Jump to content

Donacija

Opcije potpore stranici zeljeznice.net
Ako posjedujete kriptovalute, možete donirati i na adrese:

3P2r8a7BMvRiRppZXcQdYiGguhN4iHAWTA3 - WavesPlatform

0x630394fcfd4d4b5f6847dd071b0841c25a2bcad7 - Ethereum

1C1f1kP6uL9Bqxi1r8TA4FHGpJ7D2GMtmi - Bitcoin

Za više informacija pogledajte iduću poveznicu: http://goo.gl/Elo84w

Photo

Tramvaj u Dubrovniku (povijest)

• Please log in to reply
1046 replies to this topic

#281 ruxrux

ruxrux
  • Članovi
  • 2,428 posts
  • Joined 15.02.2007.
  • LocationSan Jose, Kalifornija

Posted 17.09.2009. - 00:25

Ljetni promet izmedju Gruza i Pila je ljeti toliko gust, da bi se tramvaj sigurno isplatio, samo - sto bi onda ostalo autobusnim prijevoznicima?

I ne samo do Gruza, pa pogledajte koliki hoteli su tamo s te strane, puni gostiju, kojima treba prijevoz. Ljeti.

Da imamo u Dubrovniku te tramvaje cak samo kao ljetne turisticke, pa kad bi se jos i zicara ponovno napravila, usto malo spretnog marketinga sa svim tim "gostima za 40 kn", mozda bismo im mogli uzeti vise novaca. Gledam ovdje u Napa Valleyu, kit ima vinariju na jednom brdascu i naplacuje turistima zicaru kako bi mu dosli vidjeti vinariju i jos ekstra platiti vino, ispalo je da mu je zicara donijela vise love od vina, jer mu ama bas svatko plati voznju i degustaciju po $20, a vino ($30-$50) kupi mozda svaki deseti ili rjedje. A Dubrovnik je jednako jaki brand kao i Napa Valley, ako ne i jaci!

#282 dnovakovic

dnovakovic
  • Članovi
  • 3,218 posts
  • Joined 24.11.2006.
  • LocationOsijek

Posted 17.09.2009. - 19:03

Posted Image

Uz ovoga prelijepog "žuću" kome želim da jednog dana opet zazvoni Dubrovnikom, odlično bi pristajala i jedna novoizgrađena otvorena prikolica.
Ja naime pripadam onim rijetkim forumašima koji su se vozili ovim najljepšim i najatraktivnijim tramvajem na svijetu pa i šire.

Posebno mi je u sjećanju ostala otvorena prikolica. Eh da mi se još jednom provozati dubrovačkim tramvajem.

Pozdrav iz Osijeka !

#283 Pfaff

Pfaff
  • Članovi
  • 16,606 posts
  • Joined 13.06.2007.
  • LocationRijeka

Posted 17.09.2009. - 19:56

Ja naime pripadam onim rijetkim forumašima koji su se vozili ovim najljepšim i najatraktivnijim tramvajem na svijetu pa i šire.
Posebno mi je u sjećanju ostala otvorena prikolica. Eh da mi se još jednom provozati dubrovačkim tramvajem.

Nisi Ti jedini koji je tako grozno Posted Image. A tek kad se javi Stanley...
Meni je najviše ostala u sjećanju ona fenomenalna pristojnost koju su mlađi iskazivali starijima u ustupanju mjesta i pomaganju pri ulazu/izlazu

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

#284 STIB

STIB
  • Moderatori
  • 15,546 posts
  • Joined 20.01.2006.
  • LocationZagreb, HR

Posted 18.09.2009. - 10:03

O, pa ima nas još koji pamtimo vožnju tramvajem... :D
Jednu od njih (možda čak i zadnju) pamtim nažalost po lošem - stigli smo autobusom iz Sarajeva (preko Stolca i Trebinja, po nekom groznom makadamu) i meni je već putem bilo zlo, a kulminiralo je (nažalost) u tramvaju dok je čekao mimoilaženje (mislim da odmah kod Boninova).
:wink:
Srećom je bila ljetna prikolica :wink:

#285 dnovakovic

dnovakovic
  • Članovi
  • 3,218 posts
  • Joined 24.11.2006.
  • LocationOsijek

Posted 18.09.2009. - 10:29

O, pa ima nas još koji pamtimo vožnju tramvajem... :D
Jednu od njih (možda čak i zadnju) pamtim nažalost po lošem - stigli smo autobusom iz Sarajeva (preko Stolca i Trebinja, po nekom groznom makadamu) i meni je već putem bilo zlo, a kulminiralo je (nažalost) u tramvaju dok je čekao mimoilaženje (mislim da odmah kod Boninova).
:wink:
Srećom je bila ljetna prikolica :wink:

A da osnujemo klub "mlađih" forumaša koji su se vozili dubrovačkim tramvajem...

