Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Sekcionalna maketa - par pitanja

• Please log in to reply
83 replies to this topic

#21 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 17.04.2007. - 14:42

Pa, ja bih se držao zelene kompozicije... pogotovo one Roco lokalne sa srednjim vratima... ono izgleda simpatično, nije predugačko, i tri komada bi bila sasvim OK

Znači li ovo da se bacaš na OBB kao glavnu temu?

Možda si me krivo skužio, neću sparivati 1045 i moderne IC vagone... Samo sam htio reći da imam već 1:100 putničke vagone, i još jedna zelena kompozicija te dužine vagona bi bila OK. Iako bi možda malo kraći vagoni bili još bolji.

Što se tiče OBB, to su mi (uz naše) najzanimljivije željeznice. Kako naših modela (uz par usamljenih lasti) baš i nema, OBB će biti glavna tema, barem što se vozila tiče.

Pa interoperabilnost je na vratima, zar ne? :mrgreen:

#22 danijellikar

danijellikar
  • Članovi
  • 930 posts
  • Joined 28.09.2005.
  • LocationVeliko Trgovišće

Posted 18.04.2007. - 11:55

Moje je pitanje: da li je zaista potrebno bušiti okruglu rupu 12mm (tako piše u PDF uputstvu za montažu), ili bi i duguljasta rupa od npr. 6 x 12mm bila OK za ispravno funkcioniranje skretnice?

Bok. Ja sam isto montiral Conrad Weichenantrieb na maketu i bušil sam okrugle rupe po uputstvu, ali držim da bi i dugoljasta kakvu predlažeš bila svrsishodna, samo onda bi valjalo milimetarskom točnošću učvrstiti iglu na motorić i milimetarskom točnošću je centrirati u tu rupu. Mislim da vrijedi probati.

Ako bi nekaj počelo smrditi ili naglo sukljati dim iz nepoznatih okolnosti, molim upitati vašeg liječnika ili ljekarnika o nuspojavama i opasnostima :mrgreen:
Danijel

#23 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 18.04.2007. - 12:52

Moje je pitanje: da li je zaista potrebno bušiti okruglu rupu 12mm (tako piše u PDF uputstvu za montažu), ili bi i duguljasta rupa od npr. 6 x 12mm bila OK za ispravno funkcioniranje skretnice?

Bok. Ja sam isto montiral Conrad Weichenantrieb na maketu i bušil sam okrugle rupe po uputstvu, ali držim da bi i dugoljasta kakvu predlažeš bila svrsishodna, samo onda bi valjalo milimetarskom točnošću učvrstiti iglu na motorić i milimetarskom točnošću je centrirati u tu rupu. Mislim da vrijedi probati.

Ako bi nekaj počelo smrditi ili naglo sukljati dim iz nepoznatih okolnosti, molim upitati vašeg liječnika ili ljekarnika o nuspojavama i opasnostima :mrgreen:

Hmmm.... Ako bi bila potrebna milimetarska točnost, onda se neću zafrkavati, nego svrdlo i RRRRRRRRRRRRRR..... :mrgreen:

Gdje si ih nabavio?

#24 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 24.04.2007. - 10:58

Progres radova na prvom segmentu...

Trasa od špera je postavljena, pluto je gore... OK, krojenje pluta je prošlo dobro, osim sitnih neslaganja... :oops:
Ništa što dobar nož ne može riješiti! :mrgreen:

Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image

#25 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 24.04.2007. - 11:15

Onda sam čavličima privremeno učvrstio tračnice za trasu. Privremeno - zato što mi fale izo-spojnice za razdvajanje dva ovala i slijepog kolosijeka.

Eh, kad je to bilo gotovo, pristupio sam testiranju. Nikad ne znaš kako će postojeći vozni park reagirati na raspored tračnica.

Nove metle najbolje metu? Tako se kaže, pa su zato "rookiji" u voznom parku prvi probali trasu!

Najprije Siemens 007 "Opatija", onda OBB 1045...

Posted Image
Posted Image

... pa MAV M61 dizelka:

Posted Image
Posted Image

Za sad je sve prošlo OK. Testiranja se nastavljaju!

