Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Početnička H0 maketa - dk42662

• Please log in to reply
177 replies to this topic

#1 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 03.09.2007. - 22:24

evo ovako, htio bih napraviti maketu zeljeznice ali po mom planu je to malo prevelika , pa bih zamolio sve koji mogu i zele neka sastave plan.
imam 24 zakrivljene , 26 ravnih tri desne skretnice, dva krizista i dvije fleksibilne tracnice, sve je mehano. dimenzija ploce je 2x1.5 pa bih htio da netko tko zna neka sastavi plan ali da pokusa iskoristiti sve tracnice.
hvala

#2 kvrga_mrga

kvrga_mrga
  • Članovi
  • 60 posts
  • Joined 14.02.2007.

Posted 03.09.2007. - 23:05

Pravi module, meni se to cini jako privlacno.... ak nesto zaj- zeznes nemoras rastavljat cijelu maketu ko ja.... fali ti jos skretnica, bez njih je maketa dosadna....

#3 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 04.09.2007. - 11:01

Što te zanima?
Gledanje kako se stvari vrte u krug, ili i malko ranžiranja?
Skretnice ti fale... makar, dalo bi se nešto iskombinirati :wink: ali na jednokolosječnoj pruzi 8)

sa tri DESNE skretnice i dva križanja se nemože napraviti čudo... bilo bi dobro nabaciti još koju skretnicu... LIJEVU po mogućnosti...

Što preferiraš? Amerika ili Europa?
The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

#4 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 04.09.2007. - 12:31

evo sastavio sam jucer drugi plan ali ne znam jeli dobar i izvediv.
ja bih hio iskoristiti sto vise pruge a na malom prostoru jer mi je prvi plan bio 3x1.5m a ovaj je nesto manji, kao sto se vididva su kruga po kojima ce se voziti i to po oba dva ako su skretnice dobro namjestene, htio bih jos pitati sto se treba napraviti da naovom unutrasnjem dijelu gdje mislim ostavljati vagone stoji lokomotiva dok ova druga nesmetano vozi po krugovima. i kako se uopce radi da svaka vozi zasebno a da se ne sudare tj da jedna moze voziti dok ce druga stajati
pocetnik sam u ovome pa bi mi trebala najveca moguca pomoc
hvala
a evo i slike nacrta
http://img357.images...41/nacrtqn1.png

#5 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 04.09.2007. - 13:06

Početnik, ha? A već radi u WinTracku... mdaaaaaa...

Moram priznati da sam ugodno iznenađen :wink: sa dizajnom... no par stvari koje bih osobno promjenio:

Vidim da je zamišljen uspon i pad pruge, tu bi moglo biti malih problema!
Da bi se dva kolosjeka križala po visini, za H0 je potrebno cca 90mm visinske razlike, u N cca 50mm!

To se može napraviti na dva načina:
1.
Dizanjem jednog kolosjeka, ali da uspon bude u granicama od 4% - za to treba dugački komad pruge (4%= 40mm visine na 1000mm duljine tj 4cm na 1m) dakle za optimalnih 10cm visinske razlike u H0 treba cca 2,5m pruge u usponu, i isto toliko u padu. K tome, prijelaz valja izvesti postupno. Imamo situaciju jednog kolosjeka na visini 0 i jednog na +100mm

2. Podizanjem jednog i spuštanjem drugog kolosjeka!
Dakle, kolosjek koji ide "gore" i prelazi preko drugog podižemo na cca 50-60% potrebne visine, a onaj koji prolazi ispod njega spuštamo za isti iznos...

Dobivamo (npr.) jedan kolosjek na -50mm a drugi na +50mm
Znači, ušparali smo na prostoru koji je potreban za podizanje i spuštanje pruge za otprilike pola ili nešto manje.

E, sad... na tvom nacrtu na desnoj strani je mali problemčić... pruga bi bila previše strma, pa predlažem da ju izmakneš prema van, ako je moguće i tako dobiješ na duljini.

Probaj promjeniti i redosljed skretnica lijevo dolje, pa vidi što se događa s obzirom na funkcionalnost.

Ovo u stvari nisu dva ovala, nego jedan u preklopljenoj "osmici"
:wink:

www.malezeljeznice.net

#6 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 04.09.2007. - 18:44

hvala na savjetima.
i evo da odgovorim, na desnoj strani ne mogu puno pomaknuti prema van jer mi je onda teze spojiti sa krizistem a i treba vise prostora jer bih tada izasao izvan ovog kruga, a sto se tice uspona i padova to je dobar savjet samo neznam to izvesti jer sam ovaj oval koji ide preko drugog dignuti na planinu a da ovaj ispod ide kroz tunel, iako ako spusim to u tunelu to se nece vidjeti ali jos jednom ponavljam da to ne znam izvesti jer ako ce mi ovaj doljnji dio ici kroz tunel i ako ga spustim ne mogu izvesti ovu gornju desnu skretnicu, a sto se tice ove dolje dvije skretnice probao sam promijeniti raspored ali onda mi se gubi duzina ivog malog kolosjeka koji je i ovako mali a to sam mislio nekako produziti a ne znam kako. ove dvije skretnice kada su obje zatvorene tj. kada skrecu vlak vozi po oba ovala tj. po cijeloj pruzi. ponestaje mi ideja kako na sto manjem prostoru izvesti tako puno toga stoga i molim za vasu pomoc.
i jos sam nesto promijenio u odnosu na zadnju skicu iva dva kolosjeka gore sam malo stisnuo jer tako ljepse izgleda.
ja sve to mislim raditi na drvenoj ploci pa me zanima kako da spustim prugu tj. dali da izrezem rupu ili.......?
hvala na pomoci a sada cu vm staviti i sliku
hvala