Za sada su poznati : Pfaff, STIB, Stanley, dnovakovic

Pozdrav iz Osijeka !

#286 seabral

seabral
  • Administratori
  • 22,349 posts
  • Joined 29.04.2005.
  • LocationZagreb

Posted 18.09.2009. - 10:59

... seabral u predškolskim danima (ako se i to broji :wink: )

#287 Pfaff

Pfaff
  • Članovi
  • 16,606 posts
  • Joined 13.06.2007.
  • LocationRijeka

Posted 18.09.2009. - 11:06

... seabral u predškolskim danima (ako se i to broji :wink: )

Naravno! Tako će naša seniorska sekcija dobiti podmladak!

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

#288 ¤Gimnazijalac¤

¤Gimnazijalac¤
  • Članovi
  • 211 posts
  • Joined 29.12.2007.

Posted 18.09.2009. - 14:50

Dao bi godinu dana života za učinit đir dubrovačkim tramvajem... Ali, nadam se da ću doživit njegovu revitalizaciju (a i moj nono se nada, neki dan smo nešto pričali, on je uredno plaćao kartu jer nije naučio pasirati, nije mu išlo, i čak ima ranu na koljenu)...

Ruxrux, napisao sam ogromni post pa mi se bloko kompjuter...
Koliko se sjećam, a znam da je dosta izmaklo, napisat ću...

Razgovarao sam s par ljudi povezanih s procesom revitalizacije od kojih sam doznao da bi tramvaji uglavnom bili turističke naravi, replike, na uzanom 760mm kolosijeku. Sentimentalnost, ili nešto drugo nije bitno, svakako mi se sviđa ideja, a po potrebi civilnog prijevoza se uvijek mogu nabaviti novi, moderni zglobni tramvaji. U prvoj fazi tramvaji bi prometovali na relaciji Gruž-Lapad, u drugoj i na Pile... (Zagrebačka bi trebala postati dvosmjerna, to je trenutno aktualno lokalno pitanje, pa bi se rasteretio promet Boninovo-Pile, tj. samo taxi, dostavna vozila i autobusi bi dijelili trasu s travanjem. Moje logično objašnjenje te druge faze). Od Boninova do Stanice Lapad travanj stvarno nije problem dovesti, također i do Uvale Lapad (ja bi napravio kružnu liniju preko Vojnovića do Boninova, ali to je moja ideja)...
Tramvaji ĐĐ se ne bi nabavljali (ja pitao!), zato što nisu tipični, vozili su svega 7-8 godina, i dubrovčani ih se uopće ne sjećaju, dapače moj je nono pito kad je vidio na slici "Sinko, kad ti je ovo vozilo po gradu, ja se ne sjećam". Dakle, samo replike starih du tramvaja... s zvonima, starom uniformom i svim što uz to ide.
Kad bi se to napravilo, i kad bi se karte prodavale za 1.5 eura iliti 10 kn po smjeru, otplatilo bi samo sebe u roku keks, a pretstavljalo bi izvanrednu turističku atrakciju, dapače poznatu u svijetu (tipa cable car u S.F)... Dubrovnik više ne može živjeti na račun zidina i hotela s 5 zvjezdica. Treba puno novih atrakcija, poput tramvaja, žičare, kvalitetnih restorana, izleta, noćnih klubova... Jednostavno treba organizaciju, koja trenutno nije na zavidnoj razini. Turistima jednostavno treba uzeti 35 eura na ulazu u grad pa obilazi sve muzeje, galerije, spomenike koliko hoćeš (a to je i mali novac za ono što se može vidjeti.A ako želite pošteno sve obići, treba vam min. 3 dana...). A trenutno su nesposobni dovesti žičaru na Srđ, koja je tu stajala 30 god, do prokletog rata. A da postoji, obrtala bi novac jer je na Srđu savršen pogled na grad, lijepi ,edukativni ratni muzej (ja sam proplako na te scene, a i poljaci oko mene, stvarno te dirne) s jednim poštenim restoranom i noćnim klubom na drugom dijelu tvrđave bi bilo savršenstvo... Mogu ja ovdje tupit još 5 strana, ali to su samo ideje (valjda kvalitetne), koje jednostavno ne dolaze do izražaja... Novca uvijek ima, može se naći, ali sve je čini mi se samo stvar politike, organizacije (važno da se političari prepucavaju)... Evo, umorio sam se...
I da, ako nekoga interesira rad sa natjecanja iz povijesti (5.mjesto na razini države) o povijesti tramvaja i revitalizaciji projekta, neka se javi na pp, pa pošaljem mailom... To sad smijem dilat jer je prošlo natjecanje... :(

Lijep pozdrav svima...