#26 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 24.04.2007. - 12:42

Probaj napraviti najbitnije, mimoilaženje kompozicija (jednu zaustavi na zavoju, drugom vozi) i probaj sa najdužim vagonima... ako nemaš nešto dugačko, pokušaj posuditi... :mrgreen:
Također, probaj prelaze na skretnicama (iako nisu izolirane) da vidiš dali ima problema u ovoj fazi...

No, hvala na sličicama... i samo naprijed... već se vidi potencijal za zabavu :wink:
Keep us informed!

Eh, BTW... primjetio sam na par mjesta da vijak prolazi kroz pluto u doljnju konstrukciju... nije ništa zabrinjavajuće, ali bi se moglo odraziti na "zvučnost" makete, jer će vijak prenositi vibracije sa tračnice kroz pluto na konstrukciju.
Pluto je i "zvučna izolacija" makete, da se vibracije voznog parka ne prenose na konstrukciju.
The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

#27 danijellikar

danijellikar
  • Članovi
  • 930 posts
  • Joined 28.09.2005.
  • LocationVeliko Trgovišće

Posted 24.04.2007. - 13:37

Gdje si ih nabavio?

U Conradu u Njemačkoj, pa mi frend donio.
Danijel

#28 torrente

torrente
  • Članovi
  • 289 posts
  • Joined 30.09.2005.

Posted 25.04.2007. - 08:48

conradovi motori imaju hod od 6,5 mm tako da nema potrebe busiti 13.
ja sam to rijesio sa dvije rupe po 3 mm i razmakom izmedju njih cca 2 mm.
poslije ih samo turpijom spojis.
da ne bi visio sa lustera obavezno srednji polozaj motora centriraj na rupu.
ja sam sebi skratio zivot zbog tih gluposti. osim toga ne preporucujem koristenje one tanke celicne zice. vremenom se iskrivi a onda pocinje cirkus kako doticnu zamijeniti. prilikom postavljanja motora i sarafanja isto paziti ako je nosiva ploca tanka da saraf ne proleti kroz skretnicu, ja znam jednog koji je to uradio :oops: ... :lol:
inace sve preporuke za doticne jer se cijenom ne mogu mjeriti ni sa jednim drugim mehanizmom a kod mene su vec nekoliko godina, sa jedne makete prebaceni na drugu i sve je ok.
MIBA i NClight su krivi za sve 8)

#29 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 25.04.2007. - 11:42

Probaj napraviti najbitnije, mimoilaženje kompozicija (jednu zaustavi na zavoju, drugom vozi) i probaj sa najdužim vagonima... ako nemaš nešto dugačko, pokušaj posuditi... :mrgreen:
Također, probaj prelaze na skretnicama (iako nisu izolirane) da vidiš dali ima problema u ovoj fazi...

Mimoilaženje je OK, Piko A-Gleis ima 61.9mm razmaka među koncentričnim krugovima. Čak i 303mm vagoni prolaze - tako bar oni tvrde. Moji putnički 1:100 idu bez beda! :wink:

No, hvala na sličicama... i samo naprijed... već se vidi potencijal za zabavu :wink:
Keep us informed!

Probat ću!

Eh, BTW... primjetio sam na par mjesta da vijak prolazi kroz pluto u doljnju konstrukciju... nije ništa zabrinjavajuće, ali bi se moglo odraziti na "zvučnost" makete, jer će vijak prenositi vibracije sa tračnice kroz pluto na konstrukciju.
Pluto je i "zvučna izolacija" makete, da se vibracije voznog parka ne prenose na konstrukciju.

Gdje si to primijetio?! Pluto nije spojeno ni jednim vijkom, samo Drvofixom! :!:

Kad smo već kod toga, nisam baš najzadovoljniji, jer se zvuk dosta prenosi na konstrukciju. Stavio sam 3mm pluto i ljepilo po cijeloj traci pluta, pa mi se čini da je pluto zbog toga otvrdnulo i malo izgubilo svojstvo upijanja zvuka... :evil:

U cijeloj Rijeci i okolici nisam našao ploče pluta od 5 ili više mm. Ima li toga u Bauhausu ili sličnom? Makar da naručim da mi neko od Zagrepčana kupi prije burze.