http://img516.images...8/nacrt2ps8.png

#7 Jura

Jura
  • Članovi
  • 2,962 posts
  • Joined 14.06.2007.
  • LocationOsijek

Posted 04.09.2007. - 18:44

evo sastavio sam jucer drugi plan ali ne znam jeli dobar i izvediv.
ja bih hio iskoristiti sto vise pruge a na malom prostoru jer mi je prvi plan bio 3x1.5m a ovaj je nesto manji, kao sto se vididva su kruga po kojima ce se voziti i to po oba dva ako su skretnice dobro namjestene, htio bih jos pitati sto se treba napraviti da naovom unutrasnjem dijelu gdje mislim ostavljati vagone stoji lokomotiva dok ova druga nesmetano vozi po krugovima. i kako se uopce radi da svaka vozi zasebno a da se ne sudare tj da jedna moze voziti dok ce druga stajati
pocetnik sam u ovome pa bi mi trebala najveca moguca pomoc
hvala
a evo i slike nacrta
http://img357.images...41/nacrtqn1.png

Pa da ti lokomotiva stoji trebaš dok drugi vozi trebaš izolirati sektore ili blokove...izolira se plastičnim spojnicama za izolaciju...dakle tako trebaš odvojiti i za svaki sektor imati posebni napon...moram priznati da je nacrt jako zanimljiv...a tunel misliš napraviti ispod ove pruge koju ćeš dići,kroz tunel će prolaziti onaj obični oval?

#8 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 04.09.2007. - 21:22

da kroz tunel ce ici unutarnji oval tj ovaj koji je ispod
a moze li mi netko na nacrtu objasniti gdje se treba izolirati i kako
ja mislim imati dvije kompozicije jednu putnicku a drugi teretni i npr ovaj teretni mi stojina ovom gore slijepom kolosijeku i ja ga zelim dovesti na glavni kolosjek ali da mi istodobno voze oba vlaka posto sam nacrt sastavio tako da ove dvije doljnje skretnice omogucavaju maksimalnu iskoristivost pruge tj. da vozi po unutarnjem i vanjskom ovalu i zelio bih da tako i ostane i gdje sada trebam staviti te sektore i sta znaci ovo posebno napajanje ja imam dva regulatora i dali se to kako moze iskombinirati
molio bih vas da na slici pokazete gdje i kako sve to napraviti ako nije preveliki problem jer bih vam bio jako zahvalan
hvala

#9 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 04.09.2007. - 22:19

Spuštanje izvedeš tako da izrežeš dasku na tom dijelu, položiš trasu pa napraviš konstrukciju koja je drži... e, sad problem je što to spuštanje ide ispod doljnje plohe daske.

Druga verzija bi bila da sve digneš na +50mm, pa onda spustiš stvar na 0

Uglavnom, ovako zamišljena, stvar ti neće funkcionirati jer nemaš prostora za dizanje i spuštanje pruge.

Još jedna stvarčica koja mi je malko čudna su sami elemnti skretnica, jer mi baš ne djeluju kao Mehano... odvojak je prekratak i malko čudan.

Uz to, nemožeš ispuniti tračnice od ruba do ruba, jer će ti pri prvom iskakanju sve završiti na podu, a ako metneš ogradu, prevjes prednjeg i zadnjeg kraja vozila će očešati ogradu... odoše odbojnici i čoškovi na modelima. Da bi bio siguran da je udaljenost barem minimalna od ruba, u WT-u uključi "trasu" tj.njezino iscrtavanje:

Optionen > Bildschirm > Symbole / trasse
uključi als linie ili ausgefullt i boju metni u crvenu, tako da je vidiš.

No, uz malo razmišljanja može se cijela stvar riješiti i drugačije, a da se zadrži funkcionalnost, tj. ideja...

Pokušati ću stvar skicirati u WT-u i metnuti file...

www.malezeljeznice.net

#10 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 05.09.2007. - 09:54

kaj mozes ovo iscrtavalje trase napisati na engleskom jer imam engleski izbornik

#11 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 05.09.2007. - 10:52

kaj mozes ovo iscrtavalje trase napisati na engleskom jer imam engleski izbornik

Auh... koja verzija WT-a? Pretpostavljam 6, jer 7 nisam uspio naći na engleskom :?