#289 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,151 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 18.09.2009. - 15:49

... seabral u predškolskim danima (ako se i to broji :kul )

Nažalost, Stanley je dubrovački tramvaj vidio samo na televiziji i u Tehničkom muzeju u Zagrebu. :(
U gradu Dubrovniku sam prvi i jedini put bio prije godinu i pol dana. Putovanje Zagreb - Gruž - Koločep i natrag (2004.) ne računam.
Serija 05 je zakon!

#290 Pfaff

Pfaff
  • Članovi
  • 16,606 posts
  • Joined 13.06.2007.
  • LocationRijeka

Posted 18.09.2009. - 15:55

Nažalost, Stanley je dubrovački tramvaj vidio samo na televiziji i u Tehničkom muzeju u Zagrebu. :(
U gradu Dubrovniku sam prvi i jedini put bio prije godinu i pol dana. Putovanje Zagreb - Gruž - Koločep i natrag (2004.) ne računam.

Pa, ljudi, je li to moguće???

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

#291 Stanley

Stanley
  • Moderatori
  • 16,151 posts
  • Joined 24.08.2006.
  • LocationZagreb

Posted 18.09.2009. - 16:09

Pa, ljudi, je li to moguće???

Nažalost, dok se pošten svijet vozao dubrovačkim tramvajem ja sam radio psine po metroima u CCCP. :(
Serija 05 je zakon!

#292 milan_s

milan_s
  • Moderatori
  • 7,232 posts
  • Joined 17.09.2006.
  • Location-

Posted 24.09.2009. - 18:00

Moze jedna voznja do kolodvora?

Posted Image

#293 milan_s

milan_s
  • Moderatori
  • 7,232 posts
  • Joined 17.09.2006.
  • Location-

Posted 26.09.2009. - 21:28

Od jednog Andrije tata ...
Posted Image

#294 ¤Gimnazijalac¤

¤Gimnazijalac¤
  • Članovi
  • 211 posts
  • Joined 29.12.2007.

Posted 27.09.2009. - 14:02

Ne kužim lokaciju, čini mi se da vidim Srđ tj. da je tram u Gružu-Stanici Lapad... ?!?

Zanimljiva slika, svakodnevnica, gužva, tada u travanju, sada u klimatiziranom 1A za Mokošicu

#295 milan_s

milan_s
  • Moderatori
  • 7,232 posts
  • Joined 17.09.2006.
  • Location-

Posted 27.09.2009. - 21:19

Nazalost, ne znam tocnu lokaciju.
Medjutim, svi znamo gdje je ovo.
Uobicajeni motiv, sa tramvajima i autobusom
iz sezdesetih godina:
Posted Image

#296 Pilot Babo

Pilot Babo
  • Članovi
  • 301 posts
  • Joined 27.08.2007.

Posted 28.09.2009. - 12:53

Definitivno slikano na potezu od stanice Lapad do Boninova (Doma zdravlja)... Da moram pogađati, rekao bih bivši Sakupljač, preko puta suda (ako sam u pravu, ove dvije kuće iznad su još tamo, samo me buni ovo drvo iznad bajvagena). Godina je između '62. i '70.
Bonus vir semper tiro

#297 milan_s

milan_s
  • Moderatori
  • 7,232 posts
  • Joined 17.09.2006.
  • Location-

Posted 26.10.2009. - 06:32

Jos jedna stara fotka, ovaj put broj 6:
Posted Image

#298 Pilot Babo

Pilot Babo
  • Članovi
  • 301 posts
  • Joined 27.08.2007.

Posted 26.10.2009. - 22:04

Izvrsna! Gruž, današnje raskrižje ispred robne kuće Minčeta, nedaleko od nekadašnjeg Radeljevića (zgrada se vidi na slici iz tramvaja). Prema slici, tramvaj ide u smjeru Gruža iz smjera Lapada (zanimljivo jer nije postojala direktna linija Gruž - Lapad, ali nije prva takva slika koju vidim, ima i ova ispod, slikana na istome mjestu s druge strane)...

Posted Image
Bonus vir semper tiro

#299 milan_s

milan_s
  • Moderatori
  • 7,232 posts
  • Joined 17.09.2006.
  • Location-

Posted 27.10.2009. - 02:30

Pilot Babo
Je li to znaci da je tu bila triangla, nesto kao ovako?

Posted Image

#300 Pilot Babo

Pilot Babo
  • Članovi
  • 301 posts
  • Joined 27.08.2007.

Posted 27.10.2009. - 19:21

Da si me to pitao unazad par godina, rekao bih ne! Ali, slike ne lažu - očigledno je bila. Problem (meni) je činjenica da nisam bio rođen u doba tramvaja, pa ne znam 100%, ali pitat ću za potvrdu...
Bonus vir semper tiro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users