Jump to content

Željeznička infrastruktura u luci Raša (Bršica)


Pfaff

Recommended Posts

Ostaci arhitekture su ... najblaže rečeno, depresivni.

P1050432.jpg

Zgrada je sa lijeve strane gore u produžetku. E sad je to Bršica, neznam, ali to je od mosta udaljeno kojih 50-100 metri. To je odmah tu napočetku.

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Odlično i vrlo interesantno !!!

 

Obzirom na to da je ova lokacija spominjana kao jedno od odredišta za izlet KLJŽ-a, dobro je da ste provjerili i utabali teren :wink:

Link to comment
Share on other sites

Rudnik u Raši je zatvoren negdje početkom 80-tih godina,kad je ukinuta ova uskotračna pruga,prije zatvaranja rudnika ili u isto vrijeme :?:

Koliki je bio napon na toj pruzi :?:

Nemoguce, nek me neko pljusne da se probudim. HZ popravlja zatvorenu prugu.

Link to comment
Share on other sites

Rudnik u Raši je zatvoren negdje početkom 80-tih godina,kad je ukinuta ova uskotračna pruga,prije zatvaranja rudnika ili u isto vrijeme :?:

Koliki je bio napon na toj pruzi :?:

Negdje na str. 3. ove teme ima čak i slika te pruge, ali nema podatka o naponu. Citira se knjiga Josipa Orbanića "Promet u Istri". Daklem, ako netko od Forumaša posjeduje ili ima u dohvatu rečenu tiskovinu, toplo se preporučamo za podatak :wink:

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Moram Vam skrenuti pozornost na jednu stvar: nismo kisnuli! Kiša je paduckala dok smo bili u "kočijama" ali dok smo bili izvan njih nije padala. U Most Raši nismo nigdje ugacali niušta ... osim možda u pokoji kozji braboljak :mrgreen: . U Puli je bilo oblačno i moro ali kiša nije padala. Padala je kad smo se vraćali doma od Labina do Rijeke a i u Rijeci je više rosilo nego padalo. Sve u svemu ... dobro smo prošli.

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Ovo mi u brodogradnji zovemo "top". Služi za izbijanje/podbijanje ( na pruzi očito pragova ). 4 ručke i udri.

Vrlo lako moguće da tome služi jer je nekako baš u tom djelu bilo zamjenjenih šlipera. Samo šta si to nisu uzeli nego su pustili u tom grmu pored pruge. Ni vrag da to nikome više neće trebati. Sad mi je palo na pamet :mrgreen: ... trebalo bi to Kobleru pokazati! Pa da se spremi negdje u kakav kutak za neku buduću izložbu kao eksponat domišljatosti našeg čovika :mrgreen: . Švabi za to imaju mrcine od makina a mi ... četiri kršna mladića ki nabijaju po šliperu. Mislim da je lipše videt na četiri mulca nego švapsku makinu. Judi su judi, ne?

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Odlicne fotke, narocito mi se dopa most i arhitektura. Sve tako mokro i tuzno, ali sto se moze. Takva je realnost.

 

Nadam se da je thomcro snimio brdo kvalitetnih tekstura. ;)

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Rudnik u Raši je zatvoren negdje početkom 80-tih godina,kad je ukinuta ova uskotračna pruga,prije zatvaranja rudnika ili u isto vrijeme :?:

Koliki je bio napon na toj pruzi :?:

Negdje na str. 3. ove teme ima čak i slika te pruge, ali nema podatka o naponu. Citira se knjiga Josipa Orbanića "Promet u Istri". Daklem, ako netko od Forumaša posjeduje ili ima u dohvatu rečenu tiskovinu, toplo se preporučamo za podatak :wink:

 

Tu knjigu sam posudio u knjižnici "Medveščak", Zg.

Prenio sam sve bitno što piše o toj pruzi, znači ne piše napon i godina zatvaranja :(

 

Ali, sjećam se u popisu literature, spominju se "Željeznice u Istri" ili slično, kao i literatura o rudnicima Raša.

Ako netko ima vremena (a ja nemam) kopati, valjda negdje pišu i ti podaci.

Maranatha !

Link to comment
Share on other sites

Sjajne slike, odlično zaista.... :D

 

Pitam se bi li se mogao bar šved ili manevarka otputiti do Štalija, čini se bi ga pruga izdržala. :?

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Sjajne slike, odlično zaista.... :D

 

Pitam se bi li se mogao bar šved ili manevarka otputiti do Štalija, čini se bi ga pruga izdržala. :?

 

Manevarka da, ali šta će šved u industrijskoj zoni. Došao je do Most-Raša.

Link to comment
Share on other sites

Pitam se bi li se mogao bar šved ili manevarka otputiti do Štalija, čini se bi ga pruga izdržala. :?

Pa ... neznam baš da bi. Jer od iskliznice prema industrijskoj zoni, pogotovo na dijelu oko mosta!, ima dosta trulih šlipera bez obzira što smo našli i nekoliko promjenjenih. Ti truli šliperi dosta štrče uvis po vanjskim stranama tako da bi bilo dosta rizično voziti po tom djelu pruge.

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Pitam se bi li se mogao bar šved ili manevarka otputiti do Štalija, čini se bi ga pruga izdržala. :?

Pa ... neznam baš da bi. Jer od iskliznice prema industrijskoj zoni, pogotovo na dijelu oko mosta!, ima dosta trulih šlipera bez obzira što smo našli i nekoliko promjenjenih. Ti truli šliperi dosta štrče uvis po vanjskim stranama tako da bi bilo dosta rizično voziti po tom djelu pruge.

Mislim da je veća frka s totalno zapunjenim tračnicama na dijelu gdje pruga dijeli suživot s prometnicom :mrgreen:

No, uvijek postoji opcija da manevri utočimo par kantica

 

RedBull.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...