#30 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 25.04.2007. - 11:45

conradovi motori imaju hod od 6,5 mm tako da nema potrebe busiti 13.
ja sam to rijesio sa dvije rupe po 3 mm i razmakom izmedju njih cca 2 mm.
poslije ih samo turpijom spojis.
da ne bi visio sa lustera obavezno srednji polozaj motora centriraj na rupu.
ja sam sebi skratio zivot zbog tih gluposti. osim toga ne preporucujem koristenje one tanke celicne zice. vremenom se iskrivi a onda pocinje cirkus kako doticnu zamijeniti. prilikom postavljanja motora i sarafanja isto paziti ako je nosiva ploca tanka da saraf ne proleti kroz skretnicu, ja znam jednog koji je to uradio :oops: ... :lol:
inace sve preporuke za doticne jer se cijenom ne mogu mjeriti ni sa jednim drugim mehanizmom a kod mene su vec nekoliko godina, sa jedne makete prebaceni na drugu i sve je ok.

Tnx na savjetima!

Već sam izbušio 10-11 mm rupe, za H0 nije problem jer se pod skretnicom skoro i ne vide.

#31 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 25.04.2007. - 12:51

4 i 5mm pluta ima po bau-centrima... najčešće u obliku pravokutnih ploča, malko ga je teže naći u roli.
Nećeš dobiti potpunu apsorpciju zvuka... to je mehanički nemoguće, ali su vibracije malko ublažene.
Možeš probati kasnije ubaciti između letvica/daski roštilja spužvu ili slično... no pričekaj dok ne vidiš kako će se stvar ponašati kad postaviš krajolik.

Usput, kako ćeš raditi krajolik? Stiropor?

Valjda sam zamijenio ove okrugle objekte po plutu na ovoj slici sa vijcima... biti će da su rupe za skretnice :oops:
Posted Image

www.malezeljeznice.net

#32 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 25.04.2007. - 13:15

4 i 5mm pluta ima po bau-centrima... najčešće u obliku pravokutnih ploča, malko ga je teže naći u roli.

Da, "kolega" Mario mi je dao ovo pluto u ploči, ali je 3mm. Primijetio sam da je nakon sušenja ljepila pluto dosta otvrdnulo... vjerojatno je Drvofix ukrutio pluto. Sve se razmišljam da li bi bilo bolje da sam koristio deblje ploče, i stavljao manje ljepila... Još mogu sa plutom početi od početka.

Nećeš dobiti potpunu apsorpciju zvuka... to je mehanički nemoguće, ali su vibracije malko ublažene.
Možeš probati kasnije ubaciti između letvica/daski roštilja spužvu ili slično... no pričekaj dok ne vidiš kako će se stvar ponašati kad postaviš krajolik.

Usput, kako ćeš raditi krajolik? Stiropor?

He he, tu sam se pouzdao u vas "klubaše-modulaše", nadam se da će netko moći objasniti neki dobar (čitaj: jeftin, a efikasan!) način za napravit krajolik.

Uglavnom, ono kako su napravljeni moduli od KŽMZ-a mi se baš sviđa.
Planiram na burzi skupiti odgovore na pitanja: Što? Kako? Gdje kupiti? i slično... :wink: :D

Valjda sam zamijenio ove okrugle objekte po plutu na ovoj slici sa vijcima... biti će da su rupe za skretnice :oops:

Da, to su rupe za skretničke motoriće! :mrgreen:

#33 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 25.04.2007. - 13:25

Možda da probaš sa neoprenskim ljepilom? Neostik ili slično? Probaj sa malom tubom, pa vidi rezultat.
Drvofix i slični imaju tendeciju skrućivanja i krtosti, neoprenska ljepila nakon spajanja postaju "gumasta" i ne penetriraju previše u površinu materijala.

Apropos skretnica i rupica... možeš metnuti komad papira ili tanjeg kartona između skretnice i podloge (ili pluta i daske) kako bi smanjio rupu. Jednostavno podloži komadić tamnog papira i u njemu izreži rupicu koliko treba :wink:

Stiropor i njegove podvrste nije loša ideja.
Klubski moduli su napravljeni tako, uz prekrivanje stiropora pomoću papirnatih ručnika natopljenih rijetkim gipsom. Nakon sušenje se stvar oboji i posipa.

