno sa stijenkama, ili izradi od žice... ili kupi gotove)

Patiniraj sa tamnom kredom, ili temperom/akvarelom tako da izvučeš teksturu (akoimaš 3D teksturu...udubine tamnije,površine svjetlije)

Evo brzinske (grube) skice... najjednostavnijeg mosta, tek toliko da vidiš glavne dijelove
Posted Image

Završena "konstrukcija" sa par dodatnih detalja bi mogla izgledati ovako:
Posted Image

Kako izgledaju ostali mostovi? Potraži malko na web-u :wink:

www.malezeljeznice.net

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users