Bilo bi... Options > Screen? > Symbols
Uglavnom brojeći...
6. s lijeva > 2. odozgora > 1. TAB / u sredini

Inače, u 3D pogledu imaš od WT verzije 4 provjeru nivoa... dakle, otvoriš 3D pogled (gumbić sa "planinama") u 3D pogledu nađi gumbić sa crvenom strelicom iznad simbola tračnice (nalazi se odmah iza gumbića -/+ za zumiranje) nakon pritiska, do WT8 će ti pokazati sa crvenim markerima kritične visine, a u WT8 će i ispisati visinu (ima dodatnu opciju)

Dali znaš kako se u WT radi uspon i pad pruge?
Imamo temu o WT, pa daljnja pitanja o radu postavi tamo :wink:

www.malezeljeznice.net

#12 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 05.09.2007. - 11:24

evo jesi lui o ovome govorio

http://img211.images...46/nacrtzo2.png
http://img249.images...0/nacrt3sy6.png

#13 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 05.09.2007. - 11:26

evo jesi lui o ovome govorio

http://img211.images...46/nacrtzo2.png
http://img249.images...0/nacrt3sy6.png

Odličan, sjedi 5!

Jedino je zgodnije raditi sa trasom ako je iscrta kao liniju... u stvari, napravi kako tebi paše... :wink:

Imaš još funkcija u 2D pogledu, za ispis kote, ili za obilježavanje uspona.

Preporučio bih prelazak na WT8... je da je njemačka verzija, ali se brzo navikneš... ima još zgodnijih i proširenijih funkcija, i radi odlično!

No, za početak... i ovo je dobro!

www.malezeljeznice.net

#14 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 05.09.2007. - 11:34

evo kad ukljucim ono za visinu pise mi ovo
critical: Distance < 90mm

#15 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 05.09.2007. - 11:52

neka netko proba rijesiti ovaj problem sa visinama bio bih mu jako a mogu mu poslati i nacrt na mail iz wintracka

#16 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 05.09.2007. - 12:45

Pošalji meni, mail je aktivan i vidljiv u svakom postu :wink:

Critical: xxx znači da je to NAJMANJA VISINA ispod koje može proći vlak prema NEM standardu... znači APSOLUTNI MINIMUM. Valja još računati i na debljinu materijala...

Za H0 je apsolutni minimum 90mm, N=49/50mm
Preporučeno je H0=100mm, N=60mm

Ovi minimumi su i za KM, tj. za gornji vod i elektre sa podignutim pantografom!

www.malezeljeznice.net

#17 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 05.09.2007. - 21:44

hvala na preciznim objasnjenjima a evo i slike sto sam uspio napraviti u wintracku, iako ne znam dali da onu skretnicu gore skrijem u tunel ili da pravim most i htio bih komentare je li dobra visina tj nagib da se dode do potrebne visine
Posted Image

#18 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 05.09.2007. - 22:15

Najviše mjesta, tj. najdužu putanju imaš po vanjskom rubu makete, pa pokušaj tako složiti stvar...
Diži vanjski kolosjek, ne unutarnji.
Da bi dobio na dužini i uspio stvar dići na +90 uz maksimalnih 4% (možemo nategnuti i malko preko, ali i ovo je riskantno) treba ti svaki cm dužine.

www.malezeljeznice.net

#19 dk42662

dk42662
  • Članovi
  • 80 posts
  • Joined 10.07.2007.

Posted 05.09.2007. - 23:28

Evo NClight mi je ovako rijesio stvar sa dizanjem jedne i spustanjem druge pruge a ovaj doljnji dio koji nije spojen nema dovoljan radijus i zanima dali bi pomoglo da cijelu shemu prosirimo za duzinu jedne ravne tracnice. i ne znam dali oni slijepi kolocijeci upce mogu tako biti ili je preveliki nagib.
prvo moje pitanje je kako rijesiti problem ovog dolje nespojenog dijela?
drugo kako ako i zelim da mi jedna bude spustena a druga dignuta rijesiti taj problem na ravnoj dasci.
trece htio bih imati tunel brdo , uglavnom zanimljivu maketu a ponestaje mi ideja kako da ju slozim da bude sto zanimljivija i sa sto vise pruge ali da ne bude prevelika. imam 26 ravnih 24 zakrivljene, 2 fleksibilne, 2 krizista 3 desne i jednu lijevu skretnicu i nesto stare pruge sva pruga je mehano i nova pa ne bih htio sada kupovati novo.

MOLIM SVE ZA POMOC OKO DIZAJNA JER NEMAM IDEJA VISE STA GOD POKUSAM IMA NEKIH PROBLEMA PA BIH BIO JAKO ZAHVALAN NA SVIM IDEJAMA I PRIJEDLOZIMA
POMOZITE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://img214.images...210/novizo8.png

#20 hyperion

hyperion
  • Članovi
  • 1,581 posts
  • Joined 16.01.2006.
  • LocationBrežice, Slovenija

Posted 06.09.2007. - 08:21

NClight, kad već spominješ skretnice, prije 2 godine moglo se kupit u Mehanu
skretnice po cijeni tada još 1000 SIT za jednu.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users