Ima i drugih načina... od papir machea do lagane konstrukcije od metalne ili plastične mreže i gipsa.

www.malezeljeznice.net

#34 slavc

slavc
  • Članovi
  • 689 posts
  • Joined 02.03.2006.
  • LocationLjubljana Koseze, Slovenija

Posted 25.04.2007. - 15:54

Pluta mora biti debela najmanj 5 mm, da se doseže pravi učinek! :D

Lastnik makete ZMŽMK - http://www.zeleznica.net/
Lastnik VP Ljubljana Koseze - http://vreme.zajcek.org/koseze/

Lastnik VP Gradišče nad Pijavo Gorico - http://vreme.zajcek.org/gradisce/

Član vremenskega društva ZEVS - http://forum.zevs.si/
Član foruma CROMETEO - http://www.crometeo....phpbb/index.php

#35 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 26.04.2007. - 08:07

Jučer sam dignuo ovaj segment makete na stol, jer sam zaključio da je buka pojačana kad "roštilj" stoji na podu pa se ponaša kao zvučna kutija.

I zaista - buka se dosta smanjila. Tako da ipak neću stavljati pluto ponovo! :mrgreen: :mrgreen:

NClight, što se tiče storopora/gipsa, nadam se da se vidimo na burzi, pa ćemo popričati!

Tnx svima na pomoći, par slika sa jučerašnjih "testova": 8) :D

Posted Image
Posted Image
Posted Image

#36 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 26.04.2007. - 09:20

Thommo, odlično izgleda... još kada nabaciš brdašca i doline... 8)
SUPER!
BTW, kako si zamislio krajolik? Imaš li neku ideju što ćeš prikazati?

www.malezeljeznice.net

#37 Barney

Barney
  • Moderatori
  • 2,061 posts
  • Joined 10.06.2006.
  • LocationZagreb

Posted 26.04.2007. - 09:52

Ne znam zasto, ali gledajuci te fotke, nekako si u sredini zamisljam vulkan koji bi tu i tamo na iznenadjenje gledatelja pustio malo dima i vatre... :wink:

Barney

#38 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 26.04.2007. - 10:16

Hmmm... vulkan... dim... vatra... KOTLOVINA! :lol:

Ja zamišljam malo brdo kroz koje prolazi pruga, jedan ekstra odvojak na mali, gotovo minijaturni tvornički kolosjek... malo selo na "bregu" sa ugostiteljskim sadržajima (odojak ili janjac na ražnju)... i jedan potočić... sa dva ribiča... i gradelama :lol: a budući se priča može odvijati i u Austriji... mala pivnica i band "Edelweiss" koji svira na alpskim rogovima uz jodlanje :lol:

www.malezeljeznice.net

#39 Thommo

Thommo
  • Članovi
  • 2,243 posts
  • Joined 06.04.2006.
  • LocationRijeka

Posted 26.04.2007. - 10:43

Pa, grubi plan je ovakav: :mrgreen:

Posted Image

Želim iskoristiti Eas vagone za prijevoz trupaca u "veći grad"... na brdu gore desno bi bila šuma s drvosiječama, neki stari traktor bi dovlačio trupce do kamiona, koji bi vršio prijevoz do vagona... Lokalni putnički vlakovi bi stajali na stanici, a svake prijestupne bi stao i koji IC... :D

Cesta bi povezivala sve to, i nastavlja se na segment 2.

Kako bi htio imati mogućnost vožnje kompozicija dok sljedeći segmenti još nisu u kratkoročnom planu, za sada će situacija biti sljedeća:

Posted Image

#40 NClight

NClight
  • Članovi
  • 1,836 posts
  • Joined 23.04.2006.
  • LocationZagreb

Posted 26.04.2007. - 12:13

Jedna sitnica... na tako malom radijusu će stanica izgledati čudno... naime vagon će stajati predaleko od platforme... a isto vrijedi i za prekrcaj drveta.

Probaj... pa ćeš vidjeti...
Možda da stanicu pomakneš na ravni dio dolje, i postaviš je kao stajalište a ne stanicu, i da pokušaš izravnati malko onaj sljepi kolosjek...
Ranžiranje u zavoju ili barem kopčanje lokse na kompoziciju bi moglo biti nezgodno... isprobaj!

Razmisli... dok još nije kasno... :mrgreen:

www.malezeljeznice.net